1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. David Lynch zapowiada tajemniczy projekt. Fani chcą serialu na miarę „Twin Peaks”

David Lynch zapowiada tajemniczy projekt. Fani chcą serialu na miarę „Twin Peaks”

David Lynch w serialu „Twin Peaks” (Fot. Suzanne Tenner/Showtime)
David Lynch w serialu „Twin Peaks” (Fot. Suzanne Tenner/Showtime)
David Lynch nie ogląda się na algorytmy mediów społecznościowych. Postuje rzadko, ale kiedy już zabierze głos w przestrzeni internetowej, nie przechodzi on bez echa.

Wczoraj po raz pierwszy od grudnia 2022 roku przypomniał o sobie użytkownikom serwisu X. – Panie i panowie, coś nadchodzi… coś, co będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć. I nadejdzie to 5 czerwca – przekazał w krótkim nagraniu. Komunikat był aż nadto zwięzły, aby wyciągać pochopne wnioski. Fani żywią jednak nadzieję, że 78-latek powrócił za kamerę. Ostatnim dużym przedsięwzięciem Davida Lyncha była kontynuacja „Miasteczka Twin Peaks”. Serial Skyshowtime na ekranach zadebiutował w 2017 roku. Później autor „Mullholland Drive”, „Blue Velvet” i pierwszej filmowej adaptacji „Diuny” skupił się na krótkim metrażu, muzyce i malarstwie. Co więc kryje się za enigmatycznym ogłoszeniem?

Niektórzy liczą na wznowienie prac nad animacją „Snootworld”, w której palce maczała scenarzystka Caroline Thompson, najbardziej znana ze współpracy z Timem Burtonem czy Henrym Selickiem. W dorobku ma m.in.: „Edwarda Nożycorękiego”, „Gnijącą pannę młodą”, „Miasteczko Halloween” i „Rodzinę Addamsów” z początku lat 90. Nie jest jednak tajemnicą, że scenariusz został odrzucony przez Netflixa. – To dość staromodna historia. Dzisiejsze animacje skupiają się raczej na powierzchownych żartach. Baśnie w starym stylu są uważane za nudne – tłumaczył artysta w rozmowie z „Deadline”.

Filmowcy mają skomplikowaną relację z platformami streamingowymi. Co prawda produkcje Netflixa w programach najważniejszych festiwali filmowych nie wzbudzają już gwałtownego sprzeciwu, tak jak miało to miejsce w 2017 roku w Cannes, ale nie wszyscy artyści są przychylni nowemu modelowi dystrybucji swoich dzieł. Niedawno koniec współpracy z amerykańskimi gigantami deklarował Paolo Sorrentino. – Może to dlatego, że się starzeję, ale chcę tworzyć z myślą o wielkim ekranie – mówił reżyser „To była ręka Boga” i „Młodego papieża” spod szyldu HBO. – W serialach telewizyjnych trudno jest o zapadające w pamięć wspaniałe kadry […] Nie znajduję w nich tego, czego szukam.

W przypadku Lyncha chęci wyraźnie zabrakło po stronie Netflixa. Już w trakcie pandemii zrezygnowano z serialu „Unrecorder Night” z Kylem MacLachlanem w obsadzie. Co nas ominęło? Niestety nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów. Producentka Sabrina Sutherland ujawniła jedynie, że fabuła nie była powiązana z opowieścią o agencie Dale'u Cooperze.

Warto też dodać, że dwukrotny zdobywca Złotej Palmy nie godzi się na artystyczne kompromisy i ostro negocjuje budżet z włodarzami streamingowych platform. Otwarcie opowiadał o tym przy okazji powrotu „Twin Peaks”. W wywiadzie dla „Vulture” mówił o zdziwieniu, jakie wywołały w siedzibie Skyshowtime podane przez niego „realistyczne” wyliczenia. Kiedy początkowo napotkał opór, był gotowy porzucić rozmowy. Ostatecznie decydenci poszli mu na rękę. Być może tym razem nie byli skłonni sprostać wymaganiom.

Nie oznacza to, że oba zapowiadane projekty zostały całkowicie spisane na straty. Lynch wciąż liczy na to, że znajdzie środki na realizację „Unrecorder Night” i „Snootworld”. Potencjał dostrzega szczególnie w tym ostatnim. – Lubię tę historię. To coś, co mogą docenić zarówno dzieci, jak i dorośli… Nigdy tak naprawdę nie robiłem klasycznej animacji, ale dzięki dzisiejszym komputerom można zrobić spektakularne rzeczy – powiedział Amerykanin.

Biorąc pod uwagę, że ostatnim pełnometrażowym filmem Lyncha jest „Island Empire” z 2006 roku, a finałowy odcinek „Twin Peaks” wyemitowano siedem lat temu, żywiołowa reakcja fanów nie dziwi. Rozsądniej jest jednak pohamować entuzjazm. Opublikowane w sieci wideo równie dobrze może dotyczyć innego obszaru zainteresowań reżysera.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze