1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 5 książek Pauli Hawkins, które przeczytasz jednym tchem. Te thrillery trzymają w napięciu do samego końca

5 książek Pauli Hawkins, które przeczytasz jednym tchem. Te thrillery trzymają w napięciu do samego końca

Emily Blunt w filmie „Dziewczyna z pociągu” na podstawie książki Pauli Hawkins. (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Emily Blunt w filmie „Dziewczyna z pociągu” na podstawie książki Pauli Hawkins. (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Zasłynęła przede wszystkim jako autorka światowego bestsellera „Dziewczyna z pociągu”, na podstawie którego powstał film z Emily Blunt w roli głównej. Jednak Paula Hawkins ma na swoim koncie także inne powieści, które warto poznać. Oto, co warto wiedzieć o brytyjskiej pisarce i jej wciągających thrillerach.

Spis treści:

  1. Kim jest Paula Hawkins?
  2. 5 najlepszych książek Pauli Hawkins

Kim jest Paula Hawkins?

Paula Hawkins to brytyjska pisarka, która urodziła się w 1972 roku w Salisbury w Rodezji (obecnie Harare w Zimbabwe). Warsztat pisarski szlifowała przez 15 lat jako dziennikarka: najpierw czasopisma „The Times” (dział biznesu), a później niezależnych wydawnictw. Napisała też poradnik finansowy dla kobiet „The Money Goddess”, do czego przyczyniły się m.in. studiowane przez nią kierunki: filozofia, polityka i ekonomia.

Karierę pisarki powieści rozpoczęła w 2009 roku jako Amy Silver. Pod tym pseudonimem napisała cztery komedie romantyczne, które jednak przeszły bez echa. Rozpoznawalność zyskała dopiero jako autorka mroczniejszych historii. Pod prawdziwym nazwiskiem zadebiutowała w 2015 roku książką „Dziewczyna z pociągu” („The Girl on the Train”), która przyniosła jej sukces także poza Wielką Brytanią. Bez wątpienia przyczyniła się do tego także adaptacja filmowa z 2016 roku. W tym samym roku Hawkins znalazła się na liście 100 kobiet BBC.

Jej thrillery powszechnie uważane są za wciągające, trzymające w napięciu i budujące atmosferę niepewności. Autorka potrafi mistrzowsko wpleść zaskakujące zwroty akcji i skomplikowane intrygi, co sprawia, że od jej książek trudno się oderwać. Czytelnicy na plus wymieniają także m.in. złożone postaci, poruszanie ważnych tematów społecznych (takich jak przemoc domowa czy uzależnienia), wątki obyczajowe oraz mroczny klimat powieści. Zresztą przekonajcie się sami – oto 5 książek Pauli Hawkins, które warto przeczytać.

Czytaj także: Camilla Läckberg – królowa skandynawskiego kryminału. Jaka jest kolejność czytania jej „czarnej serii”?

5 najlepszych książek Pauli Hawkins

W języku polskim jak na razie dostępne są 3 thrillery Pauli Hawkins, wydane nakładem wydawnictwa Świat Książki: „Dziewczyna z pociągu” (2015), „Zapisane w wodzie” (2017) oraz „Powolne spalanie” (2021).

W 2022 roku autorka wydała także 120-stronicową powieść „Blind Spot”, którą polecamy wam jako wakacyjną lekcję angielskiego (szczególnie ze względu na krótki format, lecz także kryminalną intrygę). W październiku tego roku zaś ma odbyć się premiera jej najnowszej książki „The Blue Hour”, która w Polsce ukaże się nakładem wydawnictwa Filia. A chociaż pozycja nie jest jeszcze powszechnie dostępna, pierwsi recenzenci otrzymali już swoje egzemplarze i z ich opinii wynika, że naprawdę jest na co czekać. Poniżej znajdziecie opisy każdej z książek. Jeśli lubicie mroczne intrygi z nutką psychologii w tle, thrillery Pauli Hawkins to pozycje, które warto rozważyć w te wakacje, np. jako książki do pociągu lub książki na plażę.

„Dziewczyna z pociągu”

„Dziewczyna z pociągu” zadebiutowała w 2015 roku i z miejsca trafiła na pierwszą pozycję listy bestsellerów dziennika „New York Times”, z której nie schodziła przez 14 tygodni. Zebrała mnóstwo entuzjastycznych recenzji, a nie mniej emocji wywołał film na jej podstawie w reżyserii Tate’a Taylora („Służące”) z 2016 roku. W roli głównej wystąpiła Emily Blunt („Diabeł ubiera się u Prady”, „Oppenheimer”). Książka opowiada o trzydziestoletniej Rachel, która każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Każdego ranka też przygląda się z okna pojazdu stojącemu przy torach domowi numer 15, a właściwie jego mieszkańcom: szczęśliwej (według niej) parze, której życia zazdrości. Sama niedawno została zostawiona przez męża, który odszedł do innej. Jej natomiast pozostały tylko podróże pociągiem i alkohol. Teraz jednak Rachel ma nową motywację do działania. Podczas jednej ze standardowych przejażdżek widzi bowiem coś wstrząsającego w domu numer 15. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka, a oni przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

„Zapisane w wodzie”

Lubicie historie z przeszłości, które mącą w teraźniejszości? Jeśli tak, to „Zapisane w wodzie” ma szasnę wam się spodobać. To historia Julii, która mierzy się z dawno pogrzebanymi wspomnieniami, gdy wraca do miejsca, z którego kiedyś uciekła. Po śmierci siostry musi jednak zaopiekować się piętnastoletnią siostrzenicą. Mówią, że Nel popełniła samobójstwo, jednak Julia wie, że jej siostra nigdy by tego nie zrobiła… Teraz musi dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało, i stawić czoła strachowi – przed starym młynem, przed wodą i zakolami rzeki, które miejscowi nazywają Topieliskiem, oraz przed tym, co odkryje, gdy zacznie zanurzać się w przeszłość. Opis brzmi może lekko enigmatycznie, ale trudno napisać coś więcej, by za dużo nie zdradzić. Po prostu musicie sami sięgnąć po tę pozycję.

Czytaj także: Najnowsze thrillery książkowe – 3 wciągające tytuły idealne na długi weekend i nie tylko

„Powolne spalanie”

Oszustwo, morderstwo i zemstę – właśnie to znajdziemy w trzeciej powieści Pauli Hawkins. Tym razem autorka serwuje nam bardziej kryminał niż thriller. Na londyńskiej barce dochodzi do makabrycznego morderstwa. Jaką rolę odegrały w nim trzy kobiety: Laura, która jako ostatnia widziała ofiarę; Carla, pogrążona w żałobie ciotka ofiary; i Miriam, wścibska sąsiadka, która znalazła zakrwawione zwłoki? Kobiety w zasadzie się nie znają, ale poza ofiarą łączy je także to, że wszystkie domagają się naprawienia zła, jakie im wyrządzono. A gdy chodzi o zemstę, nawet porządni ludzie są zdolni do straszliwych czynów. Do czego się posuną, żeby odzyskać spokój?

„Blind Spot”

„Blind Spot” to niewydana po polsku książka Pauli Hawkins, która przedstawia historię Edie, Jake’a i Ryana, najlepszych przyjaciół od dzieciństwa. Edie była pewna, że więzi między nimi są nierozerwalne. Kiedy jednak Jake zostaje brutalnie zamordowany, a oskarżenia padają na Ryana, jej świat rozpada się na kawałki. Teraz Edie po raz pierwszy od lat jest sama i mieszka w odległym domu, który dzieliła z Jakiem. Jest pogrążona w smutku i przerażona – nie bez powodu. Bo ktoś patrzy. Ktoś czekał na ten moment. Teraz, gdy Edie jest sama, przeszłość, którą tak bardzo starała się zostawić za sobą, wkrótce ją dogoni… To co, próbujecie swoich sił po angielsku i zabieracie „Blind Spot” na wakacje?

„The Blue Hour”

Na koniec zestawienia kompletna nowość od Pauli Hawkins, której premiera zaplanowana jest na październik tego roku. A chociaż powieść nie została jeszcze oficjalnie wydana, polecamy ją waszej uwadze, bo już teraz zbiera pozytywne opinie od pierwszych recenzentów. Akcja książki dzieje się na odizolowanej szkockiej wyspie, z której na ląd można dostać się jedynie przez 12 godzin dziennie. To właśnie tam ukrywa się słynna (a może raczej niesławna?) artystka, której niewierny mąż zniknął 20 lat temu. Teraz jednak dochodzi do odkrycia, które ściśle łączy ze sobą trzy osoby i odkrywa sieć tajemnic oraz kłamstw. Szczerze mówiąc, my już nie możemy się doczekać!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze