fbpx

70. rocznica urodzin Anny Jantar. Przypominamy największe przeboje artystki

70. rocznica urodzin Anny Jantar. Przypominamy największe przeboje artystki
Anna Jantar na zdjęciu z okładki albumu "Zawsze gdzieś czeka ktoś" (Polskie Nagrania „Muza”, 1977)

Była jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek lat 70. Gdyby żyła, obchodziłaby dziś 70. urodziny. Los jednak potoczył się inaczej. 40 lat temu zginęła w katastrofie lotniczej. Mimo to, pamięć o Annie Jantar jest wciąż żywa – fani regularnie odwiedzają jej grób, a artyści chętnie śpiewają jej przeboje. My przypominamy te najbardziej znane.

„Tyle słońca w całym mieście” to tytułowy utwór z debiutanckiego albumu Anny Jantar z 1974 roku. Autorem tekstu jest Janusz Kondratowicz, a kompozycję napisał mąż wokalistki, Jarosław Kukulski. W 1999 roku cover piosenki nagrała w hołdzie swojej mamie Natalia Kukulska.

Po repertuar Anny Jantar sięgnęła w 2016 roku Orkiestra Męskiego Grania. Niezapomniany utwór „Nic nie może wiecznie trwać” w zupełnie nowej, nowoczesnej aranżacji brawurowo wykonał Dawid Podsiało.

Czwartym singlem z trzeciego studyjnego albumu Anny Jantar zatytułowanego „Zawsze gdzieś czeka ktoś” z 1977 roku został wzruszający przebój „Radość najpiękniejszych lat”. W późniejszych latach po piosenkę sięgali też inni artyści m.in. Ania Dąbrowska i Natalia Kukulska.

„Za każdy uśmiech” to drugi studyjny album Anny Jantar, który stał się kolejnym wielkim hitem w dorobku artystki. W 1977 roku zdobył nawet miano Złotej Płyty. Album zawiera takie przeboje jak „Mój, tylko mój”, „Tak wiele jest radości” oraz „Staruszek świat”.

W 2010 roku Orkiestra Adama Sztaby i Polska Orkiestra Radiowa połączyły siły, aby zagrać wyjątkowy koncert „Życia mała garść” poświęcony twórczości Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Na scenie wystąpiła m.in. Katarzyna Groniec, która zaśpiewała utwór „Tylko mnie poproś do tańca”.

„Najtrudniejszy pierwszy krok” to utwór, którym Anna Jantar debiutowała na XI KFPP w Opolu i zarazem radiowa piosenka lata 1973 roku. Do utworu powstał klimatyczny teledysk zarejestrowany w kołobrzeskiej jednostce wojskowej.

Podczas wspomnianego już koncertu „Życia mała garść” wystąpiła również Pinnawela, czyli Paulina Przybysz, która wykonała utwór „Wielka dama tańczy sama”. Nowa aranżacja nadała piosence zupełnie innego wydźwięku.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze