1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom 2011 w Krakowie

Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom 2011 w Krakowie

Hasła przewodnie tegorocznej trzeciej edycji festiwalu to: nowe technologie w sztuce, utopie oraz gra.

ArtBoom Festival to interwencja sztuki w przestrzeni publicznej. Sztuki, która prowokuje, zastanawia, wchodzi w interakcję z widzem. W tym roku zmienia się formuła wydarzenia: artyści odchodzą od jednorazowej ingerencji w miejską tkankę na rzecz procesu.

W celu wypracowania nowych założeń festiwalu powołano Zakład Odzyskiwania Miasta - grupę kuratorów, którzy deklarują: Stawiamy na urbanistyczny i artystyczny proces, długofalowe eksperymenty z różnymi formami organizowania społeczności.

ZOM przypomni o niedostępnych na co dzień krakowskich ogrodach, pozwoli spojrzeć na miasto oczami jego elit (widoki z okien VIP-owskich gabinetów autorstwa Konrada Pustoły na billboardach) oraz odda do dyspozycji poruszaną siłą mięśni tuzina ludzi konstrukcję "RUMB" (autorki: Natalia Romik i Ewa Rudnicka).

Podczas festiwalu z duchem i materią Krakowa zmierzą się twórcy street-artowi z różnych rejonów świata. Miejskie budowle na całym świecie są też przedmiotem i nośnikiem sztuki BLU, który już teraz tworzy mural przy ulicy Józefińskiej w Podgórzu.

W różnych punktach Krakowa odbywać się będą plenerowe projekcje filmowe: interaktywne instalacje wideo Elodie Pong czy garażowe wideo post-punkowego artysty z Armenii Tigarana Tachatryana.

Łączący performance z muzyką projekt "BNNT" Konrada Smoleńskiego w anarchistycznym geście zburzy rutynę ulicy - dniem i nocą atakujący dźwiękiem artyści pojawiać się będą niespodziewanie wśród przechodniów. Delikatnym głosem przemówi za to most Grunwaldzki, zamieniony za sprawą instalacji Lary Favaretto w rodzaj instrumentu generującego dźwięki kamieniarskiej pracowni.

Na temat muzealizacji street-artu i konsekwencji tego zjawiska dyskutować będą jego twórcy: Newer, Miesto i ZBIOK oraz specjalista od polskiego outdooru i sztuki ulicznej Marcin Rutkiewicz. Możliwość krytycznego spojrzenia na obecny status sztuki zaangażowanej stworzy spotkanie z Marthą Rosler.

Po raz drugi podczas ArtBoomu odbył się także konkurs dla młodych artystów i architektów - Fresh Zone. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekt interwencji w przestrzeni publicznej Krakowa odnoszący się do szeroko rozumianego pojęcia gry. Jury nagrodziło pięć projektów, które zostaną zrealizowane w czasie festiwalu.

Na festiwalu swoje projekty zaprezentują także m.in. David Černy, Marcin Maciejowski, Sławek ZBIOK Czajkowski, Cecylia Malik, Florian Dombois, Pavel Büchler, Łukasz Surowiec, Jenny Holzer.

Festiwal trwa od 10 czerwca do 24 czerwca 2011.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze