1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa

Instytut Sztuki Wyspa rozpoczyna cykl międzynarodowych wystaw, wydarzeń artystycznych, publikacji i działalności on-line pod wspólnym szyldem Alternativa, zaplanowanych na lato 2011 i 2012 roku. W tym sezonie, podczas pierwszej edycji festiwalu pomiędzy 28 maja a 30 września 2011, pokazywane są dwie wystawy: "Praca i wypoczynek (Labour & Leisure)" oraz "Estrangement".

Festiwal Alternativa bada, w jaki sposób sztuka współczesna przenika się z politycznością, a także, poprzez różne dziedziny wiedzy, akcje performatywne i inne projekty, analizuje możliwe sposoby istnienia sztuki we współczesności. Na potrzeby wystaw i wydarzeń im towarzyszących udostępniono odremontowaną niedawno Halę 90B, oraz siedziby Wyspy i Modelarni. Zlokalizowana na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie w 1980 roku robotnicze strajki zapoczątkowały proces dezintegracji bloku wschodniego, Alternativa wykorzystuje atmosferę i możliwości płynące z uchwycenia aury tego miejsca.

"Praca i wypoczynek (Labour & Leisure)" jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to, co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. "Praca i wypoczynek" zagłębia się w stagnacji, czasie wolnym i jego formach, marzeniach i fantazjach, fałszywych tożsamościach, formach przetrwania, frustracjach zaangażowania i porażkach transformacji. Pokazuje instalacje, fotografie i prace wideo. A wszystko to w monumentalnej scenerii Hali 90B i industrialnym, stoczniowym otoczeniu.

Częścią wystawy jest m.in. "Transformer" - najnowszy projekt Mariusza Warasa, czyli wielkoformatowa, drewniana konstrukcja przekształcająca się ze statku handlowego w robota. Konstrukcji "Transformera" towarzyszy materiał wideo połączony z animacją 3D, ukazujący budowę i wodowanie frachtowca-transformera, który następnie wykona bardzo krótką rundkę po stoczniowych kanałach, ostatecznie zacumuje przy nabrzeżu, gdzie dokona się tytułowa transformacja. Już jako robot, pobiegnie w stronę budynku - Hali 90B - dostając się do niego przez dach, zejdzie do galerii, gdzie położy się i zapadnie w sen.

Postępy prac nad przygotowaniem "Transformera" w Hali 90B, można śledzić na żywo, na stronach internetowych Wyspy i Alternativa. Po wybudowaniu całości konstrukcji, poklatkowa sekwencja ukazująca proces budowy, zostanie zmontowana do formy krótkiego filmu.

Artyści: Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Kalle Bröllin, Jane Cheadle, Maureen Connor, Roman Dziadkiewicz, Köken Ergun, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Joanna Malinowska, Ekta Mittal & Yashaswini Raghunandan, Ines Moreira, Jacek Niegoda, Cora Piantoni, Konrad Pustoła, Jadwiga Sawicka, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Łukasz Surowiec, Michał Szlaga, Pilvi Takala, Milica Tomić, Anna Reinert, Zorka Wollny & Anna Szwajgier, Mariusz Waras, Julita Wójcik, Artur Żmijewski.
 

 

"Estrangement" - Istotę projektu stanowi zagadnienie cyrkulacji form kulturowych. Autorzy wystawy proponują widzom rozważenie terminu estrangement w połączeniu z arabskim słowem taqseem, oznaczającym zarówno improwizację muzyczną jak i podział matematyczny. Formy znalezione i "codzienność" stanowią punkty wyjścia dla problematyki nadawania kształtu i powodowania rozpadu.

Artyści: Sherko Abbas, Shirwan Can & Horen Gharib, Shirwan Fatih, Gaylan Ismail, Maryam Jafri, Hiwa K, Poshiya Kakil, Hüseyin Karakaya, Anton Katz, Rozhgar Mahmud Mustafa, Mattias Olofsson, Reben Majeed, Sener Ozmen, Diary Muhammad Osman, Joanna Rajkowska, Cengiz Tekin oraz Knutte Wester.

Otwarciu wystaw 28 maja 2011 towarzyszą także performensy:

Zorka Wollny i Anna Szwajgier - Koncert Chóru Stoczniowców, zapis filmowy, Hala 90B

Koncert w Hali 90B, oparty jest na kontraście pracy (maksymalnego hałasu) i czasu wolnego (delikatnych, minimalistycznych kompozycji). Pierwszy raz w swojej praktyce, artystki wykorzystują nagłośnienie i gotowe nagrania: utworów zagrzewających, pobudzających do pracy. Wraz Chórem Stoczniowców stworzona zostanie choreografia i muzyka z użyciem ciężkiego i lżejszego sprzętu. Uruchamiana z głośników muzyka "włącza" choreografię - robotnicy zaczynają pracować produkując maksymalny hałas. Muzyka się urywa - następuje przerwa i dopiero w tej przerwie będzie można posłuchać spokojniejszych rozwiązań aranżacyjnych.

Anders Bojen i Kristoffer Ørum - "Subiektywna Historia Gdańska", performans, Hala 90B

"Subiektywna historia Gdańska" to performatywny wykład na temat historii Gdańska widzianej oczami osoby cierpiącej na syndrom Alicji w Krainie Czarów - zaburzenie neurologiczne powodujące u dotkniętej nim osoby zmianę percepcji własnego ciała, tak że traci orientację co do rozmiarów i kształtu swojego ciała (bądź jego części). Próbując stworzyć nową historię stoczni i Gdańska, wykład skupi się na cechach fizycznych takich jak rozmiar, waga i wygląd - porówna wydarzenia teraźniejsze i przeszłe, budynki i ludzi, jak również długość statków budowanych w Stoczni Gdańskiej ze statkami kosmicznymi Stanisława Lema oraz wysokość Fontanny Neptuna z pomnikiem na Westerplatte.

Kasia Krakowiak - "Human Antena" - Rozgłośnia Stocznia 94FM, performans i rekonstrukcja radiowęzła stoczniowego, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej oraz Hala 90B

Trójmiejska artystka Kasia Krakowiak podejmuje się zadania rekonstrukcji radiowęzła stoczniowego, stanowiącego niegdyś prawdziwy krwiobieg Stoczni Gdańskiej. Łączył on i umożliwiał stały przepływ informacji w obrębie zamkniętego systemu. Obecnie część hal już nie istnieje, wraz z nimi zniknął misterny system radiowych połączeń. Rekonstrukcja radiowęzła, bazująca na doświadczeniu jego twórców, na nowo ożywi przestrzeń komunikacyjną w obrębie części Stoczni za pośrednictwem działań artystycznych.

Na otwarcie Festiwalu Alternativa, zostaną nadane dwie audycje - poranna (10:00-10:30) oraz południowa (14:15-15:00), dopasowane do dawnego rytmu pracy: w czasie przerwy śniadaniowej oraz pomiędzy pierwszą a drugą zmianą, w systemie pracy zmianowej Stoczni Gdańskiej.

Od 28 maja do 2 lipca w Instytucie Sztuki Wyspa oraz na terenach Stoczni Gdańskiej odbywać się będą warsztaty artystyczne dla dzieci oraz mieszkańców terenów przystoczniowych prowadzone przez Microsillions (Marianne Gaurino Huet i Olivier Desvoignes).

Microsillions (Genewa) to kolektyw kuratorski założony w 2005 roku. Określają się jako artyści-edukatorzy, wiążą bowiem edukację artystyczną z problematyką społeczną. W zależności od sytuacji Microsillions sięgają po różnorodne narzędzia wywodzące się z pola studiów krytycznych, kuratorskich, designu, performance'u, zadając pytania dotyczące sztuki, jej instytucji, przestrzeni publicznych, ale również wyobrażeniowych i poetyckich aspektów życia codziennego.

Wystawy można oglądać do 30 września 2011.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze