1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Festiwal filmów afrykańskich AfryKamera - co warto zobaczyć?

AfryKamera
AfryKamera
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Film "Madame Tyson" otwiera festiwal filmów afrykańskich AfryKamera. Co jeszcze warto zobaczyć?

</a>

Dokumentalne filmy „Madame Tyson” Edwarda Porembskiego i „Wyprawa nadziei” („Espoir Voyage”) Michela K. Zongo oraz krótkometrażowy „Salaam” Ahmeda Abdullahi, które zostaną pokazane na festiwalu Afrykamery 2013, przedstawiają różne oblicza nadziei, w walce o zapewnienie godnych warunków życia najbliższym. Częstym wyborem staje się emigracja zarobkowa, która - obok przeciwności losu i trudnych warunków ekonomicznych -  okazuje się trudną próbą dla relacji z najbliższymi.

Festiwal AfryKamera 2013 otworzył film „Madame Tyson”, który jest jednym z filmów sekcji „Focus: Senegal”. Główną bohaterką dokumentu Edwarda Porembskiego jest Ndeye Ndiaye Tyson, silna, angażująca się w politykę menedżerka walk zapaśniczych. Sukces, jak sama mówi, przybiosły jej aktywność w życiu społecznym i zawodowym, wiara w siebie i determinacja w dążeniu do celu. Dzięki ciężkiej pracy wydostała się z biedy. Teraz może pomóc najbliższym, którzy pozostają w trudnej sytuacji materialnej. Podobne motywacje mają jej podopieczni - mężczyźni trenujący w nadziei, że zostaną przez nią zauważeni. W ich wypowiedziach zapasy to często jedyna możliwość legalnego zarobienia dużych pieniędzy – szansa na zapewnienie najbliższym godnego, przynoszącego poczucie bezpieczeństwa poziomu życia. Bohaterowie filmu przepełnieni są głęboką nadzieją, że odniosą sukces i będą dzięki temu mogli pomóc rodzinie. Senegal w obiektywie polskiego reżysera pełny jest młodych ludzi, którzy wierzą w przyszłość, w lepsze życie dla siebie i najbliższych.

Wywiady z Madame Tyson i młodymi zapaśnikami – Modou i Thiam – umożliwiają zbliżenie do mentalności, motywacji współczesnych Senegalczyków. Zapasy, przedstawione często za pomocą poetyckich zdjęć, wydają się być poniesione do rangi symbolu walki z przeciwnościami losu. To, co może jednak przeszkadzać w odbiorze filmu, to jasno zarysowana teza i reportażowy ton niektórych jego części, w których rozumieć przedstawiony świat pomaga widzowi lektor.

Obraz Edwarda Porembskiego jest jednak ciekawym przedstawieniem w kontekście innych filmów prezentowanych na AfryKamerach 2013. Bohaterowie „Madame Tyson” podkreślają, że zapasy to alternatywa dla emigracji zarobkowej, o której opowiada dokument „Wyprawa nadziei” („Espoir Voyage”) Michela K. Zongo (Burkina Faso/Szwajcaria) pokazywany m.in. na MFF Berlinale. Michel K. Zongo wyrusza z Burkina Faso do Wybrzeża Kości Słoniowej, aby odszukać informacji o zmarłym starszym bracie, który wyemigrował z kraju w wieku 14 lat w celu znalezienia pracy. Emigracja zarobkowa do bogatszego sąsiada – Wybrzeża Kości Słoniowej – jest w Burkina Faso częstym zjawiskiem społecznym. Ci, którzy pozostają w kraju, oczekują od wyjeżdżających, że wrócą jako ludzie sukcesu i wesprą rodzinę. Problem z przepływem informacji pomiędzy tymi, którzy wyjechali i najbliższymi w Burkina Faso, staje się często powodem nieporozumień, prowadzących do nadwyrężenia więzi rodzinnych, a czasem ich zerwania.

Jak w przypadku „Madame Tyson” film Michela K. Zongo opowiada o ambicjach zapewnienia najbliższym godnego poziomu życia, jednak w bardziej niejednoznaczny sposób. Emigracja komplikuje relacje rodzinne. A ciężka praca z dala od bliskich nie przynosi spodziewanych korzyści materialnych. „Wyprawa nadziei” to przede wszystkim jednak wspaniała, opowiedziana z dużymi emocjami, intymna opowieść o pamięci – poszukiwaniu wiedzy o przeszłości, która umożliwia zrozumienie i przebaczenie.

Temat emigracji zarobkowej, która stanowi rozłąkę z najbliższymi, został podjęty także w krótkometrażowym filmie „Salaam” Ahmeda Abdullahi, którego bohater przebywa na emigracji zarobkowej w Szwecji. Młody Somalijczyk próbuje sprowadzić do kraju pobytu żonę z małym dzieckiem. Poczucie wyobcowania, tęsknota za rodziną i komplikacje finansowe powodują, że stanie przed decyzją o złamaniu prawa.

Portal Zwierciadlo.pl jest patronem festiwalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze