fbpx

„Filmy, które kochamy” – rusza internetowe retrokino

Filmy, które kochamy - rusza retrokino online

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny rusza z internetowym retrokinem. Miłośnicy przedwojennych filmów oraz niedzielnych spotkań w kinie Iluzjon będą mogli delektować się produkcjami z lat 20. i 30. XX wieku w domowym zaciszu.

Od 10 maja Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), ekspert w zakresie cyfrowej rekonstrukcji i wiedzy o filmie zaprasza do udziału w internetowym retrokinie. Program „Filmów, które kochamy” wypełnią premiery przedwojennych komedii, a także kulisy powstawania wybranych produkcji oraz nieznane ciekawostki i anegdoty sprzed lat. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wirtualnego spotkania z ekspertami FINA, którzy opowiedzą m.in. o przedwojennym planie filmowym.

Baza wiedzy o przedwojennych filmach

„Filmy, które kochamy” to przede wszystkim przedwojenne produkcje z projektu Nitrofilm, czyli znane i lubiane filmy, które co niedzielę gościły na ekranie warszawskiego kina Iluzjon, a także na wielu festiwalach filmowych. W ramach projektu, FINA od wielu lat sięga do najstarszych generacji kopii filmowych zapisanych na taśmach nitro, a najcenniejsze zbiory w swoich archiwach poddaje digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Pod adresem nitrofilm.pl można znaleźć też szczegółowe informacje na temat polskich produkcji okresu międzywojnia, obsady, archiwalne recenzje, anegdoty, fotosy oraz teksty kultowych piosenek.

Archiwalne materiały filmowe znajdują się także na stronie Repozytorium Cyfrowego repozytorium.fn.org.pl. Kroniki, fragmenty filmów fabularnych, a także odrestaurowane cyfrowo przedwojenne zwiastuny filmowe, które znacznie różnią się od współczesnych.

Filmy, które kochamy

Filmografowie FINA, którzy badają historię przedwojennych filmów i prowadzą prelekcje w kinie Iluzjon w ramach cyklu Retrokino, zapraszają na wirtualne spotkania. Podczas nich zdradzą szczegóły najtrudniejszych i najciekawszych scen, opowiedzą o pracy reżysera oraz promocji filmu. Widzowie dowiedzą się m.in. jak powstawały sceny lotnicze, jakie były największe wyzwania aktorskie i jak wyglądały przedwojenne zwiastuny filmowe.

Wszystkie polskie retroprodukcje będzie można oglądać w serwisie Ninateka, a pierwszym prezentowanym tytułem będzie „Dziewczyna szuka miłości” (1938) Romualda Gantkowskiego.

W kolejnych odcinkach cyklu internetowa publiczność będzie mogła obejrzeć także: „Ada! To nie wypada” (1936) Konrada Toma i posłuchać o filmowej scenografii, wnętrzach i plenerach, „Jadzię” (1936) Mieczysława Krawicza i zagłębić się w historię przedwojennego sportu oraz „Córkę generała Pankratowa” (1934) Mieczysława Znamierowskiego.

Od 10 maja w Ninatece pojawią się także inne przedwojenne hity: „ABC miłości” Michala Waszyńskiego, „Dwie Joasie” Mieczysława Krawicza i „Fredek uczęśliwia świat” Zbigniewa Ziembińskiego.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze