1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Filmy
 4. >
 5. Europejska premiera „Treasure” z udziałem reżyserki i twórców na otwarcie Mastercard OFF CAMERA 2024! Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star

Europejska premiera „Treasure” z udziałem reżyserki i twórców na otwarcie Mastercard OFF CAMERA 2024! Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star

Fot. Materiały partnera
Fot. Materiały partnera
Niemiecka reżyserka Julia von Heinz osobiście przywita gości Gali Otwarcia 17. edycji Mastercard OFF CAMERA w Krakowie podczas europejskiej premiery swojego najnowszego filmu pt. „Treasure”. To ekranizacja autobiograficznej powieści Lily Brett, w której Lena Dunham wciela się w rolę dziennikarki muzycznej Ruth, wyruszającej wraz z ojcem ocalonym z Holokaustu (Stephen Fry), w emocjonującą podróż z Nowego Jorku do Polski, by odnaleźć żydowskie korzenie swojej rodziny. Ich pełna wzruszeń trasa wiedzie przez Warszawę, Łódź, Kraków aż do Auschwitz-Birkenau. Pokaz specjalny filmu odbędzie się 26 kwietnia 2024 r.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024 startuje już za niespełna trzy tygodnie. W związku z tym organizatorzy zdradzają coraz więcej szczegółów. Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie niemiecko-francuska produkcja „Treasure”, do której zdjęcia w głównej mierze były realizowane w Polsce. W główne role wcielają się Lena Dunham i Stephen Fry. Na ekranie zobaczymy także Zbigniewa Zamachowskiego, Tomasza Włosoka i Sandrę Drzymalską. Muzykę do filmu stworzył zaś duet: Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa.

Film niemieckiej reżyserki Julii von Heinz jest oparty na prawdziwej historii opisanej w bestsellerowej autobiograficznej powieści przez Lily Brett. Zainteresowała się nią gwiazda serialu „Dziewczyny” Lena Dunham i to do tego stopnia, że nie tylko wciela się tu w jedną z dwóch głównych ról, ale jest także producentką filmu.

Gra ona dziennikarkę muzyczną Ruth, która niedługo po upadku żelaznej kurtyny odbywa u boku ojca (w tej roli znany brytyjski aktor Stephen Fry) podróż z Nowego Jorku do Polski śladami jego żydowskich korzeni. Dla ocalałego z Holokaustu mężczyzny to powrót po latach do miejsc, jakie zdecydował się opuścić po II wojnie światowej. Pełna emocji i wzruszeń droga prowadzi przez Warszawę, Łódź, Kraków aż do miejsca, z którym związane są najbardziej bolesne wspomnienia Edka, czyli obozu Auschwitz-Birkenau.

Przewodnikiem dwójki bohaterów po rodzącej się na nowo Polsce jest pewien ujmujący taksówkarz (Zbigniew Zamachowski), a w wypełnieniu planu, jaki przy okazji podróży założył sobie starszy mężczyzna, pomagają kolejni przypadkowo napotykani ludzie. „Treasure” to niepozbawiona ciepłego humoru opowieść o poszukiwaniu tożsamości, rodzinnych więzach, próbie pogodzenia się z przeszłością oraz… tytułowym skarbie.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Europejska premiera filmu z udziałem twórców, w tym samej reżyserki, Julii von Heinz, odbędzie się w krakowskim kinie Kijów już 26 kwietnia 2024 roku w czasie Gali Otwarcia 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

Reżyseria: Julia von Heinz
Scenariusz: Julia von Heinz, John Quester
Zdjęcia: Daniela Knapp
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Mary Komasa
Obsada: Lena Dunham, Stephen Fry, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Włosok, Sandra Drzymalska
Kraj: Niemcy/Francja
Rok produkcji: 2024
Czas: 112 min/kolor

Julia von Heinz, urodzona 3 czerwca 1976 roku w Berlinie Zachodnim, jest uznaną niemiecką reżyserką i scenarzystką filmową. Jej kariera rozpoczęła się od pracy jako osobista asystentka dla reżysera i profesora Rosy von Praunheim na Uniwersytecie Filmowym Konrada Wolfa w Babelsbergu. Debiutancki film fabularny von Heinz, „Nic innego się nie liczy"” miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2007 roku, zdobywając uznanie na licznych międzynarodowych festiwalach. Następnie zrealizowała film dokumentalny „Standesgemäß” (2008), a w 2012 roku wydała film dla dzieci "Hanni & Nanni 2", oparty na serii powieści Enid Blyton, który odniósł gigantyczny sukces w kinach.

Współpracując z reżyserami takimi jak Tom Tykwer, Chris Kraus, Robert Thalheim i Axel Ranisch, stworzyła film dokumentalny „Pink Children” (2012). W tym samym roku von Heinz uzyskała tytuł doktora w dziedzinie filmu i rozpoczęła nauczanie na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium. Kontynuując pracę dydaktyczną, nie przestaje tworzyć filmów. Jej największym międzynarodowym sukcesem do tej pory jest „I jutro cały świat” (2020) – film, w którym opowiedziała o własnych nastoletnich doświadczeniach w ruchu Antifa.

W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA spośród filmów, które są nominowane do Konkursu Polskiego, w którym do zdobycia jest w wysokości 100 000 zł, jury wybiera także laureatów w konkursach na Najlepszą Aktorkę, Najlepszego Aktora i Mastercard Rising Star, czyli najlepszy debiut aktorski w filmie pełnometrażowym. Nominacje przedstawiamy poniżej.

Najlepsza Aktorka w filmach nominowanych w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych

 • partner nagrody: Albert Riele / Apart.pl (nagroda: zegarek Albert Riele i 10 000 zł):
 • Magdalena Cielecka, za rolę w filmie „Lęk”
 • Sandra Drzymalska, za rolę w filmie „Biała odwaga”
 • Lena Góra, za rolę w filmie „Imago”
 • Maria Maj, za rolę w filmie „Grzyby”
 • Marta Nieradkiewicz, za rolę w filmie „Lęk”

Najlepszy Aktor w filmach nominowanych w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych

 • partner nagrody: realme (nagroda rzeczowa i 10 000 zł):
 • Bartosz Bielenia, za rolę w filmie „Kos”
 • Leszek Lichota, za rolę w filmie „Znachor”
 • Filip Pławiak, za rolę w filmie „Biała odwaga”
 • Michał Sikorski, za rolę w filmie „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”
 • Jakub Zając, za rolę w filmie „Horror Story”

Mastercard Rising Star – najlepszy debiut aktorski w filmie pełnometrażowym

 • partner nagrody: Mastercard (nagroda: 10 000 zł) :
 • Sebastian Dela, za rolę w filmie „Błazny”
 • Magdalena Dwurzyńska, za rolę w filmie „Błazny”
 • Jędrzej Bigosiński, za rolę w filmie „Grzyby”

Laureatów poznamy podczas Gali Zamknięcia 17. Festiwalu Mastercard OFF CAMERA w dniu 4 maja 2024 r. w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków, w której odbędzie się wydarzenie. Na Gali zostanie także wręczona Nagroda Publiczności w wysokości 10 000 zł – partnerem jest BNP Paribas.

Szczegółowy program oraz możliwość zakupów pojedynczych biletów i karnetów na offcamera.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze