fbpx

Jakie filmy zobaczymy w 2016?

Jakie filmy zobaczymy w 2016?
Fot. Adam Golec / Studio Rewers

Nowe produkcje Tarantino i braci Coen, filmy o wizjonerach sztuki i o dramatycznej historii Polski… Co jeszcze zobaczymy w tym roku?
Oto subiektywny wybór najbardziej oczekiwanych premier najbliższych 12 miesięcy.

Nienawistna ósemka

Najnowszy film Tarantino toczy się kilka lat po zakończeniu wojny secesyjnej. Ośmiu bohaterów niespodziewanie spotyka się w górach Wyoming. Z powodu zamieci śnieżnej są skazani na swoje towarzystwo. Sytuacja jest wyjątkowo niekomfortowa, bo niektórzy z nich są „wyjęci spod prawa” a inni to łowcy nagród.

Ave, Cezar!

Kiedyś bracia Coen rozpieszczali swoich admiratorów częstymi premierami. Tym razem na ich nowy film trzeba było poczekać aż 3 lata. Komedia opowiada o latach 50. XX wieku w Hollywood. Głównym bohaterem jest dziennikarz Eddie Mannix, łowca sensacji, który usiłuje odkryć zagadkę tajemniczego zaginięcia grupy aktorów. Obsada komedii gwiazdorska, m.in.: George Clooney, Scarlett Johansson, Ralph Fiennes i Tilda Swinton.

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości

W dziewiątej części przygód superbohatera z Gotham City w rolę Batmana wcieli się Ben Affleck. Wybór ten wywołał krytykę części fanów. Batman i Superman należą do najbardziej znanych postaci komiksowych. Gdy spotkają się razem, dojdzie między nimi do konfliktu, na którym skorzysta nowy wróg ludzkości.
Alicja po drugiej stronie lustra

Film opowiada historię znaną z książki Lewisa Carrolla pod tym samym tytułem. Na ekranie pojawią się gwiazdy pamiętne z pierwszej części przygód Alicji z roku 2010: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway and Sacha Baron Cohen.

Sekretne życie zwierzaków domowych


Przezabawna animacja o tym, jak spędzają czas domowi ulubieńcy po tym, gdy ich właściciele zamkną drzwi z drugiej strony. Film może być rozczarowaniem dla tych, którzy łudzą się, że zwierzęta całymi dniami z utęsknieniem czekają na powrót „państwa”.

Nigdy już tu nie powrócę

Fot. Adam Golec / Studio Rewers
Fot. Adam Golec / Studio Rewers

Film biograficzny o życiu i twórczości Tadeusza Kantora. Zdjęcia rozpoczęły się w Tarnowie, ale film kręcony jest także za granicą, m.in. we Włoszech i we Francji. Wybór aktora do głównej roli zaskoczył wielu: twórcę Teatru Cricot 2 gra Borys Szyc. Reżyser Jan Hryniak przyznał jednak, że już w czasie próbnych zdjęć, gdy Szyc został ucharakteryzowany, „wszyscy stwierdzali, że podobieństwo jest uderzające”.

Ostatnia rodzina

mat.pras.Kino Świat, fot. Hubert Komerski
mat.pras.Kino Świat, fot. Hubert Komerski

Opowieść biograficzna o warszawskich losach rodziny Beksińskich. W postać ojca wciela się Andrzej Seweryn, charyzmatycznego dziennikarza Trójki, Tomasza, gra Dawid Ogrodnik. Partnerują im Aleksandra Konieczna w roli Zofii Beksińskiej oraz Andrzej Chyra jako zamieszkały w Paryżu marszand – przyjaciel i wielki znawca twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Syn Szawła

Zdobywca Grand Prix na festiwalu w Cannes 2015 i nominowany na wielu festiwalach na całym świecie, węgierski kandydat do Oscara. Film opisuje 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando na krótko przed wybuchem buntu w Auschwitz-Birkenau. Obraz zmienia podejście do opisu Holokaustu – zaczyna się w tym miejscu, gdzie wcześniejsze narracje się kończyły.

Wołyń

Jak każdy film Wojciecha Smarzowskiego oczekiwany jest z niecierpliwością od pierwszego dnia zdjęć. Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 i trwa aż do lata 1945. W lutym 1943 na Wołyniu rozpoczęły się masowe mordy ludności polskiej dokonywane przez UPA. Szacuje się, że przez rok zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i 2-3 tysiące Ukraińców zabitych w odwecie.

Snowden

Latem 2013 do prasy trafiły tysiące ściśle tajnych dokumentów Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w USA. Źródłem przecieku był programista komputerowy Edward Snowden, były agent CIA. Od ucieczki z kraju Snowden mieszka w Rosji, żadne z ponad 20 państw, w których prosił o azyl, nie zgodziło się na jego pobyt. Reżyserii thrillera politycznego inspirowanego jego historią podjął się legendarny Oliver Stone. Filmowiec oficjalnie nazwał Snowdena „bohaterem, który poświęcił swoje życie w imię amerykańskich swobód obywatelskich”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze