1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze filmy Tima Burtona – 7 produkcji, które musisz znać

Najlepsze filmy Tima Burtona – 7 produkcji, które musisz znać

Kadr z filmu „Charlie i fabryka czekolady” (2005) (Fot. TopFoto/Forum)
Kadr z filmu „Charlie i fabryka czekolady” (2005) (Fot. TopFoto/Forum)
Czym wśród wielu światowej sławy reżyserów wyróżnia się Tim Burton? Filmy i animacje jego produkcji od lat cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród dorosłych czy nastolatków, ale również najmłodszej publiczności, a takie hity jak „Edward Nożycoręki”, „Sok z żuka” czy „Batman” już dawno przeszły do historii jako klasyki. Poznaj najciekawsze i najbardziej znane filmy Burtona, które warto obejrzeć.

Tim Burton – reżyser wyjątkowy

Timothy Walter Burton przyszedł na świat 25 sierpnia 1958 r. w Burbank – amerykańskim mieście znajdującym się w stanie Kalifornia. Swoje nadprzeciętne zamiłowanie do reżyserki wykazywał już od najmłodszych lat, kręcąc na podwórzu rodzinnego domu krótkometrażowe filmy za pomocą animacji poklatkowej, czyli tworzonej z klatek będących sekwencyjnie robionymi zdjęciami. Po ukończeniu studiów na wydziale animacji w California Institute of the Arts rozpoczął pracę jako animator w studiu Walta Disneya. Pod koniec lat 80. otworzył własną firmę produkcyjną i zaczął tworzyć swoje najbardziej znane dzieła, słynące z mrocznych, dziwacznych, a nieraz wręcz makabrycznych scen o niezwykle oryginalnym gotyckim zabarwieniu.

Oryginalny Tim Burton – filmy, które warto poznać

Dzieła Burtona albo się uwielbia, albo się ich nie znosi. W jego wypadku nie ma miejsca na „lubię” czy „może być”, bo niemal wszystkie produkcje są tak wybitnie specyficzne i nacechowane odmiennymi akcentami, że już po kilku minutach oglądania produkcji nie trudno zgadnąć, kto jest reżyserem oraz scenarzystą. Do najbardziej charakterystycznych cech zaliczyć należy m.in.: przerysowane postacie o cienkich nogach, rozczochranej fryzurze czy podkrążonych oczach, zestawianie przeciwnych kolorów tworzących grube pasy, koła lub spirale, pokazywanie martwych zwierząt, zniekształconych roślin i motywów nawiązujących do śmierci.

Dodatkowo Burton ma swoich ulubionych aktorów, z którymi często współpracuje. W obsadzie filmów tego reżysera można spotkać: Johnny’ego Deepa, Winonę Rider, Michaela Keatona, Geenę Davis, Catherine O’Hara czy Helenę Bonham Carter. Producent od lat współpracuje także z Dannym Elfmanem – kompozytorem muzyki filmowej o nieco mrocznym charakterze, doskonale podkreślającym scenerię i klimat takich filmów, jak „Sok z żuka”, „Batman” lub serial „Wednesday”.

Filmy Tima Burtona, które warto poznać

Trzeba przyznać, że mało który twórca potrafi tak zaskakiwać jak Tim Burton. Filmy, które wyreżyserował, w karykaturalny sposób ukazują ludzkie słabości, wady oraz brak akceptacji jednostek niepasujących do powszechnie uznawanych stereotypów. Aby dobrze poznać niesamowity klimat produkcji wybitnego artysty, warto postawić na następujące tytuły:

  • „Sok z żuka” (1988) – młode małżeństwo ginie w wypadku, a duchy pary zostają uwięzione w domu, w którym niedawno zamieszkali. Pośmiertne życie Adama i Barbary wyglądałoby dokładnie tak samo jak wcześniej, gdyby nie pojawienie się nowej, dość ekscentrycznej rodziny. Aby się ich pozbyć, bohaterowie wynajmują bioegzorcystę Beetlejuice’a, który w dość osobliwy sposób stara się usunąć niechcianych natrętów. Wiadomo, że Tim Burton pracuje nad drugą częścią „Soku z żuka”, a długo oczekiwana kontynuacja filmu pojawi się w kinach pod koniec 2024 r.

  • „Batman” (1989) – samotnik walczący z przestępczością w ponurym mieście Gotham City zrobił w świecie kina prawdziwą furorę. Film w krótkim czasie zarobił ponad 400 milionów dolarów, dostał Oscara za najlepszą scenografię i w ciągu kolejnych 8 lat doczekał się 3 sequeli. Aktorzy, którzy wcielili się w główną rolę Batmana w kolejnych częściach, to Michael Keaton, Val Kilmer oraz George Clooney.

  • „Charlie i fabryka czekolady” (2005) – w wyniku współpracy Burtona z Deppem i Elfmanem powstałe niezwykle interesująca ekranizacja książki Roalda Dahla opowiadająca o biednym chłopcu, który w wyniku losowania dostaje złoty bilet umożliwiający zwiedzenie magicznej fabryki czekolady. Jej właścicielem jest wyjątkowo ekscentryczny i nieco oderwany od rzeczywistości Willy Wonka. Tej wyjątkowo barwnej pozycji nie może zabraknąć na półce zawierającej filmy dla całej rodziny. W grudniu 2023 r. miała z kolei miejsce premiera prequela filmu „Charlie i fabryka czekolady”. Obejrzyj zwiastun filmu, w którym Timothée Chalamet jako młody Willy Wonka robi piorunujące wrażenie!

  • „Edward Nożycoręki” (1990) – doceniony i obsypany nagrodami film fabularny utrzymany w klimacie dark fantasy. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp oraz Winona Ryder, a fabuła jest zaskakująca i pełna dramaturgii. Android Edward zamiast dłoni ma nożyce, którymi potrafi wyczarować prawdziwe cuda. Jednak mieszkańcy miasteczka nie tolerują „inności” bohatera, co prowadzi do wielu przykrych nieporozumień.

  • „Żukosoczek” (1989–1991) – czym jeszcze zaskakuje Tim Burton? Bajki w jego wydaniu są pełne zaskakujących zdarzeń i humorystycznych akcentów. Nawiązująca do filmu „Sok z żuka” animacja idealnie się nadaje do wspólnego rodzinnego oglądania.

  • „Gnijąca panna młoda” (2005) – animowany film fantasy, który zdobył wiele prestiżowych nagród i był nominowany do Oscara w 2006 r. Do dzisiaj wiele osób uważa, że jest to najlepsza produkcja Tima Burtona. Główny bohater Victor przygotowuje się do aranżowanego przez rodziców ślubu z Victorią. W wyniku nieporozumienia okazuje się, że dziewczyna jest martwa, a świeżo upieczony małżonek trafia wraz z nią do Krainy Umarłych, która okazuje się zupełnie inna, niż każdy by się spodziewał. Film jest doskonałą pozycją na Halloween zarówno dla dorosłych, jak i starszych dzieci lubiących opowieści z dreszczykiem.

  • „Wednesday” (2022) – na koniec zestawienia nie film, a genialny serial wzorowany na „Rodzinie Addamsów” z doskonałymi rolami Jenny Ortegi, Catheriny Zeta-Jones i Luisa Guzmá Wyrzucona z publicznej szkoły Wednesday trafia do Akademii Nevermore, do której uczęszczają dzieci ze zdolnościami paranormalnymi. Inteligentna, lecz buntownicza dziewczyna chce rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw w okolicy. Pierwszy sezon tak się spodobał publiczności, że „Wednesday” doczeka się kontynuacji w przyszłym roku.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze