1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Martin Scorsese otrzyma Honorowego Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie

Martin Scorsese (Fot. Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Forum)
Martin Scorsese (Fot. Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Forum)
„Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny”, „Wyspa tajemnic”, „Wilk z Wall Street” czy „Irlandczyk” to tylko niektóre produkcje, z reżyserii których zasłyną Martin Scorsese. Jego ostatni film – „Czas krwawego księżyca” – także okazał się światowym hitem. Nic dziwnego więc, że laureat Oscara za reżyserię „Infiltracji” już w lutym otrzyma Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Festiwal filmowy w Berlinie – Berlinale – to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie, który odbywa się corocznie w lutym. To właśnie wtedy przyznawane są słynne Złote i Srebrne Niedźwiedzie za rozmaite osiągnięcia. Jedną z nagród jest Honorowy Złoty Niedźwiedź przyznawany wybitnym artystom światowego kina. Już wiadomo, że w 2024 roku otrzyma go Martin Scorsese, amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor i producent filmowy. Dyrektorka Mariëtte Rissenbeek i dyrektor artystyczny Carlo Chatrian przyznali: „Dla każdego, kto postrzega kino jako sztukę tworzenia historii jednocześnie osobistych i uniwersalnych, Martin Scorsese jest niedoścignionym wzorem do naśladowania. Jego filmy pozostają z nami, a postacie żyją i rozwijają się w nas. Jego spojrzenie na historię i ludzkość pomogło nam zrozumieć i postawić sobie pytania, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Najnowszy film Martina Scorsese »Czas krwawego księżyca« jest jednym z jego największych osiągnięć. To dla nas wielka przyjemność, że po raz kolejny będziemy mogli powitać dobrego przyjaciela festiwalu i wręczyć mu najważniejszą, honorową nagrodę”.

Organizatorzy festiwalu podkreślili także, że Scorse – który ma w swoim dorobku ponad 70 filmów – jest jednym z najbardziej wpływowych filmowców na całym świecie: „Wiele z jego dzieł zapisało się w historii kina, a wszechstronność jego dorobku jest wyjątkowa. Do jego najbardziej znanych filmów należą: »Taksówkarz« (1975, Złota Palma w Cannes w 1976 r.), »Wściekły byk« (1980 r., pozakonkursowo pokazany w Berlinie w 1981 r.), »Po godzinach« (1985 r., nagroda za reżyserię w Cannes w 1986 r.), »Kolor pieniędzy« (1986 r.), »Chłopcy z ferajny« (1990 r.), »Przylądek strachu« (1991 r., konkurs Berlinale 1992 r.), »Wiek niewinności« (1993 r.), »Kasyno« (1995 r.), »Gangi Nowego Jorku« (2002 r., pokaz poza konkursem na festiwalu w Berlinie w 2003 r.)”. Dodali także, że jego ostatnia produkcja – wspomniany już „Czas krwawego księżyca” – została uznana za najlepszy film 2023 r. przez National Board of Review, a Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na liście dziesięciu najlepszych filmów roku. Przypominamy jego zwiastun:

Uroczystość wręczenia statuetki odbędzie się 20 lutego 2024 r. w Berlinale Palast.

Źródło: Daria Porycka, „Martin Scorsese otrzyma Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości”, https://www.pap.pl/aktualnosci/martin-scorsese-otrzyma-honorowego-zlotego-niedzwiedzia-za-caloksztalt-tworczosci [dostęp: 27.12.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze