Piotr Orzechowski: Chuligańskie solo

Fot. Rafał Masłow

Piotr Orzechowski robi z jazzem rzeczy, których nie robi nikt inny. To dlatego przyjęła się jego ksywka „Piano Hooligan”. I dlatego, mimo tak młodego wieku, zdobył nagrodę, o której przez dekady polscy jazzmani tylko marzyli.
W lipcu 2011 roku Piotrek jako pierwszy Polak w historii wygrał konkurs dla pianistów jazzowych na festiwalu w Montreux. Był najmłodszym ze startujących z różnych części świata muzyków. Już po ogłoszeniu werdyktu Tommy LiPuma, przewodniczący jury i legendarny amerykański producent płyt Milesa Davisa czy Diany Krall, podszedł do Piotrka i powiedział: „Pamiętaj, nie oglądaj się na nic. Cokolwiek by się działo, idź dokładnie tą ścieżką”.

Samowolka przy pianinie

Pierwsze wrażenie na jego koncertach? Zaskoczenie. Na scenę wchodzi chłopak w ciasnej koszulce i punkowych spodniach. Siada za fortepianem, w zasięgu ręki ma elektroniczną klawiaturę. Razem z zespołem grają tak, że chwilami trudno się połapać, czy to jeszcze jazz. Ostro albo delikatniej – kto będzie chciał, dosłucha się Bacha. Piotrek mówi, że pianistę jazzowego postanowił zrobić z niego tata. Mama ciągnęła go raczej w stronę muzyki klasycznej. Wyszło tak, że dziś stara się połączyć te dwa kierunki. W naprawdę zaskakujący sposób.

Właściwie to nie miał szans, żeby nie zostać muzykiem. Oboje rodzice po akademii, starsza siostra kończyła szkołę muzyczną. W ich mieszkaniu w krakowskiej kamienicy bez przerwy odbywały się jakieś próby. W salonie stał fortepian, w innym pokoju pianino, do tego jeszcze jakieś keyboardy, wiolonczela ojca. Piotrkowi muzyczne frazy wbijały się w głowę. Nie jest w stanie powiedzieć, kiedy po raz pierwszy zagrał coś sam. Musiał być bardzo mały, bo nie dosięgał do klawiszy, któryś z dorosłych sadzał go na stołku. Pamięta, jak w przedszkolu samowolnie i nielegalnie dorwał się do pianina. Inne dzieciaki były zachwycone, przedszkolanki – niekoniecznie. Kiedy trafił do muzycznej podstawówki, większość przerabianego materiału miał już opanowaną. Jako siedmiolatek wygrał Festiwal Instrumentalistów i Multiinstrumentalistów w Krakowie, na który zjeżdżały dzieci i młodzież z całej Polski. Rok później to samo. Od początku grał na konkursach własne utwory jazzowe. Ojciec zaraził go mistrzami, takimi jak Herbie Hancock czy Keith Jarrett, ale on sam poszedł jeszcze dalej. Mówi, że przełomem był dla niego rok 2008. Prześladowało go poczucie, że to, co robi, nie ma odpowiedniej głębi. Że podąża za mistrzami, gra jak oni, a chce po swojemu.