fbpx

Szczygieł, Żulczyk, Rusinek, Rogoziński – rusza cykl wirtualnych spotkań z pisarzami

Szczygieł, Żulczyk, Rusinek, Rogoziński - rusza cykl wirtualnych spotkań z wyjątkowymi pisarzami
Na zdjęciach w kolejności od lewej: Michał Rusinek (Fot. Beata Zawrzel), Jakub Żulczyk (Fot. Zuza Krajewska), Mariusz Szczygieł (Fot. Volens Tomasz Bobrowski), Alek Rogoziński (Fot. Anna Powałowska).

Rusza wyjątkowy cykl spotkań online z cenionymi pisarzami. Znani i poczytni twórcy spotkają się ze swoimi czytelnikami za pośrednictwem Internetu, by porozmawiać zarówno o kulisach pracy artystycznej, jak też o swoich prywatnych biblioteczkach i ważnych dla nich książkach.

„Spotkajmy się online” – pod takim hasłem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała projekt, dzięki któremu miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi literatami. Spotkania odbędą się za pośrednictwem Internetu, a pierwsze z nich już 9 lipca.

Do projektu zostali zaproszeni cenieni twórcy współczesnej literatury polskiej, którzy w swoich dziełach poruszają istotne i uniwersalne tematy oraz tworzą teksty, które cieszą się uznaniem i zainteresowaniem czytelników. Zatem w letnie wieczory każdy będzie mógł wirtualnie spotkać się z: Michałem Rusinkiem, Jakubem Żulczykiem, Mariuszem Szczygłem, Jakubem Małeckim, Witoldem Szabłowskim, Marcinem Wrońskim i Alkiem Rogozińskim, natomiast gościem specjalnym będzie wybitny ilustrator Józef Wilkoń.

Spotkania z pisarzami realizowane będą w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Aby wziąć w nich udział, należy zarejestrować się na dedykowanej stronie https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.pl/. Każde ze spotkań będzie tłumaczone na język migowy. Dodatkowo, po zakończeniu streamingu live, nagrania spotkań zostaną udostępnione na stronie Biblioteki oraz w mediach społecznościowych tak, aby zainteresowani czytelnicy mogli odtworzyć je w dogodnym dla siebie czasie i miejscu.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem – 9 lipca godz. 18:00

Szczygieł, Żulczyk, Rusinek, Rogoziński - rusza cykl wirtualnych spotkań z wyjątkowymi pisarzami
(Fot. Beata Zawrzel)

Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, felietonista, doktor habilitowany literaturoznawstwa, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Zajmuje się również pisaniem popularyzatorskich felietonów o języku i literaturze. Przekłada książki z języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, a także musicale. Niekiedy układa wierszyki, teksty piosenek, tworzy słuchowiska radiowe. W latach 1996-2012 był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Michał Rusinek jest autorem m.in. „Pypcie na języku”, „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”, „Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy”.

Spotkanie z Jakubem Żulczykiem – 14 lipca godz. 18.00

Szczygieł, Żulczyk, Rusinek, Rogoziński - rusza cykl wirtualnych spotkań z wyjątkowymi pisarzami
(Fot. Zuza Krajewska)

Jakub Żulczyk – pisarz, scenarzysta, dziennikarz. Autor powieści: „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Ślepnąc od świateł”, „Wzgórze Psów” i „Czarne Słońce”. Publikował, m.in. w „Polityce”, „Dzienniku” i „Playboyu”. W 2014 roku wydał „Ślepnąc od świateł” z ciemną stroną Warszawy jako osobnym bohaterem. Książce tej, nominowanej do Paszportu „Polityki”, Żulczyk jako scenarzysta (dodajmy, że twórca miał już za sobą scenopisarski debiut – w 2016 r. współtworzył serial HBO pt. „Belfer” z Maciejem Stuhrem) wraz z reżyserem Krzysztofem Skoniecznym dał drugie, tym razem telewizyjne, życie. Produkcja pod tym samym tytułem okazała się wielkim sukcesem – czasopismo „Variety” umieściło ją wśród najlepszych seriali 2018 r. Pisarz zadebiutował w 2006 r. powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”.

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem – 28 lipca godz. 18.00

Szczygieł, Żulczyk, Rusinek, Rogoziński - rusza cykl wirtualnych spotkań z wyjątkowymi pisarzami
(Fot. Volens Tomasz Bobrowski)

Mariusz Szczygieł – pisarz, reportażysta. Zadebiutował w wieku 16 lat na łamach czasopisma „Na przełaj”, a od 1990 roku współpracuje (z przerwami) z „Gazetą Wyborczą”, gdzie uczył się sztuki reportażu od Hanny Krall. W latach 1995–2001 współtworzył pierwszy polski talk-show „Na każdy temat”. Prezes Instytutu Reportażu. Jest autorem m.in. książki „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, antologii „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” (zbiór przeszło 20 tekstów wybitnych polskich twórców). Był twórcą wydarzenia literackiego 2014 roku – wydania dwutomowej (1800 stron!) „Antologii polskiego reportażu”. Jest znawcą Czech. W 2006 roku wydał „Gottland”, gdzie opowiada o historii, w 2010 roku – „Zrób sobie raj” z reportażami bliższymi czeskiej współczesności. Dwa lata później ukazała się „Láska nebeská”, w której pisarz skupił się na czeskiej kulturze. Kilka tygodni temu Mariusz Szczygieł opublikował książkę „Osobisty przewodnik po Pradze”, która w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom reportaży „Nie ma” (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów.

Spotkanie z Alkiem Rogozińskim – 5 sierpnia godz. 18.00

Szczygieł, Żulczyk, Rusinek, Rogoziński - rusza cykl wirtualnych spotkań z wyjątkowymi pisarzami
(Fot. Anna Powałowska)

Alek Rogoziński – dziennikarz, redaktor, pisarz, twórca opowiadań, komedii kryminalnych i powieści obyczajowych, pasjonat muzyki oraz podróży. Karierę zawodową zaczynał w połowie lat 90. w Rozgłośni Harcerskiej, później był prezenterem w warszawskich studiach Radia Plus i Radia Kolor oraz współpracownikiem i redaktorem, m.in. pism „Boutique” i „Party”. Literacko zadebiutował w 2015 roku książką „Ukochany z piekła rodem”, ale prawdziwą popularność przyniosła mu wydana rok później komedia sensacyjna „Jak Cię zabić, kochanie?” nominowana przez portal Lubimy Czytać do tytułu Książka Roku 2016 (kategoria „kryminał, sensacja, thriller”). W 2017 r. podobną nominację zdobyła powieść „Do trzech razy śmierć”, a dwie kolejne – „Lustereczko, powiedz przecie” i „Zbrodnia w wielkim mieście” – zajęły pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Nakład wszystkich 12 powieści jego autorstwa przekroczył już ćwierć miliona egzemplarzy, a sekretem ich popularności wśród czytelników są zarówno wyraziste kobiece bohaterki, jak też umiejętne łączenie humoru i kryminalnej intrygi, porównywalne z twórczością „królowej polskiego kryminału” Joanny Chmielewskiej.

Informacje o kolejnych spotkaniach z pisarzami będzie można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz jej profilu facebookowym.