1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa Jana Lebensteina w Galerii Biegasa

W Muzeum im. Bolesława Biegasa trwa wystawa Jana Lebensteina „Metamorfozy”. (Fot. materiały prasowe)
W Muzeum im. Bolesława Biegasa trwa wystawa Jana Lebensteina „Metamorfozy”. (Fot. materiały prasowe)
W Muzeum im. Bolesława Biegasa trwa wystawa Jana Lebensteina „Metamorfozy”. Wystawa jest rodzajem hommage dla artysty i jego miejsca w sztuce polskiej i europejskiej, w 60-tą rocznicę I Biennale Paryskiego w 1959 roku. To kolejna wystawa, która powstała z inicjatywy Fundacji im. Bolesława Biegasa.

Jan Lebenstein był jednym z największych malarzy polskich II połowie XX wieku. Po wojnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Od połowy lat 50. krystalizowała się powoli Figura osiowa – emblemat jego malarstwa.

Późną jesienią 1959 roku, 29-letni Lebenstein przyjeżdża z Warszawy do Paryża. Jego Figury osiowe zostają pokazane na I Biennale de Paris, zainicjowanym przez André Malraux, który właśnie objął tekę ministra kultury w rządzie generała de Gaulle’a. Otrzymuje Grand Prix Biennale, z czym wiąże się roczne stypendium. Ma wystawę w Muséed’Art de la Ville de Paris. Jego Figury budzą zachwyt u krytyków tej miary, co Jean Cassou, twórca Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu.

Lata 60-te to wielki międzynarodowy sukces młodego polskiego malarza. Jego obrazy znalazły się na najważniejszych wystawach europejskich, w prywatnych kolekcjach amerykańskich i europejskich, czy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. 

Na wystawie będzie można zobaczyć blisko 50 dzieł artysty w tym najsłynniejsze Figury osiowe. Wystawa potrwa do 7 listopada.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze