„Osoby po studiach aktorskich, doskonałe w swoich zawodach, dostają omnipotencji i nagle doradzają, jak żyć. Są wytrenowane, mówią wyraźnie i powoli, zakładają okulary i malują usta czerwoną szminką usta, bo wiadomo, że czerwona szminka to sukces” – mówi socjolożka Dorota Peretiatkowicz w 5. odcinku podcastu „zaTASKowani”, opisując modę na tzw. doradztwo aktorskie, które wpisuje się w szersze zjawisko toksycznej pozytywności.
Toksyczna pozytywność często przybiera postać różnych maści samozwańczych trenerów, którym do uczenia przysłowiowego „jak żyć” wystarczą doświadczenie w korporacji i tam przebyte szkolenia albo popularność w mediach społecznościowych. – My, jako kultura, pozwoliliśmy, żeby osoby, które mają pewne umiejętności aktorskie, nagle zaczęły odgrywać rolę, za którą im płacą, tylko że ta rola jest już bardzo niebezpieczną rolą – dodaje ekspertka.
A może z natury potrzebujemy takiego właśnie wsparcia, bo jest „popyt i podaż”? Jaka strategia będzie najlepszym antidotum? Rozmawiamy o tym w 5. odcinku podcastu „zaTASKowani” z badaczkami tego zjawiska: socjolożkami Katarzyną Krzywicką-Zdunek i Dorotą Peretiatkowicz, a krytyczno-satyrycznym okiem spojrzy na temat satyryk i współtwórca Klubu Komediowego Bartek Młynarski.