1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Ślad na Ziemi

Ślad na Ziemi

Ekolodzy straszą nas, że jeśli dalej tak będziemy żyć, to do 2050 roku potrzebna nam będzie druga Ziemia, by się ogrzać i wyżywić. Ile w tym propagandy, a ile prawdy?

Jaki ślad zostanie po tobie na Ziemi? Nie, nie pytam tu o wiekopomne dzieło literackie, poruszającą symfonię czy niezwykły obraz. Chodzi mi o coś znacznie bardziej subtelnego: ślad w powietrzu, w wodzie, w glebie. Naukowcy mówią o tym: ekologiczny odcisk stopy albo ślad ekologiczny. Wymyślili to pojęcie w latach 90. XX wieku, by obiektywnie i za pomocą liczb oddać wpływ jednostki na zużycie energii i surowców naturalnych oraz produkcję zanieczyszczeń. I choć wydaje się, że ów ślad opisuje dość ulotne czynniki (takie jak na przykład emisja dwutlenku węgla do atmosfery), mierzy się go w solidnych jednostkach – globalnych hektarach (gha) na osobę. Cała Ziemia to 13,4 mld gha. Ktoś powie, że to wiele? Ekolodzy sądzą inaczej. Z raportu „The Living Planet 2008” publikowanego przez WWF wynika, że wszyscy żyjemy ponad stan. Polacy eksploatują prawie dwa razy więcej, niż wynoszą zasoby naturalne naszego kraju. Na każdego z nas przypada tylko 2,1 gha, a statystyczny mieszkaniec naszej ojczyzny żyje tak, jakby miał do dyspozycji aż 4 gha. Przejadamy, śmiecimy, trujemy. Firma Veolia Environnement z okazji konferencji klimatycznej, która w zeszłym roku odbyła się w Poznaniu, policzyła, że przeciętny poznaniak emituje do atmosfery 12,5 t dwutlenku węgla. Można przyjąć, że ta wartość odpowiada każdemu mieszkańcowi większego polskiego miasta. 

Mięsożercom mówimy „NIE”

Jaki masz w tym udział? Możesz to łatwo policzyć, używając kalkulatora na stronie www.wwf.pl. Na początek dieta. Jesz mięso – no to czuj się winny. Powierzchnia, którą trzeba przeznaczyć na wyprodukowanie twoich ulubionych steków, jest kilkakrotnie większa niż ta na pokarmy roślinne. Na potrzeby hodowli zwierząt zajęto już jedną trzecią ziemskich lądów, a żeby wykarmić te wielkie stada, trzeba intensywnie nawozić pola. Połowa związków fosforu i azotu, które trafiają do rzek i jezior, pochodzi właśnie z produkcji zwierzęcej. Fermy zatruwają także środowisko tonami padliny, antybiotykami i hormonami. Zwierzęta hodowlane przyczyniają się też do rozwoju efektu cieplarnianego. We wrześniu 2007 roku pismo „The Lancet” opublikowało raport, z którego wynika, że za 35 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych odpowiada rolnictwo. Szacuje się, że hodowlane zwierzęta są winne 9 procent globalnej emisji dwutlenku węgla, plus 35–40 procent emisji metanu i 65 procent tlenków azotu. Te dwa ostatnie powodują dużo większy efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla.

Zatem mięsożercy mają przechlapane. Wegetarianie też jednak nie powinni czuć się ze sobą zbyt komfortowo: kalkulator oszacuje zaraz koszt wyprodukowania dla nich marchewek i ziemniaków. Jesz mrożonki – minus, kupujesz produkty, które hodowane są w twojej okolicy – plus. Lubisz banany? Wstydź się. Sprawdź, jak twoja słabość do egzotycznych owoców podnosi koszty środowiskowe transportu. A teraz naprawdę zrób rachunek sumienia: ile jedzenia marnuje się w twojej lodówce?

Gdybyście wciąż czuli się ze sobą za dobrze, przyjrzyjcie się swojemu zużyciu wody. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej, bezpiecznej wody pitnej. Tymczasem do picia i zaspokojenia podstawowych potrzeb higienicznych jednego człowieka potrzeba minimum 20 litrów wody dziennie. Niedużo? Może nie. Perspektywa zmienia się, kiedy uświadomimy sobie, że aby otrzymać kilogram pszenicy, potrzeba 1300 litrów wody, kilogram wołowiny – 15 tysięcy litrów. Lubisz wypić rano filiżankę kawy? Do jej wyprodukowania zużyto 140 litrów wody. Zasycha w gardle z wrażenia, prawda? Uff. Czy jest jednak coś, czym mogłabym nadrobić stracone punkty? Może transport? Ile litrów na sto kilometrów spala twój samochód? Ha! Jeździsz nim sam? To przegrałeś (z obliczeń firmy Veolia Envi-ronnement wynika, że 22 procent emisji dwutlenku węgla w Poznaniu przypada na miejski transport, w tym na autobusy i tramwaje tylko 2 proc. CO₂ – najbardziej szkodzą więc krótkie samotne przejazdy egoistycznych posiadaczy samochodów).

To jednak zupełnie nic w porównaniu z poczuciem winy, jakie powinno w tobie wywołać posiadanie dzieci i celebrowanie świąt Bożego Narodzenia. Czy wiesz, że – jak wyliczyli brytyjscy naukowcy – świąteczne jedzenie, zakupy,transport, no i prezenty „produkują” aż 650 kg dwutlenku węgla na osobę? To 5,5 proc. tego, co rocznie emituje do atmosfery cała Wielka Brytania!

No a dzieci? Jest nas na świecie 6 mld 830 mln. Z ostatnich szacunków wynika, że jeśli wciąż będziemy się rozmnażać w takim tempie, to za 40 lat będzie nas już 9,1 mld. O tym, co to oznacza dla zasobów Ziemi, mówi organizacja Optimum Population Trust (Koalicja na rzecz Optymalizacji Populacji). – Gdybyśmy zdecydowali się ograniczyć chęć posiadania dzieci o połowę, w 2050 roku byłoby 7,8 mld ludzi na świecie – argumentują jej członkowie. – Maksymalna liczba dzieci powinna wynosić dwoje na rodzinę. Posiadanie większej liczby oznacza skrajną nieodpowiedzialność – grzmią ekolodzy. Ziemia może bezpiecznie utrzymać i wykarmić nie więcej niż 5 mld ludzi. Już przekroczyliśmy tę granicę, a co będzie dalej?

No cóż, nasza żarłoczność rośnie. Jeśli Ziemianie – zwłaszcza ci z bogatych krajów – nie zmienią stylu życia, to ok. 2030 r. zużyjemy 100 proc. zasobów naszej planety – wyliczają zieloni. Do 2050 r. będziemy potrzebować drugiej Ziemi, by przeżyć – ostrzegają najbardziej radykalni ekolodzy. Czy możemy coś z tym zrobić?

 

Foto: fotochannels.com

Zasada prosto z lasu

Jednym z pomysłów na ratunek naszej planety jest coś, co posiada bardzo niezachęcającą nazwę: zasada zrównoważonego rozwoju. Ta idea do świata ekologów przywędrowała z... lasu. Pierwotnie pojęcie zrównoważonego rozwoju oznaczało taki sposób gospodarowania lasem, który polegał na wycinaniu tylko tylu drzew, ile może w to miejsce odrosnąć, tak by las nigdy nie przestał istnieć. Ten pomysł spodobał się ludziom, którym sen z powiek spędza troska o naszą planetę. „Dlaczego by całej Ziemi nie potraktować jak metaforycznego gigantycznego lasu?” – pomyśleli. A jak pomyśleli, tak wymyślili, że ludzkość w miarę możliwości powinna żyć „z odsetek”, a nie „z kapitału”. Fachowa definicja określa to tak: „Zrównoważony rozwój Ziemi to rozwój, który zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowuje, chroni i przywraca zdrowie i integralność ekosystemu naszej planety, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń i bez przekraczania długookresowych granic pojemności ekosystemu Ziemi”. Mówiąc prosto – żyj tak, by twoje wnuki w 2050 roku nie musiały się wyprowadzać na inną planetę, zostawiając za sobą jedynie ugór i zgliszcza.

Zasadą zrównoważonego rozwoju na poważnie zajęły się rządy wielu krajów (w Polsce została ona nawet wpisana do konstytucji), angażując wiele pieniędzy i wysiłku, by ograniczać na przykład emisję dwutlenku węgla do atmosfery, czy składając obietnice zmniejszania śladu ekologicznego poszczególnych krajów. Takie polityczne podejście do ekologicznych problemów krytykuje prof. Bjørn Lomborg, człowiek uznany przez tygodnik „Time” za jednego ze stu najważniejszych myślicieli na świecie. Lomborgowi nie podoba się także sama idea śladu ekologicznego. Przez ponad dziesięć lat World Wildlife Fund i kilka innych organizacji dokonywały skomplikowanych obliczeń, żeby ustalić indywidualne „odciski stopy” na planecie. Ich wyliczenia pokazują, że każdy Amerykanin używa 9,4 globalnego hektara kuli ziemskiej, każdy Europejczyk 4,7 hektara, a kraje o niskim dochodzie tylko 1 hektar. Po zsumowaniu wszystkiego okazuje się, że razem używamy 17,5 mld gha.

Niestety, dostępnych jest tylko 13,4 mld. Jak to możliwe? Jak możemy używać większego obszaru niż ten, który istnieje na Ziemi? – zadaje pytanie Lomborg w jednym ze swoich tekstów (do przeczytania po polsku na stronie www.racjonalista.pl). Przeprowadzając dość prosty rachunek statystyczny i pokazując pułapki zaokrąglania rozmaitych danych, wylicza, że w rzeczywistości używamy zaledwie około 60 procent dostępnej przestrzeni. Dodaje przy tym, że prawdopodobnie ta proporcja zmniejszy się, bo tempo wzrostu populacji maleje, a rozwój techniczny, który zapewnia nam efektywniejsze korzystanie z zasobów Ziemi, postępuje.

Inwestujmy w technologię

Lomborg nie zaprzecza, że tym, co naprawdę nam zagraża, jest wzrost emisji CO₂. Jednak uważa, że dla nikogo nie jest oczywiste, jak przeliczyć emisję CO₂ na określoną powierzchnię Ziemi. „WWF i niektórzy badacze zdecydowali obejść ten problem przez zdefiniowanie obszaru emisji jako obszaru lasu potrzebnego do wchłonięcia dodatkowego CO₂. Stanowi to teraz ponad 50 procent ekologicznego odcisku stopy i wzrośnie do trzech czwartych przed połową stulecia. W efekcie mówi się nam, że aby to osiągnąć, powinniśmy obciąć emisję do zera i sadzić drzewa, co znaczy, że musielibyśmy dzisiaj zasadzić las na obszarze o 30 procent większym niż cała dostępna ziemia, a do 2030 roku zasadzić go na powierzchni wielkości niemal dwóch planet. To jest nonsens”.

A przy tym – jak twierdzi Lomborg – sadzenie lasu jest jednym z najmniej wydajnych sposobów zmniejszania zawartości dwutlenku węgla. Co więc radzi? Inwestować w technologię, którą często ekolodzy odsądzają od czci i wiary, obarczając ją winą za zanieczyszczenie Ziemi. – Panele słoneczne i wiatraki wymagają mniej niż 1 proc. powierzchni lasu, by zredukować CO₂ . Stają się przy tym coraz wydajniejsze i często można je umieszczać na nieproduktywnej ziemi – na morzu czy pustyni – argumentuje myśliciel. – Dzięki technologii zapotrzebowanie na zasoby ziemi już spadło o 35 proc. w ciągu ostatnich 50 lat. Rozwijajmy więc technologię, a w niedługim czasie dostaniemy tanie sposoby pozyskiwania energii odnawialnej, energooszczędne urządzenia, samochody, których nie trzeba będzie tankować ropą. Nie straszmy ludzi śladem ekologicznym, bo to mniej miara naukowa, a bardziej miara skonstruowana na potrzeby podnoszenia świadomości publicznej i wpływania na politykę.

Brzmi radykalnie, prawda? Komu więc wierzyć? Czy słuchając takich ludzi jak Lomborg, rozgrzeszać się z nieekologicznych zachowań? W żadnym razie! Być może sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak twierdzą ekolodzy, ale jeśli sobie odpuścimy, będzie tylko gorzej. Niech nas straszą. Może zaczniemy się bać, nim naprawdę będzie już za późno, by coś zrobić.

Autorka jest dziennikarką „Przekroju”

 

Ślad narodów

Ślad ekologiczny przeciętnego mieszkańca USA to aż 9,4 gha (globalnych hektarów), a zasoby USA to 5 gha na osobę. To drugi największy ślad ekologiczny na Ziemi po mieszkańcach Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z których każdy potrzebuje aż 9,5 gha, do dyspozycji, mając ledwie 1,1 gha. Na statystycznego Kanadyjczyka przypada  20 gha, zużywa on zaś 7,1 gha.

Najbardziej zasobni, ale jednocześnie oszczędni w korzystaniu z zasobów Ziemi są mieszkańcy Gabonu. Na każdego z nich przypada aż 25 gha, ale statystyczny Gabończyk korzysta ledwie z 1,3 gha (tylko kto chciałby żyć jak statystyczny Gabończyk?). Najmniejszy ślad zostawiają po sobie na Ziemi mieszkańcy Konga. Każdy z nich zadowala się ledwie 0,5 gha, choć do wykorzystania ma aż 13,9 gha. Europejczyk z UE wykorzystuje aż 4,7 gha, a powinien nie więcej niż 2,3 gha. Polska w Unii na 24 kraje znajduje się na 20. pozycji.

Singiel też śmieci

Niedobrze mieć zbyt wiele dzieci, ale samotnicy także nie służą matce Ziemi.  – Coraz większa liczba osób żyjących samotnie to dla środowiska bomba z opóźnionym zapłonem – grzmią ekolodzy. – Największe szkody środowisku wyrządzają właśnie nieżonaci mężczyźni między 35. a 45. rokiem życia.

Badacze z University College w Londynie, którzy przeanalizowali dane z Anglii i Walii, odkryli, że gospodarstwa domowe liczące czworo lub więcej członków wytwarzają rocznie tonę odpadów, a jednoosobowe aż 1,5 tony. Podobne różnice dotyczą ilości produkowanego dwutlenku węgla na osobę. Potwierdzają to naukowcy, którzy badali gospodarstwa singli w 11 krajach europejskich i USA. Odkryli oni, że w domostwach „samotnych z odzysku”, czyli rozwiedzionych, zużycie energii elektrycznej wzrastało o 53, a wody o 42 procent. Obserwacje zostały opublikowane w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Single konsumują znacznie więcej na głowę niż członkowie rodzin – konkluduje kierujący badaniami Jianguo Liu z Michigan University. – Kupują o 38 procent więcej produktów spożywczych, zużywają
42 procent więcej opakowań i tankują o 61 procent więcej benzyny.

Ślad na paczce

Niektóre firmy – zwłaszcza w Wielkiej Brytanii – budzą ekologiczną świadomość konsumenta, podając mu na opakowaniu rozmaitych produktów, ile dwutlenku węgla wyemitowano do atmosfery przy produkcji danej rzeczy. I tak spożywcza firma Innocent podaje na kartoniku 250-mililitrowego soku z mango, że ta przyjemność kosztuje nas 294 gramy CO₂.

Jak zmniejszyć swój „ślad ekologiczny”?

Eksperci koncernu Veolia Environnement, który świadczy w wielu miastach świata usługi komunalne, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, radzą, jak zmniejszyć nasz ślad ekologiczny:

 • Korzystaj optymalnie z ogrzewania, to ono stanowi 72 proc.całkowitego zużycia energii w twoim domu; uszczelnij okna, drzwi wejściowe do budynku, namawiaj właściciela czy zarządcę budynku do przeprowadzenia termomodernizacji (ocieplenie i izolacja ścian zewnętrznych).
 • Nie gotuj potraw bez przykrycia – to 25 proc. energii wyparowanej (utraconej).
 • Kup zmywarkę, ręczne mycie naczyń zwiększa zużycie energii na podgrzanie wody do 50 proc.
 • Wyłączaj ładowarkę telefonu czy komputera z gniazdka, jeśli nie ładujesz baterii urządzenia.
 • Korzystaj z ekologicznych środków transportu. W miarę możliwości poruszaj się pieszo lub na rowerze. Wsiadaj do pojazdów komunikacji miejskiej zamiast do własnego auta. A jeśli już musisz, zabierz pasażerów, którzy wybierają się w tym samym kierunku. Autobus zużywa pięć razy mniej energii oraz emituje trzy razy mniej zanieczyszczeń na przewożoną osobę. Gdy używasz samochodu – pamiętaj, żeby silnik nie pracował dłużej niż 5 minut, kiedy go włączasz.
 • Sprawdź, czy rury w twoim domu nie przeciekają. Wymień wszelkie uszczelki, napraw kapiące krany.
 • Zamiast kąpieli w wannie bierz szybki prysznic. Pełna wanna to około 120 litrów wody, w ciągu 5 minut pod prysznicem zużywasz 50 litrów.
 • Wodę do spłukiwania zębów nabieraj do kubeczka, a nie wprost do ust ze strumienia płynącego z kranu.
 • Nigdy nie wylewaj wody niepotrzebnie. Zastanów się najpierw, czy nie da się jej użyć do podlewania kwiatów, ogrodu lub zmywania podłogi.
 • Segreguj śmieci. Wrzucaj papier, plastik, tworzywa sztuczne, baterie, puszki i szkło do oddzielnych pojemników. Dzięki recyklingowi oszczędzamy nie tylko materiały, ale i energię potrzebną do wytwarzania kolejnych opakowań.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Moda i uroda

Krok w Dobrą Stronę. Marka CCC wprowadziła szereg proekologicznych działań

Daria Biedrzycka, Nat Budzyńska. (Fot. materiały prasowe)
Daria Biedrzycka, Nat Budzyńska. (Fot. materiały prasowe)
Marce CCC proekologiczne działania nie są obce już od dawna. Tym razem premierze najnowszej kolekcji "Go For Nature" na sezon wiosna-lato 2021 towarzyszyły akcje pod hasłem #LetsCareWithCCC: panele dyskusyjne o ochronie środowiska, powstanie muralu w Warszawie i filmiki o ekologicznym życiu.

Działania CCC to bez wątpienia krok w dobrą, ekologiczną stronę. Firma od dawna wdraża proekologiczne działania. Wszyscy dostawcy przestrzegają kodeksu postępowania zgodnego z prawami człowieka, poszanowaniem środowiska naturalnego i zakazem wykorzystania szkodliwych substancji. 90 proc. odpadów z produkcji poddawanych jest recyklingowi. Zamiast plastikowych toreb używane są papierowe i ekologiczne opakowania, a w tegorocznej akcji „Daj swoim butom drugie życie” zebrano 10 ton obuwia. Najnowsza kolekcja „Go For Nature” oraz towarzyszące jej premierze akcje specjalne promowane były pod hasłem #Let’sCareWithCCC.

Kolekcja Go For Nature w sprzedaży pojawiła się w sezonie wiosna-lato 2021. Powstała z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz z dbałością o optymalizację zużycia energii i wody. Zostały oznaczone trzema etykietami: Leather Working Group (wytwórcy dochowują najwyższej staranności w całym procesie produkcji), Water Based Pu oraz Recycled Plastic Bottles. Niektóre modele sneakersów Sprandi w 50 proc. wykonano z butelek PET poddanych recyklingowi.

Kuba Kulesza. (Fot. materiały prasowe)Kuba Kulesza. (Fot. materiały prasowe)

Marta Siniło. (Fot. materiały prasowe)Marta Siniło. (Fot. materiały prasowe)

Natalia Kusiak. (Fot. materiały prasowe)Natalia Kusiak. (Fot. materiały prasowe)

Premierze towarzyszyły akcje wspierające. W mediach społecznościowych CCC pojawiły się filmiki z udziałem influencerów. Dominika Rejestruje nagrała wideo z przepisem na ekologiczne środki czystości. Rozkoszny podał przepis zero waste na zielony koktajl z bananem, a następnie curry ze skórkami z banana pozostałe z koktajlu oraz risotto ze szparagami na bulionie z końcówek szparagów. Krzysiek Rzyman, Natalia Kusiak i Jagna Niedzielska podzielili się sposobami na ekologiczne działania na co dzień, a Kuba Kulesza pokazał, jak segreguje śmieci.

W inicjatywie Sprzątanie lasu nad Wisłą w Warszawie uczestniczyli, m.in. joginka Karolina Erdmann, modelka Gosia Guzowska, stylistka Daria Biedrzycka i model Mariusz Jakubowski.

Inicjatywa sprzątanie lasu nad Wisłą w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)Inicjatywa sprzątanie lasu nad Wisłą w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)

W centrum Warszawy powstał też mural stworzony przez Beatę „Barrakuz” Śliwińską z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych, które oczyszczają powietrze. Obok umieszczono recyklomat na butelki PET – wrzucenie butelki uaktywnia iluminację LED. Po recyklingu z butelek powstają, m.in. długopisy, zabawki, namioty, czy meble ogrodowe, a także poliester do produkcji czapek, szalików i toreb z linii Go For Nature CCC.

Działania zwieńczył panel dyskusyjny o zrównoważonym rozwoju z udziałem Jagny Niedzielskiej (#bezresztek), Krzyśka Rzymana, zajmującego się ideą less waste, i aktywistki klimatycznej Arety Szpury.

 1. Zdrowie

O czym szumią zioła

Ruta Kowalska:
Ruta Kowalska: "Moją misją jest wielki powrót ziołolecznictwa. Marzę, aby każdy/a z nas posiadł/a podstawową wiedzę o roślinach, aby samodzielnie i bezpiecznie stosować je we własnym domu."(Fot. archiwum prywatne)
Ruta Kowalska, dyplomowana zielarka, autorka podręcznika „O czym szumią zioła” i kajetu wielkiej urody „Receptariusz ziołowy” zaprasza do magicznego świata roślin i odkrywania ich niezwykłych właściwości. Na swoim blogu oraz Instagramie „Zioła w pełni” dzieli się zielarską wiedzą, pokazuje innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstwa.

W jeszcze nie tak odległych czasach nieomal każda roślina była otoczona nimbem boskości i darzona szacunkiem. Wraz z rozwojem nauki i technologii zaczęłyśmy tracić przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzę, a dziś dla wielu osób zioła to po prostu popularne przyprawy jak oregano czy tymianek. Czym dla ciebie są zioła i czy były obecne w twoim życiu już wcześniej?
Od dziecka jestem zafascynowana roślinami. Trudno zliczyć ile czasu spędziłam w towarzystwie tych milczących, zielonych istot. Poznawanie ich wszystkimi zmysłami, dzielenie z nimi czasu ma w sobie coś z wtajemniczenia, inicjacji. Spotkanie twarzą w kwiat. Twarzą w liść. Twarzą w owoc.

Zioła są dla mnie czymś doskonałym samym w sobie. To dużo więcej niż potencjalne lekarstwo, chociaż to, że nas leczą jest dla mnie czymś niesamowitym. Nie chcę patrzeć na nie jedynie w sposób użytkowy. Tak jak w Twoim przykładzie o torebce z przyprawami. Nie wystarczy mi dodać suszu do potrawy, aby polepszyć jej smak. Chcę zobaczyć daną roślinę na żywo, poczuć fakturę jej liści, dowiedzieć się jakie ma wymagania glebowe – co mogę zrobić, aby było jej dobrze np. w moim ogrodzie. Sięgam też głębiej, dociekam jak rośliny troszczą się o siebie nawzajem i komunikują między sobą. Dlatego kiedy nauka, która w naszej zachodniej kulturze jest bogiem, potwierdza to, co czułam intuicyjnie od dziecka odczuwam wielką radość. I mimo, że burzy to skrupulatnie budowaną od wieków hierarchię świata, to czuję, że nadejdzie czas, kiedy rośliny będą miały własne prawa. Podobnie jak zwierzęta, o czym przecież naszym przodkom nawet się nie śniło.

Codziennie jestem w bliskim kontakcie z roślinami. Czuję ogromną wdzięczność za to, że mieszkam na odludziu i wystarczy wyjść z domu, aby zanurzyć się w zielonym świecie. Rośliny są dla mnie jak bliscy przyjaciele. Bo jeśli od kilkunastu lat codziennie głaszczę korę rosnących wokół mojego domu drzew, obserwuję ich zmagania się z mrozami czy wiatrem, patrzę jak zmieniają się w rytmie pór roku, to czuję więź. Tak samo w ogrodzie, gdzie doglądam rosnących ziół, czy na łąkach wokół domu, gdzie znam każdy spłachetek ziemi. Mam tylko wątpliwości czy ta więź jest obopólna. Rośliny znakomicie mogą się bez nas obyć. Dzięki fotosyntezie są autonomicznymi, samowystarczalnymi istotami. To my ich potrzebujemy, a nasze życie nie mogłoby bez nich istnieć.

Zioła wykorzystywano nie tylko w obrzędach religijnych i magicznych rytuałach, pełniły one bardzo ważną funkcję w codziennym życiu. Znajomość ich właściwości mogła ratować albo odbierać życie, dlatego wiedza na ich temat była tak cenna. Gdzie ty zaczęłaś swoje poszukiwania na temat ziół oraz ich magicznych i leczniczych właściwości? I kiedy poczułaś, że chcesz dzielić się swoją wiedzą z innymi?
Jako dziecko mogłam godzinami obserwować przyrodę zachwycając się całym tym bogactwem. Dopiero potem poczułam potrzebę nazywania, porządkowania, przypisywania roślinom określonych właściwości. Chciałam wiedzieć jakim zielonym bandażem można opatrzyć ranę podczas leśnych wędrówek, co można zjeść, a czego lepiej unikać, jak wspomóc się przy niestrawności czy w przeziębieniu. Na moim regale pojawiało się coraz więcej książek o ziołach. Nieustannemu czytaniu towarzyszyły częste wyprawy w teren, bo odczuwam jakąś pierwotną, ciągłą potrzebę bycia na świeżym powietrzu, w ruchu, chodzenia po chaszczach.

Zawsze byłam mocno ukierunkowana i zdaję sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być zaskakujące, ale już jako 6-letnie dziecko wiedziałam, że chcę mieszkać na wsi i żyć blisko ziemi.

Cała moja formalna edukacja związana jest z przyrodą. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ostatnich latach, bo wcześniej niestety nie było takich możliwości, ukończyłam roczny kurs zawodowy „Zielarz-Fitoterapeuta”, studia podyplomowe „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie uczestniczę w rocznym kursie „Fitoterapia szczegółowa” prowadzonym przez dr. H. Różańskiego.

Ziołolecznictwo to nauka ścisła i takie podwaliny, szeroka wiedza biologiczna i chemiczna są bardzo istotne. Równolegle wciąż uczę się sztuki zielarskiej na najlepszym uniwersytecie. Stworzonym ręką Natury. Na łąkach, polach, w lasach.

Pierwsze warsztaty przyrodnicze zaczęłam robić jeszcze podczas studiów, potem skupiłam się na ziołowych. Bardzo wierzę w moc edukacji. W to, że kropla drąży skałę.

Moją misją jest wielki powrót ziołolecznictwa. Marzę, aby każdy/a z nas posiadł/a podstawową wiedzę o roślinach, aby samodzielnie i bezpiecznie stosować je we własnym domu.

„Zioła w pełni” to nazwa nieprzypadkowa, oprócz istotnych w twoim życiu roślin pojawia się też element lunarny. Jaka jest rola księżyca w tym, czym zajmujesz się na co dzień?
„Zioła w Pełni” to nie tylko nazwa mojej firmy i bloga na którym snuję ziołowe opowieści, ale również odzwierciedlenie tego, co jest dla mnie ważne. Pełnia to dla mnie stan, w którym niczego nie brakuje. Całkowitej harmonii i poczucia obfitości na każdym poziomie życia.

Księżyc odgrywa w moim życiu dużą rolę. Zarówno ja, jak i uprawiane przeze mnie rośliny żyjemy w jego rytmie. Bardzo bliska jest mi idea rolnictwa biodynamicznego, a kalendarz księżycowy autorstwa Marie Thun to mój zaufany doradca. Zawsze mam go na podorędziu. Podpowiada mi jak pielęgnować rośliny, kiedy najlepiej siać, przycinać je, zbierać plon.

Księżyc kiedyś nazywany był miesiącem, a stąd już tylko krok do miesiączki. Od kilkunastu lat przyglądam się temu jak pięknie mój cykl menstruacyjny współgra się z rytmem Księżyca. Opowiadam o tym na warsztatach na temat zdrowia kobiet, kiedy pierwszego dnia zasiadamy w Ziołowym Kręgu Kobiet. Okazuje się, że większość kobiet odkrywa wtedy tę niesamowitą synchroniczność.

Z fascynacją obserwuję jak wpływają na mnie poszczególne fazy Księżyca. Jeżeli Księżyc ma tak potężny wpływ na oceany, to musi mieć też wpływ na nasze ciała, które w większości są zbudowane z wody. Nów to czas skupienia się na sobie, wejścia w ciemność, zasiewania ziaren. Pełnia to moment spełnienia, celebrowania życia i dziękczynienia. Zdaję sobie sprawę, że część ludzi, szczególnie w miastach, zamkniętych w blokach zapomina o spoglądaniu w niebo, dlatego mój ziołowy newsletter wysyłam w nów i pełnię. Czasem czytelniczki piszą mi, że przypominam im przy okazji o tym, co dzieje się na niebie.

Kolejnym księżycowym motywem jest to, że dawniej niektóre zioła zbierano przy pełni ufając, że w tym czasie ich lecznicza moc jest najpotężniejsza. Idea ta mocno mnie porywa, dlatego wzorem naszych przodkiń zdarza mi się wykopywać korzenie ziół w srebrnym blasku Księżyca. Ogarnia mnie wtedy poczucie wspólnoty, zielarskiego siostrzeństwa z tymi, które były przede mną, a z którymi łączy mnie zielona nić porozumienia.

Zioła od początku pełniły ważną funkcję w różnego rodzaju rytuałach. Które rośliny i jakie rytuały są dla ciebie szczególnie ważne?
Nie mogłoby w moim życiu obyć się bez rytuałów związanych z Księżycem. Każdego miesiąca celebruję pełnię sporządzając eliksir księżycowy. Ruszam na łąki, do lasu i zbieram sezonowe zioła. Zimą są to szyszki, kawałki kory, jakieś zapomniane przez ptaki owoce np. berberysu, dzikiej róży. Kryształową karafkę, schedę do mojej babci wypełniam ziołami, zalewam zimną wodą i zostawiam na całą noc. Rano wypijam chłodny, delikatny macerat czemu zawsze towarzyszy jakaś intencja, ale i wdzięczność za wszystko co w życiu otrzymuję. To ostatnie jest bardzo ważne, bo w wirze codziennych zajęć często zapominam o docenianiu tego, co się wydarza, o celebracji każdego dnia, tak jakby był ostatnim. Marzy mi się, aby sporządzanie eliksirów księżycowych stało się powszechne. Wyobraź sobie, że przed pełnią na okiennych parapetach, jak kraj długi i szeroki królują buteleczki, flakoniki i fiolki z ziołami.

Podczas nowiu palę ognisko, aby rozświetlić ciemność nocy, ale również tę w sobie. Spotykają się wtedy wszystkie żywioły – woda, bo miejsce na ognisko jest nad stawem, powietrze bez którego ogień nie mógłby zapłonąć, ziemia.

Bardzo ważny jest też dla mnie rytuał wdzięczności wobec roślin. Proszenia o możliwość skorzystania z ich leczniczych mocy. Zauważyłaś, że w większości przypadków, aby zebrać jakąś roślinę, trzeba przed nią przyklęknąć, pokłonić się? Czuję, że nie bez powodu. Mam taką zasadę i tego uczę na moich warsztatach: Najpierw zaprzyjaźnij się z rośliną, a dopiero potem poproś o coś dla siebie. Weź jedynie tyle, ile potrzebujesz i nie zapomnij podziękować ziołom, że możesz czerpać z ich dobrodziejstw.

Głęboki szacunek do roślin to dla mnie podstawa. Musi istnieć równowaga między braniem a dawaniem. Korzystam z ziół, ścinam je, ale w ramach zadośćuczynienia co roku sadzę drzewa, pielęgnuję łąkę kwietną, nie stosuję żadnych pestycydów w ogrodzie, dbam o bioróżnorodność w moim najbliższym sąsiedztwie.

Ruta Kowalska (Fot. archiwum prywatne)Ruta Kowalska (Fot. archiwum prywatne)

Ziołolecznictwem od zarania wieków zajmowały się kobiety, matki przekazywały córkom wiedzę, którą otrzymały od swoich przodkiń. Dzisiaj ty pełnisz rolę takiej przewodniczki po świecie roślin i zapraszasz kobiety na prowadzone przez siebie warsztaty. Czy możesz opowiedzieć jak wyglądają takie spotkania, czego uczysz i jak na czym polega poznawanie ziół od podstaw?
Wierzę, że ziołolecznictwo to nasza kobieca spuścizna, że w naszych sercach, krwi i kościach zapisana jest wiedza przodkiń. Nasza herstoria mocno splata się z pędami roślin. Dawniej większość kobiet, szczególnie tych mieszkających daleko od miast posiadała jakąś podstawową wiedzę na temat roślin leczniczych.

Moje warsztaty robię w duchu głębokiego poszanowania i wrażliwości na to, co daje nam natura. Na warsztatach „O czym szumią zioła” przekazuję wiedzę na temat podstaw ziołolecznictwa, prawidłowego sporządzania preparatów galenowych: naparów, wywarów, odwarów, nalewek, intraktów, maści, wyciągów na winie, wyciągów glicerynowych czy olejowych. Użycie prawidłowego rozpuszczalnika ma kolosalne znaczenie, tylko mając odpowiednia wiedzę fitochemiczną może przygotować skuteczny preparat ziołowy. Mówię o etyce zbioru, uczę jak prawidłowo zbierać i suszyć zioła, opowiadam dużo o substancjach czynnych w roślinach, bezpieczeństwie stosowania ziół, lokalności i sezonowości. Nie może się oczywiście obyć bez zajęć terenowych. Spotkania z roślinami na żywo są niezmiernie ważne. Po zajęciach często uczestniczki opowiadają mi, że przypomniały sobie, że przecież w dzieciństwie babcia pokazywała im kwitnące podbiały czy świetliki, albo jak sporządzić syrop ziołowy.

Warsztaty „Po zioła. Po moc” dedykowane są zdrowiu kobiet. Podoba mi się to określenie „po moc” - tylko jeśli jesteś w swojej mocy możesz sobie pomóc. Te warsztaty zaczynamy Ziołowym Kręgiem Kobiet. To otwiera uczestniczkom serca i buduje poczucie wspólnoty, które będzie nam już towarzyszyło do końca warsztatów. Rozmawiamy o trzech etapach życia kobiety – Białej Bogini (dojrzewanie), Czerwonej Bogini (kobieta płodna, matka) oraz Czarnej Bogini (kobieta po menopauzie, mądra). Oczywiście wszystko w kontekście ziół.

Dzielę się naukową wiedzą m.in. o tym jak możemy wesprzeć się ziołami w zespole napięcia przedmiesiączkowego, przy bolesnych, obfitych lub skąpych miesiączkach, stanach zapalnych narządów płciowych, przy mięśniakach, torbielach, podczas połogi i laktacji, czy w okresie klimakterium. Te spotkania są bardzo intensywne, chcę przekazać jak najwięcej wiedzy, ale teorii towarzyszy też praktyka – każda z uczestniczek przygotowuje dla siebie po kilkanaście różnych ziołowych remediów. Ich sporządzaniu zawsze towarzyszy dużo radości i poczucia wspólnoty.

Wiosna to czas nowego początku, nowego cyklu życia. To na pewno również bardzo ważny moment w życiu zielarki. Na jakie zioła warto zwrócić szczególną uwagę w tym czasie?
Uwielbiam wczesną wiosnę, kiedy przyroda, ale i moje ciało budzą się do życia. To doskonały czas na zbiór ziołowych korzeni i kłączy, które najlepiej wykopać jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. W tym czasie ilość nagromadzonych w nich substancji leczniczych jest największa.

O tej porze możemy też zbierać korę i gałązki z drzew. Najlepiej zrobić to, wraz z ruszeniem wegetacji. Kiedy rozpoczyna się intensywny wzrost roślin między korą a drewnem tworzy się warstwa młodych komórek twórczych, luźno z nimi złączona, co ułatwia oderwanie kory. Najlepiej zbierać ją podczas przecinek z młodych, gładkich, kilkuletnich gałązek o grubości około 3-4 cm, a nie z żywego drzewa.

Wiosna to też doskonały czas na zbieranie pączków drzew i krzewów. W fitoterapii wyodrębniono nawet specjalny dział im poświęcony - gemmoterapię. Pączki pozyskuje się w różnych fazach wzrostu: od całkowicie zamkniętych po częściowo otwarte z widocznymi rozchylającymi się listkami, ale wciąż jeszcze u dołu otulonymi brązowymi łuskami. Wczesną wiosną możemy też zbierać pierwsze kwiatostany np. olchy, leszczyny czy żółto kwitnącego podbiału.

Bardzo popularny jest też zbiór soku z brzozy zwanego oskołą. Ja osobiście go nie pozyskuję. Czuję, że ten cenny w substancje odżywcze płyn należy do drzewa, jest niczym życiodajna krew, której dopływ zapewnia mu dobry start na wiosnę, witalność i doskonałą kondycję. Nierozważnie i rabunkowo prowadzony zbiór soku naraża zdrowie drzew, może prowadzić do infekcji grzybowych, osłabienia, a nawet obumarcia drzewa.

Wczesne zapisy o zastosowaniu ziół pojawiły się już na babilońskich glinianych tabliczkach pochodzących z 3000 r. p.n.e. Ty również postanowiłaś usystematyzować i skatalogować posiadaną wiedzę o ziołach i tak powstały twoje dwie książki „O czym szumią zioła” i „Receptariusz ziołowy”. Od której warto zacząć i co w nich znajdziemy?
W pierwszej kolejności mocno zachęcam do przeczytania liczącej 416-stronic książki „O czym szumią zioła”. Ta książka pęczniała we mnie jak nasiono na długo zanim ujrzała światło dziennie. Na jej pisanie i wydanie w modelu selfpublishingu poświęciłam dwa lata. Nazwałam ją podręcznikiem, bo wierzę, że jest to książka, którą zawsze warto mieć pod ręką. To esencja mojej wiedzy i kilkudziesięcioletniego doświadczenia w zakresie ziołolecznictwa. Książka, którą sama chciałabym przeczytać wiele lat temu, bo zaoszczędziłaby mi wielu poszukiwań i sporo czasu.

„O czym szumią zioła” to szczodra dawka naukowej wiedzy na temat roślin leczniczych doprawiona szczyptą historii ziół, etnobotaniki i moich własnych doświadczeń w pracy z roślinami. Zawiera niemal 300 pozycji bibliograficznych, a konsultację naukową wykonała prof. dr hab. n. farm. Irena Matławska, z Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Oprócz rzetelności merytorycznej zależało mi, aby książka była napisana z poziomu serca, głębokiego szacunku do roślin. Przyjaznym, przystępnym językiem. To taki mój miłosny hołd dla Zielonego Świata Roślin. Niektóre czytelniczki piszą mi, że stworzyłam nowy styl – ziołowa proza poetycka.

W książce przeprowadzam przez najważniejsze tajniki ziołolecznictwa. Dużo miejsca poświęcam temu jak prawidłowo przygotowywać ziołowe remedia. Wyjaśniam na jakiej zasadzie zioła działają na nasz organizm, piszę o prawidłowym zbiorze, suszeniu ziół, o zielarskiej etyce, idei lokalności i sezonowości w pracy z roślinami, o tym dlaczego zioła świeże są bardziej skuteczne od suszonych, o bezpieczeństwie stosowania ziół. Opisuję też 25 gatunków roślin leczniczych, każdej z nich poświęcam kilkanaście stron. O kolejnych roślinach napiszę w następnych tomach, bo planuję stworzyć ziołową trylogię.

Liczący 216 stronic „Receptariusz ziołowy” to kajet wielkiej urody nie tylko do czytania, ale i samodzielnego zapisywania. Zrodzony z miłości do starych przepisów. Czułości, jaką budzą we mnie ręcznie zapisywane zeszyty z przepisami pochowane w szafkach naszych babek i mam. Można znaleźć w nim receptury na ziołowe remedia pochodzące z XIX i początków XX wieku, dowiedzieć się czym były m.in. morsele, cukrosmażki, krążki, kołaczki, zachowki. Zależało mi, aby „Receptariusz” przypominał stary kajet i aby trzymając go w dłoniach mocno czuło się ducha dawnych czasów. Czasem sobie myślę, że powinnam sprzedawać go w zestawie z gęsim piórem.

Od jakiegoś czasu zaczynamy poznawać zioła na nowo. Obserwujemy wielkie zainteresowanie naturalnymi kosmetykami, ludową medycyną, uprawiamy rośliny w przydomowych ogródkach i na balkonach. Chcemy też wiedzieć o nich coraz więcej. Jak zacząć swoją przygodę z ziołami?

Przygodę z ziołami proponuję zacząć z poziomu serca – wybrać się do lasu, na łąki, nad rzekę i po prostu pobyć z roślinami, nawiązać z nimi emocjonalną relację. Dzięki temu nie będziesz traktować ich jedynie w sposób użytkowy. Zawsze powtarzam jak mantrę, że zioła są darem, a nie towarem, a przyroda to sanktuarium a nie darmowy supermarket, gdzie można iść i zrywać bez opamiętania. Mamy teraz wiosnę i słyszę z każdej strony jak ludzie ściągają sok z drzew, często bez jakiejkolwiek refleksji nad tym, że mogą zaszkodzić drzewu, osłabić je. Przyświeca im jedynie myśl – oskoła jest zdrowa, więc wyduszę jej z drzewa dla siebie jak najwięcej.

Bardzo nie chciałabym aby powrót zainteresowania ziołami poszedł w tym kierunku - kolejnej mody, gadżetów, konsumpcji i rabunkowego podejścia do przyrody.

Następnym krokiem jest zapoznanie się z rzetelnymi opracowaniami na temat ziół, fitoterapia to nauka ścisła i ważne, aby dobrze poznać jej podstawy. Nauka rozpoznawania gatunków roślin również będzie bardzo przydatna, aby podczas zbioru nie dochodziło do pomyłek.

Ważna jest również praktyka w sporządzaniu ziołowych remediów, w dobieraniu ziół do mieszanek leczniczych itd., bo od suchej teorii jeszcze nikt zielarzem nie został.

 1. Styl Życia

Ekomisja Bartka Jędrzejaka

Bartek Jędrzejak, dziennikarz, prezenter. Autor reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Laureat plebiscytu Telekamery 2021 w kategorii: prognoza pogody. Współautor serii książek edukacyjnych dla dzieci „Pogoda dla puchaczy”. (Fot. materiały prasowe)
Bartek Jędrzejak, dziennikarz, prezenter. Autor reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Laureat plebiscytu Telekamery 2021 w kategorii: prognoza pogody. Współautor serii książek edukacyjnych dla dzieci „Pogoda dla puchaczy”. (Fot. materiały prasowe)
Zanim pojawiły się zdjęcia satelitarne, którymi dziś posługują się synoptycy, aurę prognozowano na podstawie obserwacji przyrody – wyjaśnia prezenter pogody Bartek Jędrzejak. To stąd wzięły się ludowe powiedzenia: „w marcu jak w garncu” czy „kwiecień plecień”.

Zauważyłem, że dzieci w mojej rodzinie wraz z wiekiem zadają coraz bardziej skomplikowane pytania o pogodę i nie zadowalają ich informacje typu, że słońce jest żołte i mocno świeci... Chcą raczej wiedzieć, czy naprawdę może kiedyś zgasnąć. Pomyślałem więc o napisaniu książki edukacyjnej i kiedy opowiedziałem o tym Marcinowi Koziołowi, który od dawna pisze dla dzieci i ma na koncie lekturę dla szkół podstawowych, postanowiliśmy napisać ją razem. Zależało nam na wyborze zwierzęcia, które jest w Polsce aktywne przez cały rok. A że mam w domu abstrakcyjny obraz ptaka, którego nazywam puchaczem, wybór padł na niego.

Polecamy książkę: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak, 'Pogoda dla puchaczy'. (Fot. materiały prasowe)Polecamy książkę: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak, "Pogoda dla puchaczy". (Fot. materiały prasowe)

W rytm natury

Zwracając uwagę na przyrodę, zawsze można ocenić stan pór roku, wystarczy rozejrzeć się wokół. Kiedy na przykład zobaczymy bociany, pierwsze kwiaty, budzące się ze snu pszczoły – to znaczy, że nadeszła wiosna. Regularne obserwacje pogody prowadzi się od początku XVIII wieku i kiedy nie było sputników oblatujących ziemię ani zdjęć satelitarnych, z których dziś korzystają synoptycy, pogodę prognozowano właśnie na podstawie zachowania przyrody.

Ciepło, coraz cieplej

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, dość blisko zimnej Skandynawii, ale i niedaleko basenu Morza Środziemnego, a nawet (bo dzieli nas tylko Gibraltar) – północnej Afryki. Fronty powietrza z obu stron często ścierają się nad Europą Środkową, dlatego trudniej u nas prognozować pogodę. Jednak w skali globalnej klimat się ociepla. Tegoroczny luty przejdzie do historii klimatologii, bo pod koniec miesiąca w Makowie Podhalańskim zanotowano 21,7 °C !

Inteligencja natury

Około 70 proc. miejsca na kuli ziemskiej zajmują morza i oceany, które wydzielają ogromną ilość dwutlenku węgla, podobnie wulkany. W porównaniu z tym to, co produkuje organizm ludzki, jest minimalne. To zanieczyszczenie naturalne, z którym przyroda nauczyła się sobie radzić, wystarczy zostawić ją w spokoju. Nawet po tak poważnym skażeniu promieniotwórczym, do jakiego doszło 35 lat temu po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, w okolicy wyrosły drzewa, powróciły zwierzęta. Problem leży w tym, że jako ludzie dodajemy niebezpieczne zanieczyszczenie w postaci materiałów, które bardzo długo się rozkładają. Dlatego bardzo zwracam uwagę na segregowanie śmieci i na recykling. Nie wyobrażam sobie, że można zostawić śmieci w lesie czy na plaży i kiedy idę na spacer, zwykle noszę ze sobą torbę, do której zbieram wyrzucone butelki, puszki, papiery... To nie wymaga wielkiego wysiłku, a w dobie pandemii, gdy często nosimy jednorazowe rękawiczki, tym bardziej warto to robić. Narzekamy na maseczki, lockdown, ale być może powinniśmy się przyzwyczajać do tego. Co kilka milionów lat Ziemia się oczyszcza przez zlodowacenie, a dziś wraz z topnieniem lodowców nie tylko podwyższa się poziom wód, ale jak – przestrzagają naukowcy – rośnie również ryzyko rozprzestrzenienia się tego, co zostało kiedyś w lodzie zamrożone: bakterii, wirusów, organizmów czy związków, których nie znamy i nie wiemy, jak mogą na nas wpłynąć.

Bartek Jędrzejak, dziennikarz, prezenter. Autor reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Laureat plebiscytu Telekamery 2021 w kategorii: prognoza pogody. Współautor serii książek edukacyjnych dla dzieci „Pogoda dla puchaczy”.

 1. Styl Życia

Pachnące porządki – naturalne środki do czyszczenia

Naturalne środki czyszczące są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. (Fot. iStock)
Naturalne środki czyszczące są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. (Fot. iStock)
Jedną buteleczką olejku aromatycznego posprzątać dom? Chociaż nie, cała buteleczka to za wiele, bo olejki – oczywiście te czyste, naturalne – są niezwykle wydajne.

Używanie naturalnych olejków eterycznych w domowych porządkach to fajna rzecz, zaraziłam się tym w Stanach – mówi Edyta Tecław, założycielka marki ViaAroma. – Dodaję olejku do płynu do podłóg, żeby pachniało. Ale nie tylko o zapach chodzi. Latem przylatują komary, meszki, przychodzą mrówki. Olejek goździkowy świetnie je odstrasza.

Inne pomysły na naturalne środki czyszczące

 • do dezynfekcji blatu kuchennego: zwilżyć wodą ściereczkę, dodać dwie, trzy krople ulubionego olejku (np. z cytryny), i wytrzeć półki i blaty. Pięknie pachnie i skutecznie dezynfekuje. Olejek jest naturalny, więc nawet jeśli wniknie w nacięcia deski i wejdzie w kontakt z jedzeniem, nic się nie stanie.
 • do czyszczenia umywalek czy kranów też używam olejków: soda, ocet, kwasek cytrynowy plus olejek i wszystko schodzi idealnie.
 • do mycia szyb: ocet, woda, olejek eteryczny. Efekt jest świetny – dodaje Edyta Tecław.
 • do prania (olejek lawendowy lub herbaciany) – to dodatkowa dezynfekcja.

A jeśli masz nawilżacz powietrza, dolej do wody kilka kropli olejku – usunie nieprzyjemne zapachy gotowania i oczyści atmosferę.

 1. Moda i uroda

 „Nie ma planety B. Czytała Krystyna Czubówna.” 

(Fot. materiały prasowe Levi's)
(Fot. materiały prasowe Levi's)
Nie uratujemy planety kupując tę czy inną - bardziej ekologiczną - parę dżinsów, ale wybierając świadomie, możemy szkodzić mniej. Marka Levi’s zachęca: kupuj lepiej, noś dłużej, przekazuj, naprawiaj. A w ramach swoich proekologicznych działań zaprasza do współpracy głos, którego nie można pomylić z żadnym innym.

Nie ma planety B - hasło, które na dobre weszło do słownika osób, którym nie jest obojętny los Ziemi, stało się punktem wyjścia do scenariusza dwuminutowego filmu utrzymanego w konwencji dokumentu przyrodniczego, którego narratorką jest Krystyna Czubówna - polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz kultowa lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych.

Fot. Roman Kotowicz/ForumFot. Roman Kotowicz/Forum

Wideo „Nie ma planety B. Czytała Krystyna Czubówna” pokazuje jakie działania podejmuje marka Levi’s w ramach tzw. zrównoważonej produkcji. Marka nieustannie wprowadza nieszablonowe rozwiązania dotyczące zmniejszenia negatywnego wpływu branży na klimat, inwestuje w materiały i technologie takie jak Cottonized Hemp i Organic Cotton, korzysta z technologii, w których zużywa się mniej wody, pracuje nad tym, aby zredukować zużycie zasobów naturalnych i sprawić, aby przemysł odzieżowy stał się bardziej przyjazny dla naszej planety.

Czy wiesz, że… średni cykl życia ubrania to jedynie 3 lata.

Czy wiesz, że… pranie ubrań, odpowiada za 23 proc. śladu wodnego w całym cyklu życia produktu?

Czy wiesz, że… globalnie, ⅓ mikroplastiku w środowisku naturalnym pochodzi z prania materiałów syntetycznych.

Czy wiesz, że… globalnie, mniej niż 1proc. ubrań jest poddawanych recyklingowi.

Czy wiesz, że... jeśli założysz ubranie tylko 5 razy zamiast 50, jego ślad węglowy związany z produkcją wzrośnie o 400%?

12 maja, w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Katowicach i Trójmieście ruszyła kampania plakatowa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem nieświadomej konsumpcji odzieży oraz naszych przyzwyczajeń, jak również uświadomienie i zaciekawienie tematem wpływu branży odzieżowej na środowisko naturalne. Plakaty zostały wydrukowane na ekologicznym papierze pochodzącym w 100% z makulatury, zaś klej użyty do ich naklejenia, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego związków chemicznych. 10 plakatów zawierających hasła i infografiki dedykowanych całej akcji zaprojektowała Martyna Wędzicka-Obuchowicz, jedna z czołowych polskich graficzek.