1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wspinaczka w skałach – najlepszy sposób na aktywne wakacje!

Wspinanie w skałach to ostatnio jeden z najczęstszych sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wcale nie trzeba być mocno wysportowanym, aby spróbować swoich sił we wspinaczce. Jest to właściwie sport dla każdego, kogo nie paraliżuje lęk wysokości.

Wspinać może się każda przeciętnie sprawna fizycznie osoba, zarówno dzieci, jaki i osoby w kwiecie wieku. Bardziej niż mięśnie liczy się tu technika i siła psychiczna. Dlatego tak wiele pań upodobało sobie ten sport. W tej dyscyplinie reprezentuje nas godnie najszybsza kobieta Europy we wspinaczce sportowej na czas Edyta Ropek z Alpinus Expedition Team.

Kursy wspinaczkowe

Zanim staniesz się prawdziwym wspinaczem musisz opanować wiele różnych umiejętności, które należy nabyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora (najlepiej Polskiego Związku Alpinizmu – lista takich instruktorów znajduje się na stronie: ). Wcale nie trzeba zaczynać od sztucznej ściany, można udać się prosto na kurs wspinania (nawet weekendowy) na tzw. „wędkę”, czyli z górną asekuracją, kiedy wspinamy się wisząc właściwie na linie, dzięki czemu unikamy mało przyjemnych lotów po odpadnięciu od ściany. Opcja przyjemna dla tych, którzy chcą się na początek oswoić ze wspinaniem.

Kolejna możliwość to kurs kilkudniowy z dolną asekuracją, czyli „z dołem”, po drogach obitych, gdzie mamy już przygotowane punkty do asekuracji -instalowane na stałe elementy umożliwiają wspinaczowi zabezpieczanie się przed skutkami odpadnięcia. Stałymi punktami asekuracyjnymi mogą być pozostawione w ścianie haki, spity i ringi. Można też iść na całość i zdecydować się od razu na kurs minimum tygodniowy z własną asekuracją, czyli taką, która wymaga samodzielnego osadzania przelotów (i później ich demontażu). Mogą to być przewleczone przez skalne ucha pętle z taśmy lub repa, a także osadzane w szczelinach skalnych elementy działające na zasadzie wczepu lub klina - np. tzw. „kości”.

Tylko od nas zależy, na jakiego rodzaju kurs się zdecydujemy. Możemy spróbować swoich sił pod okiem instruktora i w trakcie zadecydować, czy chcemy rozwijać tę umiejętność i w sensie dosłownym piąć się dalej w stopniach wtajemniczenia, czy też zostać przy wspinaniu rekreacyjnym. Jakąkolwiek formę wybierzemy najważniejsze jest, aby wspinanie sprawiało nam przyjemność. Każdy dzień w skale powinien nas cieszyć i dawać wiele satysfakcji z nowo zdobywanych umiejętności, przezwyciężania lęków i kształtowania swojej kondycji zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej.

Przygotowanie fizyczne

Jeżeli chodzi zaś o przygotowanie fizyczne nie jest ono koniecznym warunkiem. Wystarczy być ogólnie sprawnym i nie mieć zaburzeń równowagi (te mogą nam niestety pokrzyżować plany), aby zacząć przygodę ze skałami. Sprawność fizyczną, z myślą o wakacyjnych wypadach, można trenować przez cały rok na sztucznych ścianach wspinaczkowych (lista sztucznych ścian znajduje się pod linkiem: ), tam też można przejść przeszkolenie. Nie jest ono jednak niezbędne, aby przystąpić do kursu w skałach.

Gdzie się wspinać?

Najpopularniejsze są skały wapienne Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można wspinać się w Podlesiach, Morsku, Mirowie, Rzędkowicach i Łutowcu (www.wspinanie-jura.pl). To najpopularniejszy rejon wspinaczkowy, ale są i inne również piękne i ciekawe miejsca w Polsce, jak choćby podkrakowskie  Doliny Kobylańska i Bolechowicka oraz Zakrzówek. Można też wybrać się w Sokoliki pod Wrocławiem. Generalnie wspinanie oznacza kierunek południowy.

 

Jak się ubrać?

Wspinanie towarzyszyło człowiekowi od początku jego istnienia. Dawni myśliwi przemierzali góry w poszukiwaniu pożywienia i przez stulecia tworzyli podstawy górskiej wiedzy, którą teraz każdy z nas może posiąść podczas kursu. Co więcej, wspinacze wynaleźli specjalistyczną odzież, która pozwala im znieść zmienne warunki atmosferyczne, chłód, deszcz i śnieg, jak i ostre, prażące słońce. Strój wspinacza powinien być wytrzymały i odporny na obtarcia.

Na wyjazd warto zaopatrzyć się zarówno w lekkie i wygodne bluzki takie jak np.: t-shirt Arthur (Alpinus), t-shirt Zevio (Campus) koszulka Beth (Campus), t-shirt Dominik (Campus), koszulka Garda (Campus), nie krępujące ruchów, krótkie spodnie np. Akaba (Alpinus), jak i ubrania, które zapewnią nam ciepło przy pogorszeniu pogody, np.: kurtka Nott (Alpinus), spodnie Kenton (Alpinus), kurtka Mt Katmai (Alpinus).

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Jeżeli nie chcemy na początku inwestować w sprzęt (uprząż, przyrządy do asekuracji, lina) oraz buty wspinaczkowe, możemy korzystać ze sprzętu, który zapewniają szkoły i próbować swoich sił w trampkach lub tenisówkach. Kiedy polubimy ten sport na całego, możemy dopiero wtedy zacząć myśleć o swoim sprzęcie.

Jeżeli zaczynacie przygodę ze wspinaczką nie dajcie się namówić sprzedawcom na za małe buty!!! To poważne ostrzeżenie, gdyż ciasne buty wspinaczkowe mogą skutecznie popsuć wam cały urlop, a że są one dość kosztowne od 100 do 400 zł, lepiej nie ryzykować. Na początek but kupujemy w naszym tradycyjnym rozmiarze stopy.

Wszyscy ci, którzy są już zdecydowani powinni zaopatrzyć się w sprzęt osobisty, czyli:

  • uprząż
  • buty wspinaczkowe
  • przyrząd asekuracyjny np. kubek z karabinkiem zakręcanym
  • 2 karabinki zakręcane
  • 2 taśmy i repik
  • lina (na wędkę statyczna, do wspinania z dołem potrzebna nam lina dynamiczna)
  • 12 ekspresów
  • 10 kostek klinowych w różnych rozmiarach i przyrząd do ich wyjmowania tzw. „jebadełko”
  • woreczek na magnezję.

Technika i język wspinania

Na początku każdy myśli, że połowa sukcesu to mocne ręce. Tymczasem stara zasada głosi, że we wspinaniu w 60% pracuje głowa, w 30% pomagają nam nogi, a tylko 10% to zasługa naszych rąk! Ręce powinny być zawsze wyprostowane, nie mogę się męczyć, a wspinamy się głównie na nogach szukając miejsc na dobre ich oparcie, ręce służą nam do podtrzymania, podciągnięcia i opanowywania sprzętu. Najlepiej poruszać się jak jaszczurka: lewa noga, lewa ręka, prawa noga, prawa ręka). Do tego, aby czuć się bezpiecznie wystarczą nam trzy punkty podparcia.

Kolejnym etapem wtajemniczenia jest poznanie całego zasobu słów, którymi posługują się wspinacze. Na początku wiele z nich wyda nam się zupełnie niezrozumiałych, ale z czasem docenimy ich wartość, gdy podczas trudów wspinaczki w szybki i klarowny sposób będziemy chcieli przekazać partnerowi kluczowe informacje.

Podsumowanie

W skałach każdy może odnaleźć coś dla siebie, pod warunkiem, że stosuje się do zasad bezpieczeństwa i przestrzega podstawowych reguł. Trzeba bowiem pamiętać, że sport ten niesie jednak za sobą element ryzyka. Wspinaczka jest sportem zespołowym, nieodłącznym jej elementem jest też wesołe życie towarzyskie. Na pewno umożliwia poznanie wielu ciekawych osób, ale przede wszystkim samego siebie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze