1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Domowa biblioteka w salonie, sypialni i pokoju dziecka

Zobacz galerię 22 zdjęcia
Książki są odbiciem charakteru, upodobań i marzeń osoby, do której należą. Jednak by stanowiły wizytówkę swojego właściciela muszą być odpowiednio wyeksponowane. Poupychane po kątach, zamknięte w szafkach i szufladach nie tylko mogą ulec zapomnieniu, ale i szybciej się zniszczą.

Wybranie odpowiednich mebli i właściwego sposobu przechowywania nie tylko przedłuży ich życie, ale również uczyni z tomów dodatkową ozdobę mieszkania. Sprawdź, jak zorganizować miejsce na książki w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym. Jakie meble sprawią, że domowa biblioteka będzie wyglądać na uporządkowaną i dobrze zorganizowaną? Jak ciekawie rozmieścić półki wiszące na ścianach i jak ułożyć książki, by prezentowały się najlepiej?

Jak przechowywać książki?

By przedłużyć żywotność książek, trzeba zainwestować w odpowiednie meble, które pozwolą na właściwe ustawienie ich na półce. Niezależnie od tego, w jakim pokoju ma stanąć domowa biblioteczka i jakie regały podobają ci się najbardziej, zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy:

Jaka wysokość półki na książki?

Upewnij się, czy wysokość półek w wybranym przez ciebie regale jest odpowiednia do przechowywania tomów, które chciałbyś na nich umieścić. Większość powieści, książek naukowych i historycznych wydawana jest w klasycznym formacie A5, co oznacza, że ich wysokość wynosi 21 cm. Z kolei albumy najczęściej mają rozmiar A4, czyli wysokość prawie 30 cm. Są też tomy o niestandardowych wymiarach – książki kucharskie i wydania specjalne. Przed kupnem mebla sprawdź, jaką wysokość mają poszczególne egzemplarze w twojej kolekcji. Jeśli półki okażą się zbyt niskie, książki nie zmieszczą się na nich w pozycji stojącej i będziesz musiał układać je poziomo (co utrudni późniejsze wyjmowanie ich z półek) lub na skos (co może wyglądać nieestetycznie i dawać wrażenie bałaganu).

Nigdy też nie umieszczaj książek na półce na styk. Jeśli tom ma 30 cm wysokości, wybierz regał o półce co najmniej o 1,5 cm wyższej. Nie tylko zwiększysz estetykę ekspozycji, ale również unikniesz wciskania tomów na siłę, przypadkowego zaginania się rogów i wycierania się brzegów okładek.

Jaka głębokość półki na książki?

Regał nie może być zbyt płytki, by grzbiety tomów nie wystawały poza obręb półki. Najlepiej wybrać taki mebel, którego głębokość jest co najmniej o 1-2 cm większa niż szerokość książek, pamiętając, że książki o formacie A4 mają 21 cm, a A5 około 15 cm szerokości. Oczywiście efekt wizualny ekspozycji będzie ciekawszy i bardziej wielowymiarowy (optycznie powiększy przestrzeń), jeśli po ustawieniu książek przed nimi pozostanie nawet więcej wolnej przestrzeni.

Jeśli w kolekcji znajdują się głównie małe książki, lepiej jest kupić na nie więcej płytszych regałów niż jeden głęboki, w którym tomy będą ustawiane jeden za drugim. Książki ułożone w jednym rzędzie nie tylko ładniej wyglądają, ale również mniej się niszczą i są łatwiejsze do odkurzenia. Dużo prościej jest też odnaleźć konkretny tom.

Jaki kolor i kształt regału na książki?

Książki mają kolorowe obwoluty i różne rozmiary, dlatego by uzyskać wrażenie lepszego uporządkowania i większą harmonię najlepiej jest wybrać meble o prostych kształtach i uniwersalnym designie. Świetnie sprawdzą się też neutralne kolory – czerń, szarość, biel, i naturalne odcienie drewna. Nie będą odciągać uwagi od tomów, ale również lepiej wyeksponują całą kolekcję.

Otwarte fronty, czy oszklone drzwiczki?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W gablotkach tomy są bardziej ukryte i mniej wyeksponowane, ale lepiej chronione przed kurzem, wilgocią i przesiąknięciem zapachami. Szklane drzwiczki dobrze sprawdzą się więc w pokojach, gdzie często otwierane są okna i gdzie znajdują się drzwi balkonowe, albo w salonach połączonych z kuchnią.

Otwarte fronty to z kolei rozwiązanie, które optycznie otwiera przestrzeń i daje wrażenie większej przestronności. Regały bez frontów zajmują też znacznie mniej miejsca. Podczas ustawiania nie trzeba brać pod uwagę przestrzeni, na którą będą się otwierały drzwiczki.

Domowa biblioteczka w salonie – jakie meble na książki do salonu?

Salon to przestrzeń, w której spędza się najwięcej czasu i do której zaprasza się gości. Logiczne jest więc, że to tu powinna znajdować się domowa biblioteczka. Dobrze zorganizowana będzie stanowić wizytówkę mieszkańców i prawdziwą ozdobę pokoju. Uczyni salon przytulniejszym i nada mu bardziej osobistego charakteru.

Ścianka biblioteczna

Warto pamiętać, że tomy najlepiej prezentują się, gdy są umieszczone wszystkie w jednym miejscu. Nie warto więc rozbijać domowej biblioteczki na kilka mebli ustawionych w różnych miejscach w salonie. Najlepiej jest wydzielić na książki jedną konkretną przestrzeń, zmierzyć ją i dobrać taki mebel, by idealnie się w nią wpasował. Dzięki temu pokój wyda się bardziej zorganizowany.

Regał na całą ścianę

Idealnie sprawdzi się w przypadku dużych kolekcji książek. Pomieści i wyeksponuje tomy, a jednocześnie ładnie je uporządkuje. Co ciekawe sprawdzi się zarówno w dużych i przestronnych wnętrzach, jak i w małych i ciaśniejszych pomieszczeniach. Meble na całą ścianę od ziemi do sufitu wizualnie podwyższają i powiększają przestrzeń.

Regał wielofunkcyjny

Jeśli w twojej kolekcji nie ma aż tak wielu książek, a masz inne przedmioty (na przykład ładne naczynia czy bibeloty), które chciałbyś wyeksponować, możesz zdecydować się na regał z różnorodnymi półkami i szafkami. Może on pełnić funkcję także szafki RTV, na której ulokujesz telewizor. Pamiętaj tylko, że taki mebel może wyglądać topornie w ciaśniejszych i mniejszych pomieszczeniach. Jego niejednorodna konstrukcja może dawać wrażenie przeładowania i przepełnienia przestrzeni. Jeśli chcesz dodać do aranżacja więcej lekkości, wybierz regał z większą ilością otwartych frontów lub w kompozycji otwartej (niezabudowanej od góry, lub z któregoś boku), co bardziej otworzy przestrzeń i zrównoważy proporcje.

Regał narożny

Ciekawe rozwiązanie do pomieszczeń wąskich i zawierających wnęki, gdzie nie da się postawić prostego, długiego mebla. Dzięki narożnej konstrukcji regał łatwiej wpasowuje się w niewymiarowe i trudne do zaaranżowania przestrzenie, jest też bardzo pojemny i gwarantuje dużo miejsca na przechowywanie.

Ścianka działowa z regału na książki

Przy dużych i wielofunkcyjnych salonach (połączonych z jadalnią, kuchnią, a nawet gabinetem) dobrze jest wydzielić strefy. Można tego dokonać, używając regału na książki jako ścianki działowej. Zapewni to więcej prywatności i pozwoli lepiej rozdzielić funkcje pokoju, co uporządkuje wnętrze.

Regał działowy powinien być prostą szafką bez wystających zdobień (o które można przypadkowo zahaczyć, przechodząc). Nie może mieć zabudowanych pleców. Jeśli tył mebla byłby zakryty płytą, zabrałby światło, optycznie pomniejszył przestrzeń i uczynił ją mniej funkcjonalną. Otwarta biblioteczka to wygodna opcja dla domowników, bo po książki mogą sięgnąć z obu stron przegrody.

Pojedyncze słupki

Pojedyncze słupki są delikatniejsze i zajmują mniej przestrzeni niż duży regał. Nie trzeba podporządkowywać im całej aranżacji, można je po prostu wpasować w dotychczasowy układ mebli. Jednak lepiej jest umieścić je blisko siebie, a nie w różnych miejscach pokoju. Dzięki temu kolekcja książek będzie ładniej wyeksponowana i wyda się większa

Szerokie słupki

Mogą zostać ustawione w taki sposób, by imitować duży regał na całą ścianę. Będą jednak mniej przytłaczające dla wnętrza. Ustaw je obok siebie z niewielkimi odstępami (wystarczy nawet 5-10 cm). Dzięki temu pokój wyda się bardziej otwarty i przestronny. Im większe przestrzenie między meblami zostawisz, tym efekt ten będzie wyraźniejszy. W powstałych lukach możesz powiesić fotografie lub kinkiety.

Wąskie słupki

Wąskie słupki to rozwiązanie dla osób z niedużą kolekcją książek. Można je łatwo wpasować w dotychczasową aranżację i przyłączyć do już posiadanych mebli, na przykład szafki RTV lub regału. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o niskim suficie, gdyż optycznie podwyższają wnętrze.

Słupki ze szklanymi drzwiami

Gablotki ładnie odbijają światło, co pozwala optycznie powiększyć pokój i nadać mu nieco efektu glamour. Przyciągają wzrok i stanowią ozdobę samą w sobie. Dobrze sprawdzają się jako dostawki do już posiadanych regałów. Nadają się szczególnie do przestrzeni wielofunkcyjnej, bo dobrze ochraniają książki przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Słupki z kółkami

Słupki mobilne mają kółka, dzięki czemu można je łatwo przestawiać nawet z zawartością. To wygodne rozwiązanie dla osób często zmieniających układ mebli w pokoju. Do niektórych regalików można też dokupić kółka osobno.

Półki ścienne

Wydawać by się mogło, że półka ścienna to rozwiązanie raczej dla osób czytających mało i posiadających niewiele własnych książek. W końcu może pomieścić zaledwie kilka tomów. Jednak nic bardziej mylnego. Z półek można stworzyć całe aranżacje na ścianach, pozwalające w ciekawy sposób przechowywać nawet bardzo duże księgozbiory.

Półki obudowane

Są zamknięte od góry i po bokach. Często również z tyłu. Podtrzymują książki z każdej strony, dzięki czemu nie trzeba kupować żadnych ograniczników i podpórek zabezpieczających tomy po bokach przed upadkiem. Całkiem dobrze ochraniają książki również przed kurzem.

Półki z widocznym wspornikiem

Pojedyncze deseczki z podparciem od dołu to delikatne rozwiązanie, które ładnie eksponuje książki i gwarantuje wrażenie większej przestronności. Ich wsporniki mogą być ozdobne lub proste i nierzucające się w oczy. W zależności od wyboru detali można nadać wnętrzu nieco innego charakteru:
  • wsporniki drewniane – podkreślają styl rustykalny, ocieplają wnętrze i nadają mu większej przytulności,
  • wsporniki metalowe – nadają się do nowoczesnych, loftowych i prostych aranżacji, dodają wnętrzu surowego, nieco fabrycznego charakteru,
  • wsporniki z ornamentami – mogą mieć motywy kwiatowe, zaokrąglenia, rowki i wypukłości, wpasowują się do tradycyjnych aranżacji, stylu glamour, retro i angielskiego.

Półki z ukrytym mocowaniem

Półka bez wsporników z mocowaniem ukrytym wewnątrz konstrukcji jest łatwa do wkomponowania w każde wnętrze. Nie ma zdobień, dlatego pasuje praktycznie do wszystkich stylów. Pojedyncza deseczka wygląda lekko i delikatnie, więc nie przytłacza aranżacji. Nadaje się do tworzenia skomplikowanych kompozycji ściennych złożonych z wielu półek. Ponadto w zależności od modelu może utrzymać nawet do 15 kg książek, jest więc praktyczna.

Jaki układ półek wiszących na książki?

Zaaranżowanie ściany z książkami może być nie lada wyzwaniem. Półki można zawiesić w sposób tradycyjny, ale również wymyślny i fantazyjny.

Kompozycja słupkowa – nadaje się do pomieszczeń o niskich sufitach. Optycznie wydłuża pomieszczenie i porządkuje przestrzeń;

Kompozycja schodkowa – optycznie poszerza ścianę. Otwiera przestrzeń i daje wrażenie lekkości aranżacji;

W poziomie – tradycyjny układ szeregowy wygląda dobrze nad innymi meblami: stołem, biurkiem, czy szafką telewizyjną. Również optycznie poszerza pokój;

Drzewko – oryginalna asymetryczna aranżacja stanowi ozdobę samą w sobie. Sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, gdzie może być ładnie wyeksponowana. Po obu jej stronach można postawić fotele lub inne niskie meble, które jej nie zasłonią.

Biblioteczka w pokoju dziecięcym – jakie meble będą praktyczne?

W pokoju dziecięcym można zastosować podobne meble jak w salonie. Nawet regał na całą ścianę. Jednak dzieci zwykle nie mają aż tylu książek, by zapełnić wszystkie półki dużej zabudowy od razu. Warto więc wybrać dla nich mniejsze meble, które mogą być edytowane lub dają możliwość połączenia z dostawkami. Takie rozwiązania będą „rosnąć” wraz ze zmieniającymi się potrzebami pociechy. Ponadto w pokoiku dziecięcym świetnie sprawdzą się wszelkie meble wielofunkcyjne.

Słupki na książki do pokoju dziecięcego

Słupki są idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego. Na początek można zakupić jeden, a później gdy książeczek przybędzie dostawić kolejne. Jeśli pierwszy mebel będzie prosty i w uniwersalnej kolorystyce bez trudu dobierzesz do niego następne.

Słupki z drzwiami u dołu

Są idealne na książeczki dla malucha 0+, który dopiero zaczyna chodzić. Rodzic może ustawić literaturę dziecięcą na wyższych półkach, skąd sam będzie ja zdejmował (i gdzie mogąca zniszczyć książki pociecha ich nie dosięgnie). Dolne szafki z drzwiczkami mogą służyć jako miejsce na przechowywanie zabawek, ubranek i akcesoriów

Niskie słupki

Idealne dla przedszkolaka, który sam może dosięgnąć do ulubionych kolorowanek i książeczek. Z czasem można je nadbudować, dostawiając elementy na górze.

Słupki z dodatkowymi wkładami

Dzięki wymiennym wkładom można je przeorganizowywać w miarę rośnięcia dziecka. Odpowiednio dopasowane elementy pozwolą dostosować podstawowy regał na książki do potrzeb przedszkolaka, ucznia z podstawówki i nastolatka. Gdy dziecko dorośnie, wkłady można wyjąć całkowicie i uzyskać prosty słupek pasujący do niemal każdej aranżacji.

Biblioteczka połączona z biurkiem

Doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla dziecka w wieku szkolnym jest połączenie regału na książki z rozkładanym blatem, który w każdej chwili można zamknąć, by uzyskać więcej przestrzeni. Taki mebel można też łatwiej podzielić na części i przearanżować niż klasyczne biurko. Wygląda delikatniej niż meblościanka i nie przytłacza aranżacji, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe.

Półki modułowe

Dzięki temu rozwiązaniu możesz dać się ponieść fantazji i stworzyć różne ciekawe konstrukcje. Mogą być one asymetryczne i wielokolorowe, co uatrakcyjni i rozweseli pokój malucha. Rozwiązania jest też bardzo praktyczne – z czasem, gdy dziecko będzie potrzebować większej ilości miejsca na książki można dokupować nowe moduły.

Biblioteczka w sypialni – jakie meble wybrać?

Sypialnia to nietypowe miejsce na domową biblioteczkę. Jest dobrym wyborem dla osób, które lubią czytać przed snem, ale również tych, którzy traktują relaks z książką jako coś prywatnego. Cicha i osobista przestrzeń czyni czytanie bardziej intymnym i odprężającym, dzięki czemu można się bardziej wyciszyć. Jednak wkomponowanie domowej biblioteczki w subtelny design sypialni może być nie lada wyzwaniem. Regał na całą ścianę może za bardzo zagracić przestrzeń lub zająć miejsce innych istotnych mebli (na przykład szafy czy komody). Jakie rozwiązania wybrać, by dobrze połączyć dwie funkcje w jednym pomieszczeniu?

Regał z szufladami

Regał z szufladami na dole pozwoli na jednoczesne przechowywanie zarówno ubrań, jak i książek. Można też zakupić specjalne dostawki z półkami, które połączy się z posiadaną już komodą, dzięki czemu nie trzeba będzie wymieniać dotychczasowych mebli.

Półka nad łóżkiem

Długa półka lub kilka mniejszych tuż nad wezgłowiem to rozwiązanie, które nie zajmuje dużo miejsca. Stanowi też dodatkową ozdobę ściany. By była funkcjonalna, należy umieścić ją mniej więcej na wysokość swojego ramienia (kiedy stoi się przy łóżku). Książki będą na wyciągnięcie ręki, a półka zostanie umieszczona w bezpiecznej wysokości (nie uderzysz się w głowę wstając z łóżka). Dla osoby o wzroście 160 cm optymalna wysokość to około 140 cm (liczone od podłogi).

Zagłówek z miejscem na książki

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie przestrzeni przy łóżku do przechowywania książek. W tym celu można zakupić specjalny zagłówek dostawiany do łóżka z półkami na książki. Pozwala on na przechowywanie czytanych przed snem tomów blisko siebie, bez układania na stoliku nocnym całych piramidek z książek.

Jak ułożyć książki na półkach?

Dla idealnej kompozycji księgozbioru istotny jest nie tylko sam mebel, ale również sposób ułożenia książek. Możesz pogrupować je na kilka sposobów:
  • Wielkością – dopasuj do siebie te tomy, które mają identyczny format i ustaw je na jednej półce. Dzięki temu książki będą wyglądać na bardziej uporządkowane;
  • Kolorami grzbietów – niezależnie od wielkości tomów pogrupuj je kolorami. Na każdej półce mogą stać książki o grzbietach w tych samych barwach. Możesz też ustawić je tak, by kolory stopniowo przechodziły w siebie (na przykład od żółtego, poprzez zielony do niebieskiego);
  • Tematycznie – serie i książki o podobnym temacie ustaw na tych samych półkach, dzięki temu zachowasz porządek i łatwiej odnajdziesz konkretny tom;
  • Alfabetycznie – pogrupowanie alfabetyczne ułatwi ci odnalezienie konkretnej książki w dużym księgozbiorze, może jednak wyglądać dość chaotycznie, jeśli książki są w różnych formatach.
Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze