1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Cuda z gliny - zaglądamy do polskich pracowni ceramicznych

Wazony projektu August Design Studio
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Ceramika zrobiła się modna. Wystarczy odwiedzić jedne z licznych targów lokalnego rzemiosła, aby przekonać się, że pracownie ceramiczne powstają jak grzyby po deszczu, a amatorów ładnych przedmiotów z gliny stale przybywa. Poznajcie twórców, których warto "dodać do ulubionych".

Ręcznie formowane, wypiekane w ceramicznych piecach, a potem dekoracyjnie szkliwione miseczki, czareczki, wazoniki, talerzyki... można je kupić na prezent, można sprezentować je także sobie. Nie tylko pod choinkę. Oto kilka przedmiotów, które ostatnio nas zachwyciły i nie przestają kusić.

1. Wazon TUT VASE, August Design Studio

Warszawska pracownia projektowa, w której powstają piękne kolekcje z ceramiki, i inne  przedmioty codziennego użytku, jest znana wielbicielom dobrego designu. Jednym z bardziej znanych projektów jest seria naczyń, która powstała we współpracy z firmą Tabanda. Seria naczyń BIRDS, składająca się z dwóch rozmiarów kubków, naczynek na jajka i dwóch misek z dębowymi pokrywkami, została wyróżniona nagrodą MUST HAVE 2017 na Łódź Design Festival.

Ostatnio w pracowni powstała seria wyjątkowych wazonów TUT VASE. Do wyboru 3 kształty i zestawy kolorystyczne. Przyznajcie, że kwiaty prezentują się w nich wyjątkowo.

 

Wazon projektu August Design Studio. Cena: 240 zł (Fot. materiały prasowe) 

 

2.  Filiżanka z pracowni ceramicznej Agaba

Ręcznie formowane filiżanki, które powstają bez użycia form i odlewów. W nurcie Wabi Sabi. Każda jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna. Biała z zewnątrz, kolorowa w środku, bo jak pisze autorka - środek jest najważniejszy.

Filiżanki i talerzyki z pracowni ceramicznej Agaba. Ceny: 39-49 zł (Fot. materiały prasowe) 

 

3. Miseczka od OTOOKIEJ

Miseczka, której można spojrzeć w oczy. Stworzona w pracowni ceramicznej OTOOKA, w której powstają magiczne przedmioty zarówno codziennego użytku, jak i rzeźby z gliny. Najlepiej jeść z niej coś pysznego, aby móc wymienić z nią czułe spojrzenie.

Miseczki Otooka. Ceny:  65-70 zł (Fot. materiały prasowe) 

4. Talerzyki z pracowni Ronja Ceramics

Naczynka i inne przedmioty powstające w pracowni na warszawskiej Pradze zachwycają prostotą formy i delikatnością koloru. Do stylistyki skandynawskiej nawiązują nie tylko nazwą.

Talerzyki z pracowni Ronja. Cena na życzenie. (Fot. materiały prasowe) 

 

5. Art Espresso od Karoliny Szeląg

Mała czarna z takiej filiżanki pobudza wszystkie zmysły. Małe dzieło sztuki, które możemy mieć na co dzień na wyciągnięcie ręki.  I jak tu się nie skusić?

Filiżanki projektu Karoliny Szeląg. Cena: ok 120 zł (Fot. materiały prasowe) 

 

6. Jak obrazy - naczynia z pracowni Barbary Turkiewicz

Barbara Turkiewicz - artystka ceramiczka, na talerzach, misach i czarkach maluje szkliwem abstrakcyjne kształty, które tworzą malownicze wzory. Można z nich jeść i pić, można je również eksponować jak rzeźby i obrazy.

Ceramika Barbary Turkiewicz. Ceny na życzenie. (Fot. materiały prasowe) 

 

7.  Slowpresso z pracowni Karamuz

Slowpresso to ceramiczny zestaw do parzenia kawy - alternatywa dla ekspresów, kawiarek i kawy rozpuszczalnej. Przyda się kawoszom, zachwyci miłośników ładnych przedmiotów. Slowpresso zostało wymyślone przez ojca, a zaprojektowane przez córkę. Projekt został wyróżniony nagrodą MUST HAVE na Łódź Design Festiwal w 2019 roku.

Zestaw do slowspresso projektu Karamuz. Cena od 239 zł (Fot. materiały prasowe) 

 

8. Czarno na białym, naczynia z pracowni Malutek Ceramika

Coś dla wielbicieli black and white. W pracowni Malutek powstają naczynia niemal wyłącznie w tych kolorach. Można z nich komponować autorskie zestawy i zastawy.

Naczynia z pracowni Malutek Ceramika. Ceny ok 60 zł (Fot. materiały prasowe) 

 

9. Złoto i platyna od Mosko Ceramics

Kubek z serii Studs zaprojektowany przez Mosko Ceramics, jedną z bardziej znanych warszawskich pracowni ceramicznych. Wykonany z recyklingowanej porcelany - wnętrze pokryte złotem, wypustki platyną. Każdy egzemplarz ma swój unikalny wzór.

Naczynia projektu Mosko Ceramics. Kubek z serii Studs, cena 219 zł (Fot. materiały prasowe) 

10.  Domki dla roślin z pracowni Vaczor

Kropki to znak rozpoznawczy pracowni Vaczor, znanej przede wszystkim z uroczych naczynek do eksponowania roślin, zwanych pieszczotliwie hubami i purchawkami. Wiszące doniczki i platformy dla oplątw, roślin które mogą rosnąć bez ziemi, to niezbędnik domowej dżungli.

Wisząca doniczka projektu Vaczor. Cena: ok 90 zł (Fot. materiały prasowe) 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze