1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Toast za życie

Toast za życie

Fot. Celestyna Król
Fot. Celestyna Król
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Przepych, z jakim się nosi, robi wrażenie. Te wszystkie barokowe wzory i wyraziste kolory: naszyjniki, korale, wisiory, pierścienie, bransolety. Płaszcze i kimona, buty i torebki. – To suma wszystkiego – jak mówi sama Liana Gamcemlidze – czego miałam w życiu w nadmiarze. I rekompensata za to, czego w nim zabrakło.

Ostatnio ot tak podeszła do Liany na ulicy kobieta: „Pogoda ohydna, deszcz, szaro, a tu spotykam panią. Pani jest jak z Księżyca! Od razu zachciało mi się żyć. Dziękuję pani bardzo”.

Zdarzają się też złośliwe komentarze rzucane za plecami, ale w dziewięćdziesięciu paru procentach ludzie reagują pozytywnie.

Wyrzuciła większość czarnych, szarych i brązowych ubrań, które kiedyś tak lubiła. A bez kilogramów biżuterii nigdzie się nie rusza. Mówi, że bez niej czuje się naga. Nosi ją też w domu, nawet kiedy jest sama.

Kiedy to się zaczęło? Ponad trzy lata temu. Od pewnego konkretnego wydarzenia. Ale tak naprawdę dużo wcześniej. Jeszcze w Gruzji.

GRAJ

O swojej ojczyźnie mówi: – Jestem z miejsca, w którym zawsze było za dużo słońca, ciepła i kolorów.

Dorastała w Rustawi, 15 kilometrów od stolicy, właściwie już na przedmieściach Tbilisi. Jej najżywsze wspomnienia to zapachy i smaki. Kolendra, estragon, fioletowa bazylia. I wszystkie potrawy, które uczyła ją robić mama. Kiszonki: wściekle różowa kapusta z burakami, zielone i czerwone pomidory w zalewie ze świeżym selerem i czuszką. Mięciutkie placki chaczapuri z serem. Przyprawiane plastry bakłażana z pastą z włoskich orzechów, posypane pestkami granatu. Konfitura ze skórek arbuza albo konfitura ze specjalnej odmiany jasnych czereśni. Majstersztyk, bo w miejsce każdej wydrylowanej pestki wkłada się orzeszek laskowy. Zawsze lubiła jeść i gotować. Jeśli z kuchni wydobywały się smakowite zapachy, to znaczyło, że i Liana musi tam być.

Pianino? Stało w ich mieszkaniu tak jak w mieszkaniach wszystkich sąsiadów naokoło. W Gruzji gra się na instrumentach i kropka. Starszą siostrę zmuszono do nauki w szkole muzycznej, ale Liana garnęła się do pianina sama. Na egzamin dla wunderkindów zaprowadzono ją, kiedy miała trzy lata. Wyszło, że ma słuch absolutny. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z pozwoleniem na naukę dla dziecka w wieku przedszkolnym zaczęła regularne lekcje gry na fortepianie. Do tego dochodziły jeszcze dwie, trzy godziny ćwiczeń. Codziennie, do 16. roku życia.

Chwila przerwy, bo Liana wychodzi za mąż za Davida. Poznają się w Kachetii na wschodzie kraju. Regionie nazywanym gruzińską Toskanią, słynącym z rozległych winnic. W wielu z nich wino wytwarza się tak samo jak przed ośmioma tysiącami lat: winogrona zbiera się ręcznie i wyciska stopami, a sok płynie do glinianych naczyń impregnowanych pszczelim woskiem i wkopanych w ziemię. Rodzina Davida przeniosła się tam z Tbilisi.

Ich nazwisko znane było w Gruzji nie tylko ze względu na rodzinny biznes – jedyną w komunistycznej republice prywatną firmę budowlaną. Ojciec i dziadek Davida byli także zawodowymi tamadami. Tamada to odpowiednik polskiego wodzireja, ale i dużo więcej. Tradycyjne supry – biesiady nawet na tysiąc osób – to ważny element życia Gruzinów. A padające podczas supr toasty to cały teatr. Ciągnące się czasem nawet godzinami opowieści, pieśni, tańce. Tu trzeba charyzmy i talentu. Starszy o cztery lata od Liany David był wychowywany na godnego następcę ojca. Oczekiwano też, że jak najszybciej znajdzie sobie odpowiednią żonę. Liana spędzała w Kachetii co roku wakacje. Mieli z Davidem wspólnych znajomych. Ona grała i częstowała go przysmakami własnej roboty, on szkolił się w przemowach, opowiadając rzeczy, których wspaniale się słucha.

– Jakby się zastanowić – śmieje się Liana – do dziś niewiele się w naszym układzie zmieniło.

Wtedy wszystko przebiegło typowo, po gruzińsku. Doszło do tradycyjnego „porwania”, po którym ojciec Davida pojechał do Tbilisi, do jej matki, wyjaśnić, co się dzieje. Że to sprawa honorowa, że młodzi chcą się pobrać. Przyszły teść uważał, że dobrze wykształcona kobieta niekoniecznie jest dobrą żoną. Na szczęście David miał na ten temat inne zdanie.

Biorą ślub, Liana jako 17-latka rodzi syna. Mieszkają przez jakiś czas z teściami. A tam dzień w dzień goście. Nie dwóch czy trzech – 20 wzwyż. Gotują tylko teściowa i Liana. Skubią kurczaki pół nocy, stół cały czas ma być zastawiony. Niezła szkoła życia. Przyda się jej na przyszłość, choć Liana nie może jeszcze tego wiedzieć. Wkrótce zresztą zaczyna studia w stolicy. W konserwatorium. Od razu dwa kierunki: dyrygenturę i fortepian.

Kiedy je kończy, kończy się też Związek Radziecki. Gruzja w 1991 roku odzyskuje niepodległość. Przez chwilę jest pięknie, Gruzini wybierają swojego prezydenta, ale szybko dochodzi do puczu. W Tbilisi trwają zamieszki, można przypadkiem zginąć na ulicy. W sklepach puste półki i kilometrowe kolejki. W bloku odcięli im centralne ogrzewanie i wodę.

Liana zatrudnia się w szkole baletowej jako akompaniatorka. Za jej pensję – dwa dolary – można kupić kilo cukru i litr oleju. David nie chce wyjeżdżać, a w niej narasta coś takiego, co po latach ewoluuje w dominującą cechę jej charakteru. Zacisnąć zęby, nie zastanawiać się, działać, o konsekwencjach pomyśli się potem.

Od starszej siostry i jej męża pożycza 300 dolarów. Wie, że mają odłożone te pieniądze, bo sprzedali fortepian. Rudego bernsteina z długą rodzinną historią. To ich cały kapitał na wyjazd.

Nie ma powrotu

Przeprowadzka do Polski wydaje się oczywistym wyborem. Na trasie Moskwa – Warszawa handel kwitnie w najlepsze. Liana nie ma pojęcia o handlowaniu, ale popyt jest praktycznie na wszystko. Zachwyca się polskimi bombonierkami, śliwkami w czekoladzie. Na coś, co jest tak słodkie i tak pięknie pachnie, muszą być klienci w Rosji. Słynny nocny pociąg „Polonez” zawsze wypełniony jest po brzegi towarem. Wyjeżdżasz z Warszawy po południu, rano jesteś w Moskwie. A potem kurs z powrotem. Po drodze wiele może się zdarzyć i się zdarza. Historie, w które, jak mówi Liana, mało kto by uwierzył. Nigdy nie wiesz, ile na nocnej trasie będziesz mieć „gości”, którym trzeba „uścisnąć serdecznie dłoń”, żeby jechać spokojnie dalej: – Od tamtej pory niczego się nie boję. Nic nie jest już mnie w stanie przestraszyć.

Rękami szkolonymi dwadzieścia parę lat do gry na fortepianie przekłada teraz co kilka dni 20 ton towaru. Kursowanie trzeba pogodzić ze szkołą syna. Próbują z Davidem budować sobie w Warszawie małą stabilizację. Wynajmują kolejne pokoje u kolejnych ludzi. Do pierwszego mieszkania, które wynajmują już w całości sami, na warszawskim Grochowie, David kupuje jej pianino. Zdezelowane i rozstrojone, ale za to historyczne, z ozdobnymi świecznikami. Niespodzianka, którą trzeba wnieść na czwarte piętro bez windy. Liana jest szczęśliwa. Nawet jeśli może grać na nim cichusieńko i tylko do 22.

Granice na Wschodzie się uszczelniają, a im rodzi się drugi syn, budują dom w Piasecznie. Liana wie, że już nie ma powrotu, że już nie umiałaby żyć znowu w Gruzji. Jeśli bywa jej w Polsce źle, to głównie dlatego, że martwi się, że jej dzieci dorastają bez ciotek, babć, kuzynów. Że nie doświadczają bezwarunkowej międzypokoleniowej miłości, nie znają takich więzów. Próbuje to naprawiać, gotując. Dla Liany człowiek zaopiekowany, to człowiek najedzony.

David dostaje dobrą pracę, jest szefem w firmie dystrybuującej gruzińskie wina. A kiedy to się kończy i kiedy rodzina siedzi i zastanawia się, co teraz, znajomi Polacy doradzają: „I tak przyjmujecie wciąż gości, wydajecie na nas ostatnie pieniądze. Zróbcie na tym biznes, załóżcie knajpę”.

Tak się rodzi restauracja Gaumarjos w podwarszawskim Piasecznie. To po gruzińsku „zwyciężaj”. Dosłownie, bo to także odpowiednik naszego „na zdrowie”, kiedy wznosi się toast, ale można się też tym słowem przywitać czy komuś podziękować.

Wieść niesie się pocztą pantoflową, przychodzą kolejni goście. David odgrywa rolę gospodarza i tamady, częstuje winem, wznosi piękne toasty, Liana jest non stop na kuchni, nie licząc momentów, kiedy akurat zajmuje się zaopatrzeniem albo kelneruje. W naprawdę nielicznych wolnych chwilach od razu siada i gra. W ich knajpie nie mogłoby zabraknąć pianina.

Kiedy pojawia się okazja, żeby otworzyć drugi lokal na Ursynowie, Liana mówi, że już nie daje rady, ale, oczywiście, zaciska zęby i, oczywiście, o konsekwencjach pomyśli później.

Chcemy jeść

– Musisz zacząć od siebie. Tobie jest potrzebna rewolucja w życiu osobistym – mówi Lianie na wizji Magda Gessler, a ogląda to cała Polska. Jest rok 2013, marzec. Kiedy z knajpą na Ursynowie było już naprawdę źle, kiedy przez długi zaciągnięte, żeby opłacić czynsz i wypłacić pensje pracownikom, nie dało się już spać, do Liany i Davida zgłosiła się producentka telewizyjnego programu. To nie były typowe „Kuchenne rewolucje”. Żadnego rzucania garnkami, sporo komplementów pod adresem wyśmienitego jedzenia. Liana? Z dłuższymi włosami, prawie bez makijażu i bez biżuterii w programie zupełnie nie przypomina dzisiejszej siebie.Prawdziwa rewolucja zaczyna się dzień po emisji programu.

– Przyjechałam jak zwykle do pracy wcześnie rano i myślałam, że dostanę zawału. Na ulicy na chodniku czekało 500 osób. 500, policzyliśmy. Zimno, wszyscy marzli, dzieci płakały. Kilka razy trzeba było jechać do sklepu, bo wszystko schodziło w mig. Nie wiedziałam, czy stać w kuchni, biec na zakupy, czy odbierać telefony, bo kiedy jeden się odbierało, zbierało się już dziesięć innych nieodebranych połączeń. W pewnym momencie po prostu wyłączyłam telefon. Przez kolejne pół roku od godziny 12 do 22 przez siedem dni w tygodniu stał przed naszą knajpą ogonek jak do mauzoleum w Moskwie. Zdarzyło mi się w kuchni stracić przytomność. Z przepracowania, z poczucia odpowiedzialności za tych, którzy stoją i czekają.

Zadzwoniła do Magdy z paniką w głosie. I usłyszała dokładnie to samo co na wizji, tylko o wiele ostrzej. Nie może być jednocześnie kucharką, kelnerką, załatwiać zaopatrzenia, odbierać telefonów. Ma zatrudnić osoby do pomocy. Ma się sobą wreszcie zająć. Świat się nie zawali. I mąż to przeżyje, i syn się wychowa.

Szaszłyczek nie wchodzi w grę

Przez lata Magda Gessler stała się dla niej bliską osobą, o tej przyjaźni Liana mówi nietypowo dla siebie: bardzo serio i krótko. Zgodnie z jej radą, krok po kroku, zatrudniała ludzi do pomocy. Ale zająć się sobą? Chyba nie do końca rozumiała sens tamtych słów i tę część odłożyła sobie na później.

Aż doszła do ściany. Po przeprowadzonej ponad trzy lata temu operacji kolana chirurg powiedział jej wprost: „Żaden implant nie wytrzyma takiej wagi jak twoja. Nie wierzę, że zaczniesz stosować dietę. Nie w twojej branży, nie przy takim tempie i ilości pracy. Musisz zrobić coś drastycznego. Jeśli nie schudniesz, masz kogoś, kto będzie cię woził na wózku?”.

W ciągu 20 lat przytyła 60 kilo. Długo uważała, że to skutek uboczny jej trybu życia, że tak już musi być. Dopiero ten wózek podziałał na wyobraźnię. Jak mogłaby zrobić takie świństwo Davidowi albo któremuś z synów?

Niech więc będzie: wycięcie trzech czwartych żołądka. Kiedy się budzi po zabiegu, dociera do niej, co takiego zrobiła. Na salę wchodzi lekarz: „Jak się pani czuje? Może chciałaby pani kleik?”.

„Kleik to pan doktor może zjeść, a ja potrzebuję swój szaszłyk jagnięcy i sałatkę”.

Lekarz patrzy na nią z politowaniem: „Kochana pani, wczoraj osobiście panią kroiłem i ma pani w tej chwili żołądek o pojemności 20 deko. Żaden szaszłyczek w tym momencie nie wchodzi w grę”.

Tak naprawdę nie czuje głodu. W ogóle. Po takim zabiegu nie ma prawa czuć. Ale czegoś tak potwornie jej brakuje, że zupełnie nie może się odnaleźć. Najpierw zaczyna przeglądać w szpitalnym łóżku, na swoim tablecie, programy kulinarne i filmiki, jak ludzie jedzą. Łzy jej lecą, nie może ich powstrzymać. A potem tak się jakoś składa, że znajduje w sieci zdjęcia ponad 90-letniej Iris Apfel (historyczki sztuki, dekoratorki wnętrz Białego Domu) „z całym jej niesamowitym anturażem, obłędnie kolorowymi ubraniami i biżuterią od Sasa do Lasa”.

Liana: – Zaczęłam analizować, że skoro można w tym wieku wyglądać tak fantastycznie, to może to coś także dla mnie? Skoro jestem osobą niepalącą, nie piję nawet łyka wina – mój mąż nadrabia za nas dwoje – i właśnie straciłam wielką miłość, jedzenie.

Wychodzi ze szpitala lżejsza i pełna energii. Kiedy znajoma restauratorka zaprasza ją na otwarcie swojego nowego lokalu, Liana przyjeżdża na imprezę i siedzi o szklance wody ubrana w całą biżuterię, którą miała w domu. To może z jedna trzecia tego, co nosi na co dzień teraz, ale najwidoczniej wygląda na tyle widowiskowo, że podchodzi do niej pewna elegancka blondynka. Zagaduje, mówi, że sama robi biżuterię. Szybko pojawiają się też inne osoby, od których Gamcemlidze dziś sprowadza naszyjniki, pierścionki, wisiory. Z Francji, Gruzji, Polski. Z Nowego Jorku. Liana znajduje hurtownię ze wspaniałymi włoskimi jedwabiami i genialną krawcową z Białorusi, która szyje z nich kimona. Ma wrażenie, że chciała czegoś i nagle świat sam się do niej dopasował.

Domyśla się, że i Davidowi się podoba, choć czasem – dla porządku, jak typowy gruziński mąż, który uważa, że żona powinna być skromna – mówi jej: „Przecież ty jesteś po pięćdziesiątce, przecież ty już jesteś babcią!”. Odpowiada, że to prawda, święta racja:

– Jestem po pięćdziesiątce i robię to, na co nie mogłam sobie pozwolić, kiedy byłam młoda i teoretycznie mogłam szaleć. No, to teraz zakładam te skórzane spodnie, buty na koturnach, biżuterię, maluję na czerwono usta i paznokcie i czuję, że żyję.

Fot. Celestyna Król Fot. Celestyna Król

Słodki ciężar

Ostatnio była z przyjaciółką w Paryżu. Myślała, że w takim mieście nikt specjalnie nie będzie zdziwiony jej stylem. Że jedzie z drewnem do lasu. Ale nie. Przyjaciółka chciała kręcić komórką reakcje Paryżan. Jak szły ulicą koło ogródków restauracyjnych, komuś wypadł z wrażenia widelec z ręki. Jeszcze nigdy tyle osób nie prosiło Lianę o wspólne selfie.

Najśmieszniej jest na lotniskach. Ma osobną walizeczkę z biżuterią na zmianę, ale żeby przejść przez bramkę i nie piszczeć, musi zdjąć to, co ma na sobie, a potem znowu założyć. Celnicy pytają, czy zajmuje się handlem biżuterią. Niektórzy nie wierzą, że to wszystko „tylko na użytek własny”. Wtedy pokazuje im swój Instagram: „Patrzcie, taka już jestem”.

Ta sama przyjaciółka powiedziała jej niedawno coś takiego: że na początku się trochę denerwowała, bo gdziekolwiek razem pójdą, wszyscy na Lianę patrzą. Ale przemyślała sprawę i doszła do wniosku, że jest w takim wieku, że na nią właściwie już nikt nie patrzy, jest przezroczysta, a jak się tak dwie przejdą, to część tej uwagi skapnie na nią i to bardzo miłe uczucie.

Wszystko pięknie, tylko czy nie ciężko nosić tę całą biżuterię? Ile to właściwie waży?

Liana się zamyśla:

– Nie wiem, ale proszę mi wierzyć, są w życiu rzeczy, które dźwiga się o wiele trudniej. A to tu to słodki ciężar. Chodzę wyprostowana, z głową do góry. Inaczej się w tym chodzić nie da.

Dziękujemy za udostępnienie wnętrza do sesji showroomowi Koszykowa 24 (ul. Koszykowa 24/1, Warszawa).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Moda i uroda

Najpiękniejsze dodatki na nowy sezon - nowe kolekcje

fot. materiały prasowe Converse
fot. materiały prasowe Converse
Zobacz galerię 18 Zdjęć
Nowy sezon to także królestwo dodatków - butów, biżuterii, torebek, które przyniosą powiew świeżości i wprowadzą nas w nowe miesiące. Przedstawiamy najpiękniejsze z nich, które uzupełnią stylizacje i które szczególnie przykuły naszą uwagę.

Powiew świeżości na nowy sezon to nowości biżuteryjne od marki Apart, która prezentuje kolory lata zamknięte w przepięknych zawieszkach. W tym sezonie modna będzie biżuteria, którą widać, dlatego nie boimy się eksperymentować i łączyć ze sobą naszyjniki, kolczyki i bransoletki. Naszyjnik ze złota bądź zawieszka dopasują się idealnie do twoich stylizacji i posłużą jako idealna baza, którą połączysz ze swoją ulubioną biżuterią. Marka Apart proponuje wzory idealne dla minimalistek – z delikatną złotą zawieszką oraz tych, którzy lubią błyszczeć -  naszyjnik ozdobiony mieniącymi się w słońcu cyrkoniami. Wśród naszych ulubionych projektów znalazł się naszyjnik w najpiękniejszych odcieniach nadchodzącej wiosny.

Apart Apart

Ciekawą propozycję na nowy sezon ma również marka Monnari, która idealnie łączy minimalistyczny design z klasyczną kolorystyką w odcieniach beżu, czerni oraz szarości. Na nadchodzące miesiące marka stworzyła specjalną linię toreb wykonanych z recyklingowanego tworzywa, która świetnie wpisuje się w obowiązujące trendy.  Znajdziemy w niej niezastąpione listonoszki, worki z modnym pikowaniem, wygodne plecaki czy torebki typu shopper. Wszystko w duchu zrównoważonej mody i z wykorzystaniem ekologicznych materiałów.

Kolekcja Pandora Garden to wprost ukłon w stronę cieplejszych i lepszych dni. Delikatne pierścionki i charmsy z nowej kolekcji dopełnią każdy wiosenny look, a fioletowy odcień elementów z motywem stokrotki doda barwnego akcentu do każdej kompozycji. “Najnowsza kolekcja biżuterii Pandora ma inspirować do odkrywania na nowo tego, co nas otacza i spojrzenia na świat z nutą dziecięcej niewinności” mówią Francesco Terzo i A. Filippo Ficarelli, VP Creative Directors Pandory. To idealne uzupełnienie wiosennych, delikatnych stylizacji.

Najnowsza kampania eobuwia - "Każda para tworzy nową historię" to 10 historii, z którymi z łatwością możemy się utożsamić. Połączenie natury z miejską urbanistyką stworzyło tło do zaprezentowania różnych modeli butów, które pozwalają cieszyć się chwilą w każdym miejscu i sprawdzają się w różnych warunkach. W szerokiej ofercie znajduje się niemal 180 tys. produktów (buty i akcesoria) od 580 marek, w tym casualowych i sportowych m.in: Adidas, Togoshi, Guess, Pinko, Tommy Hilfiger oraz Calvin Klein. Eobuwie zachęca do cieszenia się z życia - modne i wygodne fasony obuwia umożliwiają wyrażanie swojego stylu oraz intensywny i aktywny tryb życia.

Eobuwie.pl Eobuwie.pl

Na wiosnę Converse przygotował mnóstwo propozycji na cieplejsze dni. Klasyki od tej marki to niezbędnik w każdej szafie, dlatego na tę porę roku brand z Bostonu oprócz wprowadzenia nowości do kolekcji przygotował nowe wersję ikonicznych sylwetek. Na nowy sezon marka Converse proponuje nam takie kultowe już modele, jak chociażby Chuck 70 noszone przez gwiazdy z całego świata, uwielbiane przez miliony. Swoją historię rozpoczęły kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu na stałe wpisały się w krajobraz popkultury. W nowym wydaniu pojawi się też model Crater, tym razem w damskiej wersji. Cholewka wykonana z nowoczesnej elastycznej dzianiny zapewnia oddychalność i łatwość zakładania. Z kolei podeszwa Crater Foam, jest lekka i responsywna. Co najmniej 35% wagi buta stanowi zawartość pochodząca z recyklingu. To kolejna propozycja Converse w duchu zrównoważonego rozwoju, którą trzeba mieć w swojej szafie.

W.KRUK przedstawia autorską kolekcję biżuterii Preludium, w której zdobiony barwnymi kamieniami koliber, stanowi najpiękniejszą zapowiedź wiosny - nowego początku. Autorska kolekcja Preludium stanowi połączenie kunsztu jubilerskiego z najnowszymi trendami oraz świeżością nadchodzącej wiosny. Wykonana ze srebra biżuteria Preludium zdobiona jest barwnymi cyrkoniami, a wybrane jej elementy pokryto szlachetnym różowym złotem. Przepiękna gradacja granatowych, zielonych, różowych i białych kamieni nadaje wyjątkową głębię koloru. Niezwykła gra światła i cieni sprawia, że biżuteria ożywa, a wielobarwny koliber zachwyca przy każdym ruchu i lśni pięknym blaskiem. Preludium to także wiele innych projektów - nowe wersje obrączek czy nowoczesne odsłony chokera i krawatki, które doskonale posują zarówno do eleganckich stylizacji, jak i białej koszuli.

 

 1. Moda i uroda

Najpiękniejsza biżuteria na sezon wiosna-lato 2021

Moschino (fot. Imaxtree)
Moschino (fot. Imaxtree)
Zobacz galerię 34 Zdjęcia
Najpiękniejsza biżuteria to taka, która zostanie z nami na lata. Oprócz najnowszych kolekcji i najciekawszych modeli na nowy sezon, które nas zachwyciły, przedstawiamy wam również te o ponadczasowym charakterze, które z dumą nosić mogą przyszłe pokolenia.

Symbolika ma dla niej wyjątkowe znaczenie - nie bez powodu mówi się, że jest to "biżuteria z duszą". Chyba nie ma drugiej projektantki, która tworzyłaby tak subtelne, a jednocześnie niezwykle wyróżniające i charakterystyczne projekty - na punkcie jej naszyjników słońca ozdobionych perłami oszalały tysiące kobiet w całym kraju. Anka Krystyniak tworzy biżuterię, która kryje w sobie niezwykłą moc - symbol Lunuli pojawiający się w wielu projektach to nic innego, jak sierpa księżyca – Luny, kobiecej energii, który jako talizman wzmacnia poczucie kobiecości; symbol Om, czyli najświętsza sylaba w hinduizmie opowiada o początkach wszechświata, uspokaja umysł, jest pierwotną siłą. Wśród nowości, które projektantka umieściła w swoich kolekcjach pojawił się symbol węża - zwłaszcza na nadchodzący sezon, symbolizujący przebudzenie i nową siłę do życia, stanie się idealnym dodatkiem do wiosennych stylizacji.

Oprócz tego, w nowej odsłonie znajdziemy też klasyki Anki - Isztar, Chai oraz Fatimę. Naszym hitem, o którym niezmiennie marzymy jest jednak przepiękny naszyjnik z kamieni naturalnych z symbolem Słonia wykonanym ze srebra 925 złoconego 24-karatowym złotem. W naszyjniku dodatkowo znajdują się trzy monetki oraz symbol Om. Słoń to symbol obecny w wielu kulturach i religiach. W Hinduizmie to Ganesha, który łączy w sobie mikro i makrokosmos – istnienie i nieistnienie. Daleki Wschód odwołując się do szarości skóry Słonia wiąże go z niebem i chmurami. Słoń to także zwierzę, które swoim ciałem podtrzymuje świat. Musimy mieć go w tym sezonie ze sobą.

Choć prawdopodobnie i ten rok nie przyniesie nam dalekich podróży i zbyt częstych wyjść "na miasto", w tym sezonie lansowana biżuteria będzie masywna i w rozmiarze XXL. Na wybiegach u największych projektantów pojawiło się również dużo biżuteryjnych ozdób do włosów, które również będą ogromne i rzucające się w oczy. Modnym elementem będą także florystyczne dodatki, które jak każdej wiosny łączą się z wyjątkowo przyjemnymi skojarzeniami.

Modne będą również grube łańcuchy - w złocie i w srebrze, które staną się idealnym dopełnieniem zwłaszcza dla tych, które lubią "przesadzić" z dodatkami. Sprawdzą się świetnie jako uzupełnienie zwłaszcza minimalistycznych i eleganckich stylizacji - w komplecie ze zwykłym T-shirtem i dżinsami oraz w parze z garniturem.

Jedną z naszych ulubionych marek, która w swojej ofercie zawiera wiele ciekawych propozycji różnego rodzaju łańcuchów jest Umiar. Naszyjniki w formie masywnych łańcuchów to inwestycja na lata, a w tak klasycznym i eleganckim wydaniu, jakie proponuje Umiar sprawdzą się w połączeniu z wieloma różnymi stylizacjami. W Umiarze podobają nam się przede wszystkim jego najprostsze wersje - zwłaszcza model z charakterystycznym dla kolekcji młotkowanym srebrem oraz wzorami nakrapianymi srebrnymi granulkami, przypominającymi kratery widoczne na powierzchni Księżyca.

Pierścionki-sygnety to jedne z naszych ulubionych dodatków. Uwielbiamy je nosić w wydaniu maxi - im więcej, tym lepiej. Łączymy je ze sobą w różnych kombinacjach - duże sygnety-amulety z cienkimi pierścionkami wzorowanymi na obrączki.

Przepiękne pierścionki i sygnety znajdziemy w ofercie jednej z naszych ulubionych marek biżuteryjnych - Lau Jewellery. Ich połączenia przyprawiają o zawrót głowy - idealny miks dużych, masywnych sygnetów z prostymi, delikatnymi pierścionkami w zasadzie wyczerpują miejsce na dodatki. Im wyrazistsze połączenia, tym lepiej - my zakochałyśmy się w połączeniu srebrnego sygnetu ze złotą satynową płytką oraz delikatnego pierścionka Straight Mini. Warty uwagi jest także wyjątkowo oryginalny Bubble Signet Ring, zwłaszcza z młotkowanym wykończeniem. Biżuteria od Lau to absolutny must-have zwłaszcza dla fanek nieco luźniejszego stylu - delikatnych, zwiewnych sukienek albo surferskich stylizacji.

Odważne i ponadczasowe, na wielkie wyjścia i specjalne okazje. Biżuteria stylizowana na dworską, królewską, rodem z bajek fascynuje od lat, w tym sezonie zaś stanie się wyjątkowo popularna, zwłaszcza w wydaniu retro. Dla tych, którzy kochają kryształy i ekstrawagancję polecamy kolekcję Swarovskiego, w której zgłębiono niezwykły potencjał kryształu. Kolekcja wywodząca się z „Matemagicznego Ogrodu” obejmuje szeroki wybór naszyjników, kolczyków, pierścionków, bransoletek i innych ozdób, w których uwydatnione zostały podstawowe, a zarazem magiczne właściwości kryształu. Dzięki nowatorskiemu podejściu do wielkości, szlifów i kolorów powstała pełna ekspresji, niesłychanie masywna i szalenie uniwersalna kolekcja zachęcająca wszystkich do uruchomienia swojej kreatywności i zadawania szyku z nutą swobodnej zabawy.

 

 1. Moda i uroda

Biżuteria na Walentynki - najpiękniejsze kolekcje znanych marek

Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora Rose może stać się pamiątką wspólnych, niezapomnianych chwil. (Fot. materiały prasowe)
Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora Rose może stać się pamiątką wspólnych, niezapomnianych chwil. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Walentynki to doskonała okazja, aby sprawić swojej partnerce, przyjaciółce lub innej bliskiej osobie miłą niespodziankę. Świetnym pomysłem będzie biżuteria, dzięki której wyrazimy nasze uczucia i upamiętnimy wspólnie spędzone chwile. Podpowiadamy, na które walentynkowe kolekcje warto zwrócić uwagę. 

Pandora

Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora może stać się pamiątką wspólnych, niezapomnianych chwil. Projektanci marki połączyli nowoczesny design z zaawansowanymi technikami produkcji i tak powstał wyjątkowy charms w kształcie róży oraz nowe zapięcie bransoletki w kształcie litery T z sercem. Elementy te stworzono z niezwykłą pasją, jubilerską precyzją i poszanowaniem otaczającej nas natury (aż 71% wykorzystanego srebra pochodzi z recyklingu).

Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora. (Fot. materiały prasowe) Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora. (Fot. materiały prasowe)

W.Kruk

Zaręczynowy Pierścionek Doskonały od W.Kruk łączy tradycję z nowoczesnością, a także jubilerską perfekcję z najbardziej wymownym symbolem miłości. Ponadto symbolizuje uczucie, które trwa na zawsze. Pierścionek zdobi przepiękny brylant New Diamond w szlifie o kształcie serca, osadzony w trzyramiennej szlachetnej koronie złota. Ten szczególny rodzaj szlifu, z uwagi na swój kształt, wymaga szczególnej precyzji i jest niezwykle cenny - zupełnie jak miłość, którą symbolizuje.

Pierścionek Doskonały od W.Kruk. (Fot. materiały prasowe) Pierścionek Doskonały od W.Kruk. (Fot. materiały prasowe)

Jubiler Schubert

Przepiękną biżuterię na Walentynki znajdziecie również w ofercie Jubiler Schubert. W szczególności polecamy modny naszyjnik ze srebra pokryty złotem, delikatną bransoletkę z 14-karatowego złota z sercami oraz gustowne i eleganckie kolczyki punktowe w formie serc (również wykonane z 14-karatowego złota). Serce symbolizuje miłość w każdej postaci, dlatego biżuteria z tym motywem to doskonały sposób na okazanie uczuć bliskiej osobie.

Z okazji Walentynek Jubiler Schubert oferuje przepiękną biżuterię z motywem serca. (Fot. materiały prasowe) Z okazji Walentynek Jubiler Schubert oferuje przepiękną biżuterię z motywem serca. (Fot. materiały prasowe)

YES

Miłosne amulety z kolekcji Sweet Love to biżuteria dla tych, którzy są otwarci na uczucia. W roli głównej ponadczasowy symbol serca we współczesnej odsłonie. Dwie połówki różowych serc są na pozór inne, a jednak tworzą spójną i zachwycająca blaskiem całość. Smukłe złote serca zaskakują z kolei niebanalnym wzornictwem. W tych kolczykach, bransoletkach i naszyjnikach zamknięty został czar niewinnej miłości. To biżuteria, która zmieni ulotne chwile w ponadczasową pamiątkę.

Biżuteria z kolekcji Sweet Love marki YES. (Fot. materiały prasowe) Biżuteria z kolekcji Sweet Love marki YES. (Fot. materiały prasowe)

Swatch

Swatch sprzeciwia się sentymentalnej atmosferze. Modele z nowej kolekcji traktują bowiem miłość z przymrużeniem oka i nutą sarkazmu. P(e/a)nse-moi przykuwa wzrok czerwonym paskiem zdobionym sercami. Hate 2 Love ma dwa oblicza – za dnia mówi „I hate to love you”, lecz gdy zapada noc, jego tarczę rozświetla miłosne wyznanie „I love you”. Z kolei zegarki New Gent Beating Love i Gent Beating Pink w stylu retro emanują pozytywną energią. Który model wybierzesz dla swojej drugiej połówki?

Zegarki z walentynkowej kolekcji marki Swatch. (Fot. materiały prasowe) Zegarki z walentynkowej kolekcji marki Swatch. (Fot. materiały prasowe)

Lilou

Kolczyki Lune od Lilou to prawdziwy hit wśród światowych gwiazd oraz influencerów. W okładkowej sesji Marie Claire Hong Kong wystąpiła w nich popularna amerykańska piosenkarka Ava Max. Wcześniej pojawiła się w nich również Christina Aguilera oraz aktorka Annie Starke, która w sesji do Grumpy Magazine zaprezentowała też spektakularny pierścionek Luck z perłami. Jeśli chcesz wyrazić swoje uczucia za pomocą modnego prezentu, biżuteria od Lilou będzie świetnym wyborem.

Ava Max w kolczykach Luna od Lilou. (Fot. materiały prasowe) Ava Max w kolczykach Luna od Lilou. (Fot. materiały prasowe)

 1. Materiał partnera

Jak powiedzieć „kocham Cię” bez słów - biżuteria z przesłaniem od W.KRUK

Biżuteria to jeden z najintymniejszych symboli miłości. (Fot. materiały partnera)
Biżuteria to jeden z najintymniejszych symboli miłości. (Fot. materiały partnera)
Zobacz galerię 14 Zdjęć
Biżuteria to prezent doskonały. Szczególnie na walentynki, bo jest jednym z najbardziej intymnych symboli miłości, które można podarować ukochanej osobie. Oto nasze propozycje na walentynkowy prezent od marki W.KRUK. 

Biżuteria z motywem serca

Serce to jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej dosłownych symboli miłości. A w dosłowności nie ma zupełnie nic przereklamowanego, zwłaszcza w walentynki. Serce jest uniwersalne i ponadczasowe - w formie biżuterii prezentuje się nadzwyczaj pięknie. Podwójny naszyjnik z dwoma delikatnymi sercami od W.KRUK zachwyci każdą minimalistkę. Jest niezwykle subtelny, a dzięki zawieszce wypełnionej blaskiem różowych drobinek, unikatowy i bardzo romantyczny. Z kolei złote kolczyki na ażurowym łańcuszku, z cyrkoniami w oprawie chaton, to subtelna klasyka w nowoczesnym wydaniu. Delikatny różowy kamień dodaje im blasku i niesie ze sobą przesłanie pełne miłości i piękna. Natomiast złota bransoletka to synonim francuskiego piękna ukrytego w prostej, ponadczasowej formie.

 

Naszyjnik różowe złoto z motywem serca W.KRUK, cena: 549 zł. Naszyjnik różowe złoto z motywem serca W.KRUK, cena: 549 zł.

Kolczyki złote serca z cyrkoniami W.KRUK, cena: 429 zł. Kolczyki złote serca z cyrkoniami W.KRUK, cena: 429 zł.

Bransoletka złota serce z cyrkonią W.KRUK, cena: 399 zł. Bransoletka złota serce z cyrkonią W.KRUK, cena: 399 zł.

Sekretniki

Coś w klimacie retro, z niezwykłym przesłaniem. Sekretniki to biżuteria nieco zapomniana, jednak tylko one potrafią w jedną chwilę przywołać w obdarowanej osobie najlepsze wspomnienia. W asortymencie marki W.KRUK znajdują się sekretniki zarówno dla miłośniczek złota, jak i srebra. Ten w kształcie serca to srebrny, klasyczny model. W zamykanym puzderku można ukryć zdjęcie bliskiej osoby lub schować liścik z wyznaniem, nosząc go blisko serca. Z kolei sekretnik w kształcie muszli, nieco bardziej oryginalny, został wykonany z pozłacanego srebra. Sekretnik może stać się osobistym talizmanem, piękną pamiątką i niebanalnym dodatkiem. Zawieszony na łańcuszku będzie też świetnie wyglądał z innymi naszyjnikami, noszonymi kaskadowo.

Srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 209 zł. Srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 209 zł.

Pozłacany srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 279 zł. Pozłacany srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 279 zł.

Biżuteria z motywem nieskończoności

Nieskończona - o takiej miłości marzy każdy z nas. Symbol nieskończoności w biżuterii pojawia się często, W.KRUK postanowił go natomiast pokazać w nieco inny sposób. W naszyjniku klasyczną odwróconą ósemkę zastąpiły piękne, przeplatające się wzajemnie obręcze. Naszyjnik wykonano ze złota, które jest uznawane za najcenniejszy metal szlachetny i utożsamiane z elegancją, szlachetnością i duchowością. Koło z kolei uważane jest za kształt idealny - symetryczny w każdej jego osi, przybierający wiele znaczeń symbol nieskończoności, wieczności, harmonii. Połączone ze sobą obręcze zdobiące ten złoty naszyjnik można interpretować jako symbol dwóch nierozerwalnie połączonych dusz. Symbolizuje życiowych partnerów dzielących najważniejsze uczucie towarzyszące człowiekowi - miłość. To perfekcyjny naszyjnik dla kobiet pewnych siebie, ceniących elegancję i prostotę. W komplecie z bransoletką zrobi jeszcze większe wrażenie.

Naszyjnik złoty obręcze W.KRUK, cena: 699 zł. Naszyjnik złoty obręcze W.KRUK, cena: 699 zł.

Bransoletka złote obręcze W.KRUK, cena: 549 zł. Bransoletka złote obręcze W.KRUK, cena: 549 zł.

Biżuteria z kamieniami miłości

Mniej dosłowne, ale nadzwyczaj piękne i unikatowe. Biżuteria z kamieniami doda blasku każdej kobiecie i sprawi, że poczuje się wyjątkowa. Kwarc różowy to kamień miłości, który emituje silną wibrację bezwarunkowego uczucia, radości, ciepła. W pierścionku z różowego złota doda elegancji i wytworności każdej kobiecie. Symetryczny szlif owalny w wyjątkowy sposób ukazuje cudowną głębie jego koloru. Z kolei szmaragd to kamień wyjątkowy ze względu na wyrazistą barwę i symbolikę. Nazywa się go klejnotem miłości i piękna oraz kojarzy z regeneracją, wewnętrzną harmonią oraz spełnieniem emocjonalnym. W złotych kolczykach, w towarzystwie diamentów, prezentuje się niepowtarzalnie. Kolczyki ze szmaragdem trafią w gust każdej kobiety ceniącej klasyczną elegancję oraz ponadczasowe wzornictwo. W kolekcji dostępny jest pierścionek do kompletu.

Pierścionek z różowego złota z kwarcem W.KRUK, cena: 799 zł. Pierścionek z różowego złota z kwarcem W.KRUK, cena: 799 zł.

Kolczyki złote ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 3790 zł. Kolczyki złote ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 3790 zł.

Pierścionek złoty ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 1590 zł. Pierścionek złoty ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 1590 zł.

Diament - kamień doskonały. Z białym złotem tworzy ponadczasowy duet, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Można śmiało stwierdzić, że o pierścionku z diamentem marzy każda kobieta. Ten od marki W.KRUK będzie wyborem idealnym, bo to synonim prostoty, elegancji i klasy. Świetny do codziennego noszenia, bo pasuje do każdej stylizacji i jednocześnie sprawia, że kobieta poczuje się wyjątkowo nie tylko od święta. Naszyjnik wykonany z dwóch rodzajów szlachetnego kruszcu – żółtego oraz białego złota - to z kolei propozycja na specjalne okazje. Klasyczny splot łańcuszka nadaje mu lekkości, a diamenty wnoszą niepowtarzalny, delikatny błysk.

Pierścionek białe złoto z diamentem W.KRUK, cena: 8290 zł. Pierścionek białe złoto z diamentem W.KRUK, cena: 8290 zł.

Naszyjnik złoty bicolor z diamentami W.KRUK, cena: 1090 zł. Naszyjnik złoty bicolor z diamentami W.KRUK, cena: 1090 zł.

Różowy ametyst kojarzy się z miłością, a biżuteria z nim jest romantyczna i niepowtarzalna. Delikatny pierścionek z różowego złota zdobiony ametystem to perfekcyjny wybór na walentynkowy prezent. Misterny szlif bagietkowy podkreśla cudowną pastelową barwę kamienia, a detale nadadzą charakter każdej stylizacji, uwodząc kunsztem i precyzją wykonania.

Pierścionek różowe złoto z ametystem W.KRUK, cena: 799 zł. Pierścionek różowe złoto z ametystem W.KRUK, cena: 799 zł.

 1. Moda i uroda

Odkryj na nowo Blask Świąt i zachowaj go na zawsze

W tym roku W.KRUK celebruje kobiecość, mówi o jej indywidualnym blasku i tworzy biżuterię, która ten blask podkreśla. (Fot. materiały partnera)
W tym roku W.KRUK celebruje kobiecość, mówi o jej indywidualnym blasku i tworzy biżuterię, która ten blask podkreśla. (Fot. materiały partnera)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
W świecie, który codziennie pokazuje nam, że jedyną stałą jest zmiana, łatwo się pogubić i zaplątać w natłoku codziennych spraw. Szczególnie wtedy, gdy nasz uporządkowany świat wywraca się do góry nogami, priorytety zostają zdefiniowane na nowo, warto przystanąć, pozwolić sobie na chwilę zadumy i refleksji. Pochylmy się nad tym co trwałe i niezmienne od lat. Wartości, tradycje - przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak ważne w pełnym wzruszeń okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Bieżący rok jest dla nasz wszystkich wyzwaniem, wystawił nas na liczne próby, przyniósł zamartwienia i troski. Wielu z nasz wciąż niepewnie patrzy w przyszłość, zastanawiając się jak będą wyglądały tegoroczne święta. Nawet jeśli nie będziemy mogli spędzić ich w tym samym co dotychczas gronie, pamiętajmy o naszych bliskich. Celebrujmy ten czas, pozwólmy sobie odpocząć od złych myśli, podarujmy odrobinę radości najbliższym. Na pewno wielu z nas zastanawia się co podarować ukochanym w tym szczególnym okresie.

Podpowiadamy więc, by zwrócić uwagę na prezenty, które będą trwałe, klasyczne, zostaną z nami na wiele lat, stanowiąc piękną świąteczną pamiątkę. Postawmy na jakość, oryginalne wzornictwo, kunszt i precyzję. Doceńmy te wartości, porzucając nietrwałe, jednosezonowe propozycje. Niech tegoroczne upominki zaczarują ulotne chwile, sentymentalnie przenosząc obdarowanych w świat wspomnień.

Warto zdecydować się na produkty polskich, sprawdzonych marek. Idealne propozycje, oferuje najstarsza marka jubilerska w Polsce - W.KRUK, która w tym roku świętuje jubileusz 180-lecia istnienia. W tym ważnym roku, W.KRUK celebruje kobiecość, mówi o jej indywidualnym blasku i tworzy biżuterię, która ten blask podkreśla.

Z pewnością każda z nas-kobiet - ucieszy się na widok pięknie zapakowanego podarunku od W.KRUK, skrywającego wyjątkowy prezent od serca. Specjalnie dla czytelniczek portalu Zwierciadło.pl, W.KRUK przygotowało kilka propozycji prezentów. Mamy pewność, że każdy z nich jest wyjątkowy i zostanie z Wami na zawsze. Dodatkowo, czeka na Was świąteczna niespodzianka! Przy zakupie biżuterii za powyżej 500 zł, otrzymacie piękną różową szkatułkę o wartości 149 zł, za 1 zł.*

Szkatułka W.KRUK: 149 zł. Srebrne kolczyki z cyrkoniami z kolekcji Blask od W.KRUK: 799zł. Szkatułka W.KRUK: 149 zł. Srebrne kolczyki z cyrkoniami z kolekcji Blask od W.KRUK: 799zł.

Biżuteria z przesłaniem

Celebruj swoją wolność bez końca, bez ograniczeń, na niezliczoną ilość sposobów, tak jak ambasadorka i współautorka  kolekcji Freedom UNLIMITED - Martyna Wojciechowska. W najnowszej odsłonie kolekcji Freedom, tytułowe UNLIMITED podkreśla niezliczoną liczbę możliwych kompozycji biżuterii, jak również mnogość sposobów interpretacji i realizowania własnej idei wolności oraz celebrowania blasku, który z niej płynie.

Kolczyki z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro): 499zł. Kolczyki z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro): 499zł.

Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro oksydowane): 229 zł. Beadsy: 129-179 zł/szt. Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro oksydowane): 229 zł. Beadsy: 129-179 zł/szt.

Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro, stal): 349zł. Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro, stal): 349zł.

Biżuteria ze złota

Doda Blasku każdej kobiecie, zarówno w delikatnych, bezkamieniowych formach, jak i ozdobiona drogocennymi diamentami. Biżuteria wykonana z tego szlachetnego kruszca będzie zawsze idealnym podarunkiem, nie tylko gwiazdkowym, a obdarowana osoba z pewnością poczuje się wyjątkowa.

Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 4990zł. Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 4990zł.

Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 899zł. Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 899zł.

Pierścionek W.KRUK (żółte złoto, agat): 799zł. Pierścionek W.KRUK (żółte złoto, agat): 799zł.

Kolczyki W.KRUK (żółte złoto, cyrkonia): 899zł. Kolczyki W.KRUK (żółte złoto, cyrkonia): 899zł.

Sekretniki

Jeśli w jedną sekundę zechcesz przywołać moc wspomnień w obdarowanej przez Ciebie osobie, nie znajdziesz lepszego prezentu niż sekretnik. W zamykanym wisiorku można ukryć zdjęcie bliskiej osoby lub schować liścik z wyznaniem. Sekretnik to osobisty talizman, który nosisz zawsze przy sobie, blisko serca.

Sekretnik W.KRUK (żółte złoto, rubin): 979zł. Sekretnik W.KRUK (żółte złoto, rubin): 979zł.

Sekretnik W.KRUK (srebro, cyrkonia): 219zł. Sekretnik W.KRUK (srebro, cyrkonia): 219zł.