Niepowtarzalne, ręcznie zrobione i w dodatku z myślą o zero waste… Może tym razem, zamiast kupować zwoje kolorowych papierów na prezenty i świąteczne torebki, wykorzystamy to, co mamy w domu? Wystarczy trochę pomysłowości, żeby z pakowania prezentów zrobić kreatywne zajęcie, do którego można nawet zaangażować dzieci.
Ekologiczne opakowania powinny być w pełni biodegradowalne i wyprodukowane ze źródeł odnawialnych, takich jak trzcina cukrowa, papier albo bioplastik. Wystarczy jednak, że rozejrzymy się dobrze po domu, zanim zaczniemy szukać gotowych produktów.
Przedświąteczne porządki mogą iść w parze z kompletowaniem materiałów do pakowania prezentów. Wszystkie znalezione sznureczki, ozdobne guziki, naklejki, papiery (powodzeniem cieszą się te do nut) – mogą okazać się punktem wyjściowym do stworzenia własnych, nietuzinkowych opakowań.
„Przechodnie” torebki
Tę metodę stosuje wiele osób. Torebki „wędrują” po rodzinie, znajomych i „odkrywają nowe lądy”. Co roku ląduje w nich nowa zawartość. Dopóki są niepogniecione, nieporwane – świetnie spełniają swoją funkcję. Na hasło „Gwiazdka” idą w ruch, po raz kolejny. A gdy ulegną zniszczeniu, warto je jeszcze wykorzystać na ozdoby (można z nich wyciąć np. Mikołaja).
Fot. iStock
Szary papier
Możesz z nim zrobić wszystko, co tylko wyobraźnia ci podpowie… ozdobić brokatem, pomalować (nawet wspólnie z dziećmi), przewiązać kolorową włóczką lub sznurkiem. Możesz dodać też, jako ozdoby, pomalowane szyszki lub świerkowe gałązki, a także suszone pomarańcze, suszone kwiaty, czy samodzielnie wykonane ozdoby (chociażby z tekturowych pudełek, czy zniszczonych torebek świątecznych).
Fot. iStock
Gazety
Użyj kolorowe lub zwykłe gazety. Zamiast wyrzucać je na makulaturę, możesz je wykorzystać nie tylko w formie papieru do pakowania, ale również jako materiał do zrobienia torebek na prezenty. Może, przy okazji, uda się wybrać ciekawe artykuły dla obdarowywanej osoby? – Wtedy atrakcją będzie nie tylko zawartość prezentu, ale również okładka.
Fot. iStock
Pudełka i kartony
Tekturowe, ze sklepu, a nawet te po butach – każde pudełko można pięknie oprawić. Wystarczy obkleić odpowiednim materiałem i ozdobić. Ozdobą mogą być suszone liście, obrazki namalowane przez dzieci (szczególnie, gdy prezent ma trafić do dziadków), a nawet zdjęcia wycięte z gazet.
Fot. iStock
Materiały ubraniowe
Nieraz mówi się o tym, żeby w imię filozofii zero waste dawać ubraniom tzw. drugie życie… Przetarta część garderoby, której nie opłaca się naprawiać? Lniana, przedziurawiona torba na zakupy? A może stara, nieużywana od dawna chusta? – Brzmi dziwnie, ale można z takich materiałów zrobić piękne „okładki” na prezenty. I nawet pakowanie będzie dużo wygodniejsze!
Fot. iStock
Wiadomo, nie zawsze mamy tę możliwość, żeby zrelaksować się zabawą w „kółko plastyczne”. Czasem trzeba sięgnąć po gotowe produkty. Wówczas warto się rozejrzeć i wybrać to, co będzie jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Przykładem mogą być biodegradowalne szare pudełka, które nie tylko pochodzą z recyklingu, ale też wyglądają elegancko. Na rynku jest też duży wybór papierów ekologicznych (pochodzących np. z recyklingu lub innych niż drewno naturalnych materiałów.
Grass Paper; fot. materiały prasowe Papeterra.pl
Popularny staje się m.in. papier produkowany z włókien traw. Zwykle taki papier jest kombinacją włókien z trawy i papieru z recyklingu. Produkuje go zaledwie kilka firm, ale można zamówić przez Internet. Surowce do produkcji takiego papieru (siano) zwykle są zbierane w pobliżu papierni, przez co nie jest potrzebny transport i zmniejsza się emisję CO2. W dodatku używa się do jego produkcji o połowę mniej wody i nie stosuje się środków chemicznych. A przede wszystkim zmniejsza się zużycie drewna!