1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ekologiczne pakowanie prezentów – kreatywna zabawa

Samodzielne robienie opakowań na prezenty to nie tylko oszczędność, ale też domowy sposób na recykling. (fot. iStock)
Samodzielne robienie opakowań na prezenty to nie tylko oszczędność, ale też domowy sposób na recykling. (fot. iStock)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Niepowtarzalne, ręcznie zrobione i w dodatku z myślą o zero waste… Może tym razem, zamiast kupować zwoje kolorowych papierów na prezenty i świąteczne torebki, wykorzystamy to, co mamy w domu? Wystarczy trochę pomysłowości, żeby z pakowania prezentów zrobić kreatywne zajęcie, do którego można nawet zaangażować dzieci.

Ekologiczne opakowania powinny być w pełni biodegradowalne i wyprodukowane ze źródeł odnawialnych, takich jak trzcina cukrowa, papier albo bioplastik. Wystarczy jednak, że rozejrzymy się dobrze po domu, zanim zaczniemy szukać gotowych produktów.

Co masz zachomikowane?

Przedświąteczne porządki mogą iść w parze z kompletowaniem materiałów do pakowania prezentów. Wszystkie znalezione sznureczki, ozdobne guziki, naklejki, papiery (powodzeniem cieszą się te do nut) – mogą okazać się punktem wyjściowym do stworzenia własnych, nietuzinkowych opakowań.

„Przechodnie” torebki

Tę metodę stosuje wiele osób. Torebki „wędrują” po rodzinie, znajomych i „odkrywają nowe lądy”. Co roku ląduje w nich nowa zawartość. Dopóki są niepogniecione, nieporwane – świetnie spełniają swoją funkcję. Na hasło „Gwiazdka” idą w ruch, po raz kolejny. A gdy ulegną zniszczeniu, warto je jeszcze wykorzystać na ozdoby (można z nich wyciąć np. Mikołaja).

Fot. iStock

Szary papier

Możesz z nim zrobić wszystko, co tylko wyobraźnia ci podpowie… ozdobić brokatem, pomalować (nawet wspólnie z dziećmi), przewiązać kolorową włóczką lub sznurkiem. Możesz dodać też, jako ozdoby, pomalowane szyszki lub świerkowe gałązki, a także suszone pomarańcze, suszone kwiaty, czy samodzielnie wykonane ozdoby (chociażby z tekturowych pudełek, czy zniszczonych torebek świątecznych).

Fot. iStock

Gazety

Użyj kolorowe lub zwykłe gazety. Zamiast wyrzucać je na makulaturę, możesz je wykorzystać nie tylko w formie papieru do pakowania, ale również jako materiał do zrobienia torebek na prezenty. Może, przy okazji, uda się wybrać ciekawe artykuły dla obdarowywanej osoby? – Wtedy atrakcją będzie nie tylko zawartość prezentu, ale również okładka.

Fot. iStock

Pudełka i kartony

Tekturowe, ze sklepu, a nawet te po butach – każde pudełko można pięknie oprawić. Wystarczy obkleić odpowiednim materiałem i ozdobić. Ozdobą mogą być suszone liście, obrazki namalowane przez dzieci (szczególnie, gdy prezent ma trafić do dziadków), a nawet zdjęcia wycięte z gazet.

Fot. iStock

Materiały ubraniowe

Nieraz mówi się o tym, żeby w imię filozofii zero waste dawać ubraniom tzw. drugie życie… Przetarta część garderoby, której nie opłaca się naprawiać? Lniana, przedziurawiona torba na zakupy? A może stara, nieużywana od dawna chusta? – Brzmi dziwnie, ale można z takich materiałów zrobić piękne „okładki” na prezenty. I nawet pakowanie będzie dużo wygodniejsze!

Fot. iStock

Gdy zdecydujesz się na gotowce

Wiadomo, nie zawsze mamy tę możliwość, żeby zrelaksować się zabawą w „kółko plastyczne”. Czasem trzeba sięgnąć po gotowe produkty. Wówczas warto się rozejrzeć i wybrać to, co będzie jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Przykładem mogą być biodegradowalne szare pudełka, które nie tylko pochodzą z recyklingu, ale też wyglądają elegancko. Na rynku jest też duży wybór papierów ekologicznych (pochodzących np. z recyklingu lub innych niż drewno naturalnych materiałów.

Grass Paper; fot. materiały prasowe Papeterra.pl

Popularny staje się m.in. papier produkowany z włókien traw. Zwykle taki papier jest kombinacją włókien z trawy i papieru z recyklingu. Produkuje go zaledwie kilka firm, ale można zamówić przez Internet. Surowce do produkcji takiego papieru (siano) zwykle są zbierane w pobliżu papierni, przez co nie jest potrzebny transport i zmniejsza się emisję CO2. W dodatku używa się do jego produkcji o połowę mniej wody i nie stosuje się środków chemicznych. A przede wszystkim zmniejsza się zużycie drewna!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze