1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Znane i lubiane mamy. Przypominamy najlepsze teksty z cyklu „Jak wychowuje”

Lidia Popiel, Beata Ścibakówna i Agnieszka Holland ze swoimi córkami (Fot. Weronika Ławniczak)
Lidia Popiel, Beata Ścibakówna i Agnieszka Holland ze swoimi córkami (Fot. Weronika Ławniczak)
Z okazji Dnia Matki przypominamy artykuły archiwalne z cyklu „Jak wychowuje”, w którym nasze rozmówczynie opowiadają o tym, czym jest dla nich macierzyństwo i relacja z dziećmi.

Jak wychowuje:

 • Agnieszka Glińska, reżyserka, mama Franka i Janiny: „Myślę, że dzięki moim dzieciom nie zapomniałam siebie w ich wieku, że doskonale pamiętałam, co wtedy wyprawiałam. I byłoby straszliwą hipokryzją, gdybym oburzała się na to czy na tamto”.

 • Agnieszka Holland, reżyserka, mama Kasi Adamik, też reżyserki: „Bliskość między nami jest ważna, ale myślę, że równie ważna, i dla niej, i dla mnie, jest odrębność każdej z nas”.

 • Grażyna Wolszczak, aktorka, mama Filipa:Wychowanie? To stała obecność, towarzyszenie dziecku w zwykłym codziennym życiu. To całe „wychowanie” dzieje się w trakcie, mimochodem. Musi być spójne. Nie można wygłaszać górnolotnych frazesów, które nie mają zastosowania w zwykłym życiu. Wszystkie złote myśli, choćby najszlachetniejsze, wpadają jednym uchem, wypadają drugim”.

 • Gosia Dobrowolska, aktorka od wielu lat mieszkająca w Australii, matka Weroniki: „Obdarowywanie dziecka wszystkim, czego zapragnie, jest o wiele łatwiejsze niż nauczenie, jak na to zapracować. Dawać trzeba, ale wsparcie, system wartości, wzór postępowania w codziennych sytuacjach”.

 • Lidia Popiel, fotografka, mama Aleksandry: „[…] kiedy rodzi się dziecko, zmienia się nasze podejście do świata, nawet nasz charakter, więc przeorganizowanie kalendarza przychodzi naturalnie. Mówi się, że dziecko zabiera czas. A może jest tak, że ten czas mu się daje?”.

 • Paulina Krupińska-Karpiel, mama Jędrka i Tosi: „Co mi jako mamie się nie udało? Na pewno to, że czasem tracę cierpliwość i nakrzyczę na dzieci. A potem mam wyrzuty sumienia. Wtedy je przepraszam, mówię: „Nie chciałam tego zrobić”. Na co Tosia: „Wiem, mamusiu, dorośli tak czasem mają”. I rozkłada mnie na łopatki”.

 • Monika Mrozowska, mama Karoliny, Jagody, Józia i Lucjana: „Moje dzieci nie są wtajemniczane w szczegóły problemów między mną a ich ojcami. Zawsze podkreślam, że to nie ich wina. Mądre i spokojne przeprowadzenie dzieci przez rozstanie rodziców jest możliwe”.

 • Ałbena Grabowska, lekarka, pisarka, mama Juliana, Aliny, i Franka: „Zależy mi na tym, by dzieci były samodzielne, ale jestem nadopiekuńcza. Chciałabym, by same się uczyły, poznawały życie, a ciągle uważam, że to ja powinnam im coś proponować. Zależy mi na tym, żeby oglądały świat, ale boję się, że może im się stać coś złego. Tak więc jako matka składam się z samych sprzeczności”.

 • Marta Kuligowska, dziennikarka telewizyjna, mama Heli i Franka: „Od początku pilnowałam się, żeby nie sprowadzać syna i córki do kulturowego stereotypu. […] Jak Hela dostała wózek dla lalek, Franek też chciał. Kupiliśmy więc dwa […]. Ile ja się nasłuchałam komentarzy na spacerze! Chłopiec, a bawi się wózkiem dla lalek! […] Zawsze spokojnie odpowiadałam pytaniem: „A czy mężczyźni nie chodzą na spacer ze swoimi dziećmi?”.

 • Beata Ścibakówna, aktorka, mama Heleny: „Od początku zależało mi na tym, żeby moja córka umiała sobie radzić w życiu, żeby nie bała się wyzwań”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze