1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak przygotować dziecko na pojawienie się psa w domu?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Marzeniem większości dzieci jest posiadanie psa. Nierzadko rodzice ulegają namowom maluchów i bez odpowiedniego ich przygotowania przygarniają do domu czworonoga. Jeśli nie chcesz, aby wszelkie obowiązki związane z opieką nad psem spadły na Ciebie, przedstaw dziecku zasady odpowiedniej psiej pielęgnacji.

Pies w domu – korzyści, ale i obowiązki

Wychowanie dziecka w obecności psa wiąże się z wieloma korzyściami. Liczne są doniesienia wskazujące na zalety przebywania dziecka w towarzystwie czworonoga. Wśród nich wymienić można przede wszystkim naukę wrażliwości, szybszy rozwój motoryczny, wzrost empatii. Zanim jednak podejmiesz decyzję o przygarnięciu psa, naucz dziecko obycia ze zwierzęciem. Spełnienie dziecięcych próśb o posiadaniu czworonoga nie powinno nastąpić pod wpływem nacisków i zwyczajnego dania za wygraną. Zwierzę okazać się może tylko chwilową zachcianką, co wiąże się w niektórych przypadkach z porzuceniem go, kiedy przestanie być interesujące.

Pies to nie maskotka, którą można odłożyć na półkę. To żywa istota, odczuwająca ból, cierpienie, tęsknotę, ale i radość, szczęście, wdzięczność, jeśli się ją otoczy należytą opieką. W tym celu można się zapisać na kurs behawiorysty psów, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania zwierzęcia. Ważną rolę odgrywa też . W sklepie zoologicznym znajdziesz wszystko, co niezbędne, aby stworzyć psu bezpieczną przestrzeń. Z wyprawką dla szczeniaka jest podobnie jak z wyprawką dla dziecka – powinna zawierać akcesoria niezbędne do realizacji podstawowych potrzeb.

Nauka odpowiedzialności

Jeśli nie jesteś pewien, czy dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, aby móc zaopiekować się psem, dobrym sposobem na weryfikację tego jest zaproponowanie opieki nad rośliną. Dbanie o kwiaty to dobry początek w nauce odpowiedzialności. Dziecko wybiera sobie roślinę, która będzie stała w jego pokoju. Przekazuje się mu informacje, jak postępować z kwiatkiem, np. jak często trzeba go podlewać, ile wody on potrzebuje, na jakim stanowisku będzie rósł najlepiej. Warto przy tym wytłumaczyć, dlaczego na chwilę obecną zamiast psa dziecko otrzymało roślinę. Można stosować porównania kwiatów do zwierząt – jeśli nie podleje się kwiatka, to uschnie, a kiedy da mu się za dużo wody, zgnije, podobnie jest u psów – złe odżywianie odbije się na ich zdrowiu. Jeżeli dziecko w dłuższej perspektywie jest zaangażowane w opiekę nad rośliną, która się rozwija, to można rozważyć kupno psa.

Nauka obowiązku

Każde dziecko, które pragnie mieć psa, będzie przekonywało rodziców o tym, że otoczy go opieką, będzie o niego dbało. Nie powinno się wymagać od pociechy spełniania obowiązków, jeśli wcześniej nie przedstawi jej się ich dokładnie. Warto przygotować listę zadań, jaka będzie do wykonania przy psie – jak często trzeba je realizować, ile czasu zajmują, na czym polegają. Dziecko nie powinno mieć złudzeń, że posiadanie psa to wyłącznie zabawa, przytulanie i głaskanie. Nabycie czworonoga będzie się dla niego wiązało się ze sprzątaniem, pielęgnacją, wychodzeniem na spacery nawet w brzydką pogodę czy kiedy chce mu się spać, z odpowiednim karmieniem, wychowaniem. Dziecko musi być świadome, z czym rzeczywiście wiąże się opieka nad psem. Ale nie tylko ono. Jeżeli podjęliśmy decyzję o nabyciu zwierzęcia, część obowiązków i tak będzie na naszej głowie – wizyty u weterynarza, zakup wyprawki, zapisanie na szkolenia itd.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze