1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Zjednoczone Emiraty Arabskie skróciły tydzień pracy

Zjednoczone Emiraty Arabskie skróciły tydzień pracy

Nowy tydzień roboczy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie trwał od 7:30 do 15:30 od poniedziałku do czwartku oraz od 7:30 do 12:00 w piątek. (Fot. iStock)
Nowy tydzień roboczy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie trwał od 7:30 do 15:30 od poniedziałku do czwartku oraz od 7:30 do 12:00 w piątek. (Fot. iStock)
Zjednoczone Emiraty Arabskie skracają tydzień pracy do czterech i pół dnia oraz przesuwają weekend z piątku–soboty na sobotę–niedzielę. Ma to poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników, a jednocześnie poprawić konkurencyjność kraju.

Wraz z początkiem nowego roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nastąpi zmiana dotycząca dni wolnych od pracy. Tydzień pracy w sektorze państwowym zostanie skrócony do czterech i pół dnia i będzie trwał od poniedziałku do piątku. Według dotychczasowego systemu, który obowiązuje tam od 2006 roku, dniami wolnymi był piątek i sobota. Piątek jest bowiem dniem wolnym w wielu krajach, w których dominują społeczności muzułmańskie.

Według nowych zasad tydzień roboczy w Emiratach od 1 stycznia 2022 roku będzie trwał od 7:30 do 15:30 od poniedziałku do czwartku oraz od 7:30 do 12:00 w piątek. Co więcej, w piątek pracownicy będą mieli możliwość pracy zdalnej. Natomiast weekendowe dni wolne będą przypadały, jak w większości państw świata, w soboty i niedziele.

Zmiana organizacji pracy ma zwiększyć produktywność pracowników i poprawić ich równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. To też ważny ruch w kontekście gospodarczym, bo oznacza dostosowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich do standardowego działania rynków światowych.

Coraz więcej państw decyduje się na skracanie dni pracy przez wzgląd na poprawę wydajności pracowników i ich kondycję psychiczną. Niedawno próbny czterodniowy dzień pracy wprowadziła Islandia, podobne eksperymenty przeprowadzały też Japonia i Nowa Zelandia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze