1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak stworzyć ogród naturalistyczny? Odpowiedź znajdziecie w kultowej książce słynnych projektantów zieleni

Łany szumiących traw, na ich tle malownicze jeżówki, rudbekie, floksy, ostróżki… Różnorodność struktur, feeria barw, kształtów to istota ogrodów inspirowanych naturą. (Fot. materiały prasowe)
Łany szumiących traw, na ich tle malownicze jeżówki, rudbekie, floksy, ostróżki… Różnorodność struktur, feeria barw, kształtów to istota ogrodów inspirowanych naturą. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Moda na ogrody naturalistyczne nie mija. Miłośników romantycznych pejzaży ucieszy z pewnością polskie wydanie książki słynnych projektantów ogrodów w tym stylu – Pieta Oudolfa i Henke Gerritsena – które właśnie pojawiło się w sprzedaży.

„Tworzę ogród naturalny” to pozycja długo wyczekiwana przez miłośników ogrodów i roślin, jedna z najbardziej kultowych książek ogrodniczych przełomu XX i XXI wieku. Bogato ilustrowana, przejrzyście napisana i świetnie przełożona na język polski pokazuje, jak łatwo stworzyć w ogrodzie (a nawet w donicy!) naturalny raj.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza zawiera opis ponad 500 gatunków i odmian bylin oraz traw ozdobnych, polecanych do ogrodów naturalnych. Druga część to zbiór praktycznych porad dotyczących doboru roślin w zależności od warunków siedliskowych, stylu ogrodu i nastroju, jaki chcemy w nim uzyskać. Zawarte w trzeciej części przykłady kompozycji to gotowy przepis na naturalne ogrody i rabaty, które swym spokojem i pięknem nie tylko ukoją naszą duszę, ale będą też przystanią dla ptaków, motyli, pożytecznych owadów, małych zwierząt i milionów mikroorganizmów zamieszkujących glebę.

Piet i Henk – królowie ogrodów naturalistycznych

W świecie ogrodników i architektów krajobrazu – zwłaszcza tych skoncentrowanych na ekologicznych sposobach uprawy roślin – Piet Oudolf (1944) jest niekwestionowanym autorytetem. Ten niderlandzki ogrodnik i projektant ogrodów, współtwórca ruchu „nowej holenderskiej fali”, mieszka i pracuje w Hummelo, małej wiosce w Niderlandach, gdzie w 1982 roku wraz z żoną Anją założył szkółkę bylin i prywatny ogród znany z eksperymentalnego podejścia do uprawy roślin i projektowania nasadzeń. Oudolf bazuje w nim na bylinach i ozdobnych trawach, tworzy z nich strukturalne kompozycje, wykorzystując przy tym naturalny cykl pór roku. W swojej 40-letniej karierze Piet stworzył wiele zielonych enklaw na całym świecie, m. in. High Line w Nowym Jorku, Lurie Garden w Chicago, Serpentine Gallery w Londynie, ogród na Biennale w Wenecji.

(Fot. materiały prasowe)

Natomiast Henk Gerritsen (1948–2008) – holenderski artysta, projektant ogrodów i działacz ekologiczny – w 1978 założył w holenderskim Schuinesloot słynne Ogrody Priona (Priona Gardens), wzorujące się na skupiskach dzikich roślin podziwianych podczas podróży po Europie Środkowej. – Od Henka – mówi Piet – nauczyłem się, że w nasadzeniach chodzi tak naprawdę o same rośliny, o atmosferę, którą tworzą i emocje, jakie wywołują – to one się liczą. Razem poznawaliśmy też odmiany, które dobrze prezentują się po przekwitnięciu. Henk setki razy zwracał mi uwagę na tę cechę i radził, by przyglądać się roślinom nie tylko w ich najlepszym momencie.

Ambasadorką, konsultantką merytoryczną i autorką tekstu na okładce polskiej edycji książki jest Katarzyna Bellingham, polska ogrodniczka z pasji i wykształcenia, która przez wiele lat pielęgnowała i projektowała ogrody w Anglii oraz Irlandii, a od 2011 tworzy Ogród Bellingham w Zgorzałem na Kaszubach.

„Tworzę Ogród Naturalny”, Wydawnictwo Wytwórnia, 288 stron, Warszawa 2022

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze