1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Chiński Nowy Rok – 2023 w łapkach Wodnego Królika

Mały Deszcz to chińskie imię Marii Barcz, ekspertki astrologii chińskiej. (Fot. Sebastian Dąbrowski, makijaż: „Bez tuszu ani róż”)
Mały Deszcz to chińskie imię Marii Barcz, ekspertki astrologii chińskiej. (Fot. Sebastian Dąbrowski, makijaż: „Bez tuszu ani róż”)
Zgodnie z kalendarzem księżycowym 22 stycznia rozpocznie się nowy rok. Tym samym skończy się burzliwy rok Tygrysa i zacznie rok Królika. O tym, jaki będzie i co nam przyniesie, opowiada ekspertka astrologii chińskiej Mały Deszcz.

2022 rok był bardzo burzliwy. Chińczycy, a także wszyscy, którzy poważnie traktują chiński horoskop, wierzą, że to za sprawą drapieżnego Tygrysa i niekorzystnej gwiazdy Żółtej Piątki, którzy rządzili minionym rokiem. Za kilka dni Tygrys ustąpi Królikowi i już sam wizerunek puchatego białego zwierzątka na horyzoncie budzi nadzieję na zmiany. Mały Deszcz, ekspertka specjalizująca się w astrologii chińskiej, potwierdza to skojarzenie. – Królik jest nastawiony do świata bardziej pokojowo i przyjaźnie. Ten introwertyczny znak ceni sobie ponad wszystko rodzinę, będzie to zatem rok, w którym zwrócimy się ku miłości i relacjom z bliskimi. Będzie to również czas sprzyjający romansom. Dobrze się składa, ponieważ rok 2023 jest znakomity na urodzenie dziecka.

Niestety, co podkreśla Mały Deszcz, to kolejny rok (po 2020 i 2021), w którym trudno liczyć na optymizm gospodarczy i dobrą koniunkturę. Słabe nastroje dadzą się wszystkim we znaki zwłaszcza jesienią. Zapowiadają się: trudny okres dla globalnej gospodarki i przetasowania geopolityczne. Rok 2023 według chińskiej astrologii kończy też ważną epokę w dziejach świata. To ostatnie miesiące okresu 8; w 2024 roku – według chińskiego kalendarza – rozpocznie się okres numer 9. To koniec długiego okresu w dziejach, zapowiadający zmierzch świata Zachodu i rozkwit Wschodu.

Chińskie znaki

Astrologia chińska to skomplikowana nauka wywodząca się ze starożytności. Wielcy mędrcy opisywali ją maczkiem w opasłych zwojach. Ogrom zawartej w nich wiedzy budzi respekt i fascynuje coraz więcej osób szukających wyjaśnienia wydarzeń, które zmieniają świat na naszych oczach. W odróżnieniu od astrologii tradycyjnej, która opiera się na układach ciał niebieskich, w chińskiej astrologii główny nacisk kładzie się na energie, którym dawno temu przypisano symboliczne nazwy 12 zwierząt i 5 żywiołów.

Chiński horoskop stawia się na podstawie dokładnej daty urodzenia. Udając się do astrologa, trzeba zatem znać dokładną godzinę urodzenia. I z tym wiele osób może mieć problem, bo pamięć ludzka bywa zawodna. Okazuje się jednak, że dane dotyczące godziny urodzenia można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Życie jak na dłoni

Mały Deszcz to chińskie imię Marii Barcz, dziennikarki, która zamiłowanie do chińskiej astrologii wyniosła z rodzinnego domu. Dziadek Marii był Chińczykiem, a jej ojciec, wychowany w Chinach Jerzy Sie-Grabowski, był tłumaczem i wykładowcą sinologii na Uniwersytecie Warszawskim. I to właśnie on zaszczepił w niej zamiłowanie do chińskiej kultury, a tym samym do astrologii chińskiej, która jest z nią nierozerwalnie związana. Pamiętajmy – mówi Maria – że Chiny nie miały państwowej religii ani innego prawa oprócz karnego. Obowiązywało prawo zwyczajowe, a normy postępowania wyznaczała tak naprawdę właśnie astrologia. Chińczycy do dziś przywiązują do niej wielką wagę. Zarówno zwykli śmiertelnicy, jak i przedsiębiorcy i oficjele Komunistycznej Partii Chin korzystają z porad astrologów, nazywanych też często wróżbitami. Do takiego właśnie słynnego wróżbity trafił w latach 80. ojciec Marii w Hong Kongu. W czasie tego spotkania astrolog opowiedział mu całe jego życie, z detalami, o których nikt nie miał prawa wiedzieć. To zrobiło na nim kolosalne wrażenie i skłoniło do zainteresowania się astrologią chińską. Odtąd stała się jego wieloletnią pasją. Zamiłowanie do niej zaszczepił w Marii, która od pewnego czasu zajmuje się tym zawodowo.

W odróżnieniu od astrologii tradycyjnej, która opiera się na układach ciał niebieskich, w chińskiej astrologii główny nacisk kładzie się na energie, którym dawno temu przypisano symboliczne nazwy 12 zwierząt i 5 żywiołów. (Fot. Sebastian Dąbrowski, makijaż: „Bez tuszu ani róż”) W odróżnieniu od astrologii tradycyjnej, która opiera się na układach ciał niebieskich, w chińskiej astrologii główny nacisk kładzie się na energie, którym dawno temu przypisano symboliczne nazwy 12 zwierząt i 5 żywiołów. (Fot. Sebastian Dąbrowski, makijaż: „Bez tuszu ani róż”)

Los i przeznaczenie

Mały Deszcz specjalizuje się układach urodzeniowych, analizie Ba Zi, czyli Czterech Filarach przeznaczenia, a także analizie Purple Star. Ba Zi i Purple Star to dwa rodzaje horoskopów nie tylko opisujących charakter i los człowieka, ale także pozwalających na przewidywanie przyszłości.

Ba Zi to układ czterech filarów (godziny, dnia, miesiąca oraz roku urodzenia), w których każdy z nas ma jeden znak i jeden żywioł. W tym przypadku horoskop pełni funkcję informacyjną – wyjaśnia Maria. Analizując interakcje gwiazd rocznych z naszymi znakami i żywiołami, dowiadujemy się, jak postępować w najbliższych miesiącach. Układ ostrzega nas przed niebezpieczeństwami, pułapkami, wytycza kierunki, udziela wskazówek. Namawia do aktywności albo do wyciszenia się. Tu wkracza nasza wolna wola: „Nie mam wpływu na to, że spotkałem czy spotkałam na swojej drodze tego człowieka. Lecz mogę zakończyć znajomość albo ją kontynuować. To, co wydarzy się potem, będzie konsekwencją mojego wyboru”.

Purple Star – drugi rodzaj horoskopu – prezentuje wykres urodzeniowy człowieka w postaci dwunastu domów astrologicznych. W nich znajdują się gwiazdy, które pojawiają się tam w momencie naszego przyjścia na świat i zostają w nim już na zawsze. Ważne są zwłaszcza silne gwiazdy: zarówno dobre, jak i złe – bo mocniej kształtują nasz los. Silne dobre gwiazdy, np. w domu rodziców, pokazują wspierające otoczenie, opiekę i miłość. To nie ulegnie zmianie. Podobnie jak zła gwiazda w tym sektorze skazuje nas na ciężkie dzieciństwo. Istnieje też wiele gwiazd bez jednoznacznie negatywnej czy pozytywnej mocy, bo to, jak należy je interpretować, wyznacza ich położenie na wykresie. Jaką rolę pełnią? Wszystko zależy, w jakim zestawie występują – tłumaczy Maria. W określonej konfiguracji albo konkretnym domu osłabiają bądź wzmacniają sąsiadujące z nimi energie. Czasem po prostu informują o naszych upodobaniach albo skłonnościach, czasem są praktycznie bez znaczenia. Te, nazwijmy to, neutralne gwiazdy da się aktywować albo uśpić poprzez działanie. Nie mają jednak znaczącego wpływu na to, co nas spotyka.

Przykładem wyjątkowo silnej negatywnej gwiazdy w astrologii chińskiej jest Żółta Piątka (Yellow Five), nazywana zabójczą energią roku. W 2022 roku Yellow Five znajdowała się w centralnej pozycji. Chińczycy za wszelką cenę starają się osłabić moc jej oddziaływania. Gdy rządzi Żółta Piątka, Chiny nie angażują się w żadne działania wojenne, bo wierzą, że to obróci się przeciwko nim. Wiele osób przypuszcza, że to właśnie z tego powodu nie zaangażowały się po stronie Rosji w konflikt w Ukrainie.

Kwestia wiary

Astrologia, zarówno tradycyjna, którą znamy z własnego podwórka, jak i ta chińska, to dziedzina budząca kontrowersje. Tradycyjna nauka wręcz się od niej odżegnuje. Co na to Mały Deszcz? – Myślę, że tak jak aura, pory roku czy otoczenie, w którym żyjemy, tak i energia, o której mowa w astrologii chińskiej, ma wpływ na człowieka. To skomplikowana, lecz bardzo precyzyjna wiedza, z której warto skorzystać, zasięgając porady u specjalisty, a nie bazując na dostępnych w mediach powierzchownych horoskopach. Chcę podkreślić, że astrologia chińska nie jest deterministyczna, nie zwalnia nas od odpowiedzialności za swoje życie. Astrolog może jedynie podpowiedzieć, co i w jakich momentach będzie nam sprzyjać, a także czego unikać, bo może to przeszkadzać w realizacji celów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze