Agnieszka i Bernadeta Michalskie, właścicielki restauracji Byfyj z Nikiszowca w Katowicach, specjalnie dla nas obie przygotowały menu na Wielkanoc inspirowane kuchnią śląską. Takie przysmaki serwują we własnym domu i gościom Byfyja w ofercie na wynos. Jest kolorowo, swojsko, ale też wykwintnie. Oto ich przepisy.
Artykuł po raz pierwszy ukazał się w „Zwierciadle” 5/2022.
Babka wielkanocna (Fot. proksaphotography.com)
Składniki na 2 sztuki
- 500 g mąki pszennej
- 100 g cukru
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 5 g soli
- 60 g świeżych drożdży
- 150 g masła
- 125 ml mleka
- ekstrakt wanilii bourbon
- skórka z 1 cytryny
- 150 g suszonej żurawiny + dodatkowa żurawina do ozdobienia
Lukier
- 180 g cukru pudru
- 27 g wody
Sposób przygotowania
Do dużej miski wsypujemy mąkę i robimy małe zagłębienie, w którym umieszczamy cukier i drożdże, dodajemy ciepłe mleko, mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy zaczyn na 15 minut. Po tym czasie dodajemy jajka z żółtkami, sól oraz roztopione, ale nie gorące masło; mieszamy, dodając ¼ łyżeczki wanilii, skórkę cytrynową i żurawinę. Odstawiamy na 30 minut, po czym znów mieszamy i odstawiamy na kolejne 30 minut. Następnie mieszamy wszystko kolejny raz i przekładamy do foremek. U nas są to foremki na babkę z kominem o średnicy 16 centymetrów. Pieczemy przez 30–40 minut w temperaturze 180 stopni.
W międzyczasie przygotowujemy lukier. W miseczce umieszczamy cukier puder i wodę, za pomocą łyżki dokładnie mieszamy i rozcieramy do całkowitego połączenia.
Po wyjęciu babki z pieca czekamy, aż trochę przestygnie, po czym wyjmujemy z formy i jeszcze ciepłą polewamy lukrem. Zanim zdąży zastygnąć, zdobimy babkę suszoną żurawiną.
Wegański pasztet z zielonej soczewicy z grzybami i suszoną żurawiną (Fot. proksaphotography.com)
Składniki
- 400 g zielonej soczewicy
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- 3 liście laurowe
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 5 goździków
- 20 g suszonych podgrzybków
- 20 g suszonej żurawiny
- 40 g bułki tartej
- majeranek
- cząber
- gałka muszkatołowa
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Grzyby zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na godzinę. Soczewicę moczymy w wodzie przez 30 minut, następnie umieszczamy w garnku wraz z pokrojonymi na mniejsze kawałki warzywami, grzybami, liśćmi laurowymi, goździkami i zielem angielskim. Zalewamy wodą (można dać też wodę z moczenia grzybów), tak by przykryła całość, i gotujemy około 30 minut, aż warzywa i soczewica zmiękną (w razie czego możemy dodać wody w trakcie gotowania). Całość cedzimy i wybieramy liście laurowe, ziele i goździki.
Na głębokiej patelni rozgrzewamy pięć łyżek oleju i smażymy pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz drobno posiekany czosnek. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy soczewicę z warzywami i grzybami, całość dusimy na patelni, mieszając przez kilka minut. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem, gałką, cząbrem i suszoną żurawiną, po czym blendujemy wraz z bułką tartą. Masę przekładamy do foremek i pieczemy w 180 stopniach przez mniej więcej godzinę.
Składniki
- 500 g karczku
- 500 g surowego boczku
- ½ królika
- 250 g filetu z kurczaka
- 150 g wątróbki drobiowej
- 3 cebule
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- ½ selera
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- 4 jajka
- 1 mała czerstwa bułka
- sól
- pieprz
- gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania
W garnku umieszczamy liście laurowe, ziele angielskie, połówkę królika, pokrojone na mniejsze kawałki boczek, karczek, kurczaka i warzywa, całość zalewamy wodą i gotujemy, aż mięso będzie miękkie. Następnie cedzimy, pozostawiając powstały wywar, w którym namoczymy bułkę. Na patelni roztapiamy łyżkę klarowanego masła i smażymy wątróbkę. Kiedy ugotowane mięso i warzywa wystygną, staramy się wybrać liście laurowe i ziele oraz dokładnie obieramy królika. Całość wraz z wątróbką i namoczoną w bulionie bułką mielimy dwu- lub trzykrotnie (zależnie od preferencji) za pomocą maszynki. Po zmieleniu dodajemy jajka, sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową i wyrabiamy całość, dolewając po trochu pozostałego wywaru, tak by całość przypominała konsystencją gęstą śmietanę. Dobrze wyrobioną masę przekładamy do foremek i pieczemy przez 1,5 godziny w temperaturze 220 stopni.
Wiosenna sałatka z jajkiem i rzodkiewką (Fot. proksaphotography.com)
Składniki
- 6 dobrej jakości świeżych jaj
- 300 g gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 50 g tartego chrzanu
- pęczek rzodkiewki
- szczypiorek
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Jajka umieszczamy w gotującej się wodzie na 7 minut – tak by były ugotowane na półtwardo. Następnie obieramy, kroimy w większe kawałki i przekładamy do miski. Umyte rzodkiewki kroimy w kostkę i wrzucamy do jajek. Dodajemy śmietanę, chrzan oraz posiekany szczypiorek, doprawiamy do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem, całość delikatnie mieszamy. Potrawa jest prosta w przygotowaniu, ale stanowi świetny dodatek do wędlin na naszym wielkanocnym stole, ponieważ jest cudownie wiosenna, świeża i chrupiąca.
Składniki
Majonez
- 250 g oleju słonecznikowego
- 1 świeże jajko w temperaturze pokojowej
- łyżeczka musztardy
- łyżeczka octu
- sól
Sos tatarski
- 200 g pieczarek konserwowych
- 200 g korniszonów
- 300 g domowego majonezu
- 200 g gęstej kwaśnej śmietany 18%
- mała łyżeczka cukru
- szczypta soli
- świeżo zmielony pieprz
Sposób przygotowania
Do miseczki wbijamy jajko, dodajemy musztardę, ocet oraz sól i za pomocą trzepaczki łączymy składniki. Następnie, wciąż mieszając, powoli dolewamy olej słonecznikowy, aż całość zgęstnieje i będzie stanowiła jednolitą masę.
Pieczarki oraz ogórki konserwowe kroimy w drobniutką kosteczkę i przekładamy do miseczki, dodajemy nasz majonez, śmietanę, cukier, sól i pieprz, całość mieszamy. Dla nas sos tatarski to niezbędny dodatek do wielkanocnego pasztetu i przepis na niego jest z nami, odkąd pamiętam.
Żur wielkanocny na swojskim zakwasie (Fot. proksaphotography.com)
Składniki
Zakwas
- 150 g mąki żytniej typu 2000
- 600 ml wody
- 5 ząbków czosnku
- kawałek korzenia chrzanu (5 cm)
- 3 liście laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
Bulion
- 250 g wędzonych żeberek
- 3 marchewki
- 3 pietruszki
- 1 seler
- 4 liście laurowe
- 8 ziarenek ziela angielskiego
- garść suszonych podgrzybków
- 2 litry wody
Żur
- 2 litry bulionu
- ok. 500 ml zakwasu
- 1 duża cebula
- 2 łyżki tartego chrzanu
- 100 ml śmietanki słodkiej 30%
- majeranek
- sól
- pieprz
- do podania biała kiełbasa i jajka na twardo
Sposób przygotowania
W słoiku umieszczamy mąkę żytnią i wodę, dokładnie mieszamy, a następnie dodajemy korzeń chrzanu, rozgniecione ząbki czosnku, liście laurowe i ziele angielskie, przykrywamy gazą lub ściereczką i odstawiamy w zacienione, ale dosyć ciepłe miejsce. Codziennie przynajmniej raz mieszamy za pomocą czystej łyżki. Po czterech dniach możemy wyjąć przyprawy, a zakwas przelać do butelki i przechowywać w lodówce.
W dużym garnku przesmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę z majerankiem, następnie wlewamy bulion i gotujemy przez kilka minut, dolewamy zakwas i na małym ogniu gotujemy przez następne 15–20 minut, po czym dodajemy chrzan i śmietankę. Na talerze nakładamy przesmażone plasterki białej kiełbasy i połówki jajek, zalewamy gorącym żurem.