1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Karta Gwiazda w tarocie. Jak wykorzystać jej symbolikę do własnego rozwoju?

Karta Gwiazda w tarocie. Jak wykorzystać jej symbolikę do własnego rozwoju?

Karta Gwiazda jest siedemnastą kartą Wielkich Arkanów tarota. (Ilustracja: iStock)
Karta Gwiazda jest siedemnastą kartą Wielkich Arkanów tarota. (Ilustracja: iStock)
Karty tarota można traktować wróżebnie, a można jako narzędzie własnego rozwoju. W twoim rozkładzie pojawiła się Gwiazda? Tarot nie pozostawia wątpliwości – to znak, że wchodzisz na dobrą ścieżkę, a twoje marzenia mogą się zrealizować. Co jeszcze oznacza karta Gwiazda? Wyjaśnia tarocistka Kasia Trembecka.

Karta Gwiazda jest siedemnastą kartą Arkanów Wielkich w tarocie. W najsłynniejszej talii Rider Waite-Smith przedstawia nagą kobietę, która z dwóch dzbanów wlewa do sadzawki wodę. Nad nią świeci jedna wielka gwiazda i siedem mniejszych. W oddali na drzewie przysiadł ptak. Przez niektórych jest on błędnie interpretowany jako Feniks. Tymczasem to Ibis, ptak mądrości i wiedzy.

Gwiazda, tarot – znaczenie

W przypadku tej karty kluczowe jest, po jakiej karcie następuje. Całe Wielkie Arkana przedstawiają cykl rozwojowy człowieka. Pierwsza karta – Głupiec – oznacza początek drogi. Karta Gwiazdy to pierwsza z kart wchodząca na poziom rozwoju duchowego – i taką osobę oznacza. Tuż przed nią jest Wieża, symbolizująca dramatyczne wydarzenia i moment, kiedy wszystko w naszym życiu zmienia się o 180 stopni. Potem konieczne są: rekonwalescencja, posprzątanie bałaganu, ponowne uwierzenie w siebie – to może zająć bardzo dużo czasu. Karta Gwiazdy oznacza, że ten etap rekonwalescencji właśnie się zaczyna. Budujemy poczucie bezpieczeństwa, zaczynamy rozumieć, że powinno ono wynikać z naszego wnętrza, nie powinniśmy go szukać gdzie indziej.

Karta Gwiazdy nawiązuje do rozwoju duchowego człowieka. Mówi o tym, że po bardzo trudnych wydarzeniach znajdujemy w sobie boską iskrę życia i zaczynamy się odbudowywać na nowo. Mówi o tajemnicy istnienia, podłączeniu do źródła. O tym, że nie wszystko zależy od nas, jesteśmy elementem jakiejś większej tajemnicy, z której czerpiemy siłę.

Gwiazda, tarot – co oznacza w talii?

Karta Gwiazda to jedna z najlepszych kart w całej talii tarota. Daje nadzieję na lepszą przyszłość. Niektórzy wręcz widzą w niej zwiastun niezwykłych wydarzeń, jak miało to miejsce w przypadku gwiazdy betlejemskiej. W związku z tym jej znaczenie bywa nadinterpretowane – jako potwierdzenie, że od tego momentu wszystko będzie już dobrze i po naszej myśli. Tak nie jest. Karta Gwiazda w tarocie oznacza, że wchodzimy właśnie na najlepszą dla nas ścieżkę rozwoju. Musimy być jednak przygotowani na to, że po drodze mogą pojawić się jeszcze jakieś utrudnienia. Zwłaszcza że kolejną kartą Wielkich Arkanów jest Księżyc, przedstawiający raka wychodzącego z wody, by pokonać trudności w drodze do celu. Karta Gwiazda to zapowiedź czegoś dobrego, co nadchodzi, i potwierdzenie, że jesteśmy na dobrej drodze. Musimy jednak uzbroić się w takie cechy, jak wytrwałość, konsekwencja, skrupulatność i mocna wiara w swoje pragnienie.

Karta gwiazda, tarot – czas

– Nie jestem zwolenniczką określania czasu kartami tarota. To, co się wydarzy w naszym życiu, zależy od nas i naszych działań, karty wskazują jedynie kierunek – mówi Kasia Trembecka. Karta Gwiazda pokazuje się zawsze po czasie jakiś trudnych przejść. Ponieważ są na niej gwiazdy na tle ciemnego nieba, można też powiedzieć, że symbolizuje noc.

Gwiazda, tarot – osoba

Karta Gwiazda w tarocie oznacza osobę piękną z wyglądu, ale też wewnętrznie. Będąc w jej towarzystwie, masz poczucie, że jest bardzo dobrą osobą, wręcz aniołem. To także osoba, która zawsze mówi prawdę, jest delikatna, ma bardzo rozbudowaną intuicję. Może być wprost kobietą, blondynką o niebieskich oczy, średniej budowy, wyglądającą zdrowo.

Gwiazda, tarot – dla kobiet

Choć karta Gwiazda przedstawia nagą kobietę, nie czyta się jej w ogóle w kontekście seksualności. Nagość oznacza tu stanięcie w prawdzie, zobaczenie siebie taką, jaką jestem, i zaakceptowaniu tego. Dla kobiet ta karta ma szczególne znaczenie. Może oznaczać połączenie z „wiedźmim” pierwiastkiem, kontakt z intuicją, wyłapywanie sygnałów podświadomości. To karta kobiet, które czują i są połączone z naturą. Może oznaczać kręgi kobiet, pracę z ciałem, taniec, przytulanie drzew, wszystko, co związane z czerpaniem energii z otaczającej nas przyrody.

Gwiazda, tarot – rozwój

Karta gwiazda to też karta psychoterapii, procesu, w którym sięgamy głęboko do podświadomości, by odkryć prawdę na swój temat. Jeśli zrobimy to w sposób świadomy, z akceptacją i bez oceny, możemy wejść na kolejny etap rozwoju. Zaczynamy od pracy z matką, rozpoznaniem swojego schematu. Potem pojawia się złość. Później uczymy się, jak samemu być dla siebie matkami w dorosłym życiu. Kolejnym etapem jest spojrzenie na matkę jako na osobę, która też doświadczyła w swoim życiu trudnych rzeczy. I o tym właśnie etapie mówi karta Gwiazdy. Rozumiemy już siebie, rozumiemy swoją matkę, rozumiemy innych ludzi. Nie ma w nas złości, smutku, żalu, jest za to akceptacja i zrozumienie. Z tą akceptacją Gwiazda wychodzi do świata.

Oczywiście nie raz wydarzy się jeszcze, że dostaniemy po głowie, wejdziemy w złą uliczkę, popełnimy błąd. Ale – jak to w rozwoju – dwa kroki do przodu, jeden do tyłu. Nie cofniemy się już do punktu wyjścia, tylko z wiarą we własne pragnienia będziemy parły do przodu.

Gwiazda, tarot – uczucia

Gdy karta Gwiazdy pojawia się w rozkładzie partnerskim, oznacza, że obcujesz właśnie z osobą, która ma ogromne znaczenie dla twojego rozwoju. Ta osoba może pojawić się w twoim życiu na pięć minut albo pięć lat. Warto jednak przyjrzeć się tej relacji, bo możesz się dzięki niej nauczyć czegoś ważnego. Jeśli rozkład wychodzi dobrze i karta Gwiazda pojawia się na końcu, to najpiękniejsze, co może się wydarzyć. Oznacza osobę, z którą możemy iść przez życie, tworząc relację partnerską. Jeśli zaś wszystkie inne karty w rozkładzie wskazują, że związek nie przetrwa, Gwiazda zaś pojawi się po stronie osoby pytającej, wskazuje to, że dzięki tej relacji otworzymy się na kolejną, która będzie dla nas najlepsza.

Gwiazda, tarot – wydarzenia

Jeśli chodzi o wydarzenia, karta Gwiazda oznacza wszystkie wyjątkowe chwile, coś, co przydarza się raz w życiu: narodziny dziecka, realizacja planu zawodowego. Jeśli liczysz na coś wyjątkowego, ta karta to potwierdzi. Jednocześnie pamiętaj, że pojawienie się karty Gwiazdy w rozkładzie tarota nie oznacza, że coś na pewno się wydarzy. To tylko znak, że istnieje taki potencjał, cała reszta zależy od ciebie i działań, które podejmiesz.

W tym miejscu warto spojrzeć, jakie karty pojawiają się po karcie Gwiazdy w Wielkich Arkanach. Księżyc mówi o tym, że uczymy się funkcjonować w świecie na nowo, z nowym systemem wartości, popełniając błędy. Karta Słońce to dojście do pewnego etapu, pierwsze potwierdzenie, że odnieśliśmy sukces. Nie traktujmy jej jednak zbyt cukierkowo – za chwilę pojawi się karta Sąd, która podsumowuje nasze działania. Ostatnia karta Wielkich Arkanów, czyli Świat, to oczywiście dobra karta, ale jednocześnie wiadomość „tak albo nie”. Jeśli nie wykorzystaliśmy potencjału Gwiazdy, wracamy na początek – do karty Głupca, by całą lekcję odebrać jeszcze raz. Wykorzystaliśmy? Super, egzamin zdany, wchodzimy na wyższy poziom rozwoju. Pamiętajmy, że karta Gwiazda w tarocie wskazuje potencjał i szansę, ale by mogły się one zrealizować, potrzebne jest konkretne działanie.

Kasia Trembecka, tarocistka, założycielka Kameralnej Szkoły Tarota

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze