1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Słynny sweterek księżnej Diany z czarną owcą trafi na aukcję

Słynny sweterek księżnej Diany z czarną owcą trafi na aukcję

Księżna Diana w kultowym swetrze z owcami (Fot. Georges De Keerle/Getty Images)
Księżna Diana w kultowym swetrze z owcami (Fot. Georges De Keerle/Getty Images)
Dobra wiadomość dla fanów księżnej Diany. Dom aukcyjny Sotheby’s poinformował, że kultowy czerwony sweter Lady Di z czarną owcą wkrótce trafi na licytację.

Księżna Diana dla wielu była i jest niekwestionowaną ikoną mody. Teraz fani jej stylu zacierają ręce, bo już niedługo na aukcję Fashion Icons, organizowaną przez luksusowy londyński dom aukcyjny Sotheby’s, trafi jej kultowy czerwony sweter z owieczkami. I chociaż Lady Di słynęła z eleganckich kreacji, to właśnie ten niepozorny element garderoby stał się jednym z najlepiej zapamiętanych strojów, które nosiła. Sweter marki Warm & Wonderful Diana miała na sobie dwukrotnie – podczas meczu polo w roku 1981 (miesiąc przez królewskim ślubem) i w roku 1983. Media szybko doszukały się w nim symbolicznego przekazu: na swetrze są bowiem białe owce i jedna czarna. Jedni sugerowali, że w ten sposób Diana dała wszystkim do zrozumienia, że nie do końca pasuje do brytyjskiej rodziny królewskiej. Inni odczytywali motyw jako wyraz jej poczucia wyobcowania.

– Jak tylko go założyła, była na pierwszych stronach każdej gazety. Naprawdę pisano o niej wtedy jako o czarnej owcy w stadzie białych owiec – mówi Cynthia Houlton, szefowa działu mody w Sotheby’s. W sieci możemy znaleźć wiele zdjęć, na których księżna pozuje właśnie w tym modelu. Z czasem sweter stał się na tyle kultowy, że w 2021 roku powrócił do sprzedaży. W sklepie internetowym marki Warm & Wonderful można go kupić dziś za nieco ponad tysiąc złotych.

Niezwykła historia swetra księżnej Diany

Czerwony sweter z białymi owcami i jedną czarną księżna Diana zaprezentowała po raz pierwszy w 1981 roku jako świeżo upieczona narzeczona ówczesnego księcia Karola. Był to jeden z pierwszych projektów, które oferowały Sally Muir i Joanna Osborne, założycielki firmy Warm & Wonderful. Sweter szybko przyniósł marce niesamowity rozgłos. Jak opisuje na swojej stronie dom aukcyjny Sotheby’s, jakiś czas później Muir i Osborne otrzymały przesyłkę z Pałacu Buckingham z listem, w którym wyjaśniano, że księżna uszkodziła swój ukochany sweter i prosi o jego wymianę na nowy lub naprawę.

Przez długi czas projektantki były przekonane, że sweter naprawiono i odesłano księżnej, jednak w marcu tego roku na strychu pracowni Osborne przypadkiem odkryła pudełko z owym uszkodzonym ubraniem. Jak się okazuje, Dianie wysłano nowy sweter, a zniszczony egzemplarz schowano. Po dokładnej analizie i weryfikacji wykonanej przez ekspertów stwierdzono, że zalegający na strychu przez ponad 40 lat strój jest tym samym, który Diana miała na sobie w 1981 roku.

Sweter wraz z dołączoną korespondencją już wkrótce trafi na licytację internetową organizowaną przez dom aukcyjny Sotheby’s. Oferty będzie można składać od 31 sierpnia do 14 września. Przedmiot jest w doskonałym stanie, dlatego szacuje się, że może on zostać sprzedany za ok. 80 tys. dolarów. Co ciekawe, Sotheby’s ma już na swoim koncie licytacje ubrań księżnej Diany. Wśród nich znalazły się m.in. bluza sportowa, która została sprzedana za ponad 53 tys. dolarów oraz bakłażanowa suknia wieczorowa projektu Victora Edelsteina, którą kupiono za 605 tys. dolarów. Ci, którzy nie zamierzają brać udziału w zbliżającej się aukcji, i tak będą mogli przyjrzeć się wyjątkowemu znalezisku z bliska. Od 7 do 13 września kultowy sweter będzie prezentowany na wystawie w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze