1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Umęczone po wakacjach – najnowszy sondaż IFOP

Nierówny podział obowiązków domowych panuje również w czasie wakacji jak dowodzą badania instytutu Ifop we Francji. (Fot. iStock)
Nierówny podział obowiązków domowych panuje również w czasie wakacji jak dowodzą badania instytutu Ifop we Francji. (Fot. iStock)
Marzymy o wakacjach cały rok. Obiecujemy sobie, że wreszcie odpoczniemy od pracy i obowiązków. Tymczasem wiele z nas wraca z urlopu, podpierając się nosem.

Okazuje się, że powakacyjne zmęczenie i stres związany z przygotowaniem dzieci do szkoły to nie tylko polska specyfika. Dowodzą tego przeprowadzone ostatnio przez francuski Instytut Opinii i Studiów Marketingowych (IFOP) oraz portal Bons Plans Voyage New York badania na grupie ponad 2000 osób (1).

Z badania wynika, że zdecydowana większość Francuzek (70% ankietowanych) twierdzi, że jest po urlopie nie tylko bardziej „zmęczona” niż mężczyźni (57%), ale również bardziej zestresowana (53% wobec 39%).

Clue problemu tkwi w nierównym podziale obowiązków domowych. Kobiety zwłaszcza te, które spędzały urlop z dziećmi, także w wakacje są obarczone takimi zadaniami jak pakowanie bagażu, pranie (69% w porównaniu z 11% mężczyzn), czy przygotowanie posiłków (48% w porównaniu z 28% mężczyzn). Nie mówiąc już o zajmowaniu się dziećmi – to nadal jest głównie obowiązek matek (46% wobec 13%).

Pikanterii dodaje fakt, że małżonkowie doskonale zdają sobie sprawę z tych nierówności. Wśród par, które wyjechały na urlop z dziećmi, mężczyźni dwukrotnie częściej (56%) niż kobiety (28%) przyznają, że odpoczywali więcej niż partnerka.

Kolejnym powakacyjnym źródłem stresu jest dla Francuzek rozpoczęcie nowego roku szkolnego i związane z nim przygotowania dzieci do szkoły. Wybieranie i kupowanie wyprawki, wymiana garderoby dziecka, ustalenie nowego planu tygodnia i harmonogramu zajęć pozaszkolnych spędzają sen z powiek w znacznie większym stopniu kobietom (60%) niż mężczyznom (47%).

„Taka sytuacja wynika z silnie zakorzenionego przekonania, że kobiety powinny przekładać dobro innych nad własny komfort i wypoczynek. Jak widać od tradycyjnego podziału ról w związkach nie ma wakacji”- pisze w podsumowaniu badania François Kraus, dyrektor departamentu ds. płci i seksualności w Ifop.

(1) Badanie Ifop dla Bons Plans Voyage New York przeprowadzone za pomocą samodzielnie wypełnionej ankiety internetowej w dniach 18–21 sierpnia 2023 r. na próbie 2004 osób, reprezentatywnej dla francuskiej populacji w wieku 18 lat i więcej, w tym 1364 osoby w parach.

Źródło: madame.lefigaro.fr [dostęp: 31.08.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze