1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Silversi na rynku pracy. Czy łatwo jest zmienić pracę po 50. roku życia?

Silversi na rynku pracy. Czy łatwo jest zmienić pracę po 50. roku życia?

Obecnie co czwarty Polak jest w wieku emerytalnym, co oznacza, że sytuacja demograficzna wręcz wymusza zmiany na rynku pracy. (Fot. iStock)
Obecnie co czwarty Polak jest w wieku emerytalnym, co oznacza, że sytuacja demograficzna wręcz wymusza zmiany na rynku pracy. (Fot. iStock)
Boimy się zmian. Szczególnie jeśli dotyczą naszej kariery i zwłaszcza jeśli jesteśmy po pięćdziesiątce. Okazuje się jednak, że osobom z pokolenia silver będzie coraz łatwiej na polskim rynku pracy.

Niepewność i zmienność to cechy, które bardzo dobrze opisują współczesne realia. Ciągle zmieniająca się sytuacja na świecie – pod wieloma aspektami – pokazuje, że niczego nie można być pewnym, a my, jako społeczeństwo, musimy nauczyć się dostosowywać do panujących reguł.

Dotyczy to także – a może głównie – rynku pracy. Obecnie co czwarty Polak jest w wieku emerytalnym, co oznacza, że sytuacja demograficzna wręcz wymusza zmiany na rynku pracy. Dotyczy to przede wszystkim generacji silver – według danych GUS od 20 lat systematycznie zwiększa się bowiem udział osób 50+ w populacji Polski*. Słowem: starzejemy się jako społeczeństwo.

Jeśli wydaje wam się, że w Polsce dominuje przekonanie „byle do emerytury i potem koniec pracy”, to nic bardziej mylnego. Z przeprowadzonego badania Minds&Roses wynika, że prawie 70 proc. osób w wieku przedemerytalnym nie myśli o emeryturze i zamierza kontynuować działalność zawodową. Przede wszystkim są to osoby z największych miejscowości i z wykształceniem wyższym.

Również coraz więcej osób w wieku emerytalnym chce dalej pracować – 28 proc. emerytów pozostaje aktywna zawodowo. Natomiast spośród nieaktywnych zawodowo emerytów aż 43 proc. podjęłoby się pracy, gdyby otrzymało satysfakcjonującą ofertę. Z kolei spośród nieaktywnych zawodowo osób w wieku przedemerytalnym i okresie ochronnym jest to ponad połowa osób. I wbrew pozorom pokoleniu silver nie chodzi tylko o kwestie finansowe, lecz także w dużej mierze o bycie wśród ludzi, możliwość wyjścia z domu i urozmaicenie codzienności.

Nie zmienia to faktu, że mimo gotowości do pracy nadal sporo osób, które nie są aktywne zawodowo, niechętnie myśli o zmianie pracy i jest przekonana, że znalezienie pracy po pięćdziesiątce jest trudne.

Gotowość osób 50+ do podejmowania pracy jest jednak bardzo dobrą wiadomością dla pracodawców – badania pokazują bowiem, że sytuacja demograficzna wymusi większe branie pod uwagę na rynku pracy osób po pięćdziesiątce, które uzupełnią lukę kompetencyjną. Zdaniem ekspertów doświadczenie silversów połączone z kompetencjami technologicznymi młodszych pracowników może stanowić szansę rozwoju dla firmy.

– Myśląc o osobach 50+ czy 60+, musimy wyzbyć się stereotypów i stygmatyzacji przedstawicieli tej najszybciej rosnącej grupy wiekowej. Współcześni seniorzy nie są wykluczeni cyfrowo (obecnie ok. ¾ używa Internetu, połowa robi w nim zakupy lub korzysta z bankowości elektronicznej). To pierwsze pokolenie osób, które było aktywne na rynku pracy w okresie transformacji ustrojowej i nadal chce korzystać z dobrodziejstw jej skutków. Silversi mają większą uważność względem własnej sytuacji materialnej oraz myślą o swoich potrzebach i pragnieniach, są zdrowsi, bardziej aktywni, więcej podróżują – mówi Piotr Chwiedziewicz, Growth Manager z OLX Praca.

Jednak zapał pracowników to jedno, a gotowość pracodawców to drugie. Na szczęście rynek pracy coraz chętniej otwiera się na osoby po 50. roku życia. Jak podaje raport, pracodawcy doceniają to, że „są to najczęściej osoby o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i finansowej, wykształcone, cechujące się wysoką motywacją do pracy i lojalnością wobec firmy”.

– Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem, myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę. Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy, a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią. Dlatego już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera silversów. Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne? To trudniejsze zadanie niż skupienie się na niższych kompetencjach technologicznych wśród starszych pracowników. Ale o wiele bardziej opłacalne w perspektywie długofalowej – dodaje Piotr Chwiedziewicz.

*„Srebrne talenty: wykorzystanie potencjału pokolenia silver”, raport OLX, wrzesień 2023; badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób w wieku 50+, z podziałem na grupy w wieku przed okresem ochronnym, w wieku ochronnym oraz na emeryturze.

**Badanie Minds&Roses dla OLX Praca luty–marzec 2023.

Źródło: „Srebrne talenty: wykorzystanie potencjału pokolenia silver”, raport OLX, wrzesień 2023

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze