1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kierunek: Istria

Kierunek: Istria

(Fot. Dejan Hren/Chorwacka Wspólnota Turystyczna)
(Fot. Dejan Hren/Chorwacka Wspólnota Turystyczna)
Piękne widoki, bogata historia, kultura i wyśmienita kuchnia. Na Istrii jest wszystko, czego trzeba, żeby spędzić niezapomniany urlop. Może przedłużony weekend wiosną lub letnie wakacje? Warto już zacząć planować.

Istria − półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Istria kusząca pięknym wybrzeżem, ciepłymi wodami Adriatyku i pięknymi starymi miasteczkami o rzymskich korzeniach. Trójkątny kształt półwyspu przypomina serce. Administracyjną stolicą regionu jest Pula uważana za najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu. Zachowały się w nim imponujące zabytki z czasów rzymskich. Podróżując po półwyspie, koniecznie trzeba odwiedzić jedno z pięknych zabytkowych miasteczek, takich Poreč z przepiękną wybudowaną w VI wieku bazyliką Eufrazjana, Rovinj – przez wielu uznawane za najpiękniejsze miasteczko półwyspu.

Motovun, klimatyczne średniowieczne miasteczko jest dobrym punktem wypadowym do zwiedzania półwyspu. (Fot. Dejan Hren/Chorwacka Wspólnota Turystyczna) Motovun, klimatyczne średniowieczne miasteczko jest dobrym punktem wypadowym do zwiedzania półwyspu. (Fot. Dejan Hren/Chorwacka Wspólnota Turystyczna)

Małe skarby

Istrię można zwiedzać też, schodząc z utartych szlaków i zagłębiając się w głąb lądu. W miasteczku Pazin warto zajrzeć do muzeum, które mieści się w pięknym, usytuowanym na wzgórzu zamku. Zamek ten pełnił ważną funkcję w historii Istrii i jest symbolem regionu. Muzeum składa się z kilku sal, w których prezentowane są różne eksponaty związane z historią zamku i całego regionu. Można tu poznać historię Istrii oraz obejrzeć dawne monety, narzędzia rolnicze oraz zobaczyć, czym zajmowali się i jak żyli okoliczni mieszkańcy. Jeśli ktoś lubi poczuć skok adrenaliny, po części edukacyjnej można wybrać się na zjazd tyrolką przez wąwóz otaczający zamek.

Sveti Lovreč (nazwa pochodzi od Świętego Wawrzyńca) leży na wzgórzu z pięknym widokiem na spokojne pola, winnice, gaje oliwne i morze w oddali. Otoczone łagodnymi i idyllicznymi widokami oraz łagodnym klimatem miasteczko ma prastarą historię, a spacerując wąskimi uliczkami wśród zbudowanych z kamienia domów, można poczuć, jakby czas się zatrzymał. W miejscowej bazylice św. Marcina można obejrzeć częściowo zachowane i niedawno dobrze odrestaurowane freski, najstarsze jak dotąd freski powstałe w XI wieku.

Będąc w Istrii, warto zajrzeć do malutkiej miejscowości  Draguć do „Kuća fresaka” (Domu Fresków). (Dejan Hren/Chorwacka Wspólnota Turystyczna) Będąc w Istrii, warto zajrzeć do malutkiej miejscowości Draguć do „Kuća fresaka” (Domu Fresków). (Dejan Hren/Chorwacka Wspólnota Turystyczna)

Idąc dalej śladami fresków i jeszcze bardziej malowniczych scenerii warto wybrać się nalej na przejażdżkę i zajrzeć do Domu Fresków w miejscowości Draguč. Na wystawie stałej wyjaśniona jest symbolika kościelnych malowideł ściennych i pokazane są tu materiały i narzędzia wykorzystywane do tworzenia fresków, naturalne pigmenty, podłoża i spoiwa, pędzle z naturalnego włosia, zaprawy i różne inne specyfiki technologiczne. W tej niewielkiej zamieszkałej na stałe przez zaledwie kilkadziesiąt osób miejscowości poza Domem Fresków kryją się jeszcze dwa historyczne skarby – niewielkie kościoły z XII i XVI wieku. Oba skrywają jedne z najsłynniejszych fresków w całej Chorwacji. Podróżując przez środkową Istrię, nie można też ominąć romantycznego, średniowiecznego miasteczka Motovun położonego na szczycie stromego wzgórza górującego nad doliną rzeki Mirna. Z najwyższego punktu widokowego miasteczka rozciąga się zapierający dech widok na winnice, gaje oliwne i lasy, z których kiedyś pozyskiwano słynne istryjskie dęby do budowy weneckiej floty. Dziś klimatyczne, brukowane uliczki Motovun wypełniają sklepiki z pamiątkami i restauracje.

Na Istrii można zjeść makaron na tysiąc sposobów. (Fot. Stipe Surać/Chorwacka Wspólnota Turystyczna) Na Istrii można zjeść makaron na tysiąc sposobów. (Fot. Stipe Surać/Chorwacka Wspólnota Turystyczna)

Istryjskie smaki

Malownicze widoki i bogata historia to nie jedyne zalety Istrii. Turystów przyciąga tu także doskonała kuchnia, nie bez powodu region ten nazywa się „chorwacką Toskanią”. Można tu wszędzie wypić doskonałą kawę, ale to nie wszystko. Pokus na Istrii jest wiele. Po pierwsze, nie wszyscy wiedzą, że to chorwacka Istria jest krainą trufli. Można ich tu znaleźć kilka odmian, z których najcenniejsza jest trufla biała. Świeżo ugotowany lokalny makaron fuži, tradycyjne kluseczki ziemniaczane njoki czy po prostu omlet posypane tartymi truflami zmieniają się w królewskie dania. Istria słynie też z doskonałego pršutu. Na degustację tej suszonej w słońcu i na wietrze szynki warto się wybrać do miejscowości Tinjan, gdzie znajduje się Hiža istarskog pršuta (Dom istryjskiego pršutu), a potem na kolację do miejscowości Cerovlje, na stek z istryjskiej wołowiny (boškarin). Kto ma ochotę poznać tajemnice dobrej oliwy, z pewnością powinien odwiedzić miejscowego producenta oliwy, na przykład w miejscowości Borut. W czasie degustacji można się dowiedzieć, jak smakować oliwę i jak wybrać tę dobrej jakości. Zawsze dobrym planem jest też podróż przez Istrię śladem winnic. Jeśli jesteś miłośnikiem wina, Istria jest właściwym kierunkiem. Jako najważniejszy region chorwackiego winiarstwa, z winnicami rozciągającymi się na cały półwysep, daje zmysłom niezapomniane wrażenia. Wszystko to dzięki specyficznej glebie i warunkom klimatycznym. Charakterystyczna dla Istrii gleba czerwona, występująca wzdłuż wybrzeża, oraz biała, w środkowej części półwyspu a do tego powietrze płynące znad Alp i basenu Morza Śródziemnego pozwalają na produkcję wysokiej jakości trunków.

Na degustację oliwy warto się wybrać do miejscowości  Borut. To tu powstaje pyszna lokalna oliwa. (Fot. Stipe Surać/Chorwacka Wspólnota Turystyczna) Na degustację oliwy warto się wybrać do miejscowości Borut. To tu powstaje pyszna lokalna oliwa. (Fot. Stipe Surać/Chorwacka Wspólnota Turystyczna)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze