1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Palo Santo – skąd pochodzi i jakie ma właściwości? Jak palić kadzidło?

Palo Santo – skąd pochodzi i jakie ma właściwości? Jak palić kadzidło?

(Fot. Daniel de la Hoz/Getty Images)
(Fot. Daniel de la Hoz/Getty Images)
Każdy, kto ceni egzotyczny i pełen mocy zapach kadzidła, na pewno dobrze zna pochodzące z okołobiegunowych rejonów Ameryki drewienka Palo Santo. Wyjątkowe właściwości oraz energetyzujący aromat cytrusów i słodkich kwiatów z dodatkiem tajemniczej nuty żywicznego drewna mogą kojąco wpływać na zmysły i ciało. Jak palić Palo Santo? Co to za rodzaj rośliny? Sprawdzamy!

Czym jest Palo Santo?

Bursea graveolens to drzewo rosnące na północy Ameryki Południowej oraz w rejonach Ameryki Środkowej. Charakteryzuje się bardzo gęstym, twardym i żywicznym drewnem. Roślina ta należy do rodziny osoczynowatych – tej samej, z której wywodzi się nieraz palony w kościele kadzidłowiec czy dostarczający mirry (wonnej żywicy) balsamowiec. W tłumaczeniu z języka hiszpańskiego Palo Santo to dosłownie „święte drzewo”.

Niezwykły aromat palonego drewna bursei doceniali już dawno temu indiańscy szamani oraz Inkowie. Pradawni przodkowie stosowali kadzidła do większości mistycznych rytuałów oraz odprawianych od pokoleń ceremonii. Na tle innych roślin używanych do kadzideł Palo Santo wyróżnia absolutnie niepowtarzalna woń łącząca w sobie: orzeźwiające cytrusowe nuty, słodycz wanilii, zapach róży i mięty, kuchenny charakter oraz aromat żywicy.

Obecnie rosnące w naturalnym środowisku drzewa bursea graveolens są pod ochroną, ponieważ nadmierna eksploatacja doprowadziła do niemal całkowitego wytrzebienia tych wolno rosnących roślin.

Do czego używane jest Palo Santo?

Dawniej indiańscy szamani i uzdrowiciele głęboko wierzyli w magiczną moc Palo Santo. Stosowali je jako kadzidło oczyszczające przed większością istotnych dla danych wierzeń rytuałów lub w ich trakcie. Wierzono, że aromatyczny dym wydobywający się z płonących drewienek potrafił nie tylko usuwać nagromadzoną wokół złą energię, ale także przyciągnąć tę dobrą, ułatwiając równocześnie medytację. Ponadto przyjemnie cytrusowy aromat świętego drzewa zwiększał duchową świadomość u uczestników ceremonii oraz przywracał doskonałą harmonię pomiędzy ciałem i umysłem.

Obecnie wiara w moc kadzidła rozpowszechniona jest niemal na całym świecie. Zdaniem wielu Palo Santo oprócz uwalniania od negatywnej energii czy oczyszczania aury pomaga zredukować stres, zmniejszyć uczucie wewnętrznego napięcia oraz poprawić nastrój. Kadzidło ponoć sprzyja kreatywnemu myśleniu, dzięki czemu jest bardzo chętnie używane przez wielu artystów. Relaksującą moc bursea graveolens warto wykorzystywać, gdy zależy nam na oczyszczeniu atmosfery. Złożony z wielu olejków eterycznych dym pomaga spojrzeć na sytuację z większym dystansem i odzyskać wewnętrzny spokój.

Do dziś Palo Santo ma zastosowanie w medycynie ludowej mieszkańców Amazonii. Z punktu widzenia leczniczego powstający z palenia drewienek dym wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antyseptyczne. Dodatkowym atutem jest fakt, że żywicznego aromatu nie znosi większość owadów, dlatego chcąc pozbyć się komarów z najbliższego otoczenia, wystarczy rozpalić kadzidełko.

W jakiej formie można spotkać Palo Santo?

Jeżeli należysz do osób ceniących sobie zapachy, które umilą pobyt w domu, użyj Palo Santo! Kadzidło odświeży powietrze i nada mu przyjemnie odprężającą egzotyczną nutę. Palo Santo najczęściej można kupić w formie niewielkich szczap pozyskiwanych z obumarłych gałęzi czy pnia bursea graveolens.

Palo Santo dość często można spotkać w formie wytwarzanego z drewna lub owoców olejku eterycznego o intensywnym, ale przyjemnym zapachu. Najłatwiej go używać, dodając 2–3 krople do kominka aromaterapeutycznego lub po rozcieńczeniu z płynnym tłuszczem roślinnym (np. olejem migdałowym) i stosować na skórę, np. do masażu relaksacyjnego.

Z Palo Santo uzyskuje się również żywicę, której minimalną ilość należy rozłożyć na rozgrzanych węgielkach. Pod wpływem ciepła żywica zacznie się topić, wydzielając intensywny zapach o właściwościach kojąco-regenerujących.

Przeczytaj również: Olejki eteryczne – lecznicza moc zapachu.

Palo Santo – jak używać w warunkach domowych?

Co zrobić, by dobrze i w całości wykorzystać właściwości kadzidełka Palo Santo? Jak palić niewielkie szczapy, by wydobyć z nich to, co najlepsze? Przede wszystkim, kupując drewienko, warto zwrócić uwagę na to, czy ma ono odpowiednie certyfikaty. Są one gwarancją pochodzenia z legalnego i zrównoważonego źródła.

Masz pod ręką Palo Santo? Jak można je wykorzystać? W bardzo prosty sposób!

  1. Za pomocą zapalniczki lub zapałki podpal końcówkę wybranego drewienka.
  2. Gdy końcówka zajmie się ogniem, skieruj szczapę w dół, by nagrzać większą część Palo Santo.
  3. Po chwili zdmuchnij ogień, pozwalając dymowi powoli snuć się ze zgaszonego kawałka drewna.
  4. Nie gaś szczapy w wodzie, ponieważ wchłonie wilgoć i będzie dużo trudniej ją rozpalić.

Kadzidełko możesz umieścić pionowo w wąskim, wysokim naczyniu żaroodpornym lub trzymając w dłoni, okadzać nim wszystkie pomieszczenia w domu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze