1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Kierunek: Tajlandia – kiedy jechać na wakacje, by ominąć porę deszczową?

(Fot. Chadchai Ra-ngubpai/Getty Images)
(Fot. Chadchai Ra-ngubpai/Getty Images)
Malownicze widoki, piaszczyste plaże i niesamowicie smaczna kuchnia… to tylko część atrakcji, które oferuje słoneczna Tajlandia. Kiedy jechać do tego rajskiego zakątka, by nie trafić na porę deszczową i móc w pełni poznać bogatą historię oraz kulturę niezwykłego kraju? Dzięki niemal stałej temperaturze rocznej przyjaznych dla turystów terminów jest kilka, dlatego warto spakować walizkę i wybrać się do Tajlandii nawet w środku naszej zimy.

Kiedy do Tajlandii? Prawie przez cały rok!

W ostatnich latach Tajlandia stała się jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wschodniej Azji. Bajeczne plaże, zapierające dech w piersiach krajobrazy i wyjątkowo smaczne jedzenie, a wszystko to za naprawdę niewielkie pieniądze, nie licząc kosztów związanych z lotem. W tym malowniczym kraju pełnym kontrastów można się naprawdę zakochać od pierwszego pobytu, dlatego wielu turystów systematycznie wraca nie tylko do samego Bangkoku, ale także do pokrytych miękkim piaskiem plaż lub na jedną z ponad 500 wysp tonących w soczystej zieleni. Ale zanim zdecydujesz się wykupić bilet i wybrać miejsce wypoczynku, sprawdź, gdzie warto polecieć i co oferuje pełna barw oraz niesamowitych aromatów Tajlandia. Pora deszczowa też nie jest bez znaczenia, bo choć w kraju panuje względnie zbliżona temperatura przez cały rok, w trakcie intensywnych opadów trudno spacerować po parkach narodowych czy leżeć na piaszczystej plaży.

Malownicza Tajlandia – pora deszczowa – kiedy wypada?

Ogólnie rzecz biorąc, pora deszczowa w Tajlandii trwa od maja do października. Jednak to wcale nie oznacza, że opady trwają bez przerwy, ograniczając jakikolwiek wypoczynek czy zwiedzanie zabytków. Niemal cały kraj leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, który charakteryzuje się wyraźnym podziałem na suchą i deszczową porę, z wyjątkiem Półwyspu Malajskiego, który objęty jest już klimatem równikowym. Z tego powodu na południu Tajlandii największe opady notuje się od maja do października, a w północnych regionach jest to okres czerwiec–wrzesień, przy czym deszcze najczęściej występują po południu i trwają 1–2 godziny. Dodatkowo w tym niezwykle malowniczym państwie można na ogół wyróżnić 3 pory roku:

 • Gorąca i sucha (marzec–maj) – charakteryzująca się minimalnymi opadami deszczu i średnimi temperaturami miesięcznymi wahającymi się pomiędzy 25–30°.
 • Gorąca i wilgotna (czerwiec–październik) – równie wysokie temperatury, ale pojawiają się opady deszczu.
 • Ciepła i sucha (listopad–luty) – średnie temperatury w okolicach 20–25°C i bardzo niewielkie opady.

Tajlandia pogoda – kiedy jechać?

Nie możesz się zdecydować, kiedy najlepiej jechać do Tajlandii? Teoretycznie każdy miesiąc jest dobry, bo nawet jak się trafi na porę deszczową, to opady – choć z reguły są silne – trwają bardzo krótko. Jeśli twoim celem są kąpiele morskie i leniwe plażowanie w dodających energii promieniach słońca, wybierz kwiecień–lipiec, ponieważ to czas, kiedy woda jest najcieplejsza, ale wysokie temperatury powietrza mogą u niektórych powodować dyskomfort. Z kolei doskonałym momentem na plażowanie połączone ze zwiedzaniem jest okres październik–luty ze średnią dzienną temperaturą około 26°C i sporadycznymi opadami.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy lecieć do Tajlandii, możesz dostosować swój termin urlopu do konkretnego regionu, ponieważ w zależności od położenia geograficznego pary deszczowe wypadają w nieco innym czasie:

 • Tajlandia Północna – twoim wymarzonym kierunkiem jest pełna przepięknych świątyń Tajlandia Północna? Kiedy jechać w te rejony? Tutejsza okolica zachwyca różnorodnym krajobrazem, który najlepiej podziwiać od listopada do lutego, kiedy średnie temperatury wynoszą około 25°C, a po porze deszczowej okoliczna natura tętni życiem. W tej pełnej soczystej zieleni części państwa warto zwiedzić pełne jaskiń i wodospadów parki narodowe (np. Op Luang czy Doi Inthanon) oraz stare świątynie znajdujące się w okolicach miasta Chiang Mai.

 • Tajlandia Środkowa – centrum państwa to przede wszystkim pogodny jak Budda Bangkok – stolica i największe miasto Tajlandii, które koniecznie trzeba zobaczyć, by bliżej zapoznać się z kulturą i tradycjami Tajów. Najlepszym terminem na podróż w te rejony jest suchy okres w miesiącach listopad–marzec. Dobrym wyborem jest też trwająca od lipca do października pora deszczowa, kiedy opady, choć intensywne, trwają bardzo krótko i (zdaniem zwiedzających) nie przeszkadzają w odkrywaniu uroków samego Bangkoku czy najbliższych okolic.

 • Wybrzeże Wschodnie – bajeczne krajobrazy, tropikalne dżungle, dzikie plaże i cudownie błękitna woda pełna malowniczo rozsianych wysepek – Wschodnia Tajlandia obfituje również w liczne świątyni i inne zabytki, które warto zobaczyć. Ponadto dużą popularnością cieszą się parki narodowe (Phu Kradung, Phu Rua) oraz Koh Samui – najpiękniejsza wyspa Tajlandii. Idealnym czasem do wypoczynku w tych miejscach jest okres grudzień–luty, a pora deszczowa obejmuje październik i listopad.

 • Tajlandia Zachodnia – te rejony to przede wszystkim przepiękne wybrzeże Morza Andamańskiego, wielobarwne rafy koralowe oraz zapierające dech w piersiach wyspy, jak Phuket, Koh Lanta, Koh Phi Phi czy Krabi – perła Tajlandii. W tej części kraju warto także zwiedzić Narodowy Park Khao Sok, będący jednym z najstarszych lasów deszczowych pełnym niesamowitej fauny i flory. W zachodniej części Tajlandii opady deszczu występują w okresie wrzesień–październik, a najlepsze warunki do zwiedzania tej części państwa wypadają w okresie listopad–marzec, kiedy przyjemnie chłodny wiatr od wody doskonale orzeźwia nawet w najbardziej upalne chwile.

Jeśli planujesz odwiedzić ten egzotyczny kraj, przeczytaj koniecznie wpisy: Tajlandia: podróż do przyszłości i krainy duchów oraz Tajlandia: Miasto Świątyń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze