1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Tulipany po horyzont – teraz jest najlepsza pora na wycieczkę do Holandii

Tulipany po horyzont – teraz jest najlepsza pora na wycieczkę do Holandii

Holandia w kwietniu i maju rozkwita za sprawą tulipanów wszystkimi barwami tęczy.(Fot. Getty Images)
Holandia w kwietniu i maju rozkwita za sprawą tulipanów wszystkimi barwami tęczy.(Fot. Getty Images)
O wyprawie do Holandii w porze kwitnienia tulipanów marzą wszyscy miłośnicy przyrody. Łany kwiatów we wszystkich kolorach tęczy zapierają dech w piersiach.

Kwiaty mogą być jedną z większych atrakcji turystycznych. Najlepszym dowodem są tłumy turystów, którzy przybywają do Japonii w czasie Sakury (okresie kwitnienia wiśni, który przypada tam w marcu i kwietniu) i w Holandii, do której zjeżdżają miłośnicy kwiatów w porze kwitnienia tulipanów. W tym roku, z powodu ciepłej zimy, hektary tulipanowych pól i słynne ogrody tulipanów, takie jak Keukenhof, są właśnie w pełnym rozkwicie.

Jeśli zatem miłość do kwiatów i chęć podziwiania pracy holenderskich farmerów, ogrodników i projektantów ogrodów przeważą nad obawą przed tłumami turystów, to najlepsze pora na wypad do krainy tulipanów przypada w kwietniu.

1/10

Tulipan – symbol Holandii

Pora kwitnienia tulipanów, przypadająca na kwiecień i maj, to święto w Holandii. Jest to bowiem skarb narodowy tego kraju. Wizerunek tego kwiatka znajduje się nawet w oficjalnych logo promującym kraj.

2/10

Tulipany na wagę złota

Uprawa tulipanów to znacząca gałąź gospodarki Holandii, która jest światowym potentatem w produkcji cebulek kwiatowych – kontroluje niemal 85 proc. globalnego handlu tulipanami. Cebulki tulipanów były w przeszłości w Holandii dosłownie na wagę złota. Traktowano je jak inwestycję, a ich ceny sięgały astronomicznego poziomu. W 1623 roku jedna cebulka potrafiła kosztować nawet tysiąc guldenów, waluty obowiązującej wtedy w Holandii (dla porównania cztery tony pszenicy kosztowały ok. 450 guldenów).

3/10

Festiwal Tulipanów w Amsterdamie

Tulipany to również atrakcja turystyczna, w porze kwitnienia tych kwiatów, do Holandii ściągają wycieczki z całego świata. Festiwal Tulipanów odbywa się również rokrocznie w Amsterdamie. W mieście kwitnie wówczas 820 000 tulipanów, symbolicznie po jednym tulipanie dla każdego obywatela Amsterdamu.

4/10

Ogród Keukenhof – jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w czasie kwitnienia tulipanów jest położony między Amsterdamem a Hagą ogród Keukenhof w Lisse. Na 32 ha kwitnie tu ponad 7 mln roślin cebulowych: tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. Plany tulipanowych rabat w ogrodzie Keukenhof co roku planuje architekt zieleni. W sezonie o ogród dba czterdziestu ogrodników, każdy ma pod opieką własny sektor.

5/10

Kobierce kwiatów we wszystkich kolorach tęczy

W Keukenhof rośnie 800 gatunków tulipanów. Są tu najważniejszymi bohaterami, ale oprócz nich na rabatach kwitną hiacynty, żonkile, lilie, narcyzy i krokusy. Ogród można zwiedzać, spacerując wytyczonymi alejkami, ale także pływając łódką po przepływającym przez ogród strumieniu.

6/10

Selfie zamiast kwiatka

Turyści, zwiedzając ogrody Keukenhof, nie rozstają się z komórkami. Robiąc zdjęcia, zapominają o tym, że kwiaty są delikatne. W pogoni za najlepszym kadrem często depczą rośliny, a nawet kładą się wśród kwiatów. Dlatego wiele rabat zostało odgrodzonych linami.

7/10

Nieczarny czarny tulipan

Turyści zwiedzający ogrody i farmy tulipanów najczęściej pytają o czarnego tulipana (nazywa się Queen of the Night, czyli „królowa nocy”). Część z nich jest rozczarowana, bo płatki tej odmiany tak naprawdę nie są czarne, ale ciemnopurpurowe.

8/10

Cebulka po cebulce

Po zakończeniu 8-tygodniowego sezonu kwitnienia tulipanów farmerzy i ogrodnicy nie mają odpoczynku. Rozpoczynają przygotowania do kolejnego. Wyjmują z ziemi cebulki, aby ponownie zasadzić je w październiku. Sadzenie odbywa się ręcznie. W ogrodzie Keukenhof ogrodnicy sadzą ok. 7,5 mln. Zajmuje im to mniej więcej 2,5 miesiąca.

9/10

Tulipany nie tylko w Holandii

Farmy tulipanów powstają również w Polsce. Jedna z największych znajduje się Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce. W Błotniku pod Gdańskiem co roku organizowany jest festiwal „O Rany, Tulipany”. W tym sezonie organizatorzy zapraszają na podziwianie tulipanów pod koniec kwietnia.

10/10

Tulipany dla Polaków

Hodowcy tulipanów wciąż pracują nad nowymi krzyżówkami. Nowym odmianom nadają nazwy często w hołdzie dla znanych postaci z całego świata. Zrobili również ukłon w stronę Polaków: są już odmiany tulipanów o nazwach Chopin, Mikołaj Kopernik (na zdjęciu), Irena Sendlerowa, a także Maria Kaczyńska i Anna Komorowska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze