1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Influencerzy znów na końcu rankingu najbardziej poważanych zawodów. Obok nich działacze partii politycznych i posłowie

Influencerzy znów na końcu rankingu najbardziej poważanych zawodów. Obok nich działacze partii politycznych i posłowie

Agencja SW Research opublikowała ranking najbardziej poważanych zawodów w Polsce 2024. Na końcu stawki znaleźli się influencerzy. (Fot. martin dm/Getty Images)
Agencja SW Research opublikowała ranking najbardziej poważanych zawodów w Polsce 2024. Na końcu stawki znaleźli się influencerzy. (Fot. martin dm/Getty Images)
Strażacy, ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki na czele, a na ogonie influencerzy, youtuberzy, działacze partii politycznych i posłowie na Sejm. Agencja SW Research opublikowała najnowszy ranking najbardziej poważanych zawodów w Polsce i okazuje się, że już od kilku lat Polacy mają niemal dokładnie te same preferencje.

Pozycję lidera rankingu najbardziej poważanych zawodów 2024 po raz czwarty obronił zawód strażaka z wynikiem 84 proc. Tuż za nim, również niezmiennie od czterech lat, uplasował się ratownik medyczny z wynikiem o jeden punkt procentowy niższym. Laureaci trzeciego miejsca na podium rotują co dwa lata – w latach 2021 i 2023 trzecie miejsce zajął zawód pielęgniarki, w latach parzystych, czyli również w 2024 – zawód lekarza z wynikiem 76 proc. Analogiczny dwuletni cykl rotacyjny wyłania się powoli w przypadku pary profesora uczelni wyższej i farmaceuty (debiut w roku 2023 r.). W tym roku reprezentant aptekarskiego fachu wyprzedził przedstawiciela świata nauki o 1 punkt procentowy.

Czytaj także: Położna – przewodniczka po świecie kobiecości. Od narodzin do późnej starości

Najbardziej poważane zawody w Polsce 2024

 1. Strażak
 2. Ratownik medyczny
 3. Lekarz
 4. Pielęgniarka
 5. Farmaceuta/aptekarz
 6. Profesor uniwersytetu
 7. Górnik
 8. Inżynier pracujący w fabryce
 9. Robotnik wykwalifikowany, np. tokarz, murarz
 10. Szewc

Influencerzy i politycy – najmniej poważane sfery zawodowe

Na przeciwnym biegunie rankingu, czyli wśród profesji najgorzej ocenionych przez Polaków pod względem prestiżu, znaleźli się przedstawiciele czterech specjalności, w dokładnie tej samej kolejności co w roku 2023. Są to, zaczynając od zawodów o najniższym poziomie poważania: influencerzy (12 proc.), youtuberzy (13 proc.), działacze partii politycznych (14 proc.) i posłowie na Sejm (20 proc.).

Najwięcej zmian nastąpiło natomiast w środku rankingu. Na uwagę zasługuje zawód sędziego, którego dobra passa nie opuszcza od lat – świadczy o tym ostatni skok o 3 pozycji w górę oraz stabilny wzrost od 2021 r. Po dwóch latach spadków swoją pozycję odbudowuje zawód robotnika wykwalifikowanego (tokarz, murarz) oraz pracownika sprzątającego. Przedsiębiorca w dużej firmie – po ogromnym spadku w ostatnim roku – wraca do poziomu z lat 2021–2022, notując największy wzrost w tegorocznym rankingu (+5 pozycji). Ciekawa jest też dynamika funkcji ministra – po zeszłorocznym kryzysie szef resortu awansowałby również o 5 pozycji względem 2023 r.

Z kolei najbardziej spektakularny regres (-6 pozycji) dotyczy zawodu rolnika indywidualnego w średnim gospodarstwie. Jeszcze w 2021 r. przedstawiciele tego zawodu zamykali top 10 rankingu, a aktualnie znaleźli się na granicy trzeciej dziesiątki zestawienia. Tegoroczny ranking pokazuje też koniec dobrej passy dla informatyka i analityka systemów komputerowych – po dwóch latach przedstawiciele tej profesji opuszczają pierwszą dziesiątkę i wracają do pozycji sprzed 3 lat.

Pełny raport najbardziej poważanych zawodów w Polsce można znaleźć na oficjalnej stronie SW Research.

Źródło: SW Research

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze