1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Top 10 destynacji turystycznych 2024. Ranking Światowego Forum Ekonomicznego

Top 10 destynacji turystycznych 2024. Ranking Światowego Forum Ekonomicznego

Coyote Buttes, rezerwat Paria Canyon-Vermilion Cliffs Wilderness w Arizonie w Stanach Zjednoczonych (Fot. Getty Images)
Coyote Buttes, rezerwat Paria Canyon-Vermilion Cliffs Wilderness w Arizonie w Stanach Zjednoczonych (Fot. Getty Images)
Podróżowanie to jedno z najbardziej wzbogacających doświadczeń w naszym życiu. Nic dziwnego, że kochamy jeździć po świecie i kolekcjonować wspomnienia z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Jeśli planujecie wakacyjne city breaki lub dalsze wyprawy, sprawdźcie, które kraje uchodzą za najlepsze do zwiedzania.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) wybrało 10 krajów najlepszych do podróżowania. Ranking przygotowano, uwzględniając przede wszystkim infrastrukturę turystyczną, sieć transportu, atrakcje i zasoby naturalne, a także konkurencyjność cen.

Pierwsze miejsce przypadło w tym roku Stanom Zjednoczonym. Według WEF Stany Zjednoczone są „dojrzałym” rynkiem turystycznym, ​​posiadają dogodną infrastrukturę: wygodny transport, sieć hoteli i opiekę zapewniającą komfort turystom. Dzięki ogromnej powierzchni i różnorodności krajobrazowej, od parków narodowych, przez duże miasta, po kuszące plażami wybrzeża, USA stanowi najbardziej atrakcyjny kierunek turystyczny. W raporcie podkreślono nie tylko zalety Stanów Zjednoczonych, lecz także zauważono potencjalne ryzyko braku pracowników amerykańskiej branży turystycznej. Podobnie jak w wielu miejscach na świecie po pandemii wielu pracowników porzuciło branżę hotelarską.

Na kolejnych miejscach na liście znalazły się przede wszystkim kraje Starego Kontynentu, który doceniono za wygodną sieć połączeń kolejowych, stabilną gospodarkę i silną walutę. Aż sześć z dziesięciu najlepszych krajów w rankingu znajduje się w Europie. Wśród nich prym wiedzie Hiszpania. Wysoko na liście są również Francja, Niemcy i Włochy.

Ponadto raport i ranking WEF jednoznacznie wskazują na popularność turystyczną krajów azjatyckich: „Oczekuje się, że w 2024 r. globalny wzrost turystyki zostanie wzmocniony przez ciągłe zaspokajanie stłumionego popytu i wzrost na głównych rynkach azjatyckich po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu w związku z opóźnieniem w porównaniu z innymi regionami” – czytamy w raporcie. Z pewnością można to odnieść do Japonii, która w tym roku znalazła się na trzecim miejscu rankingu. Kraj Kwitnącej Wiśni przeżywa boom turystyczny od czasu ponownego otwarcia po pandemii. Zarówno w marcu, jak i kwietniu 2024 r. Japonię odwiedziły ponad trzy miliony zagranicznych turystów miesięcznie, a oczekuje się, że więcej przyjedzie podczas nadchodzących wakacji.

Ósme miejsce zajmują Chiny, które poczyniły w ostatnich miesiącach pewne kroki, aby ułatwić turystom odwiedzanie kraju. W marcu zniosły obowiązek wizowy dla mieszkańców kilku krajów europejskich, m.in. Irlandii, Szwajcarii i Holandii. Amerykanom jest także łatwiej niż kiedykolwiek odwiedzić Chiny, ponieważ nie muszą już przedstawiać planu podróży ani dowodu rezerwacji hotelu, aby uzyskać wizę podróżną.

Co dobre dla turystów, niekoniecznie dobre dla mieszkańców

Turystyczne rankingi i zestawienia najpopularniejszych destynacji ułatwiają planowanie podróży, jak również wskazują kierunki działań potencjalnym inwestorom. Niestety, przez to spędzają sen z powiek krajom, które są turystyką przeciążone. Skarżą się na to zwłaszcza mieszkańcy miast, które latem przeżywają najazd turystów uniemożliwiających funkcjonowanie lokalsom. Niechęć wobec hord turystów zalewających centrum miast jasno wyrażają mieszkańcy Barcelony czy Wenecji.

10 krajów najlepszych do podróżowania według WEF

 1. Stany Zjednoczone
 2. Hiszpania
 3. Japonia
 4. Francja
 5. Australia
 6. Niemcy
 7. Wielka Brytania
 8. Chiny
 9. Włochy
 10. Szwajcaria

Źródło: The world’s best countries for tourism, according to the World Economic Forum, cnn.com [dostęp: 28.05.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze