1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Oko na design. Najciekawsze przykłady współczesnego wzornictwa na Łódź Design Festival 2024

Oko na design. Najciekawsze przykłady współczesnego wzornictwa na Łódź Design Festival 2024

Kolekcja biżuterii Julia autorstwa Anny Orskiej (Fot. materiały prasowe Łódź Design Festival)
Kolekcja biżuterii Julia autorstwa Anny Orskiej (Fot. materiały prasowe Łódź Design Festival)
Zakończył się tegoroczny Łódź Design Festival, wydarzenie promujące współczesne wzornictwo. W galerii zdjęć, którą znajdziecie poniżej prezentujemy projekty, które spodobały nam się najbardziej.

Ostatni weekend maja to również finał tegorocznej edycji festiwalu polskiego designu. W tym roku Łódź Desig Festival gościł w malowniczej przestrzeni łódzkiej Fabryki Sztuki. Oprócz prezentacji wyróżnionych i nagrodzonych w konkursach Must have i Make me! prac można tam było oglądać wiele ciekawych wystaw towarzyszących.

Ideą przewodnią tegorocznego ŁDF był komfort. Organizatorzy zaprosili twórców i zwiedzających do odkrywania różnorodnych aspektów tego pojęcia, który przenika daleko poza tradycyjnie rozumianą wygodę, obejmując takie elementy życia jak harmonia i spokój ducha. Oglądając prezentowane projekty, można było dostrzec, jak współczesny design reaguje na zmieniające się potrzeby społeczeństwa.

Oprócz flagowej wystawy projektów nagrodzonych w konkursie „must have”, czyli prac wyróżnionych przez Radę Ekspertów Łódź Design Festival i uhonorowanych znakiem „must have”, który jest rekomendacja dla wszystkich ceniących dobry design, na terenie Fabryki Sztuki można było również przyjrzeć się pracom młodych projektantów prezentujących swoje prace w ramach sekcji make me!.

Wiele projektów, zarówno zasłużonych projektantów, jak i twórców młodego pokolenia wchodzącego do świata designu, robi duże wrażenie. Wyróżnia je nie tylko ciekawe wzornictwo, ale również zaawansowana technologia. Wiele z nich powstało bowiem w technologii druku 3D. Projekty, które szczególnie wpadły nam w oko prezentujemy w galerii zdjęć poniżej. Wszystkie wyróżnione prace można zobaczyć na stronie lodzdesign.com.

Dużym atutem tegorocznej edycji ŁDF były wystawy towarzyszące festiwalowi. Nas zachwyciła szczególnie wystawa TYPE TEXT LDZ, prezentująca 200 prac, przedstawiających typograficzne impresje o Łodzi. Choć wszystkie prace (autorstwa twórców z różnych stron świata) operowały literą, składały się na jedną historię o mieście opowiedzianą uniwersalnym językiem sztuki. Co ciekawe dla autorów prac pochodzących z różnych zakątków świata, którzy nigdy Łodzi nie odwiedzili, przygotowanie pracy stanowiło spore wyzwanie.

Fantastyczna gra słów, znaków, kolorów i skojarzeń nie pozwalała oderwać zwiedzającym oczu od ścian zapełnionych efektami nieograniczonej wyobraźni twórców. Poszczególne prace będzie można śledzić, jak zapewniła nas kuratorka wystawy Agnieszka Ziemiszewska, na Instagramie: typetext_ Zajrzycie koniecznie, warto!

Wystawa \ Wystawa "Type Text" na Łódź Design Festival 2024 (Fot. Małgorzata Welman)

Kolejną wystawą, która zrobiła na nas duże wrażenie, był projekt „Póki pną pnie” podkreślający dobroczynne działanie natury w miejskich metropoliach. W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi oraz postępującą urbanizacją oparcie projektów planistycznych miast na rozwoju zieleni wydaje się niezbędne. Dzięki przedstawionym badaniom i statystykom, także tym udostępnionym przez Mapę Drzew Łodzi, wystawa ma szansę zwiększyć świadomość mieszkańców, pomagając im dostrzec i docenić rolę roślin w najbliższym otoczeniu.

Wystawa \ Wystawa "Póki pną pnie" na Łódź Design Festival 2024 (Fot. Małgorzata Welman)

Łódź Design Festival 2024 – Must have i Make me! wybrane prace


1/19

Must have: Kolekcja biżuterii Julia

Anna Orska odwiedziła Hutę Szkła Kryształowego Julia, która od ponad 150 lat tworzy przedmioty dla koneserów dobrego designu. Współpracując z hutnikami i zdobniczkami stworzyła drobne, kryształowe elementy, które ORSKA oprawiła w mosiężne, pozłacane ramy. Głębokie szlify, grawerowanie i rżnięcie sprawiają, że kryształ wyróżnia się bogatym zdobieniem, spektakularnym połyskiem oraz mieni się wieloma barwami. Kolekcja Julia odczarowuje kryształ, klasycznie kojarzony z wystawną zastawą i rodzinną pamiątką. ORSKA wyprowadza go z kredensu wprost do garderoby i w autorskim stylu przenosi z obszaru odświętności do strefy codzienności. Biżuteryjne formy zachęcają, aby uwolnić szkło zza witryn i cieszyć się nim każdego dnia.

2/19

Must have: Far From Form – stoły modułowe

Niepowtarzalny system stołów jadalnianych, stolików kawowych i barowych, które można składać jak układankę, nadając im indywidualny, niepowtarzalny charakter. 7 modułów + 5 kolorów + 4 wysokości = X możliwości. System daje możliwość stworzenia własnego stołu lub wyboru jednego z pięciu oryginalnych projektów. Innowacyjne, ultramatowe lakiery, charakteryzujące się zdolnością samonaprawy pozwalają na codzienne użytkowanie przez długie lata, bez rezygnacji z koloru. Stoły Far From Form zostały zaprojektowane tak, aby wykorzystać maszyn w trakcie przestojów produkcyjnych. Optymalizacja procesów produkcyjnych skraca czas dostawy i niepowtarzalne stoły mogą być dostępne praktycznie od ręki. Dzięki możliwości personalizacji, każdy użytkownik może stać się twórcą, a okrągły kształt stołu sprzyja kontaktom i spędzaniu czasu razem, stając się centralnym punktem przestrzeni.

3/19

Must have: Vivido

Vivido to kolekcja wyjątkowych, ręcznie wykonanych, dekoracyjnych obiektów o unikalnym charakterze, będąca efektem współpracy ze studiem projektowym Supergirls Do Design. Rodzina pięciu totemów została wykonana w całości z drewna, zachowując idealną równowagę kształtów, tekstur i kolorów, która wprowadza do wnętrza dynamizm, zachowując jednocześnie zgodność z duchem marki NOTI.

Totemy Vivido wyróżniają się połączeniem ręcznie wykonanych, naturalnych i szlachetnych materiałów, z których każdy ma swój niepowtarzalny charakter. Zestawienie intrygujących fornirów ALPI z naturalną strukturą drewna, zapewnia unikalność każdego totemu. W pięciu wielkościach poszczególnych totemów można odnaleźć ich własny indywidualny charakter.

Projektantki, w zaokrąglonych kształtach i płynnych kombinacjach poszczególnych form oraz kolorów, stworzyły dialog pomiędzy charakterem produktów i wnętrz NOTI, wypełniając je żywiołowością, energią i odrobiną zabawy.

4/19

Must have: Personalizowana lniana kołdra obciążeniowa z pestkami wiśni

Lniana kołdra obciążeniowa Plantule: uziemia i uspokaja, zmniejsza stres i niepokój, obniża napięcia w ciele, pomaga szybciej zasnąć i obudzić się zrelaksowanym regeneruje system nerwowy.

5/19

Must have: Artist Mirror

Duże, stojące, asymetryczne lustro do oparcia o ścianę. Jego nowoczesny kształt to połączenie minimalistycznego funkcjonalizmu stylu Bauhaus i postmodernistycznej, energetycznej estetyki Grupy Memphis. Jego nietuzinkową formę wyznacza nieregularna, asymetryczna, geometryczna i przestrzenna rama, wykończona detalem w postaci gracznych pasów, które dodają energii i potęgują głębię lustra. Rama jest wykonana ze stali malowanej proszkowo w 11 wariantach kolorystycznych.

6/19

Must have: Organic

Modułowa sofa, siedzisko, której decydującą cechą jest jej modułowość. Takie rozwiązanie daje na możliwość indywidualnego dostosowywania mebli do wymogów przestrzeni i potrzeb użytkowników. Prezentowana sofa, dzięki swej wielofunkcyjności, umożliwia różnorodne konfiguracje. Doskonale wpisuje się w zarówno w komercyjne, jak i domowe wnętrza. Można ją zestawić jako spójny, monolityczny mebel, bądź wykorzystać jej segmenty w bardziej swobodnej aranżacji. Wysoka jakość wykonania podkreśla trwałość i estetykę produktu.

Design w subtelny sposób nawiązuje do natury – przypomina gładkie kamienie, które możemy spotkać podczas spacerów nad rzeką czy jeziorem. Takie nawiązanie dodaje sofie wyjątkowego charakteru: z jednej strony emanuje siłą i stanowczością, z drugiej – zachowuje pewną delikatność, głównie dzięki obłym, niebanalnym kształtom. Ta kombinacja cech czyni ją idealnym wyborem dla tych, którzy cenią połączenie funkcjonalności z estetyką.

7/19

Must have: Szafka łazienkowa Nigel 02, Szafka łazienkowa Egeria 02, Szafka łazienkowa Molinia 02

Meble z kolekcji DESIVA to nowatorskie podejście do tematu projektowania mebli do łazienki. Wszystkie szafki, od zewnątrz, wykonane są ze stali malowanej proszkowo. To przełom w branży meblarskiej, która do produkcji mebli całościowo wykorzystuje łatwo podatną na wilgoć płytę meblową. Nasze meble nie puchną, są zabezpieczone przed korozją – to meble na lata, nie na jeden sezon. Wykonujemy je w 50 kolorach, oferujemy modele prostokątne, obłe i okrągłe, również z wkomponowanymi wieszakami na ręcznik.

Model NIGEL to szafka o zaokrąglonych bokach, którą oferujemy w trzech wersjach – stojącej, wiszącej i narożnej. Dwie różnej wielkości szuflady pozwalają na dobrą organizację przestrzeni. Szuflady to sprawdzony system premium BLUM legrabox soft-close, dzięki czemu szafka jest cicha. Szafka łazienkowa MOLINIA to model, w którym wszystkie fronty – również szuflad – są przeszklone. Do wyboru mamy 10 różnych szkieł ornamentowych. Ten model również proponujemy w wersji wiszącej i stojącej.

8/19

Must have: Switch Concept – włączniki i gniazda elektryczne ze sklejki

Switch Concept to ręcznie robione włączniki i gniazda elektryczne ze sklejki, które pomagają zachować harmonię w każdej przestrzeni – łącząc to czego się pragnie, z tym, czego się naprawdę potrzebuje. To produkty dla tych, którzy cenią wyróżniające się wzornictwo. To rozwiązania dla tych, którzy kochają kolory i kształty. To sposób na dopasowanie niezależnie od designu, funkcji i potrzeb. Sklejka jest fundamentem naszego designu, któremu jesteśmy wierni od lat. Jest dla nas symbolem innowacji, wytrzymałości i ponadczasowej formy. W ten sposób tworzymy opowieść o rzemiośle i pasji, które stawiają opór masowej produkcji.

Cała kolekcja jest owocem precyzyjnej pracy rzemieślników, a nie efektem maszynowego, powtarzalnego procesu. W świecie zdominowanym przez szarość masowej produkcji, my stawiamy na kolor, indywidualność i dopasowanie.

9/19

Must have: Op-art’owa kolekcja koców i narzut by Maurycy Gomulicki & HOGAI

HOGAI połączyło siły ze znakomitym artystą współczesnym Maurycym Gomulickim, wprowadzając śmiałą, hipnotyzującą kolekcję op-artowych koców i narzut. Współpraca ta łączy kreatywność Gomulickiego z charakteryzującymi HOGAI namiętnością do szlachetnych rozwiązań projektowych i zaangażowaniem w jakościowe rzemiosło. Efektem jest kolekcja tekstyliów będąca soczystą fuzją sztuki i designu. Op-artowe wzory, obecne w sztuce Gomulickiego są zaprojektowane z wykorzystaniem czerni i bieli, których zestawienie tworzy potężny, wibrujący język wizualny. Proponuje działającą na zmysły grę geometrycznych kształtów i hipnotyzujących złudzeń optycznych. Produkty w kolekcji OP-ART’owej to duże (200x150cm koce, 210x165cm narzuty), żakardowe, dwustronne tekstylia, utkane z mieszanki miękkiej, grubej przędzy bawełnianej (60%), akrylu i poliestru, co gwarantuje rozkoszny dotyk komfortu i trwałość produktów. Koce są puszyste i miękkie, narzuty zaś urzekają kunsztownym, surowym żakardowym splotem.

10/19

Must have: Hybrydowe ortezy kończyny dolnej drukowane w technologii MJF 3D

Ortheo 3D to innowacyjny projekt medyczny, którego celem jest stworzenie nowoczesnych, komfortowych, atrakcyjnych ortez kończyn dolnych dla najmłodszych pacjentów. Ortezy powstają w wyniku autorskiego procesu wykonywania pomiarów i skanowania 3D pacjenta. W porównaniu do tradycyjnych ortez, produkty Ortheo3D charakteryzują się wysoką ergonomią i komfortem noszenia, niską wagą, wysoką oddychalnością oraz możliwością personalizacji produktów dedykowanych dzieciom i młodzieży. Nasze produkty przypominają bardziej element odzieży niż urządzenie medyczne przyczyniając się tym samym do mniejszego wykluczenia naszych pacjentów.

11/19

Must have: Fotel Ubi

Fotel Ubi łączy elementy wyrazistego, oryginalnego designu i prostej, ponadczasowej formy. Wykonany z uniwersalnych materiałów — ze stali malowanej na czarno i wełnianej tkaniny — z łatwością dopasuje się do wnętrz o różnych stylach, bez względu na obowiązujące trendy. Wygodne, miękko zaokrąglone oparcie fotela Ubi oferuje komfort, a jego kompaktowa forma zmieści się nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Jest pakowany na płasko, oszczędzając blisko 50% przestrzeni magazynowej i wysyłkowej, podczas gdy montaż jest bardzo prosty i intuicyjny. Pozwala to ograniczyć ślad węglowy i wymieniać uszkodzone komponenty bez konieczności utylizacji fotela w całości i produkcji nowego produktu.

12/19

Must have: wellmood by MAKI

#wellmood to trzy praktyczne produkty: kołdra obciążeniowa, poduszka do siedzenia i medytacji oraz termofor. W kolekcji dominują naturalne materiały: len, gryka i pestki wiśni. Kołdra obciążeniowa otula i rozluźnia ciało, wprowadzając uczucie spokoju, podczas gdy medytacyjna chwila uważności na poduszce przywołuje harmonię ducha. Termofor wypełniony pestkami wiśni działa rozgrzewająco, relaksując spięte mięśnie. Projektantka Paula Buczyńska skupiła się na aspekcie praktycznym i wizualnym. Autorka postawiła na neutralne barwy ziemi, a inspiracją dla grafiki były cykle narodzin i obumierania w przyrodzie. „Kolekcja #wellmood to nie tylko estetyczne doznania, ale także zaproszenie do refleksji nad naturą i spokojem, który znajdujemy w jej harmonii. To unikalna możliwość wyrażenia siebie poprzez interpretację grafiki, co czyni naszą kolekcję jeszcze bardziej osobistą i wyjątkową”. #wellmood, to połączenie piękna natury z dobrym designem i wsparciem komfortu codzienności.

13/19

Make me!: Designed to Die

Urna stworzona w ramach pracy Designed to Die, podkreśla znaczenie pochówku urnowego zarówno dla krewnych, jak i dla zmarłej osoby. Zwraca uwagę na konieczność zapewnienia bliskiej osobie pochówku z szacunkiem i pokazuje kluczową rolę urny w tym procesie.

Urna wykonana jest z czystego biodegradowalnego wosku sojowego i składa się z cylindra z prochami oraz płyty ze świecami, które utrzymują urnę na pierścieniu nad grobem urnowym. Świece umieszczone na zewnątrz zawierają do czterech knotów i są najpierw zapalane nad grobem urnowym. W ciągu 45 minut spalają się one do punktu, w którym urna nie utrzymuje się już na pierścieniu i wpada do grobu urnowego. Aby to zapewnić, knoty ze świec w dolnej części zewnętrznej są ułożone w okrąg wokół urny znajdującej się wewnątrz. W przeciwieństwie do tradycyjnych pochówków urnowych, nabożeństwo pogrzebowe odbywa się bezpośrednio przy grobie obok urny, a nie w sali pogrzebowej, co daje żałobnikom możliwość zachowania dobrych wspomnień.

14/19

Projekt obiektów wykonanych z recyklingowanych blatów deskorolkowych

Projekt polega na stworzeniu kilku obiektów użytkowych z zużytych blatów deskorolkowych które, mimo że nie nadają się już do jeżdżenia, to posiadają spory potencjał projektowy. Blaty wykonane są z siedmiu warstw kolorowych fornirów klonu kanadyjskiego. Największym wyzwaniem jest opanowanie skomplikowanych krzywizn blatu i dopasowanie ich właściwości do projektowanego produktu.

W Polsce liczba deskorolkowców wynosi około 20 tysięcy, a każdy z nich wymienia swój blat przynajmniej raz w roku. W związku z tym projektant zaprojektował specjalny stojak na zużyte deski, zapewniając łatwy dostęp do materiału. Podczas projektu przywiązywał dużą wagę do tego, aby produkcja i przygotowanie materiału były opłacalne i w pełni ekologiczne.

Wśród zaprojektowanych przedmiotów znalazł się taboret, lampka biurkowa oraz patera. Pomysł na stworzenie konkretnych obiektów powstał podczas badania materiału i jego właściwości, które sugerowały odpowiednie przeznaczenie użytkowe.

15/19

Make me!: Akcesoria plażowe przyjazne morzu

Okres turystyczny wiąże się z nasilaniem negatywnych skutków działalności człowieka dla nadmorskiego ekosystemu. Całkowita ilość mikroplastiku w Morzu Bałtyckim nadal rośnie i prawdopodobnie zostanie on tam na zawsze. Nawet popularne w tym okresie zbieranie nadmorskich muszelek nie pozostaje bez konsekwencji. Są one podstawowym budulcem przy tworzeniu nowych muszli, stanowią podłoże dla morskich roślin oraz są źródłem węglanu wapnia, niezbędnego dla morskiego ekosystemu.

Biomateriał z którego wykonane są akcesoria, również jest powiązany z turystyką. Muszle muli i ostryg zostały pozyskane z gdańskich restauracji, gdzie jako odpad trafiłyby do kosza. Akcesoria plażowe przyjazne morzu są przykładem designu o obiegu zamkniętym – porzucone na plaży nie zanieczyszczają środowiska, a muszle z powrotem trafiają do morza.

Projekt był współpracą ze studentkami chemii, Katarzyną Łakocką i Natalią Szelą, które badały wykorzystanie chitozanu, jako związanego ze skorupiakami bindera.

16/19

Make me!: Fugi – projekt jednoosobowego namiotu zintegrowanego z plecakiem przeznaczonego do przetrwania w terenie oraz turystyki pieszej

Przeznaczeniem namiotu zintegrowanego z plecakiem Fugi, jest przetrwanie w terenie i turystyka piesza. Jego użytkownikami są osoby wędrujące samotnie, które chcą uciec przed trudami dnia codziennego, oraz osoby w kryzysie uchodźczym, dotknięte skutkami wojny. Projekt to jednoosobowy namiot z przedsionkiem i komorą sypialną, plecak główny z możliwością dołączenia dodatkowych zasobników oraz mały plecak przeznaczony do przenoszenia przedmiotów osobistych po rozstawieniu schronienia. Fugi występuje w trzech wersjach kolorystycznych. Ziomorodek, wersja prototypowana, przeznaczona jest turystyce pieszej, Mysikrólik służy ucieczce i survivalowi, a rudzik ze zwiększoną sypialnią, osobom wędrującym z małym dzieckiem. Kontrastowa kolorystyka prototypowanej wersji zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo na szlaku. Namiot pozwala w łatwy sposób schronić się podczas samotnej wędrówki – ucieczki przed przeciwnościami i życiem codziennym.

17/19

Make me!: Kask Solo

W pełni spersonalizowany kask rowerowy wyprodukowany przy użyciu addytywnego druku 3D SLS i parametrycznego podejścia do projektowania. W oparciu o skan 3D i oddychającą strukturę siatkową zapewnia optymalne dopasowanie i bezpieczeństwo. Aplikacja rejestruje preferencje, takie jak styl jazdy i kolor. Rampy napędzane terenowo kontrolują przepływ materiału, zapewniając równowagę pomiędzy lekkością i amortyzacją. Wyprodukowany przez firmę Protiq z trwałego PA11 pochodzącego z nasion rącznika, stanowi nadającą się do recyklingu alternatywę dla pianki. Ten zorientowany procesowo projekt umożliwia stworzenie spersonalizowanych kasków, które zachęcają do noszenia.

18/19

Make me!: Vernacular Light /folklor w nowym świetle

Vernacular Light to kolekcja lamp, która manifestuje wartości sztuki ludowej związane z ideą Slow Design, takie jak korzystanie z lokalnych, naturalnych materiałów oraz powrót do autentycznego rzemiosła. Projekt pokazuje lampę jako kompilację tradycji i współczesności. W czasach rozkwitu folkloru nie było elektryczności, więc lampa ludowa nigdy nie powstała. Zainspirowana haftem i wycinankami zaprojektowała produkt, w którym idee sztuki ludowej są obecne w warstwie wizualnej i ideologicznej. Do wykonania lamp użyłam lokalnego drewna i surowej tkaniny bawełnianej. Aby ukazać tradycyjne surowce w nowym świetle, opracowała technikę kształtowania tkaniny przy użyciu bio-żywicy, nadając bawełnianym wycinankom trójwymiarową formę.

Kolekcja pokazuje, że odnoszenie się do sztuki ludowej nie musi polegać tylko na komercyjnym powielaniu folkowego wzornictwa, lecz na jego rozbudowywaniu. Ponadto, podkreśla, że wracając do korzeni możemy na nowo odkryć tradycyjne zrównoważone rozwiązania.

19/19

Make me!: Glandes – nawadniacz do roślin

Glandes to rodzina produktów inspirowana kształtem symbolu Trefl, produkt występuje w dwóch różnych rozmiarach. Ceramiczny nawadniacz do karmienia Twoich roślin domowych. Wytrzymuje od 2-7 dni (zależy od wielkości rośliny, temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu).

Każdy nawadniacz jest ręcznie odlewany z gliny o niskiej zawartości szamotu i wypalany w niskiej temperaturze, dzięki czemu w naturalny sposób przepuszcza wodę. Użytkowanie – umieść w ziemi w doniczce i wypełnij wodą. Pamiętaj, aby w naczyniu zawsze byłą woda.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze