1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Stres w pracy - 3 cechy, które podwyższają jego poziom

123rf.com
Nikt nie jest od niego wolny. Stres w pracy pojawia się z powodu wymagań, niepewności zatrudnienia czy trudnych relacji. Jesteśmy na niego mniej lub bardziej narażeni, to zależy od naszego usposobienia. 3 cechy znacznie go nasilają. Jakie?

Indywidualne różnice dotyczące naszej konstrukcji psychicznej wpływają na to, jakie mamy myśli. One zaś decydują o tym, jak radzimy sobie w życiu z różnymi sytuacjami, również ze stresem w pracy. Na przykład jednak osoba może sobie pomyśleć, że zwolnienie jej z pracy to dobra okazja do zmiany a inna, że to katastrofa i koniec świata. Jedni pod wpływem stresu szukają kontaktu z bliskimi, inni chcą być sami lub oddają się relaksującym zajęciom. Jeszcze inni kompulsywnie się objadają albo zamartwiają. Oto cechy, które podwyższają poziom stresu.

Pesymizm

Czy często spodziewać się, że stanie się coś złego i sprawy będą miały zły obrót? Jeśli tak, jest prawdopodobne, że to twoje nastawienie pogarsza sytuację w pracy a na pewno zwiększa poziom stresu. Kiedy podczas pracy pojawia się presja czasu czy wzrostu wymagań, twoje poczucie dyskomfortu znacznie wzrasta.

Poczucie braku kontroli nad życiem

Jeśli czujesz, że twoje życie zależy od zewnętrznych okoliczności, na które nie masz wpływu. Bo decyduje o nich ślepy los, inni ludzie czy sytuacja ekonomiczna kraju, również w pracy czujesz się źle. Jesteś tym zestresowany. Osoby, które czują że mają na swoje życie wpływ, szybciej znajdują wyjście z trudnych sytuacji, które zdarzają się w pracy.

Przekonanie o swojej niekompetencji

Myśląc w ten sposób, rezygnujesz gdy pojawiają się przeszkody i wyzwania w pracy. Nie próbujesz, tylko się stresujesz, przy okazji pozbawiając się okazji do rozwoju.

Zmęczenie pracą, zmiany w pracy, niepewność zatrudnienia wpływają na to, że odczuwamy stres. Ale sposób, w jaki na to reagujemy, zależy od nas. Pierwszym krokiem w kierunku tworzenia pozytywnych zmian jest zmniejszenie poziom stresu poprzez zmianę myśli i przekonań.

Więcej o pozytywnej roli stresu, przyczynach irytacji w pracy i o tym, jak sobie radzić ze stresem

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze