1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Horoskop codzienny dla raka na 2012 rok

Horoskop codzienny dla raka na 2012 rok

123rf.com
123rf.com
Co dobrego Cię dziś czeka? Czego i kogo lepiej unikać? Codzienny horoskop przygotowuje AstroCoach Anna.

Horoskop na poniedziałek, 31 grudnia

Zaczyna się dobra passa. W ciągu dnia warto się zrelaksować. Wieczorem, jeśli wybierasz się gdzieś gdzie słychać gwar i śmiech musisz pozwolić sobie na większy luz. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele.

Horoskop na niedzielę, 30 grudnia

Wstrzymaj się z forsowaniem swych racji na przekór całemu światu. Nawet plany  spędzenia sylwestrowego wieczoru mogą stanowić kość niezgody. Trudności trzeba pokonać siłą cierpliwego oczekiwania, nawet jeśli to nie w twoim stylu. Zdejmij też nogę z gazu. 

Horoskop na sobotę, 29 grudnia

Nie ulegaj żadnej presji, bo wypadniesz gorzej niż cię na to stać. Lepiej byłoby poświęcić czas na regenerację nadwątlonych sił. Potrzebujesz zmiany krajobrazu, towarzystwa, nowych twarzy.

Horoskop na piątek, 28 grudnia

Uwaga, skrajności w ocenach mogą być przyczyną błędu. Staraj się więc nie podejmować decyzji. Na okazje finansowe nie rzucaj się zbyt zachłannie. W sprawach sercowych przyda się więcej tolerancji.

Horoskop na czwartek, 27 grudnia

Ostatni dzień kończący twój indywidualny cykl Księżycowy to okazja do podsumowania mijającego miesiąca. Jeśli przeanalizujesz mechanizm swoich sukcesów i porażek możesz odkryć jakie metody przynoszą ci sukces a jakie utrudniają dotarcie do celu.

Horoskop na środę, 26 grudnia

Możesz poczuć się nieco znużony, więc nie zmuszaj się do niczego. Wszak święta powinny być okazją do wypoczynku. Jeśli zaprosiłeś gości, nie musisz miotać się przez cały dzień między kuchnią a stołem. Niech każdy czuje się jak u siebie.

Horoskop na wtorek, 25 grudnia

Świątecznego dnia ani wieczoru nie powinny popsuć żadne rodzinne nieporozumienia. Będziesz tolerancyjny i skłonny dostrzegać pozytywne strony. Ciesz się leniwie biegnącym czasem.

Horoskop na poniedziałek, 24 grudnia

Jeśli to ty będziesz gospodarzem wigilijnego wieczoru nikt nie wyjdzie rozczarowany - ugościsz bliskich serdecznie, prezenty pod choinką sprawią obdarowanym dużą radość, zadbasz też o to by wigilijnej tradycji stało się zadość.

Horoskop na niedzielę, 23 grudnia

Jeśli dręczą cię jakieś wątpliwości możesz liczyć na rzetelną poradę. Warto więc komunikować się z ludźmi, szczególnie tymi, których uważasz za autorytet. Również twoje oceny i opinie mogą komuś pomów w podjęciu słusznej decyzji.

Horoskop na sobotę, 22 grudnia

Księżyc osłabia dziś nieco twoje siły witalne i odporność psychiczną, więc weź to pod uwagę planując dzień. Pomyśl przede wszystkim o spokojnym wypoczynku. W środku dnia unikaj stresujących sytuacji, bo trudno o obiektywizm.

Horoskop na piątek, 21 grudnia

Dzień koncentracji na sprawach związanych z karierą i zawodowym prestiżem. Jeśli potrzebujesz omówić z kimś coś ważnego, uzyskać czyjąś opinię lub radę czas jest odpowiedni. Pamiętaj, że czasem kurtuazja w zachowaniu bywa równie istotna jak fachowość.

Horoskop na czwartek, 20 grudnia

Możesz zmagać się ze zmiennymi nastrojami, więc lepiej byłoby wykluczyć z planu dnia to wszystko co wymaga obiektywnej oceny, refleksu a szczególnie optymizmu, bo może ci się wydawać, że nie osiągniesz celu.

Horoskop na środę, 19 grudnia

Miły dzień, dobry dla spraw osobistych, wystarczy ciepły uśmiech, miłe słowo. Spotkania przebiegną w dobrej atmosferze. Dobry moment aby odezwać się do przyjaciół, dać komuś sygnał, że pamiętasz.

Horoskop na wtorek, 18 grudnia

W kręgu dzisiejszych wpływów znajdą się głównie Raki z pierwszej dekady znaku. Niewykluczone korzystne sytuacje w twoim życiu, dotyczące spraw szeroko pojętego partnerstwa, również zawodowego.

Horoskop na poniedziałek, 17 grudnia

Staraj się dzisiaj być sobą. Jeśli planujesz udział w spotkaniu, atmosfera będzie ci sprzyjać. Dobry dzień na zdanie egzaminu, ale także na sukcesy osobiste i towarzyskie. Pomyśl o zmianach, których potrzebujesz.

Horoskop na niedzielę, 16 grudnia

Dzisiejsze wpływy należą do neutralnych. Możesz spokojnie zająć się swoimi sprawami, kontynuacją rozpoczętych planów. Warto jednak pomyśleć także o wypoczynku. To dobry dzień na zabiegi regeneracyjne.

Horoskop na sobotę, 15 grudnia

Księżyc wciąż znajduje się w sektorze spraw partnerskich wyznaczając czas, kiedy twoja komunikacja z otoczeniem ma zdecydowanie bardziej emocjonalny charakter. Odczujesz ochotę na spotkania, rozmowy itp. Warto wyjaśniać sprawy wymagające kompromisowego rozwiązania.

Horoskop na piątek, 14 grudnia

Przejście Księżyca przez sektor partnerski czyni cię bardziej wrażliwym na bodźce płynące z otoczenia. Twoje sympatie i antypatie najwięcej mówią jednak o tobie samym. Uczucia będą dziś silne i warto je wyrazić? Zielone światło dla finansów.

Horoskop na czwartek, 13 grudnia

Nów Księżyca w sektorze obowiązków wyznacza dla ciebie korzystny moment na zainicjowanie nowych projektów w pracy. Jeśli w centrum twoich zainteresowań pozostaje dom na pierwsze przedświąteczne porządki, zakupy  itp.

Horoskop na środę, 12 grudnia

Położenie Księżyca to sugestia, że warto dziś chronić zdrowie, pamiętając, że organizm potrzebuje regeneracji. Poza tym masz przed sobą sporo obowiązków. Masz jednak szansę się wykazać.

Horoskop na wtorek, 11 grudnia

Księżyc w sektorze kreatywności pobudza twoją fantazję. Jeśli zależy ci na tym aby twoje pomysły dały się zrealizować nie bujaj zbyt wysoko w obłokach. Kontaktuj się częściej z ziemią! Również w sprawach sercowych!

Horoskop na poniedziałek, 10 grudnia

To może być przyjemny dzień, dobry na formy aktywności, które będą podkreślać twoją kreatywność. Dopisze ci inwencja i umiejętność barwnego wyrażania swoich myśli. W osobistych sprawach jeśli chcesz przejmiesz inicjatywę.

Horoskop na niedzielę, 9 grudnia

Nie oczekuj zbyt wiele, ponieważ układ planet działać będzie na ciebie rozleniwiająco. Dlatego sobotę warto spędzić w jakiś przyjemny i nie męczący sposób. Nie będziesz miał ochoty na tłumne spotkania ani też na odkrywanie swoich prywatnych emocji i uczuć.

Horoskop na sobotę, 8 grudnia

Zapanują dziś klimaty rodzinne. Jeśli masz zamiar wypoczywać będzie otoczeniu domowników wykorzystaj ten moment aby przeanalizować relacje, które was łączą i jeśli wkradł się w nie codzienny schemat, wprowadzić trochę ożywienia.

Horoskop na sobotę, 8 grudnia

Zapanują dziś klimaty rodzinne. Jeśli masz zamiar wypoczywać będzie otoczeniu domowników wykorzystaj ten moment aby przeanalizować relacje, które was łączą i jeśli wkradł się w nie codzienny schemat, wprowadzić trochę ożywienia.

Horoskop na piątek, 7 grudnia

Księżyc w sektorze komunikacji stwarza ci dogodną aurę do rozmów wszelkiego typu od urzędowych i oficjalnych poprzez narady aż do tematów bardzo osobistych. Przepływ informacji będzie dziś dobry, można wyjaśnić wszelkie wątpliwości, coś ustalić i skutecznie załatwić.

Horoskop na czwartek, 6 grudnia

Jeżeli dojdziesz dziś nieoczekiwanie do wniosku, że koniecznie musisz coś zmienić, bo życie nie przynosi ci satysfakcji, nie wykonuj na razie żadnych gwałtownych ruchów - łatwo o niepotrzebne zamieszanie. Najpierw pomyśl jak wyobrażasz sobie szczęście, do którego dążysz.

Horoskop na środę, 5 grudnia

Dzień intensywnych kontaktów z otoczeniem. Sytuacja może ułożyć się dziś tak, że twoja opinia będzie miała dla kogoś duże znaczenie. Postępuj więc dalekowzrocznie, myśl i oceniaj obiektywnie choć to nie jest łatwe. 

Horoskop na wtorek, 4 grudnia

Twoja uwaga skupi się dziś przede wszystkim na sprawach materialnych. Rozbudzony zmysł praktyczny podpowie ci która z kuszących możliwości najbardziej warta jest zachodu. Na efekty finansowe nie będziesz długo czekać. 

Horoskop na poniedziałek, 3 grudnia

Księżyc w sektorze związanym z twoimi finansami może dla ciebie oznaczać nowe możliwości w tej kwestii.  Otrzymujesz impuls do zmian, ale to ty sam musisz go wykorzystać. Wykaż inicjatywę. 

Horoskop na niedzielę, 2 grudnia

Księżyc w twoim znaku skupiać będzie uwagę innych osób na tobie i wzmacniać twoją emocjonalność. Warto dziś porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, coś wyjaśnić, coś omówić, spędzić też wspólnie wolny czas.

Horoskop na sobotę, 1 grudnia

Dla ciebie korzystniejsza okaże się druga część dnia. Będzie to czas sprzyjający działaniu a także sprawom osobistym, wyrażaniu emocji. Warto spotkać się z kimś, z kim chciałabyś porozmawiać.

Horoskop na piątek, 30 listopada

Księżyc po południu w twoim znaku sprawi, że nie pozostaniesz dziś niezauważony. Świetny dzień na kontakt z ludźmi, zebrania, narady, szczególnie o charakterze twórczym. W pracy godna zauważenia kreatywność. Nowa miłość wchodzi w grę!

 

Horoskop na czwartek, 29 listopada

Koniec cyklu Księżyca. Warto spotykać się dziś z ludźmi i z tymi, z którymi łączą cię więzy emocjonalne i stosunki zawodowe. Możesz z powodzeniem odbyć ważną rozmowę, coś wyjaśnić, kogoś, do czegoś przekonać. 

Horoskop na środę, 28 listopada

Odczujesz przypływ energii, zaś Księżyc przynieść ci może romantyczne uczucie, okazję do zawarcia nowej znajomości. Pamiętaj jednak, że trudno ci będzie zrobić krok do przodu, póki nie zamkniesz za sobą jakichś drzwi.

Horoskop na wtorek, 27 listopada

W sprawach międzyludzkich trochę problemów, szczególnie jeśli jesteś osobą z I dekady znaku. Uratuje ci dobra strategia, otwartość ale i uczciwość! W sprawach sercowych pamiętaj, że miłe są złego początki. Jeśli ty lub druga strona macie inne zobowiązania nadciągają kłopoty!

Horoskop na poniedziałek, 26 listopada

Możesz pozyskać czyjeś poparcie. Szykuje się też ożywienie w sprawach towarzyskich. Dzięki dobrym kontaktom wybrniesz z trudnej sytuacji, która niedawno wydawała się cię przerastać.

Horoskop na niedzielę, 25 listopada

Niewykluczone przyjemne sytuacje, na przykład spotkanie z kimś, o kim myślisz, szansa zawarcia znajomości lub nieoczekiwany sygnał od bliskiej Ci osoby. Raki uzdolnione artystycznie mają dobry dzień na twórczość.

 

 

Horoskop na sobotę, 24 listopada

 

To może być całkiem dobry dzień, ale  staraj się nie rozpraszać, nie łapać za wszystko na raz. W konsekwencji bowiem czas może upłynąć Ci na niczym. Może warto odpocząć bardziej efektywnie?

 

Horoskop na piątek, 23 listopada

Bądź dziś ostrożny w podróży, ostrożnie prowadź, nie prowokuj losu lekkomyślnym zachowaniem itp. Także nawiązując kontakty z nieznanymi osobami zachowaj dystans, bo dobre wrażenie nie oznacza jeszcze uczciwości.

 

Horoskop na czwartek, 22 listopada

Nie próbuj dziś niczego zmieniać, nie ufaj okazjom. Lepiej zostać na razie przy starych układach zawodowych. Dają gwarancję stabilności i pewności. Impulsywne reakcje mogą przynieść problemy.

 

Horoskop na środę, 21 listopada

Masz dziś dobry dzień na kontakt z ludźmi albo na poszerzającą horyzonty lekturę, film, nastrojową muzykę. Sprawy codzienne i przyziemne nie zdołają Cię dziś całkowicie usatysfakcjonować.

 

Horoskop na wtorek, 20 listopada

Nie usztywniaj się wobec kogoś, kto chce nawiązać z Tobą bliższą znajomość. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie odbieracie na tych samych falach, pierwsze wrażenie może mylić. Ogranicz jednak wydatki.

 

 

Horoskop na poniedziałek, 19 listopada

W grę wchodzą niespodzianki, ale choć z reguły za nimi nie przepadasz, zachowaj otwartość i pozytywne nastawienie. To dzięki nim życie nie jest nudne i pisze ciekawe scenariusze.

Horoskop na niedzielę, 18 listopada

Planety nie obdarzą Cię dziś przesadnie wielką energią, więc jakkolwiek sprawy finansowe nie będą się układały źle, pozostań przy skromnym apetycie. Z bardzo ambitnych planów na razie niewiele wyjdzie. Bądź cierpliwy.

 

Horoskop na sobotę, 17 listopada

 

Księżyc w sektorze partnerskim zapowiada udane kontakty z otoczeniem. Warto spotkać się dziś z tymi, którzy należą do kręgu bliskich Ci osób. Warto też coś wyjaśnić, wyjawić swoje prawdziwe uczucia i myśli. Łatwiej zawierać będziesz także znajomości. 

 

Horoskop na piątek, 16 listopada

Popołudniowy wpływ planet sprzyja dobrym kontaktom z otoczeniem. Niestety po wieczorem, gdy Księżyc utworzy kwadraturę z Uranem, unikaj podejmowania ważnych decyzji. Twoja ocena sytuacji nie jest wystarczająco dobra.

 

Horoskop na czwartek, 15 listopada 

Twoja energia koncentruje się dziś przede wszystkim na obowiązkach. Jeśli jesteś artystą, masz zagwarantowany przypływ weny. Warto także zastanowić się, czy dobrze czujesz się w swoim miejscu pracy. Być może warto inaczej urządzić gabinet, poradzić się specjalisty feng shui itp.

 

Horoskop na środę, 14 listopada

 

Wpływ planet może uczynić Cię dziś nieco chwiejnym emocjonalnie. Unikaj nieprzemyślanych działań, niepotrzebnej brawury itp. Przedpołudnie zapowiada się stabilniej, sprzyja kontaktom osobistym i zawodowym.

 

Horoskop na wtorek, 13 listopada

Teoretycznie dobry dzień ale nie przesadzaj z entuzjazmem bo są sprawy, które czekają na rozwiązanie. Choć kłopotliwe sytuacje nie zmienią się z dnia na dzień, wpadniesz w końcu na pomysł, jak to zrobić.

 

 Horoskop na poniedziałek, 12 listopada

Jeśli nosisz się z np. zamiarem zawarcia transakcji ( faworyzowane jest nabywanie nieruchomości ) ulokowania gotówki, skoncentruj się na tym. Masz doskonały dzień na załatwienie konkretów i podpisanie dokumentów.

 

Horoskop na niedzielę, 11 listopada 

 

Na pierwszym planie sprawy rodzinne. Księżyc znajduje się w sektorze spraw domowych, więc Twoje zaangażowanie będzie dziś bardzo naturalne. Kontakty z bliskimi sprawią Ci dużą przyjemność.

 

Horoskop na sobotę, 10 listopada

Szczególnie jeśli jesteś Rakiem z pierwszej dekady znaku staraj się unikać niepotrzebnych zadrażnień, pamiętając, że wiele osób może dziś reagować nerwowo. Łatwo o nieporozumienia i konfliktom. Z niczym nowym i ważnym nie startuj!

 

Horoskop na piątek,9 listopada

 

Spróbuj bardziej intuicyjne spojrzeć na swoje życie i towarzyszące mu problemy. To szansa, aby wznieść się ponad przyziemne traktowanie spraw. Możesz odbyć owocną rozmowę z osobą posiadającą wgląd – psychologiem, astrologiem itp.

 

Horoskop na czwartek,8 listopada

To nie będzie całkiem ulgowy dzień tym bardziej, że nawet jeśli zamieszanie nie będzie dotyczyć Cię bezpośrednio, zazwyczaj chłoniesz nastroje z otoczenia niczym gąbka. Staraj się więc zachować obiektywizm w myśleniu.

 

Horoskop na środę,7 listopada

Księżyc sprawi, że dzień upłynie Ci pod znakiem codziennych spraw, a Twoje zainteresowania skupią się głównie wokół kwestii materialnych. To także dobry moment na zajęcia intelektualne czytanie prasy, korespondencję, dyskusje i narady.

 

Horoskop na wtorek,6 listopada

Masz przed sobą korzystny dzień. Zaangażuj się dziś w sprawy finansowe, co prawda wygląda na to, że wydawanie wyda Ci się ciekawsze od gromadzenia. Możesz zaplanować wydatki, zrobić komuś prezent.

 

Horoskop na poniedziałek, 5 listopada

Księżyc jeszcze w Twoim znaku, więc żyć będziesz na piątym biegu, w grę wchodzi sukces w załatwianiu ważnych spraw, również natury osobistej. Masz mnóstwo energii, jesteś zdolny do dokonywania właściwych wyborów.

 

Horoskop na niedzielę, 4 listopada

 

Księżyc znajduje się w Twoim znaku, więc będziesz dziś energiczny i w pozytywnym tego słowa znaczeniu emocjonalny. Życie towarzyskie dostarczy okazji do nawiązania nowych znajomości, więc nie siedź w domu. Niewykluczone nowe znajomości.

 

Horoskop na sobotę, 3 listopada

 

Wydaje Ci się, że Twoje życie jest jak łódka miotana wiatrem? Więc nie pozwól na to, uchwyć mocno ster. Nie obędzie się bez konieczności pogodzenia się z czymś, ale pora przejrzeć na oczy! Szczególnie jeśli jesteś z Rakiem pierwszej dekady znaku.

 

Horoskop na piątek, 2 listopada

 

To koniec Twojego indywidualnego cyklu księżycowego, więc nie wymagaj od siebie zbyt wiele i oszczędzaj energię. Staraj się za to obiektywnie ocenić, co w Twoim życiu wymaga poprawy, bo wkrótce będzie okazja do poczynienia konstruktywnych zmian.

Horoskop na czwartek, 1 listopada

Dzisiejszy dzień wyjątkowo sprzyjać będzie refleksji. Księżyc pod horyzontem Twego horoskopu przyniesie Ci nastrój sprzyjający podsumowaniom i bardziej filozoficzne spojrzenie na życie. Wykorzystaj to najlepiej, jak potrafisz.

 

 

Horoskop na środę, 31 października

Warto nastawić się dziś na harmonijne współdziałanie z otoczeniem. Pobyt Księżyca do popołudnia w sektorze przyjaźni pozwoli Ci zachowywać się w stosunku do ludzi swobodniej i bardziej przyjacielsko. Łatwiej będzie przełamać lody lub też uczynić atmosferę mniej formalną.

 

Horoskop na wtorek, 30 października

Dobry moment na załatwienie kilku spraw, przedyskutowanie jakiejś ważnej dla Ciebie kwestii z osobami, które cenisz za trafność osądu. Możesz także zabrać się za wykonanie pracy wymagającej bystrości, inteligencji, umiejętności szybkiego kojarzenia.

 

 Horoskop na poniedziałek, 29 października

Skup się teraz raczej na tym, czego nie da się kupić za pieniądze. Miłość, przyjaźń mogą uczynić twoje życie piękniejszym i szczęśliwszym. Niestety, istnieje ryzyko, że będziesz kierować się pozorami. Aha, odradzam zakupy, chyba, że masz platynową kartę w portfelu.

Horoskop na niedzielę, 28 października

 

Możesz dziś dostać okazję wyjaśnienia jakiejś zawiłej sytuacji, bądź jednak gotowy przyjąć nawet te aspekty, z którymi trudno Ci się pogodzić. Unikanie drażliwych tematów prowadzi donikąd.

 

 

 Horoskop na sobotę, 27 października

 

Księżyc w sektorze prestiżu pobudza ambicję, lecz marzenia o błyskotliwych sukcesach przełóż na inny dzień, bo dziś łatwiej stracić niż zyskać. Temperatura uczuć będzie się wahać. Unikaj sytuacji konfliktowych, ponieważ trudno będzie osiągnąć kompromis.

Horoskop na piątek, 26 października

Układ planet sprzyja spontanicznemu komunikowaniu się z ludźmi. Warto dziś omówić otwarcie najrozmaitsze kwestie od drobnych po całkiem poważne. Możesz także wybrać się w podróż. To również dobry dzień na wszelkie formy korespondencji.

 

Horoskop na czwartek, 25 października

Będziesz dziś poszukiwać towarzystwa innych osób, aby poczuć się bezpiecznie i uzyskać akceptację. Staraj się jednak nie tracić swojej osobowości. Nie rób niczego tylko dlatego, że oczekują tego inni. Święty spokój? Tak, ale nie za wszelką cenę.

 

Horoskop na środę, 24 października

Dzień pod znakiem pozytywnych emocji, więc wykorzystaj je, aby coś naprawić, wyjaśnić. W grę wchodzą także nowe znajomości. Warto zrobić coś dobrego. Okazać komuś pomoc, wsparcie, przygarnąć bezdomne zwierzątko.

 

Horoskop na wtorek, 23 października

 

Na pierwszym planie sprawy zawodowe, materialne. Z wrodzonym sobie taktem przeprowadzisz jakąś delikatną rozmowę i uda się wreszcie coś wyjaśnić. W sprawach, które nie zależą wyłącznie od Ciebie, posługuj się intuicją.

 

Horoskop na poniedziałek, 22 października

Po dzisiejszym dniu nie spodziewaj się zbyt wiele. Upłynie Ci on w większości na prozaicznych zajęciach. Księżyc w znaku Wodnika skieruje Twoją uwagę przede wszystkim na sprawy domowe i rodzinne. Może trzeba będzie zabrać się za jakieś prace domowe, zrobić większe zakupy?

 

Horoskop na niedzielę, 21 października

 

Księżyc znajduje się teraz w partnerskim sektorze horoskopu, zapragniesz więc kontaktu z ludźmi. Nie traktuj ich powierzchownie, to okazja by czegoś się nauczyć. Wieczorem dobra aura dla spraw rodzinnych

 

Horoskop na sobotę, 20 października

 

Księżyc w sektorze partnerskim zapowiada zaangażowanie w relacje z bliskimi Ci osobami. Warto rozmawiać, planować, rozwiązywać sporne sprawy. Wieczorem dobry moment na spotkanie rodzinne.

 

Horoskop na piątek, 19 października

 

Powodzenie zależeć będzie od bystrości Twego spojrzenia i talentów dyplomatycznych. Oddziel więc jak najszybciej sprawy najważniejsze od tych, które mają drugorzędne znaczenie. W sercowych i towarzyskich sprawach zielone światło.

 

Horoskop na czwartek, 18 października

 

To dzień przelotnej stagnacji. Nie przejmuj się, jeśli  trudno będzie cokolwiek skutecznie załatwić. W stosunku do osób, które poznasz właśnie dziś, bądź taktowny i przyjazny, ale zachowaj mały dystans i poczekaj na rozwój sytuacji.

 

 

Horoskop na środę, 17 października

 

Sporo inwencji. Mogą wpaść ci do głowy niezłe pomysły. Czas na spotkania zawodowe, bieżące decyzje finansowe i zawodowe. Warto rozmawiać teraz o wszystkim, szczególnie jeśli są jakieś konkretne sprawy do omówienia

 

Horoskop na wtorek, 16 października

 

Dziś poczujesz się bardziej swobodnie w towarzystwie. Księżyc w sektorze kreatywności i miłości dodaje Ci lekkości bytu. Spotykaj się z ludźmi ponieważ masz w sobie szczególny urok, który ułatwia osobiste załatwianie delikatnych spraw, zdawanie egzaminów itp. Wykorzystaj to.

 

Horoskop na poniedziałek, 15 października

 

Skieruj całą energię na osiągnięcie konkretnego celu. Łatwo przyjdzie Ci wyrażanie życzeń i pragnień, zwracanie na siebie uwagi otoczenia, kontakty zawodowe i osobiste będą bardzo udane. Możesz dziś  odnieść sukces finansowy.

Horoskop na niedzielę, 14 października

 

Dobrze się dziś zastanów, zanim sięgniesz do portfela, bo zakupy mogą okazać się chybione. Perfumy szybko Ci się znudzą, a ubrania, po przyniesieniu do domu wydadzą ci się… pretensjonalne i nie w twoim stylu. Rób sobie dziś inne przyjemności, przede wszystkim mniej kosztowne.

 

 

Horoskop na sobotę, 13 października

Spokojna aura dzisiejszego dnia sprzyjać będzie załatwieniu ważniejszych spraw, pomoże Ci w podejmowaniu decyzji. To dobry dzień na domowe porządki, kontakty z otoczeniem. Możesz dziś liczyć na swoich przyjaciół lub Ty będziesz im potrzebna.

 

Horoskop na piątek, 12 października

 

Położenie Księżyca w sektorze komunikacji wpłynie korzystnie na Twoje szare komórki, szczególnie jeśli jesteś osobą z pierwszej dekady. To dobry dzień na rozgryzanie jakichś problemów, ale także na udane piątkowe rozrywki.

 

Horoskop na czwartek, 11 października

 

Księżyc w sektorze finansowym. Nie unikniesz dziś zakupów, zapewne okaże się, że o czymś potrzebnym zapomniałeś. Kupując coś, przy okazji, zastanów się jakie emocje i uczucia towarzysza tym sytuacjom.

 

Horoskop na środę, 10 października

 

Odczujesz wsparcie ze strony planet w kwestiach formalnych i urzędowych. Zakończ jakieś uciążliwe sprawy, bądź wytrwały i konsekwentny. Twoje wysiłki nie pójdą na marne. Warto także zająć się zdrowiem, zrobić badania, pójść na wizytę kontrolną.

 

 

 

Horoskop na wtorek, 9 października

To może być dzień realizacji niespełnionych wcześniej zamierzeń. Doczekasz się korzystnego rozwiązania sytuacji, która wzbudzała obawy, dasz sobie radę z trudną sprawą, a może korci Cię żeby przeskoczyć jakąś wyżej ustawioną poprzeczkę?

 

Horoskop na poniedziałek, 8 października

 

Księżyc w Twoim znaku nadaje Twoim planom energię. Jeśli zachowasz elastyczność, może ci się udać coś ważnego – na przykład inwestycja finansowa, ale… reaguj na okoliczności, nie upieraj się.

 

Horoskop na niedzielę, 7 października

 

Dla Raków znaku ostrzeżenie przed impulsywnym zachowaniem. Nie kreśl planów z przesadnym rozmachem, waż słowa i strzeż się gaf, bo potrafią zniweczyć plany. Niestety, ludzie, z którymi będziesz mieć do czynienia, mogą okazać się irytujący.

 

Horoskop na sobotę, 6 października

 

To dzień słabnięcia twojej energii, więc nie warto dokładać sobie obowiązków. Najpierw przemyśl  swoje plany, zastanów się, co naprawdę musisz zrobić a co można odłożyć na inny dzień. Pora na drobne zmiany.

 

Horoskop na piątek, 5 października

Księżyc w znaku Bliźniąt zamyka Twój miesięczny cykl aktywności, wobec czego nastaw się na refleksję i podsumowania. Dobrze się składa, że to już koniec tygodnia. Ogranicz dziś nieco aktywność, ponieważ bardzo wskazana jest regeneracja sił.

 

 

Horoskop na czwartek, 4 października

Będziesz dziś w nastroju przyjacielskim, niewykluczone też, że twoja empatia i chęć pomocy się przydadzą. Możesz wyświadczyć komuś przysługę, zaangażować się w ważną dla kogoś sprawę. Warto także spotkać się z osobami, które dają tobie miłe poczucie, że nie jesteś sam.

 

Horoskop na środę, 3 października

Będziesz miał dziś dobry kontakt z otoczeniem, szczególnie z przyjaciółmi. Dlatego warto się spotkać, coś omówić lub po prostu spędzić ze sobą trochę czasu. Między tobą a kimś interesującym może mocniej zaiskrzyć. Być może relacja do tej pory czysto przyjacielska nabierze nowego znaczenia.

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Astrologia - nauka czy zwykła zabawa?

Jan Helvetius „Atlas Niebios” 1792 (fot. iStock)
Jan Helvetius „Atlas Niebios” 1792 (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Poznanie swojego horoskopu u astrologa może kusić, a może także budzić wiele obaw. Czy astrologia naprawdę jest źródłem informacji o nas? Czy lepiej traktować ją z przymróżeniem oka? W końcu niektórzy zajmują się nią zawodowo. Na temat wątpliwości, czy warto wejrzeć w układ planet, który był na niebie, kiedy przychodziliśmy na świat - mówi astrolog Piotr Piotrowski.

 

Do czego może nam być potrzebny horoskop, po który idziemy do astrologa? Do różnych rzeczy, ale na pewno nie do wróżenia. Bo astrologia tak naprawdę nie miała nigdy za wiele wspólnego z wróżbiarstwem. Była niegdyś wszak częścią nauki, wykładaną na uniwersyteckich katedrach Europy, co – proszę zauważyć – odróżnia ją na przykład od tarota, run, numerologii czy innych systemów dywinacyjnych. Tym niemniej astrolog dysponujący indywidualnym horoskopem osoby może sporo powiedzieć nie tylko o niej samej i o każdej z najważniejszych sfer jej życia, lecz także o tym, jak potoczą się jej losy. Opowie, po jakiej drodze dane jest jej kroczyć, ale nie powie, w jaki sposób tę drogę przejdzie. Można ująć to jeszcze prościej: horoskopu potrzebujemy po to, by minimalizować straty i maksymalizować zyski – jak zwykł mawiać Leszek Weres, nestor polskiej astrologii.

Podczas wizyty u astrologa dowiadujemy się, że nasz znak solarny, to nie wszystko. Gdy się rodziliśmy, planet na niebie było dziesięć. Każda jest w jakimś znaku Zodiaku, są one ze sobą połączone w sposób harmonijny bądź nie. Mnóstwo informacji i wszystkie o nas. Widać tu nasze talenty, predyspozycje, ale też konflikty wewnętrzne, ograniczenia. Kosmogram kojarzy mi się z pełnią. Zaprasza do odkrywania siebie. Horoskop indywidualny, zwany niekiedy właśnie kosmogramem, to symboliczna mapa nieba uchwycona w dokładnym momencie naszych narodzin. Jest w niej nie tylko Słońce i Księżyc, lecz również wszystkie planety, a nawet niektóre planetoidy. Astrologowie uważają, że nasz osobisty mikroświat skorelowany jest z makrokosmosem. Stąd też owa mapa stanowi jednocześnie mapę naszych potencjałów albo po prostu mapę psyche. Horoskop to po prostu kosmiczny kod, szyfr, rodzaj podsłuchanej rozmowy bogów na nasz temat. Nic więc dziwnego, że zaprasza on do odkrywania siebie.

Można tę kosmiczną mapę potraktować jako swoiste narzędzie samopoznania? Tak. Przejrzeć się w niej jak w lustrze, albo uczynić z niej ekran dla własnych projekcji. Nie należy bowiem zapominać, że pomiędzy niebem a ziemią, a więc pomiędzy układami planet i tym, co dzieje się w naszym życiu, nie zachodzą fizykalne związki przyczynowo-skutkowe, lecz istnieje tu szczególny rodzaj oznaczania. Chodzi o związki symboliczne, nie-kauzalne, łączy je sens, podobnie jak ukazuje to nam idea wielkiego łańcucha bytu, w którym wszystko jest ze wszystkim powiązane, ponieważ byt stanowi jednorodną całość. Podobne przekonanie leży u podstaw astrologii, która zawsze stanowiła wyraz jedności świata. W tym znaczeniu horoskop mówi nie tylko o nas samych, lecz także obrazuje nasze miejsce w kosmosie, w jakimś szerszym porządku. Pokazuje, że to, co nam się przytrafia, albo to, jacy jesteśmy, nie jest dziełem przypadku, lecz wynika z kosmicznego uporządkowania. Stoją za nami więc nie tyle siły chaosu i ślepego trafu, ile pewien ład, sens, przewidywalność.

Dążenie ku pełni? Skoro już mówimy o pełni, w znaczeniu pewnej całości czy też totalności ludzkiej egzystencji, to patrząc na to z jeszcze innej strony, można powiedzieć, że horoskop jest swoistą obietnicą. Mówi raczej nie o tym, kim jesteśmy, lecz o tym, kim możemy się stać. Mamy tu więc do czynienia z ujęciem teleologicznym, nastawionym nie na dociekanie przyczyn, lecz na poszukiwanie celu. Horoskop ukazuje bowiem to, co w nas potencjalne – również w odniesieniu do przyszłości. Jest w nim „zapisane” wszystko, ale nie wszystko zrealizuje się z matematyczną precyzją.

Piotr Piotrowski: dr n. hum., filozof, astrolog. Jest autorem kilku książek. Specjalizuje się w jungowsko-analitycznym sposobie interpretowania horoskopów indywidualnych, a także w tradycyjnych technikach astrologii urodzeniowej, horarnej, elekcyjnej i mundalnej. Jego obszar badawczy stanowi filozofia religii oraz historia doktryn i idei astrologicznych.

 1. Zwierciadło poleca

Horoskop na listopad astrolożki Penny Thornton

Zobacz galerię 14 Zdjęć
Penny Thornton od ponad 40 lat zgłębia nauki astrologiczne, koncentrując się na takich tematach jak odżywianie (pod kątem 12 znaków zodiaku), związki czy praca. Klientką słynnej astrolożki była m.in. księżna Diana.

 1. Zwierciadło poleca

Horoskop na lipiec astrolożki Penny Thornton

Lipiec. Rak 22.06-22.07 żywioł wody (Fot. iStock)
Lipiec. Rak 22.06-22.07 żywioł wody (Fot. iStock)
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Penny Thornton od ponad 40 lat zgłębia nauki astrologiczne, koncentrując się na takich tematach jak odżywianie (pod kątem 12 znaków zodiaku), związki czy praca. Klientką słynnej astrolożki była m.in. księżna Diana.

 

Rak 22.06–22.07

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Cofnij się pamięcią o pół roku, a dostrzeżesz zalążki lipcowych wydarzeń. Zrealizujesz swoje plany albo zrozumiesz, że trzeba je zrewidować. Zaznacz w kalendarzu 5 lipca i tydzień od 13, bo to okresy mogące zmienić twój pogląd na to, dokąd chcesz iść i z kim. Relacje mają teraz duże znaczenie – dla niektórych Raków oznacza to finał: „Żyli długo i szczęśliwie”, dla innych pożegnalny komunikat: „Bez odbioru”. A ogólnie ludzie albo otworzą, albo zatrzasną przed tobą drzwi. W lipcu nie ma odcieni szarości – są tylko czerń i biel oraz barwy podstawowe.

Lew 23.07–23.08

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Pogodny, serdeczny i towarzyski Lew nie lubi stać w cieniu, a na pewno być zepchnięty na dalszy plan, jednak w lipcu unikaj kontrowersji, obserwuj i czekaj. Dużo spraw dzieje się w tajemnicy, tobie zaś może zabraknąć zwykłej werwy i odporności. Gdy Słońce wejdzie w znak Lwa (22 lipca), klimat się zmieni. Będziesz mogła nadać bieg sprawom i wrócić na swoje miejsce przy głównym stole. Około 14 i 30 lipca pojawią się wielkie szanse do wykorzystania, chociaż mogą iść w parze ze stratą lub niepożądaną zmianą – najprawdopodobniej dotyczącą pracy, ale w grę może też wchodzić związek.

Panna 24.08–22.09

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zaćmienie Księżyca 5 lipca zwiastuje pojawienie się czegoś nowego. Nie każda Panna usłyszy tupot maleńkich nóżek, ale dzieci mogą być w centrum lipcowych wydarzeń. Plany staną się gotowe do realizacji, a wstrzymane dotychczas biznesowe projekty i spotkania towarzyskie zostaną umieszczone w kalendarzu. To miesiąc skrajności. Niektóre Panny poczują, że trudny czas mają już za sobą, i zechcą świętować zwycięstwo, a inne mogą uznać, że ich wysiłki poszły na marne. Nie poszły. Po prostu zostaną przekierowane na nowe sytuacje, które się pojawią w najbliższych miesiącach.

Waga 23.09–23.10

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Na trudny początek miesiąca składają się ludzie, którzy nie odpowiadają na telefony, i biurokracja komplikująca życie. Jednak od 12 lipca, gdy Merkury wejdzie w ruch prosty, sprawy nabiorą tempa i w tygodniu od 13 lipca nastąpią przełomowe zmiany. Nie można mieć wszystkiego, więc jeśli ktoś złoży ci propozycję poniżej twoich oczekiwań albo impreza okaże się nie tak wspaniała, jak się spodziewałaś, zaakceptuj sytuację z wdzięcznością. Mija dopiero połowa roku i do października będziesz mogła się przekonać, że miałaś prawdziwe szczęście.

Skorpion 24.10–22.11

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

W zasięgu wzroku pojawiają się odległe miejsca niezależnie od tego, czy chodzi o podróż w interesach, czy wirtualnie skontaktujesz się z ludźmi z daleka, a zdobyta teraz wiedza zaprowadzi cię daleko. Zaćmienie Księżyca 5 lipca może zainspirować zakończenie umowy, co oznacza, że podejmiesz nową pracę albo złożysz podpis na dokumentach z jakiegoś innego powodu. W roku 2020 nawet najlepiej przygotowane plany mogą się nie powieść, dlatego nie odkładaj przedsięwzięć na lepszy czas.

Strzelec 23.11–21.12

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Gdy Wenus trwa w strefie relacji, powinnaś wiedzieć, jak to jest z twoim związkiem – funkcjonuje czy nie. U większości Strzelców miłość rozkwitnie. Dobre związki przetrwają próbę, a te, którym się nie uda, najwyraźniej nie były na nią przygotowane. Jeśli twoja pewność siebie została zachwiana, niech astrologia zachęci cię do podjęcia ryzyka w związku z miłością albo pracą. Jeśli do połowy sierpnia zrobisz wrażenie na ludziach, którzy się liczą, chętnie wyświadczą ci przysługę i stworzą możliwości. Aktywność fizyczna doda ci energii i pomoże pokonać konkurencję.

Koziorożec 22.12–20.01

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zaćmienie Księżyca w twoim znaku skieruje cię na kolejne rozdroże. Wydarzenia sprzed pół roku zaprowadziły cię tu, gdzie jesteś, i teraz musisz zdecydować, w którą stronę iść. Ważną rolę odgrywa oś relacji, więc ludzie będą mieli wpływ na twoje działania i decyzje. Zaćmienia zmieniają bieg naszego życia: nie zawsze chodzi o to, co widzimy, czasem o to, co ukryte. Tak więc za czynami innych osób często stoją czynniki, których nie jesteś świadoma. Jednak gdy Jowisz i Pluton połączą się w twoim znaku, chwyć przeznaczenie obiema rękami.

Wodnik 21.01–19.02

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Potrzeby innych będą teraz ważniejsze od twoich. Jeśli masz poczucie misji w związku z tym, co robisz, znajdziesz w tym cel i satysfakcję. Najważniejsze jest nastawienie. Chociaż kusiłoby cię, żeby powiedzieć: „A nie mówiłam?”, ważniejsze jest, by zachęcać, pomagać i znajdować rozwiązania. Przez większą część lipca lepiej trzymać się w cieniu i tworzyć podstawy nowych projektów i związków. Czas na zabawę przyjdzie później.

Ryby 20.02–20.03

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zawsze warto wiedzieć, na czym się stoi i dokąd sprawy zmierzają, ale przy Merkurym w ruchu wstecznym często bywa to zbyt trudne. Na szczęście ten stan nie potrwa długo i do 14 lipca powinnaś już mieć pełną świadomość, czy ktoś nadal jest tobą zainteresowany lub czy propozycja okaże się realna. Nawet w przypadku projektu grupowego staraj się wyrażać swoje opinie i nadawać propozycjom osobisty charakter. Masz teraz szansę znaleźć się w centrum uwagi i udowodnić swoją wartość. Niektóre Ryby stworzą w lipcu coś, co zmieni kierunek ich życiowej drogi, jeśli nie los.

Baran 21.03–20.04

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Czeka cię miesiąc przełomów. Zaćmienie Księżyca 5 lipca jako pierwsze doprowadzi niektóre sytuacje do punktu krytycznego. To, co wtedy zrobisz, zależy tylko od ciebie. U niektórych Baranów pojawi się zawodowa szansa, u innych wydarzenia na domowym froncie mogą wywołać chaos. Pewien aspekt twojego życia pod koniec lipca będzie się przedstawiał zupełnie nieoczekiwanie, zwłaszcza jeśli urodziłaś się między 5 a 15 kwietnia. Powinnaś teraz ograniczyć skłonność do wkładania w sprawy całego serca – najpierw wszystko dokładnie przemyśl.

Byk 21.04–20.05

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Potrzeba wyrwania się z ograniczeń obecnej sytuacji narasta w tobie już od dłuższego czasu. Najlepiej byłoby poczekać do 12 lipca, gdy Merkury, planeta podróży i komunikacji, wejdzie znów w ruch prosty, ale skoro musisz, to się rusz! Lipiec to okres ważnych zmian dla całego zodiaku i chociaż widać już pewne oznaki pozytywnego wzrostu i możliwości, nadal należy zachować ostrożność. Pracuj z tym, co masz, i nie polegaj na prognozach oraz obietnicach. Pamiętaj, że jesteś realistką i działasz racjonalnie!

Bliźnięta 21.05–21.06

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

To rok jak żaden inny. Tak wiele się zmieniło. Zwykle Wenus w twoim znaku inspiruje romantyzm i zadowolenie z życia, ale spotykać się i weselić nie jest tak łatwo jak kiedyś. Niemniej lipiec to znaczący miesiąc dla miłości i czerpania przyjemności z dobrych rzeczy – w granicach zdrowego rozsądku. Na ogół związki będą się rozwijać, jednak niektóre Bliźnięta zakwestionują swoje zaufanie do partnera i przyszłość relacji. Okresy przestoju są niezbędne, ale nie kosztem zaspokojenia potrzeb finansowych. Musisz naprawić swoją sytuację ekonomiczną i dopilnować, żebyś otrzymała to, na co zasługujesz.

 1. Styl Życia

Wiele dobrych wiadomości. Roczny horoskop dla Bliźniąt

Większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu. (Ilustracja: iStock)
Większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu. (Ilustracja: iStock)
Bliźnięta czeka jeden z lepszych okresów być może od wielu lat. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki harmonijnym tranzytom dwóch planet społecznych: Jowisza i Saturna, które przemierzają znak Wodnika. Trygony, jakie tworzą i będą tworzyć do Bliźniąt, są sprzyjające i mają wyjątkowo mocne działanie.

Trygon Jowisza zaktywizuje wrodzone umiejętności i talenty komunikacyjne Bliźniąt, ale też przyspieszy wiele spraw. Wniesie do życia więcej dynamizmu i luzu: życie potoczy się lżej, przyjemniej, efektywniej. Jowisz sprawia, że minimum wysiłku nagradzane jest maksimum korzyści. Bliźnięta będą cieszyć się wielością kontaktów oraz lukratywnych okazji biznesowych czy relacyjnych. Trygon Jowisza do Słońca w tradycyjnej astrologii nazywa się królewskim aspektem, czyli wyjątkowo szczęśliwym. To te momenty, kiedy życie pozytywnie nas zaskakuje. Zawsze jednak warto wspomóc farta – prezent od Jowisza – przemyślanymi działaniami i świadomymi decyzjami.

Na Bliźnięta działa też obecnie Saturn. Planeta ta ma swoją ponurą sławę, ale tym razem oddziałuje harmonijnie, dlatego Bliźnięta poczują jej łaskawszą stronę. Czyli? W życiu zapanuje kojąca stabilizacja, ład, ich umysł zostanie zaangażowany do osiągania konkretnych celów. Ze swoją tendencją do tymczasowości i totalnego bałaganu Bliźnięta będą Saturnowi za to wdzięczne. Wpływy Saturna pozwolą im uporządkować chaos, para nie będzie szła w gwizdek. Korzystnego działania Saturna doświadczą w 2021 roku przede wszystkim Bliźnięta urodzone w pierwszej dekadzie, a w przyszłym roku te z drugiej dekady. A zatem z jednej strony Jowisz przyniesie nowe perspektywy i możliwości, z drugiej – Saturn wcieli je w życie. To będzie doskonała okazja, żeby w spektakularny sposób zawalczyć o swoje. Ambitne działania biznesowe mają zielone światło. Ograniczenia lockdownu spłyną po Bliźniętach jak woda po kaczce. Ten czas wyzwoli w nich skuteczną przedsiębiorczość. Bliźnięta dostają właśnie od planet szansę, żeby osiągnąć sukces, zdobyć zaszczyty i dobra materialne.

Bliźnięta urodzone między 9 a 15 czerwca są pod wpływem kwadratury Neptuna, przez którego rzeczywistość może się nieco rozmywać. Wpływów tej duchowej planety często nie odczuwamy w bezpośredni sposób, w postaci jakichś negatywnych wydarzeń, ale Neptun może Bliźniętom przynieść nieefektywne rozprężenie. Jak się to objawia? Spadkiem energii witalnej i zawirowaniami emocjonalnymi. Bliźnięta działają na dużych obrotach, a Neptun będzie im to utrudniał. Sprawność ich błyskotliwego umysłu może szwankować, a nerwowość, lęki i fobie nasilą się. Bliźniętom z drugiej dekady od maja do lipca 2021 roku może usuwać się grunt spod nóg – do działania Neptuna bowiem dołączy Jowisz, który wyjdzie z Wodnika i wejdzie w znak Ryb, tworząc kwadraturę. Końcówka wiosny i większość lata może przynieść im gorszy czas, który najlepiej wykorzystać na zdystansowanie się i porzucenie zbyt dużych oczekiwań. W sierpnia Jowisz znowu wróci do Wodnika, przynosząc dobrodziejstwa Bliźniętom z trzeciej dekady. Od początku 2022 roku planeta ta ponownie wkroczy w Ryby i jej kwadratura zostanie z Bliźniętami na dłużej, czyli do czerwca, a potem od października do końca roku. Bliźnięta powinny w tym okresie działać metodycznie, wystrzegając się popadania w przesadę i życzeniowe myślenie.

W sierpniu i pierwszej połowie września, kiedy Mars utworzy nieprzyjemną kwadraturę, Bliźnięta czekają turbulencje. Wtedy tłumione trudne emocje ujrzą światło dzienne, przez co można się trochę pogubić. Za to od połowy września fantastyczny trygon Marsa w Wadze będzie sprzyjał wszelkim inicjatywom. Dość trudnym momentem będzie 4 grudnia, kiedy dojdzie do kolejnego zaćmienia, tym razem Słońca w Strzelcu. Dodatkowa opozycja Marsa w tym znaku może przynieść Bliźniętom konflikty, spadek sił i poczucie niepotrzebnego szarpania się z własnymi emocjami i ludźmi wokół. Końcówka roku zapowiada się zatem jako czas dużego napięcia. Poprawa sytuacji nastąpi około marca 2022, kiedy Mars znajdzie się w Wodniku i razem z Saturnem utworzą serię trygonów do drugiej dekady Bliźniąt. Do połowy kwietnia 2022 roku Bliźnięta mogą zaliczyć spektakularne sukcesy na polu zawodowym. Potem obecność Jowisza i Marsa w Rybach przyniesie zawirowania i brak oparcia w faktach.

Podsumowując: większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Nie trzeba będzie gimnastykować się kosztem przeciążeń nerwowych i emocjonalnych. Dlatego warto z siebie dać dużo. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu.

Piotr Gibaszewski, astrolog, autor corocznych prognoz dla Polski i świata. Wykładowca w Studium Psychologii Psychotronicznej.

 1. Styl Życia

Równowaga między pracą a odpoczynkiem i codzienny rachunek sumienia. Sposób na życie według św. Hildegardy

Według programu św. Hildegardy oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. (Fot. iStock)
Według programu św. Hildegardy oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. (Fot. iStock)
Odpowiednia dieta, równowaga między pracą a odpoczynkiem i codzienny rachunek sumienia – sposób na zdrowe życie? Tak twierdziła wieki temu św. Hildegarda. Jej współcześni naśladowcy mówią, że miała świętą rację.

„Za panowania Henryka IV w Świętym Cesarstwie Rzymskim żyła w Galii Bliższej dziewica słynąca ze swego szlachetnego urodzenia i świętości. Na imię jej było Hildegarda. Jej rodziciele, Hildebert i Mechthylda, choć ludzie możni i ze sprawami światowymi obeznani, mieli na względzie dary należne Stwórcy, oddali przeto córkę w służbę Bogu. Jeszcze w dziecięctwie od spraw ziemskich się odsunęła, odgrodzona od nich przedziwną czystością…” – tymi słowami Gottfryd, mnich z Góry Świętego Dyzyboda, sekretarz Hildegardy, rozpoczął pierwszą księgę dzieła „Żywot świętej Hildegardy”.

Z braku harmonii

Alfreda Walkowska od ponad 25 lat popularyzuje w Polsce wiedzę o osobie i dziele św. Hildegardy. W książce „Powrót do harmonii” opisała podstawowe założenia jej programu. Jak się zaczęła jej przyjaźń ze średniowieczną wizjonerką?

– Mieszkałam wtedy w Niemczech. Po urodzeniu dzieci moje zdrowie zaczęło nieco szwankować – wspomina. – Miałam problemy z kręgosłupem, trzustką, krążeniem. Zaczęłam szukać pomocy medycznej. Tymczasem wybrałam się z moimi małymi dziećmi na pieszą, 30-kilometrową pielgrzymkę, podczas której po raz pierwszy usłyszałam o Hildegardzie. Był to czas mojego dojrzewania duchowego. Mieszkałam przy uniwersytecie i miałam dostęp do biblioteki, więc zaczęłam o niej czytać i sprawdzać na sobie jej metody leczenia. Okazały się tak skuteczne, że mogłam się obyć bez medycyny konwencjonalnej, także przy różnych dolegliwościach moich dzieci.

Grono korzystające z pomocy Hildegardy szybko się powiększało. Przyjaciele Alfredy prosili ją o pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. – Na początku skupiałam się na dolegliwościach fizycznych, z czasem zaczęłam odkrywać, jak duży wpływ ma na nie obszar duchowy. Poprzez muzykę Hildegardy, jej obrazy i wizje, zaczął docierać do mnie porządek świata.

– Po powrocie do Polski stwierdziła, że brakuje tu specjalistów i literatury na ten temat. Sprowadzała książki, dokształcała się i służyła radą wszystkim, którzy tego potrzebowali. W końcu chętnych zrobiło się tylu, że powstał kłopot z przekazem informacji na temat programu zdrowia św. Hildegardy. Postanowiła, że zajmie się tym profesjonalnie.

Obecnie Alfreda Walkowska prowadzi Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy, w którym m.in. propaguje naturalny system leczenia, przywracający harmonię ducha i ciała.

Czym jest zdrowie?

„W samym centrum wszechświata umiejscowił Bóg człowieka, jako najważniejsze ze stworzeń. Swoją postawą jest on wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny. Jego głowa jest zwrócona do góry, a stopy oparte są pewnie na twardym podłożu. Ma on moc wprawiać w ruch tak to, co w dole, jak i to, co w górze. Ze względu na siłę swojego wnętrza jest w stanie zrealizować każde dzieło” – pisze Hildegarda.

Jesteśmy całością – duszą i ciałem. Zdrowie to harmonia obu tych sfer. Hildegarda wyróżnia cztery podstawowe obszary, w których funkcjonuje człowiek: najbliższe otoczenie, kontakt z naturą, wszechświatem i Bogiem. Według niej, zamiar Boży był taki, żeby człowiek żył w zgodzie z każdym z nich, był zdrowy i szczęśliwy. Ale ludzie popełnili grzech pierworodny i doszło do zakłócenia pierwotnego stanu.

Skąd się bierze choroba?

Choć Hildegarda za praprzyczynę choroby uznaje grzech pierworodny, to jednocześnie twierdzi, że możemy powrócić do zdrowia i harmonii. Na nasz stan w 10 procentach wpływa środowisko, w kolejnych 10 – obciążenia genetyczne, a w pozostałych 80 procentach – styl życia. Ten z kolei zależy od diety, czystego sumienia, higieny i proporcji między pracą a odpoczynkiem. Gdy równowaga tych wszystkich obszarów zostaje naruszona, w organizmie gromadzą się soki chorobotwórcze, zmniejsza się viriditas, czyli nasze siły witalne, dochodzi do zaburzenia funkcjonowania w tych czterech podstawowych obszarach. Następnie tracimy harmonię w innym, na który składają się: ziemia, powietrze, woda i ogień. Z nich zbudowany jest cały wszechświat. W konsekwencji dochodzi w nas do zaburzenia równowagi czterech soków ustrojowych: krwi, śluzu, żółci i czarnej żółci.

Jak powrócić do zdrowia?

To proste – należy cały ten proces odwrócić, uporządkować siebie i swoje życie. Musi także pojawić się chęć wyjścia z choroby. Potem zmiana diety, odpowiednie środki lecznicze, post czy określone zabiegi proponowane przez Hildegardę. Następnie chory powinien uporządkować sferę swoich cnót i grzechów, zrównoważyć pracę i odpoczynek. Wtedy powróci harmonia czterech obszarów, zostaną wydalone soki chorobotwórcze, zwiększą się siły żywotne, pojawi się równowaga pomiędzy czterema elementami… I tak choroba opuści ciało i duszę.

Kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywa silna wola. Alfreda Walkowska wierzy, że jeśli chory zacznie się porządkować, Bóg poczuje się zaproszony do jego życia i będzie w nim działać, ale to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, za to, jak funkcjonujemy i korzystamy z zasobów Matki Ziemi.

– Hildegarda przeniknęła całe moje życie – przyznaje Alfreda. – W domu stosuję się do jej zaleceń dietetycznych, doświadczam dobroczynności postów i zabiegów. Niedawno moja córka zachorowała na ciężką grypę, miała 40 stopni gorączki. Jak radzi Hildegarda, poiłam ją herbatą malinową i porzeczkową, bo zawierają dużo witaminy C, galgantem z koprem na regulację krążenia i obniżenie temperatury, podawałam korzeń goryszu i robiłam okłady. Po 5 dniach powróciła do szkoły. Dietę hildegardową stosuję też w odżywianiu mojej sparaliżowanej od dziesięciu lat mamy. Podaję jej galgant, napój pietruszkowy, okładam plewami orkiszowymi. Jej stan jest stabilny, nie ma odleżyn.

Dieta Hildegardy

Program dietetyczny niemieckiej wizjonerki, to odżywanie rozumiane jako wzmacnianie viriditas – boskiej, życiodajnej siły. Hildegarda wszystkim bez wyjątków zaleca orkisz, który zawiera mnóstwo pełnowartościowego białka (uwaga: obecnie na rynku jest wiele odmian orkiszu skrzyżowanego z pszenicą, co ułatwia uprawy i podnosi plony, ale pozbawia go właściwości leczniczych).

Ważne miejsce w tej diecie zajmują też kasztany jadalne, koper włoski i różne przyprawy. Jej szczegółowy program dietetyczny uwzględniał subtilitet, czyli subtelności, które sprawiają, że pewne produkty są dobre dla konkretnych osób. Hildegarda brała pod uwagę różne uwarunkowania, które decydują o tym, jak czuje się dana osoba: jej stan zdrowia, płeć, wiek, pracę, porę roku i dolegliwości. Potem podpowiadała, co i w jakich proporcjach stosować. Jej dieta nie wyklucza jednak żadnej grupy pokarmów. Je się wszystko: zboża, warzywa, owoce, nabiał, mięso, ale z pewnymi zastrzeżeniami (warzywa tylko sezonowe, mięso: delikatniejsze dla kobiet, np. ptactwo, cięższe dla mężczyzn).

Hildegarda spisała konkretne wskazówki, co, kiedy i ile należy jeść przy danym schorzeniu. Na wzmocnienie systemu nerwowego i antystresowo zaleca gaszone wino i ciasteczka, które najlepiej przygotować samemu (mąka orkiszowa, masło, gałka muszkatołowa, cynamon i goździki; we właściwych proporcjach). Kto ma kłopoty z krążeniem powinien pić napój pietruszkowy (wino, pietruszka, ocet winny i miód; w odpowiednich proporcjach). Osoby cierpiące na chorobę nowotworową – ograniczyć białko zwierzęce i zadbać o stałą dostawę dobrej jakości orkiszu z białkiem budulcowym. Chorym na wątrobę zaleca spożywanie w dużej ilości kasztanów z miodem. Dobrze robi też post, nazywany przez Hildegardę „operacją bez noża”. To silny środek leczniczy, który oczyszcza i regeneruje organizm, ale są też pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Według Hildegardy post wykluczają: choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu, choroba nowotworowa, gruźlica i ogólnie zły stan zdrowia. Jeśli ktoś musi zrezygnować z postu, może zastąpić go zabiegami – stawianiem baniek, moczeniem stóp, pielęgnacją jamy ustnej, masażami i moksowaniem (rozgrzewaniem różnych punktów ciała).

Program dla ducha

– Ważne jest, co człowiek je i pije, bo to wpływa na jego umysł, duszę i ciało. Trzeba też dbać o higienę i czystość duchową: medytować, modlić się i regularnie robić rachunek sumienia, najlepiej przed snem – inaczej problemy się odkładają, nawarstwiają i dają podłoże do rozwoju choroby – tłumaczy Alfreda. Dlatego równolegle do programu żywieniowego, dobrze jest wprowadzać porządek wewnętrzny.

Hildegarda zestawiła ludzkie grzechy i cnoty. Królową wszystkich cnót nazwała umiar: należy go zachować i w modlitwie, i w pracy, i w wypoczynku. Brak umiaru w jedzeniu powoduje kłopoty z wątrobą, a w następstwie z krążeniem. Wielkie spustoszenie czynią też i inne grzechy. Na przykład tchórzostwo zżera człowieka, a lęk zakleszcza go i hamuje przed życiem, co wymaga wprowadzenia odwagi. Rozpasanie z kolei domaga się dyscypliny i porządku. Pycha, duma i hardość – pokory. Zgorzkniałość, nieżyczliwość i zazdrość – miłości. Rozpacz i desperacja – nadziei. Apatia, gnuśność i letarg – męstwa, energii, a ból istnienia – radości.

– Gdy przyjmuję ludzi w moim gabinecie i porządkuję ich sposób odżywiania, podpowiadam też delikatnie rachunek sumienia i spowiedź – mówi Alfreda Walkowska. – Nie da się oddzielić duszy od ciała.

Program dla ciała

Oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja.

– Gdy do tych programów dołączymy wszelkie formy ruchowe, obszar cielesny i duchowy zaczną się powoli równoważyć – zapewnia terapeutka. – Będziemy dobrze funkcjonować i pozytywnie oddziaływać na otoczenie. Nasza praca stanie się bardziej wydajna i twórcza, powrócimy do harmonii z naturą, zacznie się dobrze dziać w całym kosmicznym wymiarze naszego świata.

– Codziennie dziękuję za pomoc, jakiej doświadczam od Hildegardy – wyznaje Alfreda. – Ona w prosty sposób pokazuje mi, co robić, żeby być szczęśliwą na tej ziemi. Co nie znaczy, że żyję w pełnej szczęśliwości. Jestem tylko człowiekiem. Spotykają mnie różne choroby, dolegliwości i problemy, ale teraz zupełnie inaczej do nich podchodzę. Robię, co mogę, zawierzam problemy Bogu i żyję dalej.

Życie św. Hildegardy

Urodziła się w 1098 roku w nadreńskim Bermersheim, niedaleko Alzey. Była dzieckiem chorowitym, cierpiała na różne dolegliwości. W wieku ośmiu lat Hildegarda znalazła się w klasztorze. W 1141 roku w jednej z wizji ujrzała potężny ogień i nadzwyczajnie jasne światło, w których objawił jej się Bóg. Usłyszała wówczas słowa: „Zapisz to, co słyszałaś i widziałaś”. Tak powstało pierwsze dzieło Hildegardy – „Scivias” („Poznaj drogi Pana”). Potem pojawiły się kolejne dzieła teologiczne: „Liber vitae meritorum” („Księga zasług życia”) i „Liber divinorum operum” („Księga dzieł Bożych”). A także 70 pieśni, dramat „Ordo Virtutum”, komentarz do reguły benedyktyńskiej, życiorysy świętych oraz dzieła naukowo–medyczne: „Przyrodoznawstwo”, „O przyczynach i leczeniu chorób”.

Warto przeczytać: Alfreda Walkowska, „Powrót do harmonii”, wydanie drugie, wydawnictwo Polskie Centrum św. Hildegardy, 2008.

Alfreda Walkowska – doktor nauk teologicznych; tytuł naukowy otrzymała na podstawie dysertacji o św. Hildegardzie przedstawionej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; wydawca, tłumaczka i konsultantka książek o Hildegardzie, znawczyni dzieła św. Hildegardy; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia „Centrum św. Hildegardy w Polsce”.

Artykuł archiwalny.