1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Horoskop codzienny dla lwa na 2012 rok

Horoskop codzienny dla lwa na 2012 rok

123rf.com
123rf.com
Co dobrego Cię dziś czeka? Czego i kogo lepiej unikać? Codzienny horoskop przygotowuje AstroCoach Anna.

Horoskop na poniedziałek, 31 grudnia

Księżyc  sprawia, że masz szansę spędzić interesujący dzień. Szykują się niespodzianki i zwroty akcji, najczęściej jednak przyjemne. Jeśli ktoś roztoczy przed tobą barwną wizję wspólnej przyszłości nie traktuj tego z wrodzoną sobie podejrzliwością. Nawet jeśli ją trochę podkolorował… to co z tego? 

Horoskop na niedzielę, 30 grudnia

Możliwe są konflikty. Zwolnij tempo i nie ignoruj głosu rozsądku, szczególnie jeśli nakazuje ci on ostrożność. To nie jest pora na zwariowane pomysły, ryzyko. Ostrożnie prowadź samochód.

Horoskop na sobotę, 29 grudnia

Korzystaj z weekendu ale znajdź czas na załatwienie spraw, w których liczą się dobre kontakty z ludźmi. Warto umawiać się na spotkania z przyjaciółmi i znajomymi. W osobistych sprawach sprzyjająca aura.

Horoskop na piątek, 28 grudnia

Problemy grożą dziś Lwom upartym, zapominalskim, spóźnialskim, zaczynającym mnóstwo spraw, by nie ukończyć żadnej. Jeśli jednak nie przyznajesz się do żadnej z powyższych cech, nie będzie tak źle.skrzydeł.

Horoskop na czwartek, 27 grudnia

Warto nastawić się dziś na harmonijne współdziałanie z otoczeniem. Pobyt Księżyca w sektorze przyjaźni pozwoli ci zachowywać się w stosunku do ludzi swobodniej i bardziej przyjacielsko. Łatwiej będzie przełamać lody lub też uczynić atmosferę mniej formalną.

Horoskop na środę, 26 grudnia

Zaplanuj ten dzień tak aby sprawił satysfakcję tobie i innym. Nie przepadasz za siedzeniem przy stole? Znajdź coś co cię rozrusza, inaczej bowiem zaczniesz być bardzo rozleniwiony. W planach uwzględnij aktywny wypoczynek.

Horoskop na wtorek, 25 grudnia

Księżyc w sektorze kreatywności obudzi w tobie ogromną uczuciowość i sprawi też, że  będziesz miał doskonały kontakt z bliskimi. Dopisze ci poczucie humoru. Zabawne anegdoty, wspomnienia z dawnych lat ubarwią rodzinne spotkanie.

Horoskop na poniedziałek, 24 grudnia

Szykując wigilijne przyjęcie nie bierz wszystkiego na swoje barki. Grozi ci uczucie znużenia wywołane przez pozycję Księżyca w Medium Celli. Może ci się wydawać, że z niczym nie zdążysz. Wbrew twoim przypuszczeniom wieczór uda się znakomicie.

Horoskop na niedzielę, 23 grudnia

Księżyc sprawi, że na pierwszym planie znajdą się dziś plany domowe, materialne, związane ze zbliżającymi się świętami. Twój nastrój będzie dziś niezły a kontakty z otoczeniem sympatyczne.

Horoskop na sobotę, 22 grudnia

Księżyc w sektorze rozwoju osobistego obdarza cię bystrym intelektem i wyważonym stosunkiem do rzeczywistości. Dla osób z początku znaku towarzyskie atrakcje i okazje do spotkań.

Horoskop na piątek, 21 grudnia

Dobry nastrój połączony z właściwym podejściem do tematu sprzyja rozmowom z szefem, rodzicami, partnerem. Najlepsze efekty przyniesie połączenie intuicji i wyobraźni z rozsądkiem i doświadczeniem.

Horoskop na czwartek, 20 grudnia

Odczujesz pozytywny wpływ Księżyca, Urana i Wenus. Warto mieć dziś kontakt z ludźmi ponieważ będziesz się czuł dobrze i swobodnie pomiędzy nimi. Dobry dzień na pracę twórczą, miłość, rozrywki.

Horoskop na środę, 19 grudnia

Wpływ planet na twoje sprawy jest dziś umiarkowany,  będziesz miał niewiele energii. Wieczorem warto zregenerować siły. Spotkaj się z osobami, w których towarzystwie czujesz się w pełni akceptowany.

Horoskop na wtorek, 18 grudnia

Planetarne wpływy są względem ciebie neutralne jednakże możesz doświadczyć ich skutków przez osoby trzecie. Niewykluczone, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy lub porady.  

Horoskop na poniedziałek, 17 grudnia

To może być niezły dzień korzystny na spotkania i realizację planów. Dopóki dasz wolną przestrzeń swoim rozmówcom dopóty macie szanse na konstruktywne rozwiązanie problemów. 

Horoskop na niedzielę, 16 grudnia

 Księżyc znajduje się teraz w partnerskim sektorze horoskopu, zapragniesz więc kontaktu z ludźmi. Nie traktuj ich powierzchownie, to okazja by czegoś się nauczyć. Wieczorem dobra aura dla spraw rodzinnych.

Horoskop na sobotę, 15 grudnia

Dzisiaj na pierwszym planie codzienne obowiązki. Nie oczekuj jednak, że podbijesz świat. Zajmij się stanem finansów, nauką, bieżącymi sprawami. Dobry dzień na uzyskanie porady lekarskiej. 

Horoskop na piątek, 14 grudnia

Zapowiada się dynamiczny dzień, w którym możesz mieć pole do popisu. Nie patrz jednak na wszystko przez pryzmat ambicji. Rozwijaj się na różnych polach. Warto też zdobić coś dobrego dla swojej kondycji i samopoczucia a także wdrożyć zasady związane ze zdrowszym trybem życia.

Horoskop na czwartek, 13 grudnia

To może być bardzo przyjemny dzień ponieważ Księżyc znajduje się w sektorze kreatywności i rozrywek. Nie planuj więc, że posprzątasz lub nadrobisz  zaległości w pracy bo będziesz miał poczucie, że coś atrakcyjnego cię omija….

Horoskop na środę, 12 grudnia

Księżyc w sektorze kreatywności. Zielone światło pali się dla spraw międzyludzkich, relacji, twórczości. Dzięki temu rosną szanse na korzystne załatwienie jakiejś sprawy. Ludzie okażą się pomocni.

Horoskop na wtorek, 11 grudnia

Nie będziesz dziś w szczytowej formie. Najlepiej zrobisz jeśli poszukasz poczucia bezpieczeństwa we własnym wnętrzu i otoczeniu ludzi, których lubisz. Zweryfikuj swoje plany czy są prawdziwie zgodne z twoimi wewnętrznymi potrzebami.

Horoskop na poniedziałek, 10 grudnia

Niewykluczone drobne spiętrzenie obowiązków, ale rozsądne planowanie załatwi sprawę. Unikaj jednak nazbyt skomplikowanych emocjonalnie sytuacji i staraj się zachować niezbędny dystans.

Horoskop na niedzielę, 9 grudnia

Będziesz dziś w nastroju do kontaktów i wymiany myśli. Stawiaj na intuicję nawet jeśli nie masz takiego zwyczaju. Warto wyjść z domu, spotkać się z kimś, dostarczyć sobie bodźców umysłowych.

Horoskop na sobotę, 8 grudnia

Dla ciebie to dobry dzień na kontaktowanie się z otoczeniem w każdej dostępnej formie. Możesz wybrać się do kogoś z wizytą, prowadzić korespondencję, uczestniczyć w towarzyskim spotkaniu. Przydałoby się też trochę aktywności fizycznej.

Horoskop na piątek, 7 grudnia

Zajmą cię sprawy codzienne a głównie materialne. Dobry dzień na dokonanie drobnych transakcji kupna lub sprzedaży lub załatwienia jakichś urzędowych formalności. Może cię skusić coś ładnego – ciuchy, przedmioty dekoracyjne itp.

Horoskop na czwartek, 6 grudnia

Nie jesteś teraz najlepszym psychologiem, łatwo cię na coś namówić apelując do twojej wielkoduszności. Dlatego nie daj się dziś wziąć na lep pochlebstw. W sprawach sercowych też zaczekaj na drugie wejrzenie.

Horoskop na środę, 5 grudnia

Powinien to być interesujący dzień. W sytuacjach pozornie skomplikowanych możesz zdobyć nowe doświadczenia. Uważaj natomiast robiąc zakupy. Możesz kupić coś kosztownego i zupełnie niepotrzebnego.

Horoskop na wtorek, 4 grudnia

Księżyc w twoim znaku więc odczujesz poprawę nastroju i przypływ energii. Życie dostarczy okazji do aktywnego działania, to początek nowego cyklu lunarnego. Wykaż inicjatywę. Niewykluczone nowe znajomości.

Horoskop na poniedziałek, 3 grudnia

Księżyc w twoim znaku! Warto wyznaczyć sobie cel podróży, przestudiować „mapę”.  Pamiętaj jednak, że subiektywizm, który prezentujesz teraz, nie powinien oznaczać niemądrego buntu. Działaj w swoim dobrze pojętym interesie.

Horoskop na niedzielę, 2 grudnia

Pobyt Księżyca do znaku Raka  jest momentem zamknięcia cyklu emocjonalnego. Dlatego warto odciąć się dziś od tych spraw, z którymi nie chcesz mieć więcej do czynienia. Zrób mały. Życiowy „remanent”.

Horoskop na sobotę, 1 grudnia

Kończysz swój miesięczny cykl indywidualny więc jak zwykle w tej fazie poświęć więcej czasu na refleksję i podsumowania. Zanim rozpoczniesz nowe plany oceń rezultaty dotychczasowych działań. Pomyśl co chcesz zmienić lub poprawić. 

Horoskop na piątek, 30 listopada

Zbierasz teraz siły, ponieważ Księżyc pod horyzontem wyznacza etap zamykania spraw minionych, ale dzień powinien upłynąć przyjemnie. Warto przeprowadzić jakąś odkładaną rozmowę, coś rozwikłać, wyjaśnić.

Horoskop na czwartek, 29 listopada

Dziś nie powinno ci zabraknąć ani energii ani dobrego nastroju możesz nawet porozumieć się z kimś w spornych kwestiach. Łatwiej będzie ustalić coś ze wspólnikiem lub rodziną. To także dobry dzień na miłość.

Horoskop na środę, 28 listopada

Apetyt rośnie w miarę jedzenia… więc nie przesadzaj. Ambicje będą mocno popychać cię w górę, szczególnie materialne. Zweryfikuj swój stosunek do kariery, majątku, prestiżu… Może warto wrzucić na luz?

Horoskop na wtorek, 27 listopada

Unikniesz trudniejszych sytuacji jeśli darujesz sobie dziś załatwianie skomplikowanych spraw, wymagających współdziałania lub uśmiechu losu. W stosunku do otoczenia zachowaj życzliwą rezerwę. Nie wychylaj się z ocenami ani na plus ani na minus.

 

Horoskop na poniedziałek, 26 listopada

Dobry dzień jeśli o to zadbasz. Unikaj roztargnienia, staraj się nie rozpraszać, nie łapać za wszystko na raz. Nie zajmuj się też arbitralnie cudzymi sprawami, jeśli nie chcesz zostać posądzony o obcesowość.

Horoskop na niedzielę, 25 listopada

Możesz odczuwać huśtawki nastroju. Najlepsza metoda to odpoczynek, zajęcia jogi lub spacer po otwartej przestrzeni. Nie próbuj dziś niczego rozwiązywać, wyjaśniać. Poczekaj aż Twoje myśli i emocje osiądą na stabilniejszym gruncie.

 

Horoskop na sobotę, 24 listopada

Możesz dziś wywrzeć dobre wrażenie – zarówno w układach zawodowych jak i towarzyskich. Dopisze energia i samopoczucie. Masz dobry dzień na wszelkiego typu kontakty z otoczeniem.

 

 

Horoskop na piątek, 23 listopada

Nie jest to dzień, w którym można beztrosko iść przed siebie. Wstrzymaj się z większością ważnych przedsięwzięć, unikaj sytuacji, w których możesz narazić się na ryzyko, pamiętaj, że nawet z pozoru korzystne okoliczności mogą wprowadzać w błąd.

 

Horoskop na czwartek, 22 listopada

Szykuje się spiętrzenie obowiązków, niektóre sprawy okażą się bardziej skomplikowane niż wyglądało. Unikaj ryzyka finansowego, planuj wydatki rozsądnie, pozwoli Ci to uniknąć na poważniejszych kłopotów.

 

 

Horoskop na środę, 21 listopada

Niewykluczone są wahania nastroju. Możesz być nieco zaniepokojony panującą wokół Ciebie niejasną sytuacją lub sprawami kogoś bliskiego. Staraj się nie ulegać wpływom, dystansuj się od wydarzeń nie dotyczących Cię osobiście.

 

 

Horoskop na wtorek, 20 listopada

Masz w perspektywie udany dzień. Różne szczęśliwe zbiegi okoliczności pomogą Ci osiągnąć sukces towarzyski lub materialny, może też planety skierują w Twoją stronę osobę, o której marzysz. Wtedy jednak kolejny ruch należy do Ciebie!

 

Horoskop na poniedziałek, 19 listopada

Księżyc w sektorze partnerskim zapowiada zaangażowanie w relacje z bliskimi Ci osobami. Warto rozmawiać, planować, rozwiązywać sporne sprawy. Wieczorem dobry moment na spotkanie.

 

Horoskop na niedzielę, 18 listopada

Planetarna aura sprzyja rozmowom poważnym rozmowom, planom, decyzjom itp. Wieczorem nieco mniej harmonijne. Lepiej stawić czoła problemom - nie rób uników, bo nie warto.

 

Horoskop na sobotę, 17 listopada

Możesz odczuwać totalne lenistwo, ale potrzebujesz dziś więcej swobody i otwartej przestrzeni. Zostaw za sobą na moment codzienne sprawy. Oderwij się od problemów, słuchając dobrej muzyki, oglądając film, spotykając się z przyjaciółmi.

 

Horoskop na piątek, 16 listopada

Po energicznym poranku pozostała część dnia upłynie Ci w leniwym tempie, więc sprawy wymagające większej energii zaplanuj przed południem. Okażesz się wtedy bardziej błyskotliwy i dopisze Ci refleks. Dobry czas na podróż.

 

Horoskop na czwartek, 15 listopada

 

Będziesz dziś w dobrym nastroju, planety podkreślą dziś Twój urok i naturalną lekkość bytu. Możesz załatwić dzięki temu ważną sprawę, robiąc dobre wrażenie, zyskując sympatię. Dobry dzień na zakup ubrań, perfum, zmianę fryzury, makijażu itp.

 

Horoskop na środę, 14 listopada

Wystrzegaj się naiwności, szczególnie w kwestiach finansowych, ponieważ Twoja ocena faktów może być nieprawidłowa. Nie zaciągaj kredytu, a także nie pożyczaj nikomu pieniędzy bez odpowiedniego zabezpieczenia. No i… nie szastaj forsą!

 

 

Horoskop na wtorek, 13 listopada 

Dla Ciebie może być to nieco trudniejszy dzień, szczególnie wieczorem, ponieważ silniejsze staną się emocjonalne wzorce z Twojej przeszłości, nie zawsze adekwatne do tego, kim jesteś teraz. Dlatego staraj się nie reagować dziecinnie, np. obrażaniem się na kogoś. Lepiej przeanalizować sytuację i znaleźć prawdziwe rozwiązanie.

 

  Horoskop na poniedziałek, 12 listopada

Możesz czuć się nieco pozbawiony energii, więc nie planuj niczego, co wymaga świetnej formy. Uwaga, możesz popełnić jakiś błąd, więc licz dokładnie pieniądze, nie kupuj „kota w worku”, nie podejmuj ważnych decyzji itp. Wieczorem poprawa formy.

 

Horoskop na niedzielę, 11 listopada

 

Aktywność połączona z optymistycznym nastrojem gwarantuje dobry dzień i miłą atmosferę. Księżyc w obszarze komunikacji uczynią Cię bardziej rozmownym. Dobry dzień na spotkanie z kimś dawno nie widzianym.

 

Horoskop na sobotę, 10 listopada

Z pewnością uda Ci się wyminąć problemy, ale niczego bardzo ważnego na dziś nie planuj, bo wpływy planet nie pomagają dziś ambitnym przedsięwzięciom. Skup się na bieżących sprawach. Dzień nie sprzyja łatwej współpracy.

 

 

Horoskop na piątek,9 listopada

 

Faworyzowane są dziś wszelkie formy komunikacji z otoczeniem, szczególnie jeśli chciałabyś porozumiewać się na bardziej intuicyjnym poziomie. To dobry moment na kontakt z psychologiem a także na twórczość literacką, poetycką, jeśli masz po temu inklinacje.

 

Horoskop na czwartek,8 listopada

Problemy urzędowe lub finansowe powinieneś załatwić jak najprędzej. Jeśli podpisujesz umowę ( np.. z bankiem ), koniecznie przeczytaj to, co napisano drobnym drukiem!!! Uważaj także na ewentualne mandaty, kary itp.

 

Horoskop na środę,7 listopada

Księżyc w Twoim znaku obdarza Cię energią. Dobry dzień na dyskusje, podpisywanie umów, egzaminy, służbowe spotkania i podejmowanie decyzji. Będziesz bystra, zdecydowana. Możesz dziś łatwo osiągnąć swoje cele.

Horoskop na wtorek,6 listopada

Księżyc w Twoim znaku zapowiada witalność i większą intensywność emocjonalną. Będziesz dziś przyciągać ludzi. Dobry moment, aby podzielić się swoimi myślami i nastrojami. Ważne spotkanie wypadnie świetnie.

 

Horoskop na poniedziałek, 5 listopada

 

Poziom twojej energii nie jest dziś zbyt wysoki, to koniec Twojego księżycowego cyklu. Choć w części, warto poświęcić czas na refleksję i ocenę sytuacji. W natłoku codziennych spraw sens życia potrafi się gdzieś zawieruszyć. Pora go odnaleźć.

 

Horoskop na niedzielę, 4 listopada

Poczujesz znużenie, więc słusznie zrobisz, jeśli zwolnisz nieco tempo, tym bardziej, że to nie tylko koniec tygodnia, lecz także Twojego indywidualnego cyklu lunarnego. Pora na podsumowanie wydarzeń ostatnich 30 dni. Zdobądź się na obiektywizm.

 

 

Horoskop na sobotę, 3 listopada

Ze wszystkim dasz sobie radę pod warunkiem, że Twoje zdecydowanie nie zamieni się w  upór. Jeśli sprawy utkną w miejscu, nie stosuj rozwiązań siłowych, musisz znaleźć sposób na pokonanie przeszkody. Nie oczekuj dziś zbyt wiele.

 

 

Horoskop na piątek, 2 listopada

 

Księżyc w sektorze przyjacielskim skłoni Cię do intensywniejszych kontaktów z bliskimi osobami. Jakkolwiek rano nie wykluczone są zmienne nastroje, dalsza część dnia powinna upłynąć Ci spokojnie i sympatycznie.

Horoskop na czwartek, 1 listopada

Spotkania rodzinne przyniosą Ci sporo wzruszeń. Uran i Wenus silnie działają dziś na Twoje uczucia, może więc, choć dzień wydaję się nostalgiczny, na plan pierwszy wysunie się miłość.

 

Horoskop na środę, 31 października

Na pierwszym planie pozostawać będą dziś sprawy związane z Twoją karierą, prestiżem, ale także subiektywnym pojęciem sukcesu. Możesz okazać się wrażliwa na tym punkcie. Warto więc zastanowić się nad  mechanizmem. Czy działa na Twoją korzyść?

 

Horoskop na wtorek, 30 października

Pochłoną Cię dziś sprawy związane z Twoją karierą, a sukcesy staną się sprawą bardzo ważną. Staraj się tylko nie rozpraszać, bo efekty nie będą takie, jakie powinny. Poza tym warto bardziej świadomie określić priorytety. Nie kieruj się dziś cudzymi opiniami.

 

Horoskop na poniedziałek, 29 października

Nie startuj z niczym o dużym ciężarze gatunkowym. Spędź dzień spokojnie. Zajmij się bieżącymi sprawami, nie decydując o niczym, co wiąże się z ryzykiem. Unikaj finansowych ekstrawagancji.

 

Horoskop na niedzielę, 28 października

Wiele energii skieruje się dziś do Twojego sektora prestiżu. Możesz dziś kupić samochód. Niewykluczona także naprawa jakiegoś sprzętu, która okaże się konieczna i kosztowna.

 

Horoskop na sobotę, 27 października

Dobry pomysł przynosi czasem więcej korzyści niż doświadczenie i rutyna, więc staraj się myśleć bardziej kreatywnie. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Szukaj towarzystwa, które stymuluje Cię intelektualnie.

 

 

Horoskop na piątek, 26 października

 

Możesz mieć wrażenie, że w Twoich sprawach zapanowała stagnacja. Trudno będzie coś załatwić lub uzyskać wiążące informacje. Nie przyspieszaj biegu spraw, nie decyduj o czymś ważnym, nie mając wystarczająco wiele wiadomości na ten temat.

Horoskop na czwartek, 25 października

Nie otrzymujesz dziś wielkiego wsparcia planet więc nie oczekuj rewelacji. Staraj się jednak zdystansować od spraw codziennych, nawet jeśli część dnia poświęcisz jakiejś pracy. Potrzebujesz kilku godzin kompletnego odpoczynku.

 

Horoskop na środę, 24 października

Obudzi się w Tobie artystyczna dusza. Może wydziergasz na drutach barwny sweter, namalujesz nastrojowy widoczek lub odkryjesz w sobie talent dekoratora wnętrz? Okażesz się dziś także kreatywną osobą w pracy i towarzystwie.

 

Horoskop na wtorek, 23 października

 

Harmonijnie oddziałujący Księżyc w sektorze spraw partnerskich pomoże Ci mieć dobre relacje z ludźmi. Jest to dobry dzień na wszelkiego typu spotkania od czysto zawodowych, biznesowych narad do romantycznych sam na sam.

 

Horoskop na poniedziałek, 22 października

Dzisiejszy dzień niesie ze sobą pewne pułapki, szczególnie przed południem, ponieważ może być dziś trudno się dogadać z ludźmi. W stosunkach z ludźmi zachowaj ostrożność. Ktoś może okazać się nawet nieprzychylny i uparty. Po południu poprawa formy.

 

 

Horoskop na niedzielę, 21 października

 

Część dnia upłynie ci na obowiązkach, warto jednak skorzystać z dobrodziejstwa wolnego dnia i „zresetować umysł”. Zrób coś dla siebie, poddaj się masażowi, idź do sauny lub zafunduj sobie aromatyczną kąpiel.

 

 

Horoskop na sobotę, 20 października

Obejdzie się bez spektakularnych wydarzeń. Zajmą Cię przede wszystkim sprawy domowe i rodzinne, zakupy, złożone bliskim obietnice itp. Wieczorem warto jednak pomyśleć o sobie.

 

Horoskop na piątek, 19 października

 

Jeśli dziś intensywnie pracujesz, możesz pozyskać czyjeś poparcie, zdać jakiś egzamin. Dzięki dobrym kontaktom załatwisz coś ważnego. Szykuje się też ożywienie w sprawach towarzyskich, niewykluczona okazja do podróży.

 

Horoskop na czwartek, 18 października

 

Będziesz dziś szalenie kreatywny! Nie planuj spraw rutynowych, szkoda na nie czasu. Zajmij się pracą koncepcyjną, spotykaj się z ludźmi. Uwaga! Jest szansa, że coś pomoże Ci dziś w nawiązaniu znajomości, z kimś kto Ci się podoba!

 

Horoskop na środę, 17 października

 

Nie zabraknie obowiązków. Jeśli masz przed sobą jakiś egzamin, lepiej pozostań przy podręczniku. Metoda nauki "przez sen" może sprawić, że prześpisz również szansę na dobrą ocenę. W pracy trzymaj się dotychczasowego kursu.

 

Horoskop na wtorek, 16 października

 

Księżyc w sektorze spraw osobistych orientuje Cię na życie wewnętrzne, więc szukaj relaksu i wyciszenia. Jeśli odczuwasz dziś potrzebę wycofania się z życia towarzyskiego, idź za tą potrzebą, ponieważ Twoje siły najlepiej zregeneruje odrobina spokoju i kontakt z naturą.

 

Horoskop na poniedziałek, 15 października

 

Korzystny wpływ Księżyca w sektorze związanym z komunikacją zapowiada okazję do odbycia podróży. Planowane spotkania towarzyskie nie powinny Cię rozczarować. Dobry dzień na zdanie egzaminu, rozmowę kwalifikacyjną, obronę swego punktu widzenia.

 

 

Horoskop na niedzielę, 14 października

 

Jakieś plany, w które włączeni są Twoi przyjaciele, mogą zostać zmienione lub odwołane, mimo wszystko popołudnie i wieczór zapowiadają się przyjemnie. Nowe kontakty jednakże wyglądają na nieco powierzchowne, więc nie oczekuj zbyt wiele.

 

Horoskop na sobotę, 13 października

 

Nie jest to być może klimat, który uwielbiają Lwy, ale nie przesadzaj, ten dzień może mieć także plusy. Skoncentruj się na kwestiach osobistych, domowych. Możesz wybrać się do lekarza, zrobić sobie badania kontrolne, a także uporządkować bieżące sprawy.

 

 

Horoskop na piątek, 12 października

Spore zaangażowanie w sprawy materialne ale wygląda na to, że z dobrym skutkiem. Zakupy będą udane a inwestycje trafione. Dobry dzień na to, aby uporządkować sprawy finansowe, wybrać się na zakupy itp.

Horoskop na czwartek, 11 października

 

Przejście Księżyca przez Twój znaku to początek nowego cyklu emocjonalnego. Wyjdź „do ludzi”, coś zacznij. Nie znajdziesz lepszego momentu, aby wyrazić co czujesz, coś wyjaśnić, ulepszyć, poprawić.

 

Horoskop na środę, 10 października

 

Księżyc w Twoim znaku obdarza cię większą energią, więc skwapliwie wykorzystaj każdą nadarzającą się okazję by dokonać w swoim życiu twórczych zmian. To korzystny dzień na zawieranie nowych kontaktów, zdawanie egzaminów.

 

 

Horoskop na wtorek, 9 października

Księżyc do popołudnia pod horyzontem, więc wykaż się jak największą znajomością siebie. To czas, w którym coś, czego nie jesteś świadoma, może spłatać Ci figla. Zwracaj uwagę na swoje sny, nie odganiaj niewygodnych myśli, nie zagłuszaj głosu intuicji.

Horoskop na poniedziałek, 8 października

 

Koniec Twojego indywidualnego cyklu księżycowego, a więc warto poświęcić energię sprawom wymagającym zamknięcia. Staraj się także odpocząć, Twój organizm wymaga więcej troski.

 

Horoskop na niedzielę, 7 października

 

To czas niższego poziomu Twojej energii, więc nie warto wyrywać się z szeregu. Najpierw zrób korekty w swoich planach, zastanów się, co funkcjonuje dobrze, a co nie najlepiej. Skoncentruj się na sprawach, które chcesz teraz zakończyć.

 

Horoskop na sobotę, 6 października

 

Warto o siebie zadbać, bo osobisty urok i elegancja okażą się przysłowiowym języczkiem u wagi, szczególnie w takich sytuacjach, jak rozmowa z kimś, kto może pomóc  Ci w realizacji planów . Miłość także depcze Ci po piętach. Obejrzyj się!

 

Horoskop na piątek, 5 października

Księżyc w przyjacielskim sektorze horoskopu zapowiada możliwość spędzenia bardzo udanego dnia w towarzystwie sympatycznych osób. Jeśli znajdziesz się w grupie nieznajomych osób, łatwo będziesz nawiązywać dziś nowe kontakty, a niektóre z nich mogą okazać się trwałe.

 

Horoskop na czwartek, 4 października

Plany rodzinne lub zawodowe mogą stać dziś w sprzeczności z tym co chciałbyś robić, gdybyś miał całkowitą swobodę, dlatego możesz poczuć się ograniczany. Staraj się jednak podejść do tego bezstresowo. Unikaj podejmowania ważnych decyzji.

 

Horoskop na środę, 3 października

Księżyc w sektorze kariery i prestiżu. Twoja kreatywność może zostać zauważona i doceniona. Dla niektórych Lwów może to być moment zacieśnienia jakiejś ważnej znajomości, która dobrze rokuje na przyszłość.

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Astrologia - nauka czy zwykła zabawa?

Jan Helvetius „Atlas Niebios” 1792 (fot. iStock)
Jan Helvetius „Atlas Niebios” 1792 (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Poznanie swojego horoskopu u astrologa może kusić, a może także budzić wiele obaw. Czy astrologia naprawdę jest źródłem informacji o nas? Czy lepiej traktować ją z przymróżeniem oka? W końcu niektórzy zajmują się nią zawodowo. Na temat wątpliwości, czy warto wejrzeć w układ planet, który był na niebie, kiedy przychodziliśmy na świat - mówi astrolog Piotr Piotrowski.

 

Do czego może nam być potrzebny horoskop, po który idziemy do astrologa? Do różnych rzeczy, ale na pewno nie do wróżenia. Bo astrologia tak naprawdę nie miała nigdy za wiele wspólnego z wróżbiarstwem. Była niegdyś wszak częścią nauki, wykładaną na uniwersyteckich katedrach Europy, co – proszę zauważyć – odróżnia ją na przykład od tarota, run, numerologii czy innych systemów dywinacyjnych. Tym niemniej astrolog dysponujący indywidualnym horoskopem osoby może sporo powiedzieć nie tylko o niej samej i o każdej z najważniejszych sfer jej życia, lecz także o tym, jak potoczą się jej losy. Opowie, po jakiej drodze dane jest jej kroczyć, ale nie powie, w jaki sposób tę drogę przejdzie. Można ująć to jeszcze prościej: horoskopu potrzebujemy po to, by minimalizować straty i maksymalizować zyski – jak zwykł mawiać Leszek Weres, nestor polskiej astrologii.

Podczas wizyty u astrologa dowiadujemy się, że nasz znak solarny, to nie wszystko. Gdy się rodziliśmy, planet na niebie było dziesięć. Każda jest w jakimś znaku Zodiaku, są one ze sobą połączone w sposób harmonijny bądź nie. Mnóstwo informacji i wszystkie o nas. Widać tu nasze talenty, predyspozycje, ale też konflikty wewnętrzne, ograniczenia. Kosmogram kojarzy mi się z pełnią. Zaprasza do odkrywania siebie. Horoskop indywidualny, zwany niekiedy właśnie kosmogramem, to symboliczna mapa nieba uchwycona w dokładnym momencie naszych narodzin. Jest w niej nie tylko Słońce i Księżyc, lecz również wszystkie planety, a nawet niektóre planetoidy. Astrologowie uważają, że nasz osobisty mikroświat skorelowany jest z makrokosmosem. Stąd też owa mapa stanowi jednocześnie mapę naszych potencjałów albo po prostu mapę psyche. Horoskop to po prostu kosmiczny kod, szyfr, rodzaj podsłuchanej rozmowy bogów na nasz temat. Nic więc dziwnego, że zaprasza on do odkrywania siebie.

Można tę kosmiczną mapę potraktować jako swoiste narzędzie samopoznania? Tak. Przejrzeć się w niej jak w lustrze, albo uczynić z niej ekran dla własnych projekcji. Nie należy bowiem zapominać, że pomiędzy niebem a ziemią, a więc pomiędzy układami planet i tym, co dzieje się w naszym życiu, nie zachodzą fizykalne związki przyczynowo-skutkowe, lecz istnieje tu szczególny rodzaj oznaczania. Chodzi o związki symboliczne, nie-kauzalne, łączy je sens, podobnie jak ukazuje to nam idea wielkiego łańcucha bytu, w którym wszystko jest ze wszystkim powiązane, ponieważ byt stanowi jednorodną całość. Podobne przekonanie leży u podstaw astrologii, która zawsze stanowiła wyraz jedności świata. W tym znaczeniu horoskop mówi nie tylko o nas samych, lecz także obrazuje nasze miejsce w kosmosie, w jakimś szerszym porządku. Pokazuje, że to, co nam się przytrafia, albo to, jacy jesteśmy, nie jest dziełem przypadku, lecz wynika z kosmicznego uporządkowania. Stoją za nami więc nie tyle siły chaosu i ślepego trafu, ile pewien ład, sens, przewidywalność.

Dążenie ku pełni? Skoro już mówimy o pełni, w znaczeniu pewnej całości czy też totalności ludzkiej egzystencji, to patrząc na to z jeszcze innej strony, można powiedzieć, że horoskop jest swoistą obietnicą. Mówi raczej nie o tym, kim jesteśmy, lecz o tym, kim możemy się stać. Mamy tu więc do czynienia z ujęciem teleologicznym, nastawionym nie na dociekanie przyczyn, lecz na poszukiwanie celu. Horoskop ukazuje bowiem to, co w nas potencjalne – również w odniesieniu do przyszłości. Jest w nim „zapisane” wszystko, ale nie wszystko zrealizuje się z matematyczną precyzją.

Piotr Piotrowski: dr n. hum., filozof, astrolog. Jest autorem kilku książek. Specjalizuje się w jungowsko-analitycznym sposobie interpretowania horoskopów indywidualnych, a także w tradycyjnych technikach astrologii urodzeniowej, horarnej, elekcyjnej i mundalnej. Jego obszar badawczy stanowi filozofia religii oraz historia doktryn i idei astrologicznych.

 1. Zwierciadło poleca

Horoskop na listopad astrolożki Penny Thornton

Zobacz galerię 14 Zdjęć
Penny Thornton od ponad 40 lat zgłębia nauki astrologiczne, koncentrując się na takich tematach jak odżywianie (pod kątem 12 znaków zodiaku), związki czy praca. Klientką słynnej astrolożki była m.in. księżna Diana.

 1. Zwierciadło poleca

Horoskop na lipiec astrolożki Penny Thornton

Lipiec. Rak 22.06-22.07 żywioł wody (Fot. iStock)
Lipiec. Rak 22.06-22.07 żywioł wody (Fot. iStock)
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Penny Thornton od ponad 40 lat zgłębia nauki astrologiczne, koncentrując się na takich tematach jak odżywianie (pod kątem 12 znaków zodiaku), związki czy praca. Klientką słynnej astrolożki była m.in. księżna Diana.

 

Rak 22.06–22.07

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Cofnij się pamięcią o pół roku, a dostrzeżesz zalążki lipcowych wydarzeń. Zrealizujesz swoje plany albo zrozumiesz, że trzeba je zrewidować. Zaznacz w kalendarzu 5 lipca i tydzień od 13, bo to okresy mogące zmienić twój pogląd na to, dokąd chcesz iść i z kim. Relacje mają teraz duże znaczenie – dla niektórych Raków oznacza to finał: „Żyli długo i szczęśliwie”, dla innych pożegnalny komunikat: „Bez odbioru”. A ogólnie ludzie albo otworzą, albo zatrzasną przed tobą drzwi. W lipcu nie ma odcieni szarości – są tylko czerń i biel oraz barwy podstawowe.

Lew 23.07–23.08

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Pogodny, serdeczny i towarzyski Lew nie lubi stać w cieniu, a na pewno być zepchnięty na dalszy plan, jednak w lipcu unikaj kontrowersji, obserwuj i czekaj. Dużo spraw dzieje się w tajemnicy, tobie zaś może zabraknąć zwykłej werwy i odporności. Gdy Słońce wejdzie w znak Lwa (22 lipca), klimat się zmieni. Będziesz mogła nadać bieg sprawom i wrócić na swoje miejsce przy głównym stole. Około 14 i 30 lipca pojawią się wielkie szanse do wykorzystania, chociaż mogą iść w parze ze stratą lub niepożądaną zmianą – najprawdopodobniej dotyczącą pracy, ale w grę może też wchodzić związek.

Panna 24.08–22.09

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zaćmienie Księżyca 5 lipca zwiastuje pojawienie się czegoś nowego. Nie każda Panna usłyszy tupot maleńkich nóżek, ale dzieci mogą być w centrum lipcowych wydarzeń. Plany staną się gotowe do realizacji, a wstrzymane dotychczas biznesowe projekty i spotkania towarzyskie zostaną umieszczone w kalendarzu. To miesiąc skrajności. Niektóre Panny poczują, że trudny czas mają już za sobą, i zechcą świętować zwycięstwo, a inne mogą uznać, że ich wysiłki poszły na marne. Nie poszły. Po prostu zostaną przekierowane na nowe sytuacje, które się pojawią w najbliższych miesiącach.

Waga 23.09–23.10

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Na trudny początek miesiąca składają się ludzie, którzy nie odpowiadają na telefony, i biurokracja komplikująca życie. Jednak od 12 lipca, gdy Merkury wejdzie w ruch prosty, sprawy nabiorą tempa i w tygodniu od 13 lipca nastąpią przełomowe zmiany. Nie można mieć wszystkiego, więc jeśli ktoś złoży ci propozycję poniżej twoich oczekiwań albo impreza okaże się nie tak wspaniała, jak się spodziewałaś, zaakceptuj sytuację z wdzięcznością. Mija dopiero połowa roku i do października będziesz mogła się przekonać, że miałaś prawdziwe szczęście.

Skorpion 24.10–22.11

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

W zasięgu wzroku pojawiają się odległe miejsca niezależnie od tego, czy chodzi o podróż w interesach, czy wirtualnie skontaktujesz się z ludźmi z daleka, a zdobyta teraz wiedza zaprowadzi cię daleko. Zaćmienie Księżyca 5 lipca może zainspirować zakończenie umowy, co oznacza, że podejmiesz nową pracę albo złożysz podpis na dokumentach z jakiegoś innego powodu. W roku 2020 nawet najlepiej przygotowane plany mogą się nie powieść, dlatego nie odkładaj przedsięwzięć na lepszy czas.

Strzelec 23.11–21.12

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Gdy Wenus trwa w strefie relacji, powinnaś wiedzieć, jak to jest z twoim związkiem – funkcjonuje czy nie. U większości Strzelców miłość rozkwitnie. Dobre związki przetrwają próbę, a te, którym się nie uda, najwyraźniej nie były na nią przygotowane. Jeśli twoja pewność siebie została zachwiana, niech astrologia zachęci cię do podjęcia ryzyka w związku z miłością albo pracą. Jeśli do połowy sierpnia zrobisz wrażenie na ludziach, którzy się liczą, chętnie wyświadczą ci przysługę i stworzą możliwości. Aktywność fizyczna doda ci energii i pomoże pokonać konkurencję.

Koziorożec 22.12–20.01

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zaćmienie Księżyca w twoim znaku skieruje cię na kolejne rozdroże. Wydarzenia sprzed pół roku zaprowadziły cię tu, gdzie jesteś, i teraz musisz zdecydować, w którą stronę iść. Ważną rolę odgrywa oś relacji, więc ludzie będą mieli wpływ na twoje działania i decyzje. Zaćmienia zmieniają bieg naszego życia: nie zawsze chodzi o to, co widzimy, czasem o to, co ukryte. Tak więc za czynami innych osób często stoją czynniki, których nie jesteś świadoma. Jednak gdy Jowisz i Pluton połączą się w twoim znaku, chwyć przeznaczenie obiema rękami.

Wodnik 21.01–19.02

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Potrzeby innych będą teraz ważniejsze od twoich. Jeśli masz poczucie misji w związku z tym, co robisz, znajdziesz w tym cel i satysfakcję. Najważniejsze jest nastawienie. Chociaż kusiłoby cię, żeby powiedzieć: „A nie mówiłam?”, ważniejsze jest, by zachęcać, pomagać i znajdować rozwiązania. Przez większą część lipca lepiej trzymać się w cieniu i tworzyć podstawy nowych projektów i związków. Czas na zabawę przyjdzie później.

Ryby 20.02–20.03

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zawsze warto wiedzieć, na czym się stoi i dokąd sprawy zmierzają, ale przy Merkurym w ruchu wstecznym często bywa to zbyt trudne. Na szczęście ten stan nie potrwa długo i do 14 lipca powinnaś już mieć pełną świadomość, czy ktoś nadal jest tobą zainteresowany lub czy propozycja okaże się realna. Nawet w przypadku projektu grupowego staraj się wyrażać swoje opinie i nadawać propozycjom osobisty charakter. Masz teraz szansę znaleźć się w centrum uwagi i udowodnić swoją wartość. Niektóre Ryby stworzą w lipcu coś, co zmieni kierunek ich życiowej drogi, jeśli nie los.

Baran 21.03–20.04

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Czeka cię miesiąc przełomów. Zaćmienie Księżyca 5 lipca jako pierwsze doprowadzi niektóre sytuacje do punktu krytycznego. To, co wtedy zrobisz, zależy tylko od ciebie. U niektórych Baranów pojawi się zawodowa szansa, u innych wydarzenia na domowym froncie mogą wywołać chaos. Pewien aspekt twojego życia pod koniec lipca będzie się przedstawiał zupełnie nieoczekiwanie, zwłaszcza jeśli urodziłaś się między 5 a 15 kwietnia. Powinnaś teraz ograniczyć skłonność do wkładania w sprawy całego serca – najpierw wszystko dokładnie przemyśl.

Byk 21.04–20.05

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Potrzeba wyrwania się z ograniczeń obecnej sytuacji narasta w tobie już od dłuższego czasu. Najlepiej byłoby poczekać do 12 lipca, gdy Merkury, planeta podróży i komunikacji, wejdzie znów w ruch prosty, ale skoro musisz, to się rusz! Lipiec to okres ważnych zmian dla całego zodiaku i chociaż widać już pewne oznaki pozytywnego wzrostu i możliwości, nadal należy zachować ostrożność. Pracuj z tym, co masz, i nie polegaj na prognozach oraz obietnicach. Pamiętaj, że jesteś realistką i działasz racjonalnie!

Bliźnięta 21.05–21.06

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

To rok jak żaden inny. Tak wiele się zmieniło. Zwykle Wenus w twoim znaku inspiruje romantyzm i zadowolenie z życia, ale spotykać się i weselić nie jest tak łatwo jak kiedyś. Niemniej lipiec to znaczący miesiąc dla miłości i czerpania przyjemności z dobrych rzeczy – w granicach zdrowego rozsądku. Na ogół związki będą się rozwijać, jednak niektóre Bliźnięta zakwestionują swoje zaufanie do partnera i przyszłość relacji. Okresy przestoju są niezbędne, ale nie kosztem zaspokojenia potrzeb finansowych. Musisz naprawić swoją sytuację ekonomiczną i dopilnować, żebyś otrzymała to, na co zasługujesz.

 1. Styl Życia

Wiele dobrych wiadomości. Roczny horoskop dla Bliźniąt

Większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu. (Ilustracja: iStock)
Większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu. (Ilustracja: iStock)
Bliźnięta czeka jeden z lepszych okresów być może od wielu lat. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki harmonijnym tranzytom dwóch planet społecznych: Jowisza i Saturna, które przemierzają znak Wodnika. Trygony, jakie tworzą i będą tworzyć do Bliźniąt, są sprzyjające i mają wyjątkowo mocne działanie.

Trygon Jowisza zaktywizuje wrodzone umiejętności i talenty komunikacyjne Bliźniąt, ale też przyspieszy wiele spraw. Wniesie do życia więcej dynamizmu i luzu: życie potoczy się lżej, przyjemniej, efektywniej. Jowisz sprawia, że minimum wysiłku nagradzane jest maksimum korzyści. Bliźnięta będą cieszyć się wielością kontaktów oraz lukratywnych okazji biznesowych czy relacyjnych. Trygon Jowisza do Słońca w tradycyjnej astrologii nazywa się królewskim aspektem, czyli wyjątkowo szczęśliwym. To te momenty, kiedy życie pozytywnie nas zaskakuje. Zawsze jednak warto wspomóc farta – prezent od Jowisza – przemyślanymi działaniami i świadomymi decyzjami.

Na Bliźnięta działa też obecnie Saturn. Planeta ta ma swoją ponurą sławę, ale tym razem oddziałuje harmonijnie, dlatego Bliźnięta poczują jej łaskawszą stronę. Czyli? W życiu zapanuje kojąca stabilizacja, ład, ich umysł zostanie zaangażowany do osiągania konkretnych celów. Ze swoją tendencją do tymczasowości i totalnego bałaganu Bliźnięta będą Saturnowi za to wdzięczne. Wpływy Saturna pozwolą im uporządkować chaos, para nie będzie szła w gwizdek. Korzystnego działania Saturna doświadczą w 2021 roku przede wszystkim Bliźnięta urodzone w pierwszej dekadzie, a w przyszłym roku te z drugiej dekady. A zatem z jednej strony Jowisz przyniesie nowe perspektywy i możliwości, z drugiej – Saturn wcieli je w życie. To będzie doskonała okazja, żeby w spektakularny sposób zawalczyć o swoje. Ambitne działania biznesowe mają zielone światło. Ograniczenia lockdownu spłyną po Bliźniętach jak woda po kaczce. Ten czas wyzwoli w nich skuteczną przedsiębiorczość. Bliźnięta dostają właśnie od planet szansę, żeby osiągnąć sukces, zdobyć zaszczyty i dobra materialne.

Bliźnięta urodzone między 9 a 15 czerwca są pod wpływem kwadratury Neptuna, przez którego rzeczywistość może się nieco rozmywać. Wpływów tej duchowej planety często nie odczuwamy w bezpośredni sposób, w postaci jakichś negatywnych wydarzeń, ale Neptun może Bliźniętom przynieść nieefektywne rozprężenie. Jak się to objawia? Spadkiem energii witalnej i zawirowaniami emocjonalnymi. Bliźnięta działają na dużych obrotach, a Neptun będzie im to utrudniał. Sprawność ich błyskotliwego umysłu może szwankować, a nerwowość, lęki i fobie nasilą się. Bliźniętom z drugiej dekady od maja do lipca 2021 roku może usuwać się grunt spod nóg – do działania Neptuna bowiem dołączy Jowisz, który wyjdzie z Wodnika i wejdzie w znak Ryb, tworząc kwadraturę. Końcówka wiosny i większość lata może przynieść im gorszy czas, który najlepiej wykorzystać na zdystansowanie się i porzucenie zbyt dużych oczekiwań. W sierpnia Jowisz znowu wróci do Wodnika, przynosząc dobrodziejstwa Bliźniętom z trzeciej dekady. Od początku 2022 roku planeta ta ponownie wkroczy w Ryby i jej kwadratura zostanie z Bliźniętami na dłużej, czyli do czerwca, a potem od października do końca roku. Bliźnięta powinny w tym okresie działać metodycznie, wystrzegając się popadania w przesadę i życzeniowe myślenie.

W sierpniu i pierwszej połowie września, kiedy Mars utworzy nieprzyjemną kwadraturę, Bliźnięta czekają turbulencje. Wtedy tłumione trudne emocje ujrzą światło dzienne, przez co można się trochę pogubić. Za to od połowy września fantastyczny trygon Marsa w Wadze będzie sprzyjał wszelkim inicjatywom. Dość trudnym momentem będzie 4 grudnia, kiedy dojdzie do kolejnego zaćmienia, tym razem Słońca w Strzelcu. Dodatkowa opozycja Marsa w tym znaku może przynieść Bliźniętom konflikty, spadek sił i poczucie niepotrzebnego szarpania się z własnymi emocjami i ludźmi wokół. Końcówka roku zapowiada się zatem jako czas dużego napięcia. Poprawa sytuacji nastąpi około marca 2022, kiedy Mars znajdzie się w Wodniku i razem z Saturnem utworzą serię trygonów do drugiej dekady Bliźniąt. Do połowy kwietnia 2022 roku Bliźnięta mogą zaliczyć spektakularne sukcesy na polu zawodowym. Potem obecność Jowisza i Marsa w Rybach przyniesie zawirowania i brak oparcia w faktach.

Podsumowując: większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Nie trzeba będzie gimnastykować się kosztem przeciążeń nerwowych i emocjonalnych. Dlatego warto z siebie dać dużo. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu.

Piotr Gibaszewski, astrolog, autor corocznych prognoz dla Polski i świata. Wykładowca w Studium Psychologii Psychotronicznej.

 1. Styl Życia

Równowaga między pracą a odpoczynkiem i codzienny rachunek sumienia. Sposób na życie według św. Hildegardy

Według programu św. Hildegardy oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. (Fot. iStock)
Według programu św. Hildegardy oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. (Fot. iStock)
Odpowiednia dieta, równowaga między pracą a odpoczynkiem i codzienny rachunek sumienia – sposób na zdrowe życie? Tak twierdziła wieki temu św. Hildegarda. Jej współcześni naśladowcy mówią, że miała świętą rację.

„Za panowania Henryka IV w Świętym Cesarstwie Rzymskim żyła w Galii Bliższej dziewica słynąca ze swego szlachetnego urodzenia i świętości. Na imię jej było Hildegarda. Jej rodziciele, Hildebert i Mechthylda, choć ludzie możni i ze sprawami światowymi obeznani, mieli na względzie dary należne Stwórcy, oddali przeto córkę w służbę Bogu. Jeszcze w dziecięctwie od spraw ziemskich się odsunęła, odgrodzona od nich przedziwną czystością…” – tymi słowami Gottfryd, mnich z Góry Świętego Dyzyboda, sekretarz Hildegardy, rozpoczął pierwszą księgę dzieła „Żywot świętej Hildegardy”.

Z braku harmonii

Alfreda Walkowska od ponad 25 lat popularyzuje w Polsce wiedzę o osobie i dziele św. Hildegardy. W książce „Powrót do harmonii” opisała podstawowe założenia jej programu. Jak się zaczęła jej przyjaźń ze średniowieczną wizjonerką?

– Mieszkałam wtedy w Niemczech. Po urodzeniu dzieci moje zdrowie zaczęło nieco szwankować – wspomina. – Miałam problemy z kręgosłupem, trzustką, krążeniem. Zaczęłam szukać pomocy medycznej. Tymczasem wybrałam się z moimi małymi dziećmi na pieszą, 30-kilometrową pielgrzymkę, podczas której po raz pierwszy usłyszałam o Hildegardzie. Był to czas mojego dojrzewania duchowego. Mieszkałam przy uniwersytecie i miałam dostęp do biblioteki, więc zaczęłam o niej czytać i sprawdzać na sobie jej metody leczenia. Okazały się tak skuteczne, że mogłam się obyć bez medycyny konwencjonalnej, także przy różnych dolegliwościach moich dzieci.

Grono korzystające z pomocy Hildegardy szybko się powiększało. Przyjaciele Alfredy prosili ją o pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. – Na początku skupiałam się na dolegliwościach fizycznych, z czasem zaczęłam odkrywać, jak duży wpływ ma na nie obszar duchowy. Poprzez muzykę Hildegardy, jej obrazy i wizje, zaczął docierać do mnie porządek świata.

– Po powrocie do Polski stwierdziła, że brakuje tu specjalistów i literatury na ten temat. Sprowadzała książki, dokształcała się i służyła radą wszystkim, którzy tego potrzebowali. W końcu chętnych zrobiło się tylu, że powstał kłopot z przekazem informacji na temat programu zdrowia św. Hildegardy. Postanowiła, że zajmie się tym profesjonalnie.

Obecnie Alfreda Walkowska prowadzi Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy, w którym m.in. propaguje naturalny system leczenia, przywracający harmonię ducha i ciała.

Czym jest zdrowie?

„W samym centrum wszechświata umiejscowił Bóg człowieka, jako najważniejsze ze stworzeń. Swoją postawą jest on wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny. Jego głowa jest zwrócona do góry, a stopy oparte są pewnie na twardym podłożu. Ma on moc wprawiać w ruch tak to, co w dole, jak i to, co w górze. Ze względu na siłę swojego wnętrza jest w stanie zrealizować każde dzieło” – pisze Hildegarda.

Jesteśmy całością – duszą i ciałem. Zdrowie to harmonia obu tych sfer. Hildegarda wyróżnia cztery podstawowe obszary, w których funkcjonuje człowiek: najbliższe otoczenie, kontakt z naturą, wszechświatem i Bogiem. Według niej, zamiar Boży był taki, żeby człowiek żył w zgodzie z każdym z nich, był zdrowy i szczęśliwy. Ale ludzie popełnili grzech pierworodny i doszło do zakłócenia pierwotnego stanu.

Skąd się bierze choroba?

Choć Hildegarda za praprzyczynę choroby uznaje grzech pierworodny, to jednocześnie twierdzi, że możemy powrócić do zdrowia i harmonii. Na nasz stan w 10 procentach wpływa środowisko, w kolejnych 10 – obciążenia genetyczne, a w pozostałych 80 procentach – styl życia. Ten z kolei zależy od diety, czystego sumienia, higieny i proporcji między pracą a odpoczynkiem. Gdy równowaga tych wszystkich obszarów zostaje naruszona, w organizmie gromadzą się soki chorobotwórcze, zmniejsza się viriditas, czyli nasze siły witalne, dochodzi do zaburzenia funkcjonowania w tych czterech podstawowych obszarach. Następnie tracimy harmonię w innym, na który składają się: ziemia, powietrze, woda i ogień. Z nich zbudowany jest cały wszechświat. W konsekwencji dochodzi w nas do zaburzenia równowagi czterech soków ustrojowych: krwi, śluzu, żółci i czarnej żółci.

Jak powrócić do zdrowia?

To proste – należy cały ten proces odwrócić, uporządkować siebie i swoje życie. Musi także pojawić się chęć wyjścia z choroby. Potem zmiana diety, odpowiednie środki lecznicze, post czy określone zabiegi proponowane przez Hildegardę. Następnie chory powinien uporządkować sferę swoich cnót i grzechów, zrównoważyć pracę i odpoczynek. Wtedy powróci harmonia czterech obszarów, zostaną wydalone soki chorobotwórcze, zwiększą się siły żywotne, pojawi się równowaga pomiędzy czterema elementami… I tak choroba opuści ciało i duszę.

Kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywa silna wola. Alfreda Walkowska wierzy, że jeśli chory zacznie się porządkować, Bóg poczuje się zaproszony do jego życia i będzie w nim działać, ale to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, za to, jak funkcjonujemy i korzystamy z zasobów Matki Ziemi.

– Hildegarda przeniknęła całe moje życie – przyznaje Alfreda. – W domu stosuję się do jej zaleceń dietetycznych, doświadczam dobroczynności postów i zabiegów. Niedawno moja córka zachorowała na ciężką grypę, miała 40 stopni gorączki. Jak radzi Hildegarda, poiłam ją herbatą malinową i porzeczkową, bo zawierają dużo witaminy C, galgantem z koprem na regulację krążenia i obniżenie temperatury, podawałam korzeń goryszu i robiłam okłady. Po 5 dniach powróciła do szkoły. Dietę hildegardową stosuję też w odżywianiu mojej sparaliżowanej od dziesięciu lat mamy. Podaję jej galgant, napój pietruszkowy, okładam plewami orkiszowymi. Jej stan jest stabilny, nie ma odleżyn.

Dieta Hildegardy

Program dietetyczny niemieckiej wizjonerki, to odżywanie rozumiane jako wzmacnianie viriditas – boskiej, życiodajnej siły. Hildegarda wszystkim bez wyjątków zaleca orkisz, który zawiera mnóstwo pełnowartościowego białka (uwaga: obecnie na rynku jest wiele odmian orkiszu skrzyżowanego z pszenicą, co ułatwia uprawy i podnosi plony, ale pozbawia go właściwości leczniczych).

Ważne miejsce w tej diecie zajmują też kasztany jadalne, koper włoski i różne przyprawy. Jej szczegółowy program dietetyczny uwzględniał subtilitet, czyli subtelności, które sprawiają, że pewne produkty są dobre dla konkretnych osób. Hildegarda brała pod uwagę różne uwarunkowania, które decydują o tym, jak czuje się dana osoba: jej stan zdrowia, płeć, wiek, pracę, porę roku i dolegliwości. Potem podpowiadała, co i w jakich proporcjach stosować. Jej dieta nie wyklucza jednak żadnej grupy pokarmów. Je się wszystko: zboża, warzywa, owoce, nabiał, mięso, ale z pewnymi zastrzeżeniami (warzywa tylko sezonowe, mięso: delikatniejsze dla kobiet, np. ptactwo, cięższe dla mężczyzn).

Hildegarda spisała konkretne wskazówki, co, kiedy i ile należy jeść przy danym schorzeniu. Na wzmocnienie systemu nerwowego i antystresowo zaleca gaszone wino i ciasteczka, które najlepiej przygotować samemu (mąka orkiszowa, masło, gałka muszkatołowa, cynamon i goździki; we właściwych proporcjach). Kto ma kłopoty z krążeniem powinien pić napój pietruszkowy (wino, pietruszka, ocet winny i miód; w odpowiednich proporcjach). Osoby cierpiące na chorobę nowotworową – ograniczyć białko zwierzęce i zadbać o stałą dostawę dobrej jakości orkiszu z białkiem budulcowym. Chorym na wątrobę zaleca spożywanie w dużej ilości kasztanów z miodem. Dobrze robi też post, nazywany przez Hildegardę „operacją bez noża”. To silny środek leczniczy, który oczyszcza i regeneruje organizm, ale są też pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Według Hildegardy post wykluczają: choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu, choroba nowotworowa, gruźlica i ogólnie zły stan zdrowia. Jeśli ktoś musi zrezygnować z postu, może zastąpić go zabiegami – stawianiem baniek, moczeniem stóp, pielęgnacją jamy ustnej, masażami i moksowaniem (rozgrzewaniem różnych punktów ciała).

Program dla ducha

– Ważne jest, co człowiek je i pije, bo to wpływa na jego umysł, duszę i ciało. Trzeba też dbać o higienę i czystość duchową: medytować, modlić się i regularnie robić rachunek sumienia, najlepiej przed snem – inaczej problemy się odkładają, nawarstwiają i dają podłoże do rozwoju choroby – tłumaczy Alfreda. Dlatego równolegle do programu żywieniowego, dobrze jest wprowadzać porządek wewnętrzny.

Hildegarda zestawiła ludzkie grzechy i cnoty. Królową wszystkich cnót nazwała umiar: należy go zachować i w modlitwie, i w pracy, i w wypoczynku. Brak umiaru w jedzeniu powoduje kłopoty z wątrobą, a w następstwie z krążeniem. Wielkie spustoszenie czynią też i inne grzechy. Na przykład tchórzostwo zżera człowieka, a lęk zakleszcza go i hamuje przed życiem, co wymaga wprowadzenia odwagi. Rozpasanie z kolei domaga się dyscypliny i porządku. Pycha, duma i hardość – pokory. Zgorzkniałość, nieżyczliwość i zazdrość – miłości. Rozpacz i desperacja – nadziei. Apatia, gnuśność i letarg – męstwa, energii, a ból istnienia – radości.

– Gdy przyjmuję ludzi w moim gabinecie i porządkuję ich sposób odżywiania, podpowiadam też delikatnie rachunek sumienia i spowiedź – mówi Alfreda Walkowska. – Nie da się oddzielić duszy od ciała.

Program dla ciała

Oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja.

– Gdy do tych programów dołączymy wszelkie formy ruchowe, obszar cielesny i duchowy zaczną się powoli równoważyć – zapewnia terapeutka. – Będziemy dobrze funkcjonować i pozytywnie oddziaływać na otoczenie. Nasza praca stanie się bardziej wydajna i twórcza, powrócimy do harmonii z naturą, zacznie się dobrze dziać w całym kosmicznym wymiarze naszego świata.

– Codziennie dziękuję za pomoc, jakiej doświadczam od Hildegardy – wyznaje Alfreda. – Ona w prosty sposób pokazuje mi, co robić, żeby być szczęśliwą na tej ziemi. Co nie znaczy, że żyję w pełnej szczęśliwości. Jestem tylko człowiekiem. Spotykają mnie różne choroby, dolegliwości i problemy, ale teraz zupełnie inaczej do nich podchodzę. Robię, co mogę, zawierzam problemy Bogu i żyję dalej.

Życie św. Hildegardy

Urodziła się w 1098 roku w nadreńskim Bermersheim, niedaleko Alzey. Była dzieckiem chorowitym, cierpiała na różne dolegliwości. W wieku ośmiu lat Hildegarda znalazła się w klasztorze. W 1141 roku w jednej z wizji ujrzała potężny ogień i nadzwyczajnie jasne światło, w których objawił jej się Bóg. Usłyszała wówczas słowa: „Zapisz to, co słyszałaś i widziałaś”. Tak powstało pierwsze dzieło Hildegardy – „Scivias” („Poznaj drogi Pana”). Potem pojawiły się kolejne dzieła teologiczne: „Liber vitae meritorum” („Księga zasług życia”) i „Liber divinorum operum” („Księga dzieł Bożych”). A także 70 pieśni, dramat „Ordo Virtutum”, komentarz do reguły benedyktyńskiej, życiorysy świętych oraz dzieła naukowo–medyczne: „Przyrodoznawstwo”, „O przyczynach i leczeniu chorób”.

Warto przeczytać: Alfreda Walkowska, „Powrót do harmonii”, wydanie drugie, wydawnictwo Polskie Centrum św. Hildegardy, 2008.

Alfreda Walkowska – doktor nauk teologicznych; tytuł naukowy otrzymała na podstawie dysertacji o św. Hildegardzie przedstawionej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; wydawca, tłumaczka i konsultantka książek o Hildegardzie, znawczyni dzieła św. Hildegardy; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia „Centrum św. Hildegardy w Polsce”.

Artykuł archiwalny.