1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Horoskop codzienny dla strzelca na 2012 rok

Horoskop codzienny dla strzelca na 2012 rok

123rf.com
123rf.com
Co dobrego Cię dziś czeka? Czego i kogo lepiej unikać? Codzienny horoskop przygotowuje AstroCoach Anna.

Horoskop na poniedziałek, 31 grudnia

Dobry dzień aby dobrze odpocząć. Nie usztywniaj się też wobec kogoś, kto chce nawiązać z tobą bliższą znajomość. Nawet jeśli wydaje ci się, że nie odbieracie na tych samych falach pierwsze wrażenie może mylić.

Horoskop na niedzielę, 30 grudnia

Księżyc i Mars tworzą aurę nerwowości ale ty zwolni tempo. Może się okazać, że w ten sposób los uchronił cię przed jakąś wpadką. W sercu pora zrobić gruntowne porządki i wyplątać się z układu, który cię znużył. Uważaj za kierownicą.

Horoskop na sobotę, 29 grudnia

Dla ciebie może to być dzień prac domowych, ale podziel czas pomiędzy przyjemności i obowiązki. Zrób co masz do zrobienia a potem pozwól sobie na małe szaleństwo. W partnerskich związkach dobra sympatyczna atmosfera.

Horoskop na piątek, 28 grudnia

Dzień zapowiada się pracowicie. Mimo, że podzielność uwagi jest twoją mocną stroną tym razem uważaj, bo możliwe jest popełnienie głupiej pomyłki. Koncentruj się na tym co robisz. Przed południem niewykluczony spadek nastroju, przelotna chandra.

Horoskop na czwartek, 27 grudnia

Księżyc w sektorze partnerskim czyni cię bardziej wrażliwym na bodźce płynące z otoczenia. Twoje sympatie i antypatie najwięcej mówią jednak o tobie samym. Zastanów się więc jakie cechy osób z twojego otoczenia akceptujesz a jakie nie i… dlaczego?

Horoskop na środę, 26 grudnia

Dzisiejszy dzień zapowiada się wypoczynkowo. Planety zachęcać będą do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Dzień zapowiada się miło, rodzinnie i zgodnie. Spotkaniom towarzyszyć będzie ciepła i serdeczna atmosfera. 

Horoskop na wtorek, 25 grudnia

Położenie Księżyca w partnerskim sektorze usposobi cię bardzo towarzysko. Będziesz w dobrym nastroju, pełna serdecznych uczuć. Popołudnie staraj się spędzić aktywnie, będziesz potrzebować ruchu.

Horoskop na poniedziałek, 24 grudnia

Twoja energia skupia się dziś w obszarze obowiązków ale nie zapominaj, że Wigilia ma być przede wszystkim przyjemnością. Dlatego nie przesadzaj z niczym. Od perfekcyjnie przygotowanej kolacji ważniejsza jest atmosfera i twój dobry nastrój.

Horoskop na niedzielę, 23 grudnia

Księżyc w sektorze codziennych obowiązków pomoże ci. Organizacyjne sprawy pójdą świetnie. To dobry dzień na ostatnie przedświąteczne sprawunki. Ureguluj też swoje zobowiązania.

Horoskop na sobotę, 22 grudnia

Księżyc w sektorze kreatywności i rozrywek obiecuje  przyjemny dzień. Warto wybrać się na poszukiwanie upominków, pomyśleć o świątecznym wystroju domu. Masz też dobry czas na spotkania, ujawnienie swoich uczuć itp.

Horoskop na piątek, 21 grudnia

Księżyc w sektorze kreatywności! Zapowiada się wysoki poziom energii i przypływ dobrych pomysłów. Skoncentruj się również na realizacji planów, które sprawiały ci trudności. To dobry dzień na kontakty z otoczeniem, ważne rozmowy, także dotyczące uczuć. 

Horoskop na czwartek, 20 grudnia

Księżyc w znaku Barana sprzyja zajęciom wymagającym kreatywności. Poświęć dziś czas takim właśnie zajęciom. Skoncentruj się a znajdziesz rozwiązanie. To także dobry czas na edukację.

Horoskop na środę, 19 grudnia

Dzisiejsze decyzje nie powinny być podejmowane lekkomyślnie. Możesz nie dostrzegać żadnych przeszkód na swojej drodze. Jeśli masz skłonność do tycia licz kalorie!!! No i… nie warto ryzykować prawdziwego szczęścia dla przelotnych miłostek.

Horoskop na wtorek, 18 grudnia

Księżyc w kwadraturze z twoim znakiem nadaje twoim emocjom większy ciężar gatunkowy dziś jednak lepiej wstrzymać się z wyciąganiem wniosków. Wszystko bowiem wskazuje na to, że nie działasz w swoim dobrze pojętym interesie.

Horoskop na poniedziałek, 17 grudnia

Niewykluczona podróż, nawiązanie znajomości. Jeśli masz przed sobą rozmowę prywatną lub zawodową warto prezentować dziś otwartość, pozytywne nastawienie. Dzięki niemu życzliwość i empatia ze strony twego rozmówcy są gwarantowane.

Horoskop na niedzielę, 16 grudnia

Niewykluczone, że zostaniesz poproszony o poradę lub wyrażenie opinii. Możesz także wystąpić jako doradca podczas zakupów. Staraj się być obiektywny, nie obawiaj się, że urazisz tę osobę wyrażając swoją opinię.

Horoskop na sobotę, 15 grudnia

Masz przed sobą przyjemny dzień, a twoja uwaga skupi się głównie na sprawach materialnych. Dobry dzień na dokonanie jakiegoś luksusowego zakupu. Jeśli masz kłopot z nagradzaniem siebie zrób to dzisiaj. 

Horoskop na piątek, 14 grudnia

Na pierwszym planie sprawy codzienne, finansowe itp. ale nie chodzi tylko o wywiązanie się z obowiązków. Zweryfikuj swój stosunek do kariery, majątku, prestiżu… Zastanów się też czym są dla ciebie pieniądze. Co za nie kupujesz? Dobre samopoczucie, emocjonalne bezpieczeństwo?

Horoskop na czwartek, 13 grudnia

Księżyc na tle twojego gwiazdozbioru zwiększa twoją emocjonalność, ale w pozytywny sposób. Będziesz bardziej otwarty i spontaniczny, warto więc być dziś wśród ludzi. To początek nowego emocjonalnego cyklu.

Horoskop na środę, 12 grudnia

Księżyc znajduje się w twoim znaku, będziesz więc przyciągać do siebie ludzi emocjonalną postawą ale dbaj o to by towarzyszyły ci pozytywne wibracje. Gorszy nastrój warto rozpoznać i dotrzeć do przyczyn. Nie udawaj ani przed sobą ani przed innymi.

Horoskop na wtorek, 11 grudnia

Jak zwykle, kiedy kończy się miesięczny cykl lunarny, warto zwolnić tempo i dokładnej poprzyglądać się rzeczywistości po to by móc skorygować plany i wyplątać się z chybionych pomysłów. Dla osób z początku znaku trudniejszy dzień.

Horoskop na poniedziałek, 10 grudnia

To koniec twego cyklu księżycowego, więc planety nie obdarzą cię dziś przesadnie wielką energią. Przydałoby się spokojnie wypocząć. Jeśli jest to twój dzień pracy skoncentruj się raczej na uporządkowaniu spraw, dokonaniu podsumowań, wyciągnięciu wniosków.

Horoskop na niedzielę, 9 grudnia

Samopoczucie powinno ci dziś dopisywać. Jest to dobry dzień na szczere rozmowy, poszukiwanie rady, kompromisu i spokojny weekendowy wypoczynek. Przyjaciele mogą odegrać pozytywną rolę w twoim życiu. 

Horoskop na sobotę, 8 grudnia

Na pierwszym planie przyjaciele i osoby, które uważasz za wspierające cię i potrzebne. Warto zaplanować weekend w taki sposób by połączyć potrzebę aktywności fizycznej ze spotkaniem. Może wspólny wypad na łyżwy, nordic walking lub coś w tym stylu.

Horoskop na piątek, 7 grudnia

Na pierwszym planie sprawy związane z karierą i prestiżem. Być może uznasz, że powinieneś przeprowadzić jakąś rozmowę itp. Przy okazji zastanów się jak wiele kompromisów wymagają od ciebie te sprawy i czy dobrze się z tym czujesz.

Horoskop na czwartek, 6 grudnia

Lekkość bytu bywa zaletą ale nie dzisiaj. Kartę kredytową zostaw w domu jeśli nie chcesz wypominać sobie własnej lekkomyślności i nie zakochuj się dziś na amen! Pamiętaj, że słowa to czasem tylko słowa i… nic więcej.

Horoskop na środę, 5 grudnia

Niewykluczone, że plany ukażą swoją słabszą stronę. Może nie byłeś czegoś świadomy? Lepiej poskromić dziś ambicję, nie działać z pozycji wyższości. Nie lekceważ nikogo, bo może to przynieść problemy. 

Horoskop na wtorek, 4 grudnia

Będziesz dziś kreatywny i efektywny  w pracy. Wieczorem warto spotkać się z przyjaciółmi, wybrać się gdzieś gdzie gwar i tłok. W sprawach osobistych barometr pokazuje dużo ładniejsza pogodę.

Horoskop na poniedziałek, 3 grudnia

Przypływ energii i pomysłów. Możesz poprawić swoją sytuację, podreperować budżet porozmawiać z kimś o ewentualnych problemach. Jeśli szukasz drugiej połowy, nie będziesz  narzekać na brak powodzenia. W stałych związkach można dziś zmienić coś na lepsze.

Horoskop na niedzielę, 2 grudnia

Dla ciebie nie będzie to szczególnie interesujący dzień, możesz nawet odczuć, że czas płynie stanowczo zbyt wolno. To co najważniejsze dotyczyć będzie spraw zawodowych. Warto skoncentrować się na obowiązkach, nadrobić zaległości.

Horoskop na sobotę, 1 grudnia

Aura jest teraz bardziej korzystna. Sprzyja spotkaniom towarzyskim oraz rodzinnym.  To dobry czas na zaplanowanie najbliższych tygodni. W związkach małżeńskich zapanuje harmonia. 

Horoskop na piątek, 30 listopada

Dobry klimat do rozwiązania jakichś spraw, które wymagają nieco szerszego spojrzenia, przedłożenia logicznych argumentów, uzyskania porady. Może powinieneś porozmawiać z kimś o swoich planach?

 

Horoskop na czwartek, 29 listopada

Księżyc skupia twoją uwagę na sprawach partnerskich. W grę wchodzi nawet nowa miłość! Faworyzowane są kwestie finansowe. Warto dziś aktywnie uczestniczyć w tym co się wydarzy. 

Horoskop na środę, 28 listopada

Pracujesz? Szkoda czasu na studiowanie wykresów. Realizuj ambitniejsze plany, nawiązuj kontakty z ludźmi. Grono przyjaciół może powiększyć się o kogoś życzliwego, serdecznego, szczerze tobą zainteresowanego. W miłości zielone światło.

Horoskop na wtorek, 27 listopada

Wyjeżdżając w podróż upewnij się, że masz ważny paszport, bilet itp. a w rozmowach z osobami, których dobrze nie znasz zachowaj rezerwę. Kieruj się dziś zasadą, że lepiej coś przemilczeć lub nich powiedzieć o jedno słowo za wiele. 

Horoskop na poniedziałek, 26 listopada

Masz przed sobą pomyślny i interesujący dzień, a twoja uwaga skupi się głównie na sprawach wymagających kreatywnego podejścia. Jeśli poczujesz się znużony monotonią, daj sobie trochę luzu. Nie warto sztywno trzymać się planów.

Horoskop na niedzielę, 25 listopada

Spędź dzień spokojnie, unikaj kontrowersyjnych decyzji, zadbaj o swoje zdrowie. Niewykluczone zmienne nastroje. Nie podejmuj ryzyka finansowego, większość czasu poświęć na wypoczynek.

Horoskop na sobotę, 24 listopada

Zapowiada się korzystny dzień, dobry na spotkania, planowanie przyszłych posunięć lub na zajęcia wymagające intuicje. Odczujesz także przypływ kreatywności, poprawią się kontakty z otoczeniem.

 

Horoskop na piątek, 23 listopada

Absorbujące obowiązki rodzinne, konieczność wykazania się większą odpowiedzialnością, zdominują aurę dzisiejszego dnia. Nie reaguj tak emocjonalnie. Spokojnie pomyśl.

 

Horoskop na czwartek, 22 listopada

 

Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków, nie obniżaj lotów skuszony łatwym zyskiem. W ogóle pieniądze mają teraz tendencję do odpływu, więc nie szalej. W sprawach sercowych możliwe perturbacje. Zdejmij też nogę z gazu.

 

Horoskop na środę, 21 listopada

Może to być trudny dzień dla Ciebie, bo ogarną Cię jakieś wątpliwości, rośnie możliwość pomyłek. W sprawach poważniejszych gwiazdy radzą, by się zatrzymać. Uważaj na zdrowie, prowadź bardzo ostrożnie, bo możesz być roztargniony.

 

Horoskop na wtorek, 20 listopada

Choć czekanie właśnie teraz może wydawać się nieznośne, nagłe decyzje i szybkie rozwiązania mogą okazać się pomyłką. Nie decyduj się na  inwestycje, w których znajduje się cień ryzyka.

 

Horoskop na poniedziałek, 19 listopada

Księżyc w sektorze komunikacji sprzyja rozmowom, korespondencji. Warto dziś odpisać na zaległe maile, zadzwonić lub spotkać się z kimś, dla kogo nie miałeś ostatnio czasu. To także dobry moment na pracę umysłową.

 

 

 

Horoskop na niedzielę, 18 listopada

Rozwiń talenty dyplomatyczne, a z pewnością dopniesz swego. Planety obdarzają Cię rozsądkiem, nieocenionym przy podejmowaniu decyzji. Skoncentruj się na dopracowaniu szczegółów swoich planów, wszak lubisz zwycięstwa w dobrym stylu.

 

Horoskop na sobotę, 17 listopada

Zapowiada się dzień o neutralnej aurze, nie będziesz miał większych powodów do narzekań. Dopisze miła atmosfera, może ktoś, kogo lubisz wpadnie z wizytą? Czas sprzyja rozmowom, załatwianiu spraw rodzinnych. Niewykluczone, że wybierzesz się po zakupy.

 

Horoskop na piątek, 16 listopada

 

Poranek zapowiada się energetycznie, pozostajesz pod wpływem Księżyca i Marsa. Ważniejsze sprawy zaplanuj na ten czas, ale bądź również świadomy, że nie jesteś teraz najlepszym dyplomatą.

 

Horoskop na czwartek, 15 listopada

 

Księżyc w Twoim znaku podkreśla uczuciową stronę Twej natury. Dobry moment na zawieranie nowych znajomości osobistych i zawodowych, ważne spotkania i rozmowy. Zaplanuj załatwianie spraw, w które czujesz się zaangażowany.

Horoskop na środę, 14 listopada

 

Będziesz dziś nastawiony na odkrywanie nowych lądów, dosłownie i w przenośni czyli na podróżowanie, zdobywanie nowych doświadczeń itp. Niewykluczone są jednak drobne komplikacje. Jeśli np. zdajesz egzamin, coś może cię zaskoczyć itp.

 

Horoskop na wtorek, 13 listopada

 

Nów Księżyca pod horyzontem. Jeżeli coś Cię niepokoi, potrzebujesz więcej czasu do namysłu - graj na zwłokę. Nie podejmuj ryzykownych decyzji, których skutki mogłyby skomplikować Twoje sprawy. Pamiętaj też, że nie jesteś dziś całkowicie niezależny w swoich poczynaniach.

Horoskop na poniedziałek, 12 listopada

Księżyc pod horyzontem nie sprzyja jeszcze energicznemu działaniu. Choć mogą pojawić się jakieś interesujące możliwości, perspektywy lub okazje ostateczne decyzje zaplanuj na czwartek.

 

Horoskop na niedzielę, 11 listopada

Drugi dzień weekendowego wypoczynku upłynie Ci w przyjemnej, spokojnej atmosferze. Będziesz ożywiony, pełen ciepłych uczuć. Niewykluczone, że będzie dodatkowy powód do radości – np. jakieś spotkanie.

 

Horoskop na sobotę, 10 listopada

 

Wprawdzie Ty możesz okazać się kreatywny, ale zajmij się sprawami, które nie wymagają współdziałania, ponieważ dzisiejszy dzień nie sprzyja harmonijnej współpracy. Skup się na własnych sprawach.

 

Horoskop na piątek, 9 listopada

 

To świetny moment na wyznaczanie nowego celu, bo masz teraz dobre wyczucie sytuacji, szczególnie jeśli należysz do końcówki drugiej dekady. Również uczuciowe sprawy mają zielone światło.

Horoskop na czwartek,8 listopada

 

Nie rób dzisiaj ryzykownych eksperymentów. Składane Ci propozycje wyglądają atrakcyjnie, ale mają jakieś drugie dno. Jakie? Warto tam zajrzeć. Musisz dobrze wyważyć swoje decyzje, by nie dać się oszukać.

 

Horoskop na środę,7 listopada

Księżyc w znaku Lwa sprawi, że staniesz się bardziej aktywny. Zapowiada się dobry dzień! Stać cię na wiele. Nie bój się nowych koncepcji i pomysłów, dzięki którym można osiągnąć cel. Jeżeli pojawią się trudności, działaj dyplomatycznie i nie trać cierpliwości.

 

Horoskop na wtorek,6 listopada

Księżyc w sektorze rozwoju osobistego obdarza Cię dziś dobrą formą intelektualną. To bardzo odpowiedni dzień na kontakty z otoczeniem, podróżowanie, kontakt ze sztuką. Zdołasz załatwić wszystko, co sobie zaplanowałeś.

 

Horoskop na poniedziałek,5 listopada

 

Dzień obowiązków, wygląda jednak na to, że bardzo dobrze sobie z nimi poradzisz. Możesz dziś zdobyć jakieś ważne informacje, dokształcić się w dziedzinie zawodowej. Kontakty ze współpracownikami ułożą się pomyślnie.

 

Horoskop na niedzielę,4 listopada

Nawet jeśli nie wydarzy się nic stymulującego, nie uważaj tego dnia za stracony. Cała przyjemność tkwi dziś w niespiesznym tempie. Warto wyjść na spacer, cieszyć się drobiazgami takimi jak ładna pogoda czy po prostu odrobina swobody.

 

Horoskop na sobotę,3 listopada

Nie irytuj się, gdy sprawy będą posuwać się wolniej niż to sobie zaplanowałeś. Przeskakiwanie dwóch schodków na raz, aby szybciej znaleźć się na szczycie kariery i zdystansować konkurencję, może zakończyć się potknięciem.

 

Horoskop na piątek,2 listopada

 

Księżyc w sektorze partnerskim przed południem wprowadzi  trochę zamieszania w życie emocjonalne. Możesz nie zrozumieć czyichś intencji lub własną drażliwością wywołać nieporozumienie. Rada? Odrobina refleksji.

 

Horoskop na czwartek,1 listopada

 

Księżyc w partnerskim sektorze horoskopu sprawi, że dążyć dziś będziesz do kontaktów z bliskimi. Choć aura zdaje się temu nie sprzyjać, ktoś może ujawnić swoje uczucia.  Bądź  ostrożnym kierowcą.

Horoskop na środę, 31 października

 

To jeszcze jeden dzień, w którym nie masz wielkiego pola do popisu, ponieważ pochłoną Cię codzienne, drobne obowiązki. Może powinieneś zastanowić się dziś nad lepszą organizacją codzienności? Warto także wdrożyć zasady związane ze zdrowszym trybem życia.

 

Horoskop na wtorek, 30 października

 

Twoja aktywność nieco spadnie, ale wpływ Księżyca zaczyna sprzyjać zajęciu się sprawami zdrowotnymi. Jeśli coś Cię niepokoi, zasięgnij porady. Warto dziś po prostu odpocząć w taki sposób, jaki lubisz.

 

Horoskop na poniedziałek, 29 października

Spore ryzyko popełnienia błędu! Zwolnij więc tempo i kieruj się rozsądkiem, nawet jeśli odczuwasz pokusę, by zaryzykować, a raczej przede wszystkim wtedy. W relacjach międzyludzkich możliwość umyślnej lub mimowolnej nieuczciwości. Uwaga na finanse!!!

 

Horoskop na niedzielę, 28 października

 

To może być bardzo znaczący dzień dla niektórych z was, a silna energia planet może Cię wynieść lub pogrążyć. Nie działaj z pobudek egoistycznych, bo przegrasz. Bądź ostrożnym kierowcą.

Horoskop na sobotę, 27 października

 

Księżyc w sektorze kreatywności przysłuży Ci się, jeśli będziesz działać świadomie. Zaplanuj dzień tak, aby zaspokoić swoje potrzeby. Zastanów się, czego potrzebujesz, o czym marzysz. Nie zadowoli Cię dziś rutyna.

 

Horoskop na piątek, 26 października

 

To dobry dzień na uczestnictwo w kursie rozwijającym Twoją samoświadomość, na wizytę u psychoanalityka lub choćby zajęcia uwalniające kreatywność. Możesz dziś znaleźć źródło podświadomych reakcji, blokad, które utrudniają Ci skuteczne działanie.

 

Horoskop na czwartek, 25 października

Jeśli czujesz, że jesteś przemęczony, zestresowany - przewietrz umysł, zaplanuj dzień na luzie. Zmienne nastroje lepiej po prostu zbagatelizować lub…  przyjrzeć im się dokładniej. Dobry czas na szczerą rozmowę.

 

Horoskop na środę, 24 października

Nastaw się dziś na aktywność w sprawach osobistych, rodzinnych. Jeśli jesteś z końca znaku, będziesz popularny, załatwienie spraw wymagających czyjejś przychylności nie powinno być trudne.

 

Horoskop na wtorek, 23 października

 

Bardzo dobry dzień na wszystkie formy komunikacji. Cieszyć Cię będzie przyjaźń, miłość, dobre jedzenie oraz upiększanie otoczenia. W partnerskim związku  zgoda. Mimo wszystko nie spuszczaj z oka materialnych spraw. Możesz otrzymać ciekawą propozycję.

Horoskop na poniedziałek, 22 października

Nie przesadzaj dziś ani z pracą, ani ze sportami, znajdź skuteczny sposób na relaks, otaczaj się życzliwymi osobami, których rady pomogą Ci uniknąć błędów. Jeśli masz coś ważnego do załatwienia, pamiętaj, że nieobecni nie mają racji, nie powierzaj więc swoich spraw osobom trzecim.

 

 

Horoskop na niedzielę, 21 października

Najlepiej zrobisz, planując spokojny wypoczynek, ponieważ nie będziesz miał zbyt wiele energii. Księżyc znajduje się w sektorze finansów. To dobry dzień na drobne inwestycje, szczególnie związane z domem.

 

Horoskop na sobotę, 20 października

 

Księżyc w sektorze spraw materialnych będzie Ci sprzyjał w kwestiach formalnych i finansowych. Zrobisz dziś dobry użytek ze swoich pieniędzy. Jeśli będziesz coś kupował, będą to rzeczy warte swojej ceny.

 

 

Horoskop na piątek, 19 października

 

Księżyc w Twoim znaku zapowiada przypływ energii. Przed sobą masz dzień pomyślnych kontaktów zawodowych i towarzyskich. Weź sprawy w swoje ręce. Rozproszą się jakieś wątpliwości, kurtyna pójdzie w górę. Zaczniesz działać z większym przekonaniem.

 

Horoskop na czwartek, 18 października

 

Księżyc w twoim znaku nie pozwoli Ci dziś zostać na uboczu. Będziesz w centrum wydarzeń. Szykują się ważne spotkania, rozmowy, dyskusje a także podejmowanie decyzji, dotyczących Ciebie i związanych z Tobą osób.

 

Horoskop na środę, 17października

 

Księżyc pod Twoim horyzontem. Sprawy zawisły w próżni? Nie ma tego złego, co nie wyszłoby na dobre. Masz czas na refleksję, złapanie oddechu, przemyślenie swoich planów jeszcze raz. Niewykluczone, że znajdziesz jakiś błąd i dokonasz korekty.

 

 

Horoskop na wtorek, 16 października

 

Księżyc pod horyzontem wyznacza czas na zamknięcie pewnych rozdziałów. Zastanów się nad sprawami ubiegłego miesiąca, może trzeba postawić gdzieś kropkę nad „i”. Poza tym Twój organizm potrzebuje regeneracji, więc zredukuj dziś swoje obowiązki do niezbędnego minimum.

 

 

Horoskop na poniedziałek, 15 października

 

Sprawy, w których dokuczało Ci przykre uczucie dreptania w miejscu, wreszcie ruszą do przodu. Jeśli zachowasz obiektywizm nawet gorące dysputy powinny prowadzić do konstruktywnych wniosków i rozwiązań. Zacznij coś, co wprowadzi w twoje życie ożywienie, włączając życie zawodowe i osobiste.

 

Horoskop na niedzielę, 14 października

 

Księżyc zachęca cię do dyskutowania, wymiany poglądów, ale możesz mieć dziś drobne problemy z koncentracją i jasnym wyrażaniem swoich opinii, więc pracę umysłową i ważniejsze potyczki słowne zaplanuj na drugą połowę dnia.

 

Horoskop na sobotę, 13 października

 

Nie oczekuj wielkiej inspiracji ze strony planet. W taki dzień, jak ten warto zająć się rzeczami zawsze odkładanymi na później, a także wykonać prace niezbyt porywające ale potrzebne, jak chociażby generalne porządki w domu a także w papierach, dokumentach itp.

 

Horoskop na piątek, 12 października

Zajmą Cię przede wszystkim sprawy związane z twoim statusem i będzie Ci bardzo zależało na prestiżu oraz akceptacji. Staraj się jednak w każdej sytuacji pozostać przede wszystkim sobą. Spróbuj znaleźć równowagę między tym, czego pragniesz a tym, czego oczekują od ciebie inni.

 

Horoskop na czwartek, 11 października

 

Dużo optymizmu, chęci do działania. Będziesz dziś patrzyła filozoficznie na wszelkie ewentualne problemy, zaś otwartość i szerokość horyzontów zadziała na Twoją korzyść we wszystkich sytuacjach.

Horoskop na środę, 10 października

 

Warto spędzić dzisiejszy dzień aktywnie. Księżyc w sektorze rozwoju intelektualnego będzie Cię inspirował i stymulował do poszukiwania ciekawych osób. Możesz dziś odnieść sukces towarzyski, bo okażesz się dowcipny a nawet błyskotliwy.

 

Horoskop na wtorek, 9 października

 

To będzie korzystny dzień. Staraj się tylko, powodowany przypływem entuzjazmu, nie brać dziś na swoją głowę zbyt wielu spraw. Kontynuuj spokojnie to, co rozpocząłeś w dniach minionych.

Horoskop na poniedziałek, 8 października

 

Nastaw się na to, że w dalszej perspektywie scenariusz wydarzeń może być nieco inny, niż to sobie wyobrażasz. Niewykluczone są niespodzianki, więc reaguj elastycznie. Nie kupuj dziś samochodu z drugiej ręki.

 

 

Horoskop na niedzielę, 7 października

 

Postaraj się spędzić spokojną niedzielę. Niewykluczone nowe znajomości. Nie uprzedzaj się do nikogo ani do niczego. Otwarta głowa to dokładnie to, czego Ci potrzeba.

 

Horoskop na sobotę, 6 października

Najlepiej byłoby niczego dziś nie planować. Jeśli masz coś konkretnego do zrobienia uporaj się z tym jak najprędzej a potem improwizuj. Może przyjdzie ci ochota na kino albo spotkanie z kimś bardzo dawno nie widzianym?

 

Horoskop na piątek, 5 października

Księżyc w obszarze partnerskim skupi Twoją uwagę na relacjach i ich jakości. Nie spędzaj dnia samotnie, bo towarzystwo ludzi jest Ci dziś bardzo potrzebne i zadziała stymulująco.

 

Horoskop na czwartek, 4 października

 

Nie wstawaj lewą nogą, ponieważ dalsza część dnia zapowiada się bardziej komfortowo niż sam poranek. Wpływ planet sprzyja kontaktom z otoczeniem na  emocjonalnym poziomie.

 

Horoskop na środę, 3 października

 

Życie da ci więcej radości, gdy nauczysz się cieszyć drobiazgami. Stawiaj czoła bieżącym problemom, nie dopuszczaj do zaległości - bądź aktywny, lecz jednocześnie patrz realistycznie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Astrologia - nauka czy zwykła zabawa?

Jan Helvetius „Atlas Niebios” 1792 (fot. iStock)
Jan Helvetius „Atlas Niebios” 1792 (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Poznanie swojego horoskopu u astrologa może kusić, a może także budzić wiele obaw. Czy astrologia naprawdę jest źródłem informacji o nas? Czy lepiej traktować ją z przymróżeniem oka? W końcu niektórzy zajmują się nią zawodowo. Na temat wątpliwości, czy warto wejrzeć w układ planet, który był na niebie, kiedy przychodziliśmy na świat - mówi astrolog Piotr Piotrowski.

 

Do czego może nam być potrzebny horoskop, po który idziemy do astrologa? Do różnych rzeczy, ale na pewno nie do wróżenia. Bo astrologia tak naprawdę nie miała nigdy za wiele wspólnego z wróżbiarstwem. Była niegdyś wszak częścią nauki, wykładaną na uniwersyteckich katedrach Europy, co – proszę zauważyć – odróżnia ją na przykład od tarota, run, numerologii czy innych systemów dywinacyjnych. Tym niemniej astrolog dysponujący indywidualnym horoskopem osoby może sporo powiedzieć nie tylko o niej samej i o każdej z najważniejszych sfer jej życia, lecz także o tym, jak potoczą się jej losy. Opowie, po jakiej drodze dane jest jej kroczyć, ale nie powie, w jaki sposób tę drogę przejdzie. Można ująć to jeszcze prościej: horoskopu potrzebujemy po to, by minimalizować straty i maksymalizować zyski – jak zwykł mawiać Leszek Weres, nestor polskiej astrologii.

Podczas wizyty u astrologa dowiadujemy się, że nasz znak solarny, to nie wszystko. Gdy się rodziliśmy, planet na niebie było dziesięć. Każda jest w jakimś znaku Zodiaku, są one ze sobą połączone w sposób harmonijny bądź nie. Mnóstwo informacji i wszystkie o nas. Widać tu nasze talenty, predyspozycje, ale też konflikty wewnętrzne, ograniczenia. Kosmogram kojarzy mi się z pełnią. Zaprasza do odkrywania siebie. Horoskop indywidualny, zwany niekiedy właśnie kosmogramem, to symboliczna mapa nieba uchwycona w dokładnym momencie naszych narodzin. Jest w niej nie tylko Słońce i Księżyc, lecz również wszystkie planety, a nawet niektóre planetoidy. Astrologowie uważają, że nasz osobisty mikroświat skorelowany jest z makrokosmosem. Stąd też owa mapa stanowi jednocześnie mapę naszych potencjałów albo po prostu mapę psyche. Horoskop to po prostu kosmiczny kod, szyfr, rodzaj podsłuchanej rozmowy bogów na nasz temat. Nic więc dziwnego, że zaprasza on do odkrywania siebie.

Można tę kosmiczną mapę potraktować jako swoiste narzędzie samopoznania? Tak. Przejrzeć się w niej jak w lustrze, albo uczynić z niej ekran dla własnych projekcji. Nie należy bowiem zapominać, że pomiędzy niebem a ziemią, a więc pomiędzy układami planet i tym, co dzieje się w naszym życiu, nie zachodzą fizykalne związki przyczynowo-skutkowe, lecz istnieje tu szczególny rodzaj oznaczania. Chodzi o związki symboliczne, nie-kauzalne, łączy je sens, podobnie jak ukazuje to nam idea wielkiego łańcucha bytu, w którym wszystko jest ze wszystkim powiązane, ponieważ byt stanowi jednorodną całość. Podobne przekonanie leży u podstaw astrologii, która zawsze stanowiła wyraz jedności świata. W tym znaczeniu horoskop mówi nie tylko o nas samych, lecz także obrazuje nasze miejsce w kosmosie, w jakimś szerszym porządku. Pokazuje, że to, co nam się przytrafia, albo to, jacy jesteśmy, nie jest dziełem przypadku, lecz wynika z kosmicznego uporządkowania. Stoją za nami więc nie tyle siły chaosu i ślepego trafu, ile pewien ład, sens, przewidywalność.

Dążenie ku pełni? Skoro już mówimy o pełni, w znaczeniu pewnej całości czy też totalności ludzkiej egzystencji, to patrząc na to z jeszcze innej strony, można powiedzieć, że horoskop jest swoistą obietnicą. Mówi raczej nie o tym, kim jesteśmy, lecz o tym, kim możemy się stać. Mamy tu więc do czynienia z ujęciem teleologicznym, nastawionym nie na dociekanie przyczyn, lecz na poszukiwanie celu. Horoskop ukazuje bowiem to, co w nas potencjalne – również w odniesieniu do przyszłości. Jest w nim „zapisane” wszystko, ale nie wszystko zrealizuje się z matematyczną precyzją.

Piotr Piotrowski: dr n. hum., filozof, astrolog. Jest autorem kilku książek. Specjalizuje się w jungowsko-analitycznym sposobie interpretowania horoskopów indywidualnych, a także w tradycyjnych technikach astrologii urodzeniowej, horarnej, elekcyjnej i mundalnej. Jego obszar badawczy stanowi filozofia religii oraz historia doktryn i idei astrologicznych.

 1. Zwierciadło poleca

Horoskop na listopad astrolożki Penny Thornton

Zobacz galerię 14 Zdjęć
Penny Thornton od ponad 40 lat zgłębia nauki astrologiczne, koncentrując się na takich tematach jak odżywianie (pod kątem 12 znaków zodiaku), związki czy praca. Klientką słynnej astrolożki była m.in. księżna Diana.

 1. Zwierciadło poleca

Horoskop na lipiec astrolożki Penny Thornton

Lipiec. Rak 22.06-22.07 żywioł wody (Fot. iStock)
Lipiec. Rak 22.06-22.07 żywioł wody (Fot. iStock)
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Penny Thornton od ponad 40 lat zgłębia nauki astrologiczne, koncentrując się na takich tematach jak odżywianie (pod kątem 12 znaków zodiaku), związki czy praca. Klientką słynnej astrolożki była m.in. księżna Diana.

 

Rak 22.06–22.07

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Cofnij się pamięcią o pół roku, a dostrzeżesz zalążki lipcowych wydarzeń. Zrealizujesz swoje plany albo zrozumiesz, że trzeba je zrewidować. Zaznacz w kalendarzu 5 lipca i tydzień od 13, bo to okresy mogące zmienić twój pogląd na to, dokąd chcesz iść i z kim. Relacje mają teraz duże znaczenie – dla niektórych Raków oznacza to finał: „Żyli długo i szczęśliwie”, dla innych pożegnalny komunikat: „Bez odbioru”. A ogólnie ludzie albo otworzą, albo zatrzasną przed tobą drzwi. W lipcu nie ma odcieni szarości – są tylko czerń i biel oraz barwy podstawowe.

Lew 23.07–23.08

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Pogodny, serdeczny i towarzyski Lew nie lubi stać w cieniu, a na pewno być zepchnięty na dalszy plan, jednak w lipcu unikaj kontrowersji, obserwuj i czekaj. Dużo spraw dzieje się w tajemnicy, tobie zaś może zabraknąć zwykłej werwy i odporności. Gdy Słońce wejdzie w znak Lwa (22 lipca), klimat się zmieni. Będziesz mogła nadać bieg sprawom i wrócić na swoje miejsce przy głównym stole. Około 14 i 30 lipca pojawią się wielkie szanse do wykorzystania, chociaż mogą iść w parze ze stratą lub niepożądaną zmianą – najprawdopodobniej dotyczącą pracy, ale w grę może też wchodzić związek.

Panna 24.08–22.09

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zaćmienie Księżyca 5 lipca zwiastuje pojawienie się czegoś nowego. Nie każda Panna usłyszy tupot maleńkich nóżek, ale dzieci mogą być w centrum lipcowych wydarzeń. Plany staną się gotowe do realizacji, a wstrzymane dotychczas biznesowe projekty i spotkania towarzyskie zostaną umieszczone w kalendarzu. To miesiąc skrajności. Niektóre Panny poczują, że trudny czas mają już za sobą, i zechcą świętować zwycięstwo, a inne mogą uznać, że ich wysiłki poszły na marne. Nie poszły. Po prostu zostaną przekierowane na nowe sytuacje, które się pojawią w najbliższych miesiącach.

Waga 23.09–23.10

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Na trudny początek miesiąca składają się ludzie, którzy nie odpowiadają na telefony, i biurokracja komplikująca życie. Jednak od 12 lipca, gdy Merkury wejdzie w ruch prosty, sprawy nabiorą tempa i w tygodniu od 13 lipca nastąpią przełomowe zmiany. Nie można mieć wszystkiego, więc jeśli ktoś złoży ci propozycję poniżej twoich oczekiwań albo impreza okaże się nie tak wspaniała, jak się spodziewałaś, zaakceptuj sytuację z wdzięcznością. Mija dopiero połowa roku i do października będziesz mogła się przekonać, że miałaś prawdziwe szczęście.

Skorpion 24.10–22.11

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

W zasięgu wzroku pojawiają się odległe miejsca niezależnie od tego, czy chodzi o podróż w interesach, czy wirtualnie skontaktujesz się z ludźmi z daleka, a zdobyta teraz wiedza zaprowadzi cię daleko. Zaćmienie Księżyca 5 lipca może zainspirować zakończenie umowy, co oznacza, że podejmiesz nową pracę albo złożysz podpis na dokumentach z jakiegoś innego powodu. W roku 2020 nawet najlepiej przygotowane plany mogą się nie powieść, dlatego nie odkładaj przedsięwzięć na lepszy czas.

Strzelec 23.11–21.12

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Gdy Wenus trwa w strefie relacji, powinnaś wiedzieć, jak to jest z twoim związkiem – funkcjonuje czy nie. U większości Strzelców miłość rozkwitnie. Dobre związki przetrwają próbę, a te, którym się nie uda, najwyraźniej nie były na nią przygotowane. Jeśli twoja pewność siebie została zachwiana, niech astrologia zachęci cię do podjęcia ryzyka w związku z miłością albo pracą. Jeśli do połowy sierpnia zrobisz wrażenie na ludziach, którzy się liczą, chętnie wyświadczą ci przysługę i stworzą możliwości. Aktywność fizyczna doda ci energii i pomoże pokonać konkurencję.

Koziorożec 22.12–20.01

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zaćmienie Księżyca w twoim znaku skieruje cię na kolejne rozdroże. Wydarzenia sprzed pół roku zaprowadziły cię tu, gdzie jesteś, i teraz musisz zdecydować, w którą stronę iść. Ważną rolę odgrywa oś relacji, więc ludzie będą mieli wpływ na twoje działania i decyzje. Zaćmienia zmieniają bieg naszego życia: nie zawsze chodzi o to, co widzimy, czasem o to, co ukryte. Tak więc za czynami innych osób często stoją czynniki, których nie jesteś świadoma. Jednak gdy Jowisz i Pluton połączą się w twoim znaku, chwyć przeznaczenie obiema rękami.

Wodnik 21.01–19.02

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Potrzeby innych będą teraz ważniejsze od twoich. Jeśli masz poczucie misji w związku z tym, co robisz, znajdziesz w tym cel i satysfakcję. Najważniejsze jest nastawienie. Chociaż kusiłoby cię, żeby powiedzieć: „A nie mówiłam?”, ważniejsze jest, by zachęcać, pomagać i znajdować rozwiązania. Przez większą część lipca lepiej trzymać się w cieniu i tworzyć podstawy nowych projektów i związków. Czas na zabawę przyjdzie później.

Ryby 20.02–20.03

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Zawsze warto wiedzieć, na czym się stoi i dokąd sprawy zmierzają, ale przy Merkurym w ruchu wstecznym często bywa to zbyt trudne. Na szczęście ten stan nie potrwa długo i do 14 lipca powinnaś już mieć pełną świadomość, czy ktoś nadal jest tobą zainteresowany lub czy propozycja okaże się realna. Nawet w przypadku projektu grupowego staraj się wyrażać swoje opinie i nadawać propozycjom osobisty charakter. Masz teraz szansę znaleźć się w centrum uwagi i udowodnić swoją wartość. Niektóre Ryby stworzą w lipcu coś, co zmieni kierunek ich życiowej drogi, jeśli nie los.

Baran 21.03–20.04

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Czeka cię miesiąc przełomów. Zaćmienie Księżyca 5 lipca jako pierwsze doprowadzi niektóre sytuacje do punktu krytycznego. To, co wtedy zrobisz, zależy tylko od ciebie. U niektórych Baranów pojawi się zawodowa szansa, u innych wydarzenia na domowym froncie mogą wywołać chaos. Pewien aspekt twojego życia pod koniec lipca będzie się przedstawiał zupełnie nieoczekiwanie, zwłaszcza jeśli urodziłaś się między 5 a 15 kwietnia. Powinnaś teraz ograniczyć skłonność do wkładania w sprawy całego serca – najpierw wszystko dokładnie przemyśl.

Byk 21.04–20.05

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Potrzeba wyrwania się z ograniczeń obecnej sytuacji narasta w tobie już od dłuższego czasu. Najlepiej byłoby poczekać do 12 lipca, gdy Merkury, planeta podróży i komunikacji, wejdzie znów w ruch prosty, ale skoro musisz, to się rusz! Lipiec to okres ważnych zmian dla całego zodiaku i chociaż widać już pewne oznaki pozytywnego wzrostu i możliwości, nadal należy zachować ostrożność. Pracuj z tym, co masz, i nie polegaj na prognozach oraz obietnicach. Pamiętaj, że jesteś realistką i działasz racjonalnie!

Bliźnięta 21.05–21.06

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

To rok jak żaden inny. Tak wiele się zmieniło. Zwykle Wenus w twoim znaku inspiruje romantyzm i zadowolenie z życia, ale spotykać się i weselić nie jest tak łatwo jak kiedyś. Niemniej lipiec to znaczący miesiąc dla miłości i czerpania przyjemności z dobrych rzeczy – w granicach zdrowego rozsądku. Na ogół związki będą się rozwijać, jednak niektóre Bliźnięta zakwestionują swoje zaufanie do partnera i przyszłość relacji. Okresy przestoju są niezbędne, ale nie kosztem zaspokojenia potrzeb finansowych. Musisz naprawić swoją sytuację ekonomiczną i dopilnować, żebyś otrzymała to, na co zasługujesz.

 1. Styl Życia

Wiele dobrych wiadomości. Roczny horoskop dla Bliźniąt

Większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu. (Ilustracja: iStock)
Większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu. (Ilustracja: iStock)
Bliźnięta czeka jeden z lepszych okresów być może od wielu lat. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki harmonijnym tranzytom dwóch planet społecznych: Jowisza i Saturna, które przemierzają znak Wodnika. Trygony, jakie tworzą i będą tworzyć do Bliźniąt, są sprzyjające i mają wyjątkowo mocne działanie.

Trygon Jowisza zaktywizuje wrodzone umiejętności i talenty komunikacyjne Bliźniąt, ale też przyspieszy wiele spraw. Wniesie do życia więcej dynamizmu i luzu: życie potoczy się lżej, przyjemniej, efektywniej. Jowisz sprawia, że minimum wysiłku nagradzane jest maksimum korzyści. Bliźnięta będą cieszyć się wielością kontaktów oraz lukratywnych okazji biznesowych czy relacyjnych. Trygon Jowisza do Słońca w tradycyjnej astrologii nazywa się królewskim aspektem, czyli wyjątkowo szczęśliwym. To te momenty, kiedy życie pozytywnie nas zaskakuje. Zawsze jednak warto wspomóc farta – prezent od Jowisza – przemyślanymi działaniami i świadomymi decyzjami.

Na Bliźnięta działa też obecnie Saturn. Planeta ta ma swoją ponurą sławę, ale tym razem oddziałuje harmonijnie, dlatego Bliźnięta poczują jej łaskawszą stronę. Czyli? W życiu zapanuje kojąca stabilizacja, ład, ich umysł zostanie zaangażowany do osiągania konkretnych celów. Ze swoją tendencją do tymczasowości i totalnego bałaganu Bliźnięta będą Saturnowi za to wdzięczne. Wpływy Saturna pozwolą im uporządkować chaos, para nie będzie szła w gwizdek. Korzystnego działania Saturna doświadczą w 2021 roku przede wszystkim Bliźnięta urodzone w pierwszej dekadzie, a w przyszłym roku te z drugiej dekady. A zatem z jednej strony Jowisz przyniesie nowe perspektywy i możliwości, z drugiej – Saturn wcieli je w życie. To będzie doskonała okazja, żeby w spektakularny sposób zawalczyć o swoje. Ambitne działania biznesowe mają zielone światło. Ograniczenia lockdownu spłyną po Bliźniętach jak woda po kaczce. Ten czas wyzwoli w nich skuteczną przedsiębiorczość. Bliźnięta dostają właśnie od planet szansę, żeby osiągnąć sukces, zdobyć zaszczyty i dobra materialne.

Bliźnięta urodzone między 9 a 15 czerwca są pod wpływem kwadratury Neptuna, przez którego rzeczywistość może się nieco rozmywać. Wpływów tej duchowej planety często nie odczuwamy w bezpośredni sposób, w postaci jakichś negatywnych wydarzeń, ale Neptun może Bliźniętom przynieść nieefektywne rozprężenie. Jak się to objawia? Spadkiem energii witalnej i zawirowaniami emocjonalnymi. Bliźnięta działają na dużych obrotach, a Neptun będzie im to utrudniał. Sprawność ich błyskotliwego umysłu może szwankować, a nerwowość, lęki i fobie nasilą się. Bliźniętom z drugiej dekady od maja do lipca 2021 roku może usuwać się grunt spod nóg – do działania Neptuna bowiem dołączy Jowisz, który wyjdzie z Wodnika i wejdzie w znak Ryb, tworząc kwadraturę. Końcówka wiosny i większość lata może przynieść im gorszy czas, który najlepiej wykorzystać na zdystansowanie się i porzucenie zbyt dużych oczekiwań. W sierpnia Jowisz znowu wróci do Wodnika, przynosząc dobrodziejstwa Bliźniętom z trzeciej dekady. Od początku 2022 roku planeta ta ponownie wkroczy w Ryby i jej kwadratura zostanie z Bliźniętami na dłużej, czyli do czerwca, a potem od października do końca roku. Bliźnięta powinny w tym okresie działać metodycznie, wystrzegając się popadania w przesadę i życzeniowe myślenie.

W sierpniu i pierwszej połowie września, kiedy Mars utworzy nieprzyjemną kwadraturę, Bliźnięta czekają turbulencje. Wtedy tłumione trudne emocje ujrzą światło dzienne, przez co można się trochę pogubić. Za to od połowy września fantastyczny trygon Marsa w Wadze będzie sprzyjał wszelkim inicjatywom. Dość trudnym momentem będzie 4 grudnia, kiedy dojdzie do kolejnego zaćmienia, tym razem Słońca w Strzelcu. Dodatkowa opozycja Marsa w tym znaku może przynieść Bliźniętom konflikty, spadek sił i poczucie niepotrzebnego szarpania się z własnymi emocjami i ludźmi wokół. Końcówka roku zapowiada się zatem jako czas dużego napięcia. Poprawa sytuacji nastąpi około marca 2022, kiedy Mars znajdzie się w Wodniku i razem z Saturnem utworzą serię trygonów do drugiej dekady Bliźniąt. Do połowy kwietnia 2022 roku Bliźnięta mogą zaliczyć spektakularne sukcesy na polu zawodowym. Potem obecność Jowisza i Marsa w Rybach przyniesie zawirowania i brak oparcia w faktach.

Podsumowując: większość Bliźniąt w czasie nadchodzących 12 miesięcy może liczyć na trwałe efekty swoich starań. Nie trzeba będzie gimnastykować się kosztem przeciążeń nerwowych i emocjonalnych. Dlatego warto z siebie dać dużo. Bliźnięta przekonają się, że kryzysowe czasy mogą okazać się niepowtarzalną szansą na wprowadzenie w życie korzystnych zmian i pójście do przodu.

Piotr Gibaszewski, astrolog, autor corocznych prognoz dla Polski i świata. Wykładowca w Studium Psychologii Psychotronicznej.

 1. Styl Życia

Równowaga między pracą a odpoczynkiem i codzienny rachunek sumienia. Sposób na życie według św. Hildegardy

Według programu św. Hildegardy oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. (Fot. iStock)
Według programu św. Hildegardy oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. (Fot. iStock)
Odpowiednia dieta, równowaga między pracą a odpoczynkiem i codzienny rachunek sumienia – sposób na zdrowe życie? Tak twierdziła wieki temu św. Hildegarda. Jej współcześni naśladowcy mówią, że miała świętą rację.

„Za panowania Henryka IV w Świętym Cesarstwie Rzymskim żyła w Galii Bliższej dziewica słynąca ze swego szlachetnego urodzenia i świętości. Na imię jej było Hildegarda. Jej rodziciele, Hildebert i Mechthylda, choć ludzie możni i ze sprawami światowymi obeznani, mieli na względzie dary należne Stwórcy, oddali przeto córkę w służbę Bogu. Jeszcze w dziecięctwie od spraw ziemskich się odsunęła, odgrodzona od nich przedziwną czystością…” – tymi słowami Gottfryd, mnich z Góry Świętego Dyzyboda, sekretarz Hildegardy, rozpoczął pierwszą księgę dzieła „Żywot świętej Hildegardy”.

Z braku harmonii

Alfreda Walkowska od ponad 25 lat popularyzuje w Polsce wiedzę o osobie i dziele św. Hildegardy. W książce „Powrót do harmonii” opisała podstawowe założenia jej programu. Jak się zaczęła jej przyjaźń ze średniowieczną wizjonerką?

– Mieszkałam wtedy w Niemczech. Po urodzeniu dzieci moje zdrowie zaczęło nieco szwankować – wspomina. – Miałam problemy z kręgosłupem, trzustką, krążeniem. Zaczęłam szukać pomocy medycznej. Tymczasem wybrałam się z moimi małymi dziećmi na pieszą, 30-kilometrową pielgrzymkę, podczas której po raz pierwszy usłyszałam o Hildegardzie. Był to czas mojego dojrzewania duchowego. Mieszkałam przy uniwersytecie i miałam dostęp do biblioteki, więc zaczęłam o niej czytać i sprawdzać na sobie jej metody leczenia. Okazały się tak skuteczne, że mogłam się obyć bez medycyny konwencjonalnej, także przy różnych dolegliwościach moich dzieci.

Grono korzystające z pomocy Hildegardy szybko się powiększało. Przyjaciele Alfredy prosili ją o pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. – Na początku skupiałam się na dolegliwościach fizycznych, z czasem zaczęłam odkrywać, jak duży wpływ ma na nie obszar duchowy. Poprzez muzykę Hildegardy, jej obrazy i wizje, zaczął docierać do mnie porządek świata.

– Po powrocie do Polski stwierdziła, że brakuje tu specjalistów i literatury na ten temat. Sprowadzała książki, dokształcała się i służyła radą wszystkim, którzy tego potrzebowali. W końcu chętnych zrobiło się tylu, że powstał kłopot z przekazem informacji na temat programu zdrowia św. Hildegardy. Postanowiła, że zajmie się tym profesjonalnie.

Obecnie Alfreda Walkowska prowadzi Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy, w którym m.in. propaguje naturalny system leczenia, przywracający harmonię ducha i ciała.

Czym jest zdrowie?

„W samym centrum wszechświata umiejscowił Bóg człowieka, jako najważniejsze ze stworzeń. Swoją postawą jest on wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny. Jego głowa jest zwrócona do góry, a stopy oparte są pewnie na twardym podłożu. Ma on moc wprawiać w ruch tak to, co w dole, jak i to, co w górze. Ze względu na siłę swojego wnętrza jest w stanie zrealizować każde dzieło” – pisze Hildegarda.

Jesteśmy całością – duszą i ciałem. Zdrowie to harmonia obu tych sfer. Hildegarda wyróżnia cztery podstawowe obszary, w których funkcjonuje człowiek: najbliższe otoczenie, kontakt z naturą, wszechświatem i Bogiem. Według niej, zamiar Boży był taki, żeby człowiek żył w zgodzie z każdym z nich, był zdrowy i szczęśliwy. Ale ludzie popełnili grzech pierworodny i doszło do zakłócenia pierwotnego stanu.

Skąd się bierze choroba?

Choć Hildegarda za praprzyczynę choroby uznaje grzech pierworodny, to jednocześnie twierdzi, że możemy powrócić do zdrowia i harmonii. Na nasz stan w 10 procentach wpływa środowisko, w kolejnych 10 – obciążenia genetyczne, a w pozostałych 80 procentach – styl życia. Ten z kolei zależy od diety, czystego sumienia, higieny i proporcji między pracą a odpoczynkiem. Gdy równowaga tych wszystkich obszarów zostaje naruszona, w organizmie gromadzą się soki chorobotwórcze, zmniejsza się viriditas, czyli nasze siły witalne, dochodzi do zaburzenia funkcjonowania w tych czterech podstawowych obszarach. Następnie tracimy harmonię w innym, na który składają się: ziemia, powietrze, woda i ogień. Z nich zbudowany jest cały wszechświat. W konsekwencji dochodzi w nas do zaburzenia równowagi czterech soków ustrojowych: krwi, śluzu, żółci i czarnej żółci.

Jak powrócić do zdrowia?

To proste – należy cały ten proces odwrócić, uporządkować siebie i swoje życie. Musi także pojawić się chęć wyjścia z choroby. Potem zmiana diety, odpowiednie środki lecznicze, post czy określone zabiegi proponowane przez Hildegardę. Następnie chory powinien uporządkować sferę swoich cnót i grzechów, zrównoważyć pracę i odpoczynek. Wtedy powróci harmonia czterech obszarów, zostaną wydalone soki chorobotwórcze, zwiększą się siły żywotne, pojawi się równowaga pomiędzy czterema elementami… I tak choroba opuści ciało i duszę.

Kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywa silna wola. Alfreda Walkowska wierzy, że jeśli chory zacznie się porządkować, Bóg poczuje się zaproszony do jego życia i będzie w nim działać, ale to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, za to, jak funkcjonujemy i korzystamy z zasobów Matki Ziemi.

– Hildegarda przeniknęła całe moje życie – przyznaje Alfreda. – W domu stosuję się do jej zaleceń dietetycznych, doświadczam dobroczynności postów i zabiegów. Niedawno moja córka zachorowała na ciężką grypę, miała 40 stopni gorączki. Jak radzi Hildegarda, poiłam ją herbatą malinową i porzeczkową, bo zawierają dużo witaminy C, galgantem z koprem na regulację krążenia i obniżenie temperatury, podawałam korzeń goryszu i robiłam okłady. Po 5 dniach powróciła do szkoły. Dietę hildegardową stosuję też w odżywianiu mojej sparaliżowanej od dziesięciu lat mamy. Podaję jej galgant, napój pietruszkowy, okładam plewami orkiszowymi. Jej stan jest stabilny, nie ma odleżyn.

Dieta Hildegardy

Program dietetyczny niemieckiej wizjonerki, to odżywanie rozumiane jako wzmacnianie viriditas – boskiej, życiodajnej siły. Hildegarda wszystkim bez wyjątków zaleca orkisz, który zawiera mnóstwo pełnowartościowego białka (uwaga: obecnie na rynku jest wiele odmian orkiszu skrzyżowanego z pszenicą, co ułatwia uprawy i podnosi plony, ale pozbawia go właściwości leczniczych).

Ważne miejsce w tej diecie zajmują też kasztany jadalne, koper włoski i różne przyprawy. Jej szczegółowy program dietetyczny uwzględniał subtilitet, czyli subtelności, które sprawiają, że pewne produkty są dobre dla konkretnych osób. Hildegarda brała pod uwagę różne uwarunkowania, które decydują o tym, jak czuje się dana osoba: jej stan zdrowia, płeć, wiek, pracę, porę roku i dolegliwości. Potem podpowiadała, co i w jakich proporcjach stosować. Jej dieta nie wyklucza jednak żadnej grupy pokarmów. Je się wszystko: zboża, warzywa, owoce, nabiał, mięso, ale z pewnymi zastrzeżeniami (warzywa tylko sezonowe, mięso: delikatniejsze dla kobiet, np. ptactwo, cięższe dla mężczyzn).

Hildegarda spisała konkretne wskazówki, co, kiedy i ile należy jeść przy danym schorzeniu. Na wzmocnienie systemu nerwowego i antystresowo zaleca gaszone wino i ciasteczka, które najlepiej przygotować samemu (mąka orkiszowa, masło, gałka muszkatołowa, cynamon i goździki; we właściwych proporcjach). Kto ma kłopoty z krążeniem powinien pić napój pietruszkowy (wino, pietruszka, ocet winny i miód; w odpowiednich proporcjach). Osoby cierpiące na chorobę nowotworową – ograniczyć białko zwierzęce i zadbać o stałą dostawę dobrej jakości orkiszu z białkiem budulcowym. Chorym na wątrobę zaleca spożywanie w dużej ilości kasztanów z miodem. Dobrze robi też post, nazywany przez Hildegardę „operacją bez noża”. To silny środek leczniczy, który oczyszcza i regeneruje organizm, ale są też pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Według Hildegardy post wykluczają: choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu, choroba nowotworowa, gruźlica i ogólnie zły stan zdrowia. Jeśli ktoś musi zrezygnować z postu, może zastąpić go zabiegami – stawianiem baniek, moczeniem stóp, pielęgnacją jamy ustnej, masażami i moksowaniem (rozgrzewaniem różnych punktów ciała).

Program dla ducha

– Ważne jest, co człowiek je i pije, bo to wpływa na jego umysł, duszę i ciało. Trzeba też dbać o higienę i czystość duchową: medytować, modlić się i regularnie robić rachunek sumienia, najlepiej przed snem – inaczej problemy się odkładają, nawarstwiają i dają podłoże do rozwoju choroby – tłumaczy Alfreda. Dlatego równolegle do programu żywieniowego, dobrze jest wprowadzać porządek wewnętrzny.

Hildegarda zestawiła ludzkie grzechy i cnoty. Królową wszystkich cnót nazwała umiar: należy go zachować i w modlitwie, i w pracy, i w wypoczynku. Brak umiaru w jedzeniu powoduje kłopoty z wątrobą, a w następstwie z krążeniem. Wielkie spustoszenie czynią też i inne grzechy. Na przykład tchórzostwo zżera człowieka, a lęk zakleszcza go i hamuje przed życiem, co wymaga wprowadzenia odwagi. Rozpasanie z kolei domaga się dyscypliny i porządku. Pycha, duma i hardość – pokory. Zgorzkniałość, nieżyczliwość i zazdrość – miłości. Rozpacz i desperacja – nadziei. Apatia, gnuśność i letarg – męstwa, energii, a ból istnienia – radości.

– Gdy przyjmuję ludzi w moim gabinecie i porządkuję ich sposób odżywiania, podpowiadam też delikatnie rachunek sumienia i spowiedź – mówi Alfreda Walkowska. – Nie da się oddzielić duszy od ciała.

Program dla ciała

Oprócz diety i rachunku sumienia potrzebna jest też równowaga między pracą a snem, między brakiem ruchu a aktywnością fizyczną. Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja.

– Gdy do tych programów dołączymy wszelkie formy ruchowe, obszar cielesny i duchowy zaczną się powoli równoważyć – zapewnia terapeutka. – Będziemy dobrze funkcjonować i pozytywnie oddziaływać na otoczenie. Nasza praca stanie się bardziej wydajna i twórcza, powrócimy do harmonii z naturą, zacznie się dobrze dziać w całym kosmicznym wymiarze naszego świata.

– Codziennie dziękuję za pomoc, jakiej doświadczam od Hildegardy – wyznaje Alfreda. – Ona w prosty sposób pokazuje mi, co robić, żeby być szczęśliwą na tej ziemi. Co nie znaczy, że żyję w pełnej szczęśliwości. Jestem tylko człowiekiem. Spotykają mnie różne choroby, dolegliwości i problemy, ale teraz zupełnie inaczej do nich podchodzę. Robię, co mogę, zawierzam problemy Bogu i żyję dalej.

Życie św. Hildegardy

Urodziła się w 1098 roku w nadreńskim Bermersheim, niedaleko Alzey. Była dzieckiem chorowitym, cierpiała na różne dolegliwości. W wieku ośmiu lat Hildegarda znalazła się w klasztorze. W 1141 roku w jednej z wizji ujrzała potężny ogień i nadzwyczajnie jasne światło, w których objawił jej się Bóg. Usłyszała wówczas słowa: „Zapisz to, co słyszałaś i widziałaś”. Tak powstało pierwsze dzieło Hildegardy – „Scivias” („Poznaj drogi Pana”). Potem pojawiły się kolejne dzieła teologiczne: „Liber vitae meritorum” („Księga zasług życia”) i „Liber divinorum operum” („Księga dzieł Bożych”). A także 70 pieśni, dramat „Ordo Virtutum”, komentarz do reguły benedyktyńskiej, życiorysy świętych oraz dzieła naukowo–medyczne: „Przyrodoznawstwo”, „O przyczynach i leczeniu chorób”.

Warto przeczytać: Alfreda Walkowska, „Powrót do harmonii”, wydanie drugie, wydawnictwo Polskie Centrum św. Hildegardy, 2008.

Alfreda Walkowska – doktor nauk teologicznych; tytuł naukowy otrzymała na podstawie dysertacji o św. Hildegardzie przedstawionej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; wydawca, tłumaczka i konsultantka książek o Hildegardzie, znawczyni dzieła św. Hildegardy; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia „Centrum św. Hildegardy w Polsce”.

Artykuł archiwalny.