fbpx

Mount Everest przesunął się o 3 centymtery

Mount Everest przesunął się o 3 centymtery
www.flickr.com/photos/ilker

W końcu kwietnia i na początku maja Nepal nawiedziły silne trzęsienia ziemi. Zginęło w nich ponad 8700 osób. Pierwszy wstrząs doprowadził też do zmiany kierunku „wędrówki” Mount Everestu.
Według chińskich badań w ciągu ostatnich 10 lat Mount Everest „urósł” o 3 cm, czyli 0,3 m/rocznie i przesunął się o 40 cm w kierunku północno-zachodnim, czyli 4 cm/rocznie. Tymczasem lokalne władze ogłosiły w zeszłym tygodniu, że kwietniowe wstrząsy doprowadziły do przesunięcia najwyższego szczytu świata o 3 cm w kierunku południowo-wschodnim. Dane satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej z początku mają wskazują też, że po trzęsieniu ziemi szczyt zmalał o 2,5 cm.

Wiceprezes chińskiego instytutu geologicznego, cytowany w lokalnej prasie powiedział, że Mount Everest „stale przesuwa się na na północny-wschód, a wstrząs spowodował skok w odwrotną stronę” i nie widzi w tym nic niepokojącego. Zdaniem geologa szczyt jest doskonałym punktem obserwacji ruchów płyt tektonicznych: euroazjatyckiej i indyjskiej, które spotykają się właśnie w tym regionie Himalajów.