1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak skonsolidować kredyty?

</a>
W okresie prosperity chętnie pożyczaliśmy pieniądze, nie myśląc o tym, co będzie, jeśli pogorszy się nasza sytuacja finansowa. Efekty widać gołym okiem – rosną kwoty zaległych płatności, a klienci szukają sposobów wyjścia z pętli zadłużenia. Na przykład poprzez konsolidację kilku kredytów w jeden.

</a>

Na koniec września 2012 r. zaległe płatności Polaków osiągnęły kwotę 37,03 mld zł i były o 3 proc. większe od zarejestrowanych na koniec czerwca 2012 r. Z raportu Big InfoMonitora wynika, że przeterminowane zadłużenie rośnie szybciej niż w pierwszej połowie roku. Wprawdzie bankowcy zapewniają, że to jeszcze nie kryzys, ale klienci, zwłaszcza gdy tracą jedno lub kilka źródeł dochodu, rozpaczliwie szukają sposobu na zmniejszenie miesięcznego obciążenia. W takiej sytuacji warto zastanowić się na skonsolidowaniem kilku kredytów w jeden. Operację tę można wykonać niezależnie od tego, czy kredyty mamy w jednym banku, czy w kilku różnych. Co więcej, możliwa jest również taka sytuacja, że kredyty wzięte z banków konsolidujemy pożyczką SKOK.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, musimy pamiętać o kilku zasadach. Korzyść finansowa – w postaci niższego oprocentowania kredytu i raty miesięcznej niższej od sumy rat, które spłacaliśmy wynika z niższego oprocentowania i z tego, że kredyt konsolidacyjny bierzemy na czas dłuższy niż poprzednie kredyty. To jednak oznacza też, że chociaż co miesiąc będziemy płacili mniej, to łącznie zapłacimy więcej, bo wzrośnie suma odsetek. Oszczędzamy natomiast na przekazach – na przykład zamiast czterech wysyłamy jeden. Nie musimy też pamiętać o kilku terminach spłat. Ale za wygodę słono zapłacimy. Bank konsolidujący bierze bowiem prowizję. Próżno jednak szukać informacji o jej wysokości w reklamach czy broszurach bankowych. Pamiętajmy więc, by o to zapytać. Koniecznie sprawdźmy też oprocentowanie przy uwzględnieniu naszej sytuacji finansowej, bo jeśli bank oceni, że ryzyko kredytowe jest duże, to musimy się liczyć z  maksymalnym dopuszczalnym oprocentowaniem. Na niższe oprocentowanie mogą liczyć osoby o wyższych dochodach.

Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie, niektóre instytucje finansowe oferują jako dodatkowe zabezpieczenie polisę na życie kredytowanego. W lepszej sytuacji są klienci, którzy wśród swoich zobowiązań spłacają kredyt hipoteczny, bo mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, którego zabezpieczeniem będzie hipoteka nieruchomości.

Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy taka operacja zamiany kilku kredytów na jeden będzie dla nas opłacalna. Do porównania ofert i symulacji potencjalnych kosztów służą kalkulatory dostępne w Internecie. Jeśli nie potrafimy lub nie chcemy liczyć samodzielnie, to powinniśmy zapytać doradcę finansowego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze