1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Mariusz Szczygieł "Gottland"

Mariusz Szczygieł "Gottland"

Polacy przeważnie postrzegają swoich południowych sąsiadów przez pryzmat piwa, dobrodusznego wojaka Szwejka, zabawnego języka i konformizmu. Do tej wyliczanki może dołączyć jeszcze Pragę, która - słusznie zresztą - zyskała w Polsce opinię jednego z najpiękniejszych miast świata.

Ci, którzy chcieliby przełamać ten stereotyp powinni zwrócić uwagę na "Gottland" Mariusza Szczygła. Bohaterami reportaży Szczygła są m.in. Karel Gott (od jego nazwiska autor ukuł zresztą znakomity tytuł swojej książki), aktorka Lída Baarová - kochanka Josepha Goebbelsa, ministra propagandy III Rzeszy oraz założyciel słynnej firmy obuwniczej Tomáš Baťa. "Gottland "zdobył wiele prestiżowych wyrożnień (m.in. otrzymał w 2009 r. Europejską Nagrodę Literacką) i - co niezwykle ważne - odniósł również sukces w Czechach. Dziennik "Mladá fronta Dnes" umieścił "Gottland" w rankingu najbardziej zaskakujących sukcesów czytelniczych w Czechach w 2007 r. Czescy dziennikarze podkreślali, że książki takiej nie mógłby napisać Czech, że potrzeba było kogoś spoza granic kraju nad Wełtawą. Kogoś o spojrzeniu życzliwym, ale i obiektywnym. Należy zatem dziękować opatrzności, że kimś takim okazał się polski dziennikarz.

Wiosna to znakomity czas, by odwiedzić i Pragę. W drodze warto posłuchać Gottlandu w znakomitej interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego. Z niego dowiemy się o naszych sąsiadach więcej niż z jakiegokolwiek przewodnika (choć i ten warto ze sobą wziąć).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze