1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Odrestaurowana wersja "Mechanicznej pomarańczy" Kubricka na otwarcie festiwalu Tofifest w Toruniu

Odrestaurowana wersja "Mechanicznej pomarańczy" Kubricka na otwarcie festiwalu Tofifest w Toruniu

Od 25 czerwca do 1 lipca 2011 w Toruniu odbywać się będzie 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest.Galę otwarcia uświetni polska premiera i drugi po festiwalu w Cannes pokaz w Europie, odrestaurowanej kopii legendarnego dzieła Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza".

Do tego wyjątkowego wydarzenia dojdzie dzięki uprzejmości rodziny Stanley’a Kubicka i dystrybutora filmu — firmy Warner Bros. Entertainment Polska. Podczas otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest goście i widzowie będą mogli zobaczyć arcydzieło światowej kinematografii w nowej, odrestaurowanej wersji, której pierwszy pokaz odbył się w maju 2011 roku podczas festiwalu w Cannes. Krytycy podkreślali wtedy, że dzieło Kubricka jest filmem ponadczasowym, a wizja „estetyki przemocy” stworzona przez reżysera podnosi film do rangi filozoficznej przypowieści. W Toruniu zobaczymy jedyną istniejącą kopię cyfrową w wersji polskiej, specjalnie wyprodukowaną na festiwal Tofifest.

Toruński pokaz odbędzie się w wyjątkowym momencie. W tym roku mija bowiem 40 lat od nakręcenia „Mechanicznej Pomarańczy”. Nie zawsze jednak oceniano ten film jako arcydzieło. Gdy powstał, budził bardzo skrajne emocje. W 1972 roku otrzymał 4 nominacje do Oscara, 3 nominacje do Złotego Globu i 7 nominacji do BAFTA. Ale nagród nie było. Dlaczego? A czy można je było przyznać najbardziej zwalczanemu przez cenzurę filmowi lat 70.?

Ekranizacja głośnej powieści szkockiego pisarza Anthony’ego Burgessa z 1962 roku wywołała bowiem prawdziwą burzę wśród krytyków i kinomanów. Kubricka od razu obwołano „kontrowersyjnym”. Natychmiast pojawiła się grupa wyznawców oraz armia krytyków nienawidzących reżysera. Co powodowało tak drastyczne reakcje? „Mechaniczna Pomarańcza” to surrealistyczna wizja społeczeństwa nieodległej przyszłości, przepełnionego gwałtem i przemocą. Tak naprawdę jednak, ten brutalny entourage i sztafaż „science-fiction” były Kubrickowi niezbędne, by móc opowiedzieć bolesną prawdę o okrucieństwie współczesnego mu społeczeństwa, wstydliwie ukrywającego wszechobecną przemoc.

Otwarcie 9. MFF Tofifest odbędzie się w partnerskim kinie Cinema City w Toruniu, 25 czerwca 2011 roku o godzinie 19.30. Podczas Gali Otwarcia Specjalnym Złotym Aniołem za Niepokorność Twórczą zostanie uhonorowany wirtuoz polskiego kina Jerzy Stuhr. Festiwal pokaże też pierwsze w Polsce panoramy Kina Młodych Gniewnych, Jima Sheridana, Grzegorza Królikiewicza oraz Nowego kina Serbii. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Daj się zarazić… kinem”.

Więcej informacji pod adresem

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze