Spotkania o Sensie to cykl comiesięcznych dyskusji, podczas których poruszane są tematy nawiązujące do książki Nigdy nie jest za późno Pemy Chödrön, związane z sensem życia i pokonywaniem przeciwności losu. Spotkania są przestrzenią dialogu i okazją do przyjrzenia się podobieństwom i różnicom pomiędzy tradycją buddyjską, współczesną psychologią a chrześcijaństwem.
Tym razem spotkanie będzie poświęcone uzdrawiającej sile miłości.
Ostatnie z cyklu Spotkań o Sensie odbędzie się 23 maja 2018 o godz. 18:00
w Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11i.
Wstęp wolny!
Dzięki cieszącej się od lat niesłabnącą popularnością książce Pemy Chödrön tysiące osób na całym świecie zwycięsko przeszło przez ciężkie chwile. Polecana jest przez wiele gwiazd, m.in. Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrow, Jeffa Bridgesa oraz Marianne Faithfull.
Podczas spotkania zostaną poruszone tematy:
Czym jest kojąca samotność i jakie są jej etapy? Co nam daje pozytywny wymiar samotności. Jak pozbyć się wyobrażeń o sobie samym i poczuć bliskość ze swoim sercem w trudnych momentach? Jak zdjąć pancerz z własnego serca i współodczuwać cierpieniu innych. Wrażliwość wywołana przez ból może nas uratować, mądry egoizm, medytacja brania i dawania. Czy stanie się pustym i bezbronnym może nieść za sobą jakąś wartość? Jak dążyć i osiągnąć duchowe przebudzenie?
Trudne chwile zdarzają się w życiu każdego człowieka. Najważniejsze jest, by umieć czerpać z nich siłę i stawiać czoła przeciwnościom, które niesie ze sobą życie. Pema Chördön
W ramach cyklu zapraszani są znani dziennikarze, autorzy książek, psychologowie, psychoterapeuci i duchowni.
Podczas najbliższego spotkania w rozmowie wezmą udział:
- Renata Arendt-Dziurdzikowska – dziennikarka, coach, trenerka rozwoju osobistego, zajmuje się zagadnieniami rozwoju wewnętrznego i duchowości. Autorka książki „Możesz odejść, bo cię kocham”, od wielu lat związana z Wydawnictwem Zwierciadło
- Renata Pająkowska-Rożen – psycholożka, psychoterapeutka specjalizująca się w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Współtworzyła Ośrodek Rozwoju i Psychoterapii „Przemiany” oraz Festiwal POP Kreacje. Jest autorką cykli warsztatów dla kobiet: Siła Dojrzałych Kobiet, Sukienka Szyta na Miarę i innych
- o. Łukasz Kubiak – dominikanin, absolwent teologii . Obecnie związany z Ośrodkiem Tabgha . Szkolił się w zakresie terapii indywidualnej, grupowej, rodzin i par w Laboratorium Psychoedukacji. Ukończył trzyletnie zaawansowane szkolenie Core Training ISTDP zakończone certyfikatem IEDTA.
- dr Michał Łuczewski –doktor socjologii, psycholog, metodolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się myślą i nauczaniem Jana Pawła II, a także tematyką wartości, związków teologii i nauk społecznych, socjologią narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży.
Poprzednie spotkania z cyklu:
28 marca 2018 – Spotkanie o Sensie poświęcone było roli odkrywania prawdy o sobie samym w rozwoju duchowym i o tym, co w tym procesie nam pomaga a co utrudnia.
Relację z tego spotkania można zobaczyć tutaj:
26 kwietnia 2018 – Spotkanie o Sensie poświęcone było rozpoznawaniu w lęku naturalnej reakcji na zbliżanie się do prawdy o sobie samym, a także jego oswajaniu.
Relację z tego spotkania można zobaczyć tutaj:
SPOTKANIE O SENSIE
23 maja 2018, godz. 18:00
CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
ul. Foksal 11, 1 piętro
Wstęp wolny!
Szczegóły na Facebooku:
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób różnorodny, bogaty i twórczy jest przybliżane nauczanie Papieża Polaka.
Nigdy nie jest za późno to książka Pemy Chödrön, światowej sławy buddystki, którą pokochały miliony. Co zrobić, gdy dotyka nas strach, niepokój i ból? Gdy nasz bezpieczny świat się rozpada? Pema Chödrön przekonuje, że nigdy nie jest późno, aby przekształcić bolesne przeżycia w coś dobrego i wartościowego. Autorka, dzieląc się własnymi doświadczeniami, uczy jak zaakceptować cierpienie, zamiast od niego uciekać. Przypomina, że prawdziwym źródłem szczęścia jesteśmy my sami.
Pema Chödrön - autorka wielu bestsellerowych poradników. Buddyjska mniszka amerykańskiego pochodzenia. Po rozstaniu z mężem poszukała ukojenia w buddyzmie. Należy do najwybitniejszych uczniów Czogjama Trungpy. Otrzymała tytuł Aczarii, przeznaczony dla doświadczonych nauczycieli Szambali, którzy swoim życiem potwierdzają mądrość nauk dharmy.
Nigdy nie jest za późno
Książka do kupienia w dobrych księgarniach na stronie:
https://zwierciadlo.pl/sklep/poradnik/nigdy-nie-jest-za-pozno
Podczas wydarzenia będzie dostępna w specjalnej, promocyjnej cenie
Fragment z książki Nigdy nie jest za późno:
MIŁOŚĆ, KTÓRA NIE UMRZE
W trudnych chwilach jedynie bodhiczitta ma moc uzdrawiania. Gdy zaczynamy tracić ducha, gdy gotowi jesteśmy się poddać, właśnie wrażliwość wywołana przez ból może nas uratować. W naszych sercach rodzi się prawdziwa bodhiczitta. W samotności, lęku, niezrozumieniu czy odrzuceniu bije prawdziwe serce smutku.
Podobnie jak klejnot spoczywający w ziemi od milionów lat pozostaje nietknięty i nie traci blasku, tak i szlachetne serce nie zmienia się pod wpływem neurotycznych zachowań. Klejnot wyniesiony na światło dzienne lśni wciąż tym samym blaskiem. Niezależnie od tego, jak wiele ujawnia się w nas nieżyczliwości, egoizmu czy chciwości, nigdy nie tracimy prawdziwego serca bodhiczitty. Jest ona we wszystkim, co żyje, nieskalana i w pełni doskonała.
Żywimy wprawdzie przekonanie, że broniąc się przed cierpieniem, robimy dla siebie coś dobrego, ale tak naprawdę w ten sposób stajemy się tylko bardziej wystraszeni, nieczuli i wyobcowani. Doświadczając siebie jako oddzielonych od całości, budujemy sami dla siebie więzienie. Zamykamy się w kręgu własnych nadziei, lęków i troski tylko o najbliższych. Co ciekawe, jeśli nade wszystko staramy się uniknąć dyskomfortu – cierpimy. Gdy jednak nie odcinamy się od cierpienia i pozwalamy go sercu doświadczać, odkrywamy nagle, że tworzymy wspólnotę ze wszystkimi istotami. Jego Świątobliwość Dalajlama dzieli egoistów na mądrych i niemądrych. Niemądrzy myślą tylko o sobie, co rodzi ból i pomieszanie. Mądrzy egoiści natomiast wiedzą, że najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić dla siebie, jest bycie dla innych, w wyniku czego doznają radości.
Pema Chödrön
|