Dobry dokument to gwarancja wrażeń mocniejszych niż w kinie rozrywkowym. Piękne zdjęcia i poruszające historie to czyste emocje podbijane przez świadomość, że każda z opowiadanych historii jest prawdziwa.
1.Festiwal #HumanDOC - otwórz oczy na świat
− Dokument to z założenia kino nieobojętne – mówi Róża Michalec, selekcjonerka, która wybierała filmy dla widzów festiwalu. − Warto więc wybrać się na IX MFFD #HumanDOC. Zagramy dwadzieścia jeden pełnometrażowych filmów. Wszystkie to starannie wyselekcjonowane, często nagradzane obrazy z całego świata mówiące o problemach globalnych- zaznacza dodając, że pokazy festiwalowe grane będą w najbardziej prestiżowym warszawskim kinie - Kinoteka, a także w Staromiejskim Domu Kultury oraz w Kinie Amondo. Pokazy rozpoczynają się 30 listopada i potrwają do 2 grudnia. Potem Festiwal #HumanDOC rusza w podroż po Polsce.
2. Najpiękniejsze oczy Nadii
Festiwal #HumanDOC to szansa na zupełnie niecodzienne przeżycia. Możemy spojrzeć w oczy Nadii Murad, młodej kobiety, która przeżyła ludobójstwo jazydów w północnym Iraku, a także ośmiomiesięczną niewolę w ISIS. Cały świat wstrzymał oddech, gdy Nadia opowiadała o swoim losie na posiedzeniu ONZ, i cały świat wiwatował, gdy za swą działalność na rzecz kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Ale czy to wystarczy? Czy Nadia ma szansę wrócić do normalnego życia? Czy starczy jej sił na kolejną walkę? To pytania płynące z filmu
Dźwigając brzemię (
On Her Sholders).
Do tego filmu nawiązywać będzie ekspercki panel dyskusyjny pod hasłem „Udźwignąć brzemię. Prawa kobiet we współczesnym świecie – paradoksy i wyzwania”. Pytania stawiać będzie moderator dyskusji dr Dorota Heidrich z Uniwersytetu Warszawskiego. Odpowiedzi szukać będą: dr hab. Patrycja Grzebyk, dr Aleksandra Jarczewska − reprezentujące Uniwersytet Warszawski oraz adw. Agata Helena Skóra, doktorantka Polskiej Akademii Nauk.
3. Podwodne miasto dla tonącego ludu Kiribati?
− Nasz festiwal to niepowtarzalna okazja do poznania poruszających historii z całego świata, dzielenia doświadczeń niezwykłych ludzi, odczuwania emocji odległych, a jednak bliskich nam społeczności. To także możliwość wglądu w nas samych, konfrontacji naszych wyobrażeń z realiami – dodaje Paulina Kolbusz.
Siedząc wygodnie w kinowych fotelach, możemy razem z ludem Kiribati przeżywać jego dramaty. To dzięki temu uświadamiamy sobie, czym w rzeczywistości są te na co dzień dość abstrakcyjne „zmiany klimatyczne”. Dociera do nas, że podnoszący się poziom wód dzień po dniu zabiera ląd, a wraz z nim domy i cały dobytek bohaterów dokumentu Arka prezydenta Anote (Anote’s Ark). Co się z nimi stanie, gdy zabraknie lądu? Co się stanie z nami?
4. Niebezpieczna magia kina realnego
Magia filmu dokumentalnego to błyskawiczne przeniesienie widza w najodleglejsze zakątki świata. W jednej chwili możemy się zatopić w etiopskim jazzie czy wysłuchać opowieści muzyka z Hondurasu o tym, jak się gra koncerty dla śmiertelnie niebezpiecznych karteli narkotykowych.
Możemy również przemierzać kenijską sawannę razem Jonem Kasbe, reżyserem dokumentu Kiedy owca staje się lwem (When Lambs Become Lions). Kwestia spadającej populacja słoni w Afryce przyciąga uwagę całego świata, dlatego dokumentalista przez trzy lata podążał zarówno za kłusownikami, jak i za strażnikiem słoni, by dowiedzieć się, kim są łowcy kości słoniowej. Dlaczego wystawiają się na oburzenie świata, ryzykują aresztowaniem, a często nawet życiem? Czy pragną opływać w dostatki czy po prostu chcą zapewnić byt swoim rodzinom?
5. Filmy, które stawiają niewygodne pytania
Podczas #HumanDOC możemy także podążyć tropem dokumentalisty Andrew Feinsteina, śledzącego globalny przemysł zbrojeniowy w dokumentach Niebieskie orchidee (Blue Orchids) i Sprzedawcy śmierci (Shadow World), tworzonych na podstawie jego książek i we współpracy z autorem. Poznamy dzięki nim bolesne odpowiedzi na pytanie: kto i dlaczego zarabia na cudzej śmierci?
Andrew Feinstein będzie gościem specjalnym IX MFFD #HumanDoc. Po projekcji filmu − w typowo festiwalowej formie Questions and Answers − widzowie będą mogli porozmawiać z nim o jego pracy. Spotkanie poprowadzi Marusz Zawadzki, redaktor naczelny portalu Holistic News, dla którego kwestie związane z handlem bronią są niezwykle ważne. Sam, będąc świadkiem wojny w Iraku, wpadł na minę na środku pustyni. O tym – i o innych wydarzeniach − możemy przeczytać w jego książce Nowy wspaniały Irak, nominowanej do nagrody Nike.
Kolejnego dnia festiwalu Andrew Feinstein poprowadzi spotkanie z cyklu Warsztaty Mistrzostwa Filmowego. Opowie o swojej pracy − od zbierania materiałów do powstawania dokumentu.
6. Filmy, które każą wątpić
Dokumenty #HumanDOC to także podważanie utartych prawd. Jak na przykład przekonanie o doskonałości tzw. zielonej energii. Czy wiecie, że na Bałkanach planuje się lub buduje ponad trzy tysiące tam? Powstają one masowo, często bez zgody lokalnej społeczności, która przecież powinna móc o tym współdecydować. Co więcej, 91 proc. z planowanych projektów wygeneruje niewielką energię (mniej niż 10 megawatów), chociaż tamy są bardzo drogie w budowie i utrzymaniu. Te dane zastanawiają, zwłaszcza w zestawieniu z tak chętnie promowaną zieloną energią. Czy aby na pewno jest ona taka „zielona”? Odpowiedź znajdziecie w dokumencie Niebieskie serce (Blue Heart), ale też będziecie mogli porozmawiać o tym na spotkaniu z Niką Olsim, przedstawicielem EcoAlbany − organizacji, która wspierała powstanie filmu.
7. #HumanDOC festiwal wart uwagi
MFFD #HumanDOC jest realnie zaangażowany w działania społeczne. W tym roku wraz z partnerem, redakcją Holistic News prowadził akcję „Przeżyj tydzień bez plastiku”. O efektach opowie Piotr Chałubiński, redaktor Holistic News. Na własnej skórze (ale też przy wsparciu internautów) sprawdził on, czy w Polsce można przeżyć choćby tydzień bez produkowania plastikowych odpadów. W spotkaniu wezmą udział także goście: Filip Piotrowski, wiceprezes Zero Waste Polska, oraz Marta Grzybowska, młodsza specjalistka ds. Zrównoważonej Gospodarki z Fundacji WWF Polska.
− Festiwal to nie tylko filmy i spotkania – mówi Paulina Kolbusz. – W piątek 30 listopada, w pierwszy dzień festiwalu, zapraszamy widzów na wieczorną zabawę do Planu B przy pl. Zbawiciela. Odbędzie się tam festiwalowa impreza charytatywna na rzecz ofiar przemocy domowej w Gruzji.
Szczegółowy program znajduje się na stronie