Baobaby. Lwy. Sahara. Ropa. Słonie. Safari... etc.
Bajońska różnorodność Afryki wprost nie daje się opisać i tych kilka popularnych skojarzeń nie wyczerpuje tego, co możemy w niej zobaczyć, poczuć i przeżyć. Geograficzną, klimatyczną, społeczną, polityczną czy turystyczną – bez względu jaką Afrykę chcemy poznać skazani jesteśmy na ogląd wybiórczy. Jesteśmy wręcz skazani na powrót. A trzeba przyznać, że do Afryki wraca się bardzo chętnie, by chłonąć coraz to nowe wrażenia. Kontynent ten wciąż nie jest do końca poznany przez człowieka, a jego fauna i flora kryje jeszcze wiele tajemnic. Jedno jest jednak w stu procentach pewne. Tutaj rodzaj ludzki – cztery miliony lat temu – pierwszy raz stanął o własnych siłach, na dwóch nogach, wyprostowany i gotowy do długiej podróży. Jeszcze około trzydzieści tysięcy lat temu szukał drogi z północnej Afryki do Azji. Tutaj narodziły się i upadły największe cywilizacje świata. Tutaj także narodziły się najważniejsze religie: judaizm, islam i chrześcijaństwo.
Afryka geograficzna
Mówi się o „czarnym lądzie”, że jest krainą osobliwości. Drugi co do wielkości kontynent na świecie zajmuje aż jedną piątą powierzchni lądowej globu. „Ziemia Afrów”, jak pierwotnie się nazywała, jest kontynentem przez który przechodzi zerowy południk, równik oraz obydwa zwrotniki. Morze Śródziemne dzieli ją od Europy, Morze Czerwone od Azji, z kolei od zachodu kontynent otacza Ocean Atlantycki, zaś od wschodu Ocean Indyjski. Na północy położona jest największa pustynia świata – Sahara – natomiast na południu leży najstarsza – Kalahari. Największą wyspą Afryki jest Madagaskar. Prawie sześć tysięcy metrów wysokości ma wulkan Kibo, będący jednocześnie najwyższym szczytem kontynentu, najdłuższą rzeką jest Nil natomiast największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Wiktorii. Nic chyba lepiej nie oddaje afrykańskiej różnorodności jak spojrzenie na kontynent z punktu widzenia fauny i flory. Otóż, na kontynencie możemy wydzielić aż pięć różnych terenów, których krajobraz, czy klimat zupełnie się od siebie różni. Na terenach trawiastych – stepach i sawannach – żyją głównie ssaki roślinożerne. Tutaj zobaczymy lwa, zebrę, antylopę, żyrafę, hienę, sępa. W lasach deszczowych – w Afryce Środkowej – spotkamy głownie gatunki roślinożerne – goryle, papugi, łuskowce. Z kolei na terenach pustynnych, wbrew pozorom, życie nie ustaje. Pomimo trudnych warunków można tutaj podglądać życie całkiem licznych zwierząt i roślin – między innymi fenka, antylopy adaks, róży jerychońskiej. Tereny podmokłe cechuje największa obfitość. Hipopotamy, flamingi, antylopy kob, krokodyle, goliaty tygrysie - to najbardziej charakterystyczne zwierzęta tych części kontynentu. Wybierając się w góry – na przykład Góry Księżycowe czy na szczyt Kilimandżaro możemy zaobserwować rośliny, które idealnie przystosowały się do panujących warunków i z wegetacji uczyniły skuteczne narzędzie przetrwania. Wśród roślin i zwierząt na pewno nie brakuje bardzo oryginalnych okazów. Dobrymi przykładami są lobelia drzewiasta, wojownik wspaniały czy góralek skalny.
Ludność Afryki
Pomimo licznych zasobów naturalnych, największych złóż ropy naftowej, gazu ziemnego, znacznych pokładów żelaza, ołowiu, diamentów, złota i platyny Afryka jest kontynentem dotkniętym biedą i głodem. Rozwarstwienie i kontrasty zamożności pomiędzy poszczególnymi krajami, grupami etnicznymi także stanowią o jej swoistym kolorycie. Afryka nie jest jednorodna także pod względem rasowym, etnicznym, religijnym, kulturowym czy językowym. Włada się tutaj ponad 1 500. językami, z czego niektóre stały się tak zwanymi językami wehikularnymi – pozwalają na porozumiewanie się ludzi różnych języków, najlepszymi przykładami są języki: hausa charakterystyczny dla Afryki Zachodniej i suahili właściwy Afryce Wschodniej. Wśród 900 milionów mieszkańców można wyróżnić cztery odmiany rasowe. Buszmenów, Pigmejów, Murzynów i Nilo-Saharyjczyków. Co charakterystyczne, dla tej części świata większość populacji stanowią dzieci i młodzież. Zasiedlenie jest również bardzo nierównomierne – największe skupiska ludności są wzdłuż dolin rzecznych, oraz zachodniego i północnego wybrzeża. Jeśli dodamy do tego podział na pięćdziesiąt cztery państwa i niezliczoną ilość plemion to okaże się, że jesteśmy w istnym tyglu.
Jedna trzecia kontynentu – Sahara
Afrykę kojarzymy głównie z pustynią. I nic dziwnego, zajmuje ona przecież aż jedną trzecią całego kontynentu i znajduje się na terytorium aż jedenastu państw. Największa gorąca pustynia świata wbrew pozorom nie składa się głównie z piasku i nielicznych oaz. Znaczna jej część to obszar kamienisty, z którego dopiero na skutek wietrzenia powstaje żwir i piasek. Jej powierzchnia przekracza dziewięć milionów kilometrów kwadratowych. W jej skład wchodzi czternaście mniejszych pustyń. Sahara nie jest miejscem, w którym życie nie istnieje. I bynajmniej nie zamyka się ona tylko i wyłącznie w oazach, w których uprawia się warzywa, owoce, hoduje rośliny i zwierzęta. Na pustyni można spotkać równie często jak nomadów dzikie oliwki, pistacje, oleandry, skoczki pustynne, lisy pustynne. Wyprawa w głąb pustyni na wielbłądzie to jedna z popularniejszych form turystycznych. I warto z niej skorzystać. Trud życia w tych ciężkich warunkach odczuty choćby w mikroskali jest przeżyciem głęboko zapadającym w pamięć.
Sztuka Czarnej Afryki
Związane z kultem przodków maski afrykańskie są dla europejczyków chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem sztuki afrykańskiej. Bogato zdobione występują w wielu rodzajach i mają różne funkcje. Zazwyczaj odzwierciedlają ludzkie cechy charakteru, bądź symbolizują istoty ze świata nadprzyrodzonego. Najczęściej są używane w celach rytualnych i religijnych. Różnorodność ich form i zdobień wynika także z miejsca pochodzenia. W świecie zachodu zyskały wielką popularność i potrafią osiągać bardzo wysokie ceny na aukcjach. Niemniej ciekawe są rzeźby, figurki czy architektura rdzennych mieszkańców Afryki.
Afryka turystyczna
Względy klimatyczne przesądziły o turystycznej atrakcyjności północnej i śródziemnomorskiej części tego kontynentu. Oczywiście bardziej egzotyczne wyprawy również nie należą do rzadkości, ale decydują się na nie osoby, którym niewygody, niebezpieczeństwa nie są straszne. Dla europejczyków szczególnie atrakcyjne są pozostałości starożytnych cywilizacji: Fenicjan, Egipcjan i Sumerów. Egipt, Maroko, Tunezja to najczęściej obierane kierunki. Ale równie atrakcyjne są kraje takie jak Kenia, RPA, Tanzania czy Kongo, które oferują jeszcze większą porcję egzotyki. Bardzo popularne safari, pozwalające zobaczyć dzikie, czasami niebezpieczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku, czy możliwość odwiedzenia wiosek stanowią o największej atrakcyjności wypraw do Afryki.
Kraje turystyczne
W Maroku warto zwiedzić Góry Atlas, słynną Casablancę i miasto królewskie Rabat obfitujące w liczne zabytki – wieżę Hassana, zabytkową bramę al-Ruwah. Warto się udać do leżącego w Cieśninie Gibraltarskiej Tangeru, gdzie są duże kompleksy turystyczne i kąpieliska. W królewskim mieście Fez znajduje się najstarszy muzułmański uniwersytet świata oraz zabytkowy meczet Karawijn z IX wieku, z kolei w Marrekeszu poczujemy prawdziwy klimat targowiska arabskiego. Na terenach dzisiejszej Tunezji znaleziono ślady człowieka z epoki neolitu. Tutaj właśnie możemy podziwiać piękne ryty skalne, ceramikę. W stolicy kraju – Tunisie – godny zobaczenia jest wielki Meczet i Muzeum Bardo. W pobliżu miasta znajdują się ruiny Kartaginy – niegdysiejszej handlowej stolicy regionu. Jak wiadomo Nil żywi Egipt. Życie turystyczne także jest zorganizowane wokół tej najdłuższej rzeki kontynentu. W Kairze podziwiać możemy liczne meczety, zabytki kultury islamskiej i oczywiście najwspanialsze piramidy. W Aleksandrii – mieście założonym przez Aleksandra Wielkiego – zachowało się wiele zabytków starożytności. Między innymi amfiteatr, katakumby, kolumna Pompejusza, termy.
Najlepsze oferty na wyjazdy do Afryki można znaleźć na www.fostertravel.pl
Polecane wycieczki:
1.
2.
3.
4.