Aż 92 proc. Europejczyków ma próchnicę!* A wydawać by się mogło, że dziury w zębach to prehistoria. Tymczasem nasi przodkowie sprzed kilkunastu tysięcy lat mieli zęby w lepszym stanie niż my dziś.
Każdy z nas widział w podręczniku do biologii ilustrację prehistorycznego człowieka – szczupła dobrze zbudowana sylwetka, owłosione ciało i krzywe pożółkłe zęby. Odcień uzębienia nie miał dla naszych praprzodków większego znaczenia, ale o higienę jamy ustnej dbano ze względów zdrowotnych. Starożytni Egipcjanie i Babilończycy mieli szczoteczki z postrzępionych gałązek z drzewa arakowego. Wielu archeologów twierdzi wręcz, że zęby prehistorycznych ludzi były w lepszym stanie niż nasze dzisiaj. Wskazują na to odnalezione zęby z tamtego okresu - na 2 tys. sztuk, tylko pięć miało próchnicze dziury. Dlaczego mimo braku pasty, szczoteczki, płukanki i nici dentystycznej zęby ludzi żyjących w jaskiniach były w lepszym stanie od naszych?
Naukowcy są zgodni - to dieta wpływa na stan uzębienia kolejnych pokoleń. Zmiana menu mięsno-warzywnego na zbożowo-cukrowy zmieniła środowisko bakterii, które naturalnie żyją w naszej jamie ustnej i powodują dziury w zębach. Prawdziwa epidemia próchnicy przyszła pod koniec XVIII wieku, kiedy w rolnictwie rozpowszechniła się metoda mielenia pszenicy, dzięki czemu mąka stała się bardziej dostępna. Skrobia zawarta w produktach mącznych to również świetna pożywka dla bakterii jamy ustnej.
W społeczeństwach przedrolnych problemu próchnicy właściwie nie było. A za pojedyncze dziury znalezione w zębach prehistorycznych ludzi obwinia się słodkie żołędzie, które były ich jedyną przekąską…
W naszym życiu dostępnych jest zdecydowanie więcej przekąsek. I nawet jeśli sięgamy jedynie po te uznane za zdrowe, wcale nie znaczy, że są one dobre dla naszych zębów. Weźmy przykładowo cukier, który występuje w warzywach i owocach - jest on przyczyną powstawania niebezpiecznych kwasów cukrowych, będących główną przyczyną próchnicy.
Dawniej i dziś przyczyną próchnicy były zamieszkujące naszą jamę ustną bakterie. Mikroorganizmy te żywią się cukrami zawartymi w resztkach jedzenia zalegającego na zębach, przestrzeniach międzyzębowych oraz na języku i metabolizują je do kwasu mlekowego, który demineralizuje twarde tkanki zęba. Powstałe kwasy zaburzają równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej, obniżają pH i powodują wypłukiwanie jonów wapnia i fosforu ze szkliwa i zębiny.
Proces psucia się zębów jest powolny, dzieje się każdego dnia, po każdym posiłku. U dzieci ze względu na mniejszą mineralizację szkliwa zębów mlecznych, ubytki powstają szybciej.
Kwas wgryzający się w ząb może zmianę próchnicową wielkości łepka od szpilki zamienić w wielką dziurę. Co gorsza, próchnica może przeniknąć do twardych tkanek zęba i dotrzeć do jego miękkich warstw. Atakuje też korzeń zęba, niszcząc go zupełnie.
Biała plama na zębie może być wczesnym objawem demineralizacji. Na tym etapie można odwrócić ten proces i zapobiec próchnicy - wystarczy odpowiednia pielęgnacja oparta na produktach, które są w stanie zremineralizować szkliwo i wzmocnić zęby.
Na polskim rynku pojawiła się właśnie pasta z opatentowanym neutralizatorem kwasu cukrowego, który bezpośrednio walczy z główną przyczyną próchnicy: kwasami cukrowymi w płytce bakteryjnej.
To silnie działające połączenie fluoru i argininy skuteczniej zapobiega próchnicy, niż zwykła pasta do zębów z fluorem - daje prawie dwa razy lepsze wyniki w odwróceniu wczesnych zmian próchnicowych**. Udowodniono klinicznie, że zapewnia 4 x lepszą reminarelizację*** i 20% większą redukcję liczby nowych ubytków po 2 latach**** w porównaniu ze zwykłą pastą do zębów z fluorem.
Oczyszczanie i odbudowa
Regularna i prawidłowa pielęgnacja to jedyna naprawdę skuteczna metoda walki z próchnicą. Polega ona na przerwaniu procesów metabolizacji kwasów trawiących nasze zęby oraz dostarczeniu do jamy ustnej składników, które są w stanie zremineralizować szkliwo.
Ponad 400 badań naukowych ujawniło niezwykłe właściwości fluorków aminowych .
Jak działa aminofluorek? Tworzy trwałą i ochronną warstwę na powierzchni zębów, która skutecznie chroni je przed atakiem kwasów. Jony fluoru i wapnia rozprowadzone po jamie ustnej podczas szorowania, pomagają w procesie remineralizacji.
* Dental Caries in European Adults and Senior Citizens 1996-2016: ORCA Saturday Afternoon Symposium in Greifswald, Niemcy, 2018
Piśmiennictwo dotyczące przywołanych badań:
**Cantore et al. J Clin Dent 2013; 24 spec Iss: A32–44;
***Yin W, et al. J Dent 2013; 41S: 22-28;
****Li et al. J Clin Dent. 2015;26:7–12.